Γάμος με ψυχοπαθή;

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Συνταξιδιώτης
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 6:28 pm

Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από Συνταξιδιώτης »

Καλημέρα σας.Θέλω να θέσω ένα ερώτημα που γεννήθηκε στο μυαλό μου σήμερα.Θεωρώ πιο επικοδομητικό για τη συζήτηση να μη δοθούν βιαστικές απαντήσεις(εφόσον κάποιος προθυμοποιηθεί να απαντήσει) αλλά ας αναρωτηθεί πρώτα καλά ο καθένας μέσα στον εαυτό του.To ερώτημά μου λοιπόν είναι το εξής:"Θα κάνατε σχέση με ένα άτομο το οποίο γνωρίζετε εκ των προτέρων ότι ανήκει στο χώρο των ψυχασθενών";Δηλαδή η γνώση του ότι στην παρέα που θα πάμε να πιούμε καφέ υπάρχει κάποιος ο οποίος έχει κατά κάποιον τρόπο ψυχολογικά προβλήματα,δε δρα ανασταλτικά ως προς τη συμπεριφορά μας σ`αυτό το άτομο;Kαι ένα δεύτερο ερώτημα που γεννιέται είναι αυτό το άτομο εάν θέλει να κάνει σχέση με το αντίθετο φύλο δεν πρέπει πρώτα να έχει ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα;Προσωπικά,για να εκφέρω και την προσωπική μου άποψη για μένα δρα ανασταλτικά,χωρίς να θεωρώ ότι είναι σωστή η άποψή μου.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Θα το σκεφτώ όπως πρότεινες και θα πω τη γνώμη μου.
Αλλά σε πρώτη φάση, μου έρχεται κατευθείαν η σκέψη, ότι όλοι λίγο ή πολύ, σε κάποια φάση περνάμε κάποιο ψυχολογικού τύπου θέμα.
Θεωρώ ότι αν αντιμετώπιζα κάτι τέτοιο, θα το ξεπερνούσα πιο εύκολα με έναν άνθρωπο στο πλευρό μου, παρά μόνος μου.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Συνταξιδιώτης
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 6:28 pm

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από Συνταξιδιώτης »

Θεωρώ επίσης ότι κατά κάποιον τρόπο ο ψυχοπαθής είναι "τελειωμένο χαρτί".Εξηγώ:`Oταν αυτό το άτομο πάρει την πρώτη απόρριψη θα απογοητευθεί.Θα αρχίσει συνεπώς μια άσωτη κρυφή ζωή που θα τον βγάλει τελείως από το δρόμο του Θεού.Θα πει κάποιος,ας γνωρίσει κάποιο άτομο αντιθέτου φύλου με παρόμοια προβλήματα.Εδώ υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα για όσους γνωρίζουν από ψυχολογία,ότι τα άτομα με ψυχολογικά προβλήματα δεν πρέπει να επικοινωνούν συχνά.Επίσης εάν το πρόβλημα προκύψει μετά το γάμο τότε τα πράγματα είναι πιο απλά και είναι αυτονόητο το γιατί.
Συνταξιδιώτης
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 6:28 pm

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από Συνταξιδιώτης »

panagiotisspy έγραψε:Θα το σκεφτώ όπως πρότεινες και θα πω τη γνώμη μου.
Αλλά σε πρώτη φάση, μου έρχεται κατευθείαν η σκέψη, ότι όλοι λίγο ή πολύ, σε κάποια φάση περνάμε κάποιο ψυχολογικού τύπου θέμα.
Θεωρώ ότι αν αντιμετώπιζα κάτι τέτοιο, θα το ξεπερνούσα πιο εύκολα με έναν άνθρωπο στο πλευρό μου, παρά μόνος μου.
Κατά τη γνώμη μου αυτός ο άνθρωπος που εννοείς panagiotisspy θα μπορούσε να είναι μόνο κάποιος φίλος αν εξαιρέσουμε το συγγενικό μας περίγυρο.Σε ό,τι αφορά όμως σε άτομο αντιθέτου φύλου νομίζω θα είχαμε απόρριψη.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από aposal »

Δεν το νομίζω.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Συνταξιδιώτης
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 6:28 pm

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από Συνταξιδιώτης »

Εγώ πάντως εάν έβγαινα ραντεβού με μια κοπέλα και μου λέγανε ότι έχει ψυχολογικά προβλήματα δε θα πήγαινα στο ραντεβού.
Άβαταρ μέλους
Savas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Αύγ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Stafford

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από Savas »

Νομίζω οτι η ψυχασθένεια έχει κάποια στάδια, θα μπορούσα να κάνω παρέα αν είναι εφικτό , σχέση πάντως όχι μιάς και έχω απτό παραδειγμα ενός συγγενικού προσώπου , όπου το πρόβλημα είναι μεγάλο πλεον ,αφότου παντρέυτηκε με γυναίκα που έχει ψυχικά νοσήματα(αφότου γέννησε δε εκέι ηταν το αποκορύφωμα δυστυχώς... ο Θεός ας τους ελεήσει) . Εξάλλου και σχέση να κάνεις νομίζω σου δείχνει η πορεία ότι δεν γίνεται , εκτός και αν έχεις εσύ πρόβλημα στο να κατανοήσεις την όλη κατάσταση. Τότε αλλάζει το πρόβλημα και τελικά το έχουν και οι δύο ουσιαστικά , διαφορετικής φύσεως ομως για τον καθένα .
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από vasilisalt »

Σου προτείνω το βιβλίο του π. Φιλόθεου Φάρου ΄΄Ο μύθος της ψυχικής νόσου΄΄. Η λέξη ψυχασθενής δεν μου λέει κατ΄ αρχην τίποτα. Ψυχασθενής είναι ο σχιζοφρενικός που χρειάζεται sos φαρμακευτική αγωγή, ψυχασθενής - για την κοινωνία μας - είμαι και εγώ που τρώω κάθε τόσο φλασιές κατάθλιψης. Αν εννοείς εμένα σου λέω πως νομίζω πως θα βρεθεί να κάνει δεσμό μαζί μου μια γυναίκα. Και να με παντρευτεί, γιατί όχι; Αν εννοείς τον σχιζοφρενικό σου θυμίζω μια έκπομπή του Σταύρου Θεοδωράκη από το Δρομοκαίτιο που είχαν δεσμό δύο τροφιμοί του.
Νομίζω απάντησα αλλά Avvas.
Λόξιγγα θα έχει ο αγαπημένος μου αδερφός.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Αδελφέ Συνταξιδιώτη, βάζεις δύσκολα θέματα ομολογουμένως!
Σκέφτηκα όμως το εξής:
Αν το παιδί μου παρουσίαζε ψυχοπάθεια, θα εξακολουθούσα να το αγαπώ και να το στηρίζω, ίσως μάλιστα και περισσότερο από πριν.
Τη στιγμή λοιπόν που θα το έκανα για το παιδί μου, το σωστό θα ήταν να το έκανα και για οποιονδήποτε άλλο άνθρωπο.
Βέβαια οι άνθρωποι έχουν αναστολές και λιποψυχούν σε τέτοια θέματα. Ισως κι'εγώ να είχα.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ελπίζω να μη με κατηγορηθώ από τη συζυγό μου ότι ψάχνω για δεσμό μέσω του φόρουμ!!!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”