Πού οι Μάγοι βρήκαν τον γεννηθέντα Χριστό;;;;

Ερωτήματα περί της Αγίας Γραφής

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

ΣΕ ΠΙΟ ΜΕΡΟΣ ΒΡΗΚΑΝ ΤΟΝ ΓΕΝΝΙΘΕΝΤΑ ΧΡΙΣΤΟ ΟΙ ΜΑΓΟΙ;;;

Δημοσίευση από Harrys1934 »

καλέ μου φίλε κι' εγώ και εσείς προσπαθούμε να βρούμε την πιο ακριβή λίση. Γιαυτό είπα αρχικός ότι όταν βρίσκεις την μία λισει έρχεσε αντιμέτοπος με την άλη. ¨Αν πω ότι ναι μου αρέσει κι' εμένα σαν λίση του ζιτήματος. Τι θα γίνει με τον Ματθαίο που τον ακούω (φαινομενικά) να φωνάζει. ¨Ε! Εμένα που με αφίνεται Και μην ξεχνάτε να διευκρινίσεται και στο σπίτι "η στην Φάτνη πήγαν οι Μάγοι Σας περιμένω για την λίση
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

Και μην ξεχνάτε να διευκρινίσεται και στο σπίτι "η στην Φάτνη πήγαν οι Μάγοι Σας περιμένω για την λίση
:-L :-L :-L :-L :-L :-L

"και ελθόντες εις την οικίαν είδον το παιδίον μετα Μαρίας της μητρός αυτού, και πεσόντες προσεκύνησαν αυτώ, και ανοίξαντες τους θησαυρούς αυτών προσήνεγκαν αυτω δώρα, χρυσόν και λίβανον και σμύρναν" ((Ματθ. Β΄11).

Χωρίς κουτακια ελπίζω να το διαβασεις Χαράλαμπε....
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΟΙ ΜΑΓΟΙ ΤΟΝ ΓΕΝΝΙΘΕΝΤΑ ΧΡΙΣΤΟ;;;;;;;

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Χαίουμε που σε ξανά βρίσκω, και έλεγα ρε τώρα θ' αρθει ήστερα θ' άρθει;
¨Ομως πολύ χαλάστρα μας κάνει ο Λουκας. Τι λες αν συμφωνείς κι' εσύ να κόψουμε το φύλο του Λουκά και να το βγάλουμε. Γιατί ρε παιδί μου όλο αντίθετος πάει.
Λουκά-΄Β-15--16- ¨Οταν οι άγγελοι έφυγαν απ' αυτούς στον Ουρανό, τότε οι βοσκοί είπαν μεταξύ τους Άς πάμε λοιπόν μέχρι τη Βηθλεέμ για να δούμε αυτό που έγινε και που μας έκανε γνωστό ο Κύριος.
Και ήρθαν ρήγορα και βρήκαν τη Μαριάμ και τον Ιωσήφ και το βρέφος στη Φάτνηηηηηη
Βλέπεις χωρίς τα ζάρια τα πάω καλίτερα;
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

Λουκά-΄Β-15--16- ¨Οταν οι άγγελοι έφυγαν απ' αυτούς στον Ουρανό, τότε οι βοσκοί είπαν μεταξύ τους Άς πάμε λοιπόν μέχρι τη Βηθλεέμ για να δούμε αυτό που έγινε και που μας έκανε γνωστό ο Κύριος.
Στη φατνη λοιπόν οι βοσκοίοιοιοιοι....και όχι οι μάγοι. Σωστά?

Που βλέπεις διαφωνία?
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

ΠΟΥ ΟΙ ΜΑΓΟΙ ΒΡΗΚΑΝ ΤΟΝ ΓΕΝΝΙΘΕΝΤΑ ΧΡΙΣΤΟ;;;

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Εγώ δεν διαφωνώ αλλά ο Ματθαίος λέει στο σπιτι. Και αν πάμε με τον Λουκά ποτέ δεν δίχνει να έφυγε ενώ ο Ματθαίος λέει ότι έφυγαν αμέσως μετά τους μάγους Με την σφαγή που ήταν ο Χριστός;. Ας υποθέσουμε ότι εγώ είμαι ένας αιρετικός ¨η από άλλον πλανίτη και θέλω να μάθω
Μπορείς;;;;
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

Και ο Μάρκος ξεκινά με την βάπτιση. Τι σημαίνει αυτό?


Δύσκολες ώρες επέλεξες για αυτή την συζήτηση Χαράλαμπε.
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
tomR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tomR »

Φίλε χαρυ στην μια μας λες για τους Μάγους οι οποίοι πήγαν στο σπίτι , την άλλη μας λες για τους βοσκούς που πήγαν στην φάτνη και μετά κανείς έναν δικό σου συλλογισμό και μας λες ότι αλλού λέει ότι οι Μάγοι πήγαν στο σπίτι και αλλού ότι πήγαν στην φάτνη που όμως αυτό που λες είναι ψευδές , στην μια περίπτωση γίνετε αναφορά για τους Μάγους οι οποίοι πήγαν στο σπίτι και στην άλλη για τους βοσκούς που υπήρχαν εκεί γύρω , πράγμα που αναφέρετε σε δυο ξεχωριστές χρονικές περιόδους ,

Αισθάνομαι ότι κάτι θες να μας πεις που όμως δεν μας το λες , και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι σε μπερδεύει.


ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ , και τι ακριβώς είναι αυτό που θες να μας πεις ?.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

ΠΟΥ ΟΙ ΜΑΓΟΙ ΒΡΗΚΑΝ ΤΟΝ ΓΕΝΝΙΘΕΝΤΑ ΧΡΙΣΤΟ;;;

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Φίλε μου εγώ δεν λέω τίποτα. Η Γραφή λέει ότι οι Μάγοι πήγαν στο σπίτι και το άστρο κάθησε στο σπίτι κατα Ματθαίο το άλο είναι κατά Λουκά Στην Φάτνη πήγαν οι βοσκοί Σε αυτές τις λίγες λέξεις έχει κάποι μυστικό Τελικά που ήταν ο γεννιθείς Χριστός σε σπίτι ¨η σε Φάτνη;
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

Χάρη γιατί μπερδεύεσαι και θες να μπερδεψεις και μας?
Το άστρο που δεν ήταν αστρο αλλά άγγελος Κυρίου κατα τον Ιω. Χρυσόστομο την μεν νύχτα της γέννησης έκατσε πάνω από την φάτνη και εκεί προσκύνησαν οι ποιμένες.
Δεν έμεινε εσαεί όμως η οικογένεια στην φάτνη, έτσι όταν οι Μάγοι πήγαν να προσκυνήσουν (όπως είπαμε πήγαν τουλάχιστον σαραντα μέρες μετα και υπάρχει άποψη και για δύο χρόνια μετά) η Αγία οικογένεια έμενε σε σπίτι. Έτσι το αστερι-άγγελος έκατσε πάνω από το σπίτι. Άγγελος Κυρίου ήταν όπου έπρεπε καθόταν κάθε φορά. Γιατί μπερδεύεσαι?
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

ΟΙ ΜΑΓΟΙ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΤΟΝ ΓΕΝΝΙΘΕΝΤΑ ΧΡΙΣΤΟ;;;;;

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Πράγματι σε έχω ζαλίσει γιατί το άστρο ¨η άγγελος δεν κάθησε στην Φάτνη αλλά στο σπίτι Ματθαίο-¨Β-9-και εδάφιο-11- και όταν μπήκαν στο σπίτι, είδαν το παιδί με την μητέρα του. Είναι τίποτα δικό μου λόγος εδώ; ¨Αν ναι πιος;;;;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγία Γραφή”