Άγιο Όρος - Αγιοκατάταξη του γέροντα Παϊσίου;

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Re: AΓΙΟ ΟΡΟΣ-ΑΓΙΟΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΊΣΙΟΥ;

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

που κολλάνε τα 2 τελευταία;
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: AΓΙΟ ΟΡΟΣ-ΑΓΙΟΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΊΣΙΟΥ;

Δημοσίευση από Andreasmas »

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΊΣΙΟ.ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟΝ ΝΙΩΘΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΑΝΑΖΗΤΩ ΤΟΝ ΘΕΛΩ ΤΟΝ ΑΓΑΠΩ. ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ .ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΟΝ ΑΝΑΖΗΤΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΝΙΩΘΩ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΤΗ ΑΝΑΖΗΤΩ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ.
ΕΣΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑΤΕ ΤΟΝ ΒΙΩΣΑΤΕ ΠΕΣΤΕ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΑΣ. ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΤΙΣ ΜΕΣΙΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΜΑΣ.
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: AΓΙΟ ΟΡΟΣ-ΑΓΙΟΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΊΣΙΟΥ;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Andreasmas, στρεψε την ορμη των κινησεων της ψυχης σου, που πολυ ζωντανα μας περιγραφεις προς τον Χριστο. Οι Γεροντες να θυμασαι, ειναι απλα, οι πινακιδες που δειχνουν προς τα που ειναι ο Χριστος.

Μην πεφτουμε στον λεγομενο "Γεροντισμό", γιατι ειναι πλανη στην Ορθοδοξια αυτο.

Τα: θελω, αναζητω, αγαπω, ζητω, σου, να πηγαινουν και να κατευθυνονται στον Χριστο και μονον.

Μετρο και διακριση να εχουμε, οι Πατερες και οι Γεροντες, να ειναι οι οδοδεικτες μας προς τον Χριστο, αλλα ολη η λατρεια και το παθος μας, να ειναι ο Χριστος.

Με αγαπη και εντελως φιλικα στα γραφω αυτα. Και ο Παϊσιος, δεν θα ηθελε να εισαι σιγουρος, τετοιες εκδηλωσεις λατρειας, θα σου κρυβοταν εαν το ηξερε, και ουτε που θα τον εβρισκες..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: AΓΙΟ ΟΡΟΣ-ΑΓΙΟΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΊΣΙΟΥ;

Δημοσίευση από panosgreece »

δεν εχει καμια σημασια ποτε ..........γραφειοκρατικα ο γεροντας θα μπει στο αγιολογιο

θα ειναι γραφειοκρατικο θεμα

στην καρδια του καθενος πως ειναι ;

ετσι λοιπον θα προχωρα

αστε ρε παιδια το δεντρακι και δειτε την ομορφια του δασους

υπαρχουν γεροντες που ουτε καν τους ακουσαμε ε και ;

λετε να μην αγιασουν ;

ο γερο-αυγουστινος στον τιμιο σταυρο .......ποιος τον ξερει ; λιγοι πιστευω

τεραστιο πνευματικο αναστημα ο παπατυχων αγιο τον ελεγε .



εμεις πως θα σωθουμε να δουμε
και ας αφησουμε ποιος θα γινει αγιος
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
ester
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2007 5:00 am

Re: AΓΙΟ ΟΡΟΣ-ΑΓΙΟΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΊΣΙΟΥ;

Δημοσίευση από ester »

Μα είναι λογικότατα αυτονόητο ότι δεν ήρθε η ώρα και επίσημα να
χαρακτηριστεί ως άγιος ο Πατήρ Παϊσιος.

Όπως ξέρετε ο Πατήρ Παϊσιος έχει προβλέψει πολλά τα οποία μάλιστα
αναμένονται να πραγματοποιηθούν σύντομα.
Δεν είναι λογικό να αφεθεί εκείνος ο χρόνος ώστε να υπάρξει και η σχετική
επιβεβαίωση και μετά να τον ανακηρύξει και επίσημα άγιο;
Τι ποιο λογικό;

Άλλωστε ο Θεός που γνωρίζει τα πάντα, τον έχει ήδη κατατάξει εκεί που πρέπει
και γεύεται ήδη την μακαριότητα. Τα υπόλοιπα είναι για εμάς εδώ στην γη.
Άβαταρ μέλους
heart
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 6:24 pm
Τοποθεσία: Κωσταντινος@Ευβοια

Re: AΓΙΟ ΟΡΟΣ-ΑΓΙΟΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΊΣΙΟΥ;

Δημοσίευση από heart »

πυστευω οτι σε ολων μας της καρδιες ειναι αγιος.θα γινει και επισημα.
"Κάθε πρωΐ ο Θεός ευλογεί τον κόσμο με το ένα χέρι, άλλ' όταν ιδή κανέναν ταπεινό άνθρωπο, τον ευλογεί με τα δυο Του χέρια. εκείνος πού έχει μεγαλύτερη ταπείνωση, είναι ο μεγαλύτερος από όλους." παπά Τύχων
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: AΓΙΟ ΟΡΟΣ-ΑΓΙΟΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΊΣΙΟΥ;

Δημοσίευση από Andreasmas »

Σε ευχαριστώ dionysisgr για την εύστοχη πραγματικά παρατήρησή σου .Φυσικά μόνο στον Κύριο αποδίδεται η
λατρεία μας.
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: AΓΙΟ ΟΡΟΣ

Δημοσίευση από Dimitris39 »

dionysisgr έγραψε:Βρε Αποστολε, ολα αυτα που μου καταμαρτυρεις τα εχω και μαλιστα σε μεγαλυτερο βαθμο απο αυτον που αναφερεις. Και εχω και αλλα πολα χειροτερα απο αυτα.

Οποτε μην σπαταλας τον χρονο σου να γραφεις τα αυτονοητα.

Ομως βαλε με την σκεψη σου, οτι αυτο που ειπες εσυ: "Όσο για την αγιοποίηση του μακαριστού Γέροντα, ας αφήσουμε την Εκκλησία να αποφασίσει." ,

αυτο ειπα και εγω, αλλα το αιτιολογησα, για να καταλαβει η φιλη και αδελφη μας, που νομιζεις λαθεμενα οτι την "μαλωνω", ΓΙΑΤΙ η Εκκλησια δεν αγιοποιει αμεσα και ακαιρα και συντομα καποιον, οσο αγιος και να θεωρειται απο τον λαο, αλλα εχει τους λογους της τους οποιους ανεφερα εν συντομια, και οχι τοσο θεολογικα τεκμηριωμενα, για να μην μπερδεψω περισσοτερο την αδελφη μας.

Eπισης λαβε υπο'ψιν σου (το ξερεις δηλαδη, απλα στο τονιζω, για να δεις την σκεψη μου, η οποια δικαιολογει τον τροπο εκφρασης μου) οτι το φορουμ δεν ειναι μονο χαζοχαρουμενες αγκαλιτσες και φιλακια, αλλα τοπος ανταλλαγης αποψεων περι της Πιστεως μας, ενηλικων ατομων, που δεν εχουν αναγκη την ψευτο-κολακεια μας και την αφελεια μας, ουτε να τους πεισουμε οτι ολα ειναι μια χαρα τραλαρο-τραλαρα, αλλα πολλοι εχουν αναγκη να μαθουν 5-10 πραγματα, οπως μαθαινουμε και εμεις καθημερινα, και πολλες φορες ο τροπος, ενω φαινεται αποτομος και αιχμηρος, στην πραγματικοτητα προσπαθει να αποδωσει το νοημα, με σοβαροτητα, και τον προσηκοντα σεβασμο σε θεματα Πιστεως και πνευματικοτητος.

Δηλαδη δεν ειναι ολα τα θεματα σωστο να διατυπωνονται με τον ιδιο τροπο. Τα σοβαρα θεματα διατυπωνονται με σοβαρο τροπο. Τα αστεια και ελαφρα με αντιστοιχο.

Εγω θα προτιμουσα ειλικρινα καποιον να μου απανταει φαινομενικα "αυστηρα" και τεκμηριωμενα, σε μια απορια μου ειδικα μαλιστα γυρω απο την Πιστη μου, παρα καποιον ο οποιος εστω και φιλικω τω τροπω, να με ψιλοπαιρνει στην πλακα, και να μην χολοσκαει και πολυ αν θα μαθω κατι, αλλα να με "ξεπαταει" στα γρηγορα και με αυτον τον τροπο να με υποτιμα.

Δεν ξερω εαν με εννοεις σε αυτο.

Παντως εγω σε αγαπαω και ας με προκαλεις με το ψοφιο toyota σου, να παραβγουμε..
Ειπαμε η εκκλησια δεν αγιοποιή αγιοκατατάση ,
αν και περασανε 5 χρονια ευχομαι να το εμαθες να το λες σωστα :mrgreen:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Άγιο Όρος - Αγιοκατάταξη του γέροντα Παϊσίου;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Δημητρη κανεις ενα λαθος εδω. Εγω παραθετω, δεν μιλω για αγιοποιηση.

Το ξερω οτι κανεις πλακιτσα, εννοειται δεν μασαω εγω απο τετοια,
αλλα καλο παντως ειναι να ξεκαθαριζουμε καποια πραγματα.

Γιαυτο και την ειχα πεσει τοτε, στην φιλη μας.

Το λαθος δεν ειναι στο λεκτικο. Αγιοποιηση η αγιοκαταταξη εαν το πεις δεν εχει τοση σημασια.

Αλλου ειναι το θεμα. Το πως κατανοει ο καθενας τις εννοιες. Εκει ειναι το ζητουμενο.

Αυτο που διευκρινιζουμε και το εχω κανει σε αλλο θεμα,
ειναι η διαδικασια που κρυβεται πισω απο τους ορους.

Γιατι για τους περισσοτερους που εχουν τελεια αγνοια,
ειτε αγιοποιηση πεις Δημητρη, ειτε αγιοκαταταξη,
χαμπαρι δεν θα παρουν, να εισαι σιγουρος,
εαν δεν καθισεις να τους εξηγησεις με υπομονη, ποια ειναι η διαφορα.

Δηλαδη..

Γιατι οι Ρωμαιοκαθολικοι κανουν αυτοματες αγιοποιησεις χωρις συνειδηση του πληρωματος και ομολογια οτι καποιος αξιζει να ονομαζεται και να εορταζεται να τιμαται ως αγιος.

Ενω η Ορθοδοξια πρωτα αφουγκραζεται το πνευματικο αισθημα-κριτηριο του πληρωματος της,
και επειτα αναλαμβανει και παλι Συνοδικα, οχι με αποφαση καποιου ταχα "αλαθητου", να πραξει την αγιοκαταταξη.

Αρα στα πραγματα η ουσια και οι διαφορες, και οι διαφωνιες,
και οχι τοσο στις λεξεις, οπως μας λεει και ο Αγιος Γρηγοριος ο Θεολογος.

Εαν μπορουμε με αλλες λεξεις να αποδωσουμε σωστα τα πραγματα, τοτε εχουμε συμφωνια,
εαν συμφωνουμε στις λεξεις αλλα εχουμε λαθος αντιληψη για τα πραγματα υπαρχει θεμα και διαφωνια.

Αυτα προς επιρρωσιν των οσων λεω,
παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες σου για διαστροφη των λογων μου,
παναμαρτωλε και τρισαθλιε..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Άγιο Όρος - Αγιοκατάταξη του γέροντα Παϊσίου;

Δημοσίευση από filotas »

Η αρμοδιότητα της αγιοκατάταξης του Γέροντα Παΐσιου ανήκει στο Οικουμενικό Πατριαρχείο. Με βάση τις τελευταίες αγιοκατατάξεις που έγιναν από το Πατριαρχείο της Αγίας Γερόντισσας Σοφίας της Κλεισούρας και του Αγίου Γεωργίου Καρσλίδη περίπου μισό αιώνα από την κοίμησή τους, εκτιμώ ότι και η αγιοκατάταξη του Γέροντα Παΐσιου θα γίνει σε καμιά 30ανταριά χρόνια. Άλλες Ορθόδοξες Εκκλησίες, όπως το Πατριαρχείο της Μόσχας και της Σερβίας, προχωρούν σε αγιοκατατάξεις γρηγορότερα, αυτό όμως είναι δικό τους θέμα.

Εικόνα

Εμείς πάντως μπορούμε να επικαλούμαστε τις ευχές του Γέροντα, εφόσον αισθανόμαστε ότι είναι Άγιος, αφού την αγιότητα την κρίνει μόνο ο Θεός και Αυτός δίνει την παρρησία στους Αγίους να πρεσβεύουν για όσους ζητούν τη βοήθειά τους. Η Εκκλησία απλά αναγνωρίζει το γεγονός και τους κατατάσσει στο εορτολόγιο της.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”