Συνάντηση Πατριάρχη Ιεροσ. Θεόφιλο με τον Αρχιεπ. Ιερώνυμο

Θέματα που αφορούν το Πατριαρχείον Ιεροσολύμων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Συνάντηση Πατριάρχη Ιεροσ. Θεόφιλο με τον Αρχιεπ. Ιερώνυμο

Δημοσίευση από angieholi »

Θεόφιλος "Η Εκκλησία της Ελλάδος είναι η τροφός Μητέρα όλων των Εκκλησιών"
Πέμπτη, 28 Ιανουάριος 2010, Συντάχθηκε απο τον/την Ρεπορτάζ - Αιμίλιος Πολυγένης
ierosolimo-ieronomis.jpg
Τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμο, επισκέφθηκε σήμερα αργά το απόγευμα ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων κ. Θεόφιλος, συνοδευόμενος από τον Μητροπολίτη Κωνσταντίνης κ. Αρίσταρχο και τον Μητροπολίτη Θαβωρίου κ. Μεθόδιο.

Ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος υποδέχθηκε θερμά τον Πατριάρχη Θεόφιλο στην είσοδο της Ιεράς Αρχιεπισκοπής, καλωσορίζοντας τον στην Ελλάδα και στο Αρχιεπισκοπικό Μέγαρο.

Αμέσως μετά οι δύο Προκαθήμενοι ανέβηκαν στον δεύτερο όροφο της Αρχιεπισκοπής, και κατευθύνθηκαν στο Αρχιεπισκοπικό γραφείο.
theofil-1_thumb_medium380_0.jpg
Ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων κ. Θεόφιλος κατά την υποδοχή, απευθυνόμενος προς τον κ. Ιερώνυμο τόνισε: «Είμαστε ιδιαίτερα συγκινημένοι που βρισκόμαστε σήμερα κοντά σας, χαιρόμαστε για την συνάντηση αυτή, διότι η Εκκλησία της Ελλάδος μας συμπαρίστασθε ποικιλοτρόπως».

«Με τη συνάντηση αυτή, μας δίνεται η ευκαιρία να συζητήσουμε θέματα που αφορούν την Εκκλησία μας και το ποίμνιο μας. Επίσης, και θέματα που αφορούν τα προσκυνήματα και το πολιτικό θέμα των Ιεροσολύμων το οποίο βρίσκεται εν εξελίξει όπως γνωρίζεται», συνέχισε ο Πατριάρχης Θεόφιλος.

Επίσης, τόνισε: «Το Πατριαρχείο όπως γνωρίζεται συντηρεί την πολιτική, αλλά και διαδραματίζει ένα σημαίνοντα ρόλο και γι΄ αυτό θέλουμε και την δική σας βοήθεια».

Μετά το πέρας της συνάντησης η οποία διήρκησε περίπου μια ώρα, ο Αρχιεπίσκοπος κ. Ιερώνυμος από την Αίθουσα του Θρόνου μεταξύ άλλων τόνισε: «Σας ευχαριστούμε, που μας επισκεφθήκατε σήμερα εδώ στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών, όπου κατά τη συνάντηση μας ανταλλάξαμε μερικές σημαντικές απόψεις. Τόσο εγώ όσο και οι συνεργάτες μου σας καλωσορίζουμε Μακαριώτατε, και σας ευχόμαστε καλή δύναμη στο μεγάλο έργο που έχετε».

Ο Πατριάρχης Θεόφιλος, απαντώντας μεταξύ άλλων τόνισε «Σας ευχαριστώ και εγώ Μακαριώτατε, εκ βάθους καρδίας και εύχομαι και εγώ ο Θεός πάντα να σας βοηθά. Θέλω να σας μεταφέρουμε την ευλογία και τη χάρη του Παναγίου Τάφου, και του Σπηλαίου της Βηθλεέμ».

«Θέλω για μια ακόμη φορά να εκφράσω τη χαρά μας, αλλά και την ευγνώμοσύνη μας στην Εκκλησία της Ελλάδος, η οποία για εμάς είναι η τροφός Μητέρα όλων των Εκκλησιών της Διασποράς, ιδιαιτέρως των Πατριαρχείων και του Πατριαρχείου των Ιεροσολύμων», τόνισε κλείνοντας ο Προκαθήμενος της Σιωνίτιδας Εκκλησίας.

Τέλος, να σημειωθεί, ότι στη συνάντηση παρέστησαν ο Πρωτοσύγκελος της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αρχιμ. Γαβριήλ Παπανικολάου, ο Έξαρχος του Παναγίου Τάφου στην Αθήνα Αρχιμ. Δαμιανός και ο Διευθύνων Σύμβουλος της Μ.Κ.Ο. "Αλληλεγγύη" κ. Κωσταντίνος Δήμτσας.
1469976_thumb_medium380_0.jpg
http://www.romfea.gr/index.php?option=c ... q&catid=13
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πατριαρχείον Ιεροσολύμων”