Απορία (Τον "προόριζε" ο Θεός)

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Απορία (Τον "προόριζε" ο Θεός)

Δημοσίευση από 123 »

π. Αντώνιε, τις ευλογίες σας,

Παρακαλώ θα ήθελα μια απάντηση σ’ ένα θέμα που με απασχολεί και μέχρι τώρα δεν έχω κατανοήσει.

Πολλές φορές σε κείμενα βίων αγίων διαβάζουμε τη φράση «τον προόριζε ο Θεός» να γίνει άγιος …

Είναι μια συνηθισμένη φράση που δεν ξέρω αν πρόκειται για λάθος έκφρασης ή εγώ δεν καταλαβαίνω.

Τι θα πει «προόριζε», ο Θεός δημιουργεί εκ των προτέρων αγίους ? Κι η ελεύθερη βούληση; Άλλο το ότι είναι Παντογνώστης κι άλλο να ορίζει από πριν την πορεία μας.

Ευχαριστώ
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

ΠΡΟΓΝΩΡΙΣΕ ΚΑΙ ΠΡΟΟΡΙΣΕ

Δημοσίευση από pAntonios »

Η έννοια είνα ότι ο Θεός προώρισε αυτούς που προγνώρισε όπως αναφέρεται και στο χωρίο Ρωμ.8,29. Για αυτό και ο Απόστολος Παύλος λέει "ο προορίσας με εκ κοιλίας μητρός" για τον εαυτό του, αν και ήταν αρχικά φανατικός διώκτης του Χριστιανισμού.

Αυτό είναι σημαντικό και πρέπει να μας βάλει πιστεύω στις εξής σκέψεις:

1) Κανείς δεν γνωρίζει το μέλλον του παρά μόνον ο Θεός και γι αυτό δεν πρέπει να απογοητεύεται με τίποτε στον κόσμο αυτό! Η απογοήτευση είναι μια καλοστημένη παγίδα του πονηρού!
Ιδού ένας διώκτης του Χριστού αν και προωρισμένος για κορυφαίος Απόστολος ήταν αρχικά ένας οικτρός διώκτης. Ας σκεφτόμαστε λοιπόν ότι η αγάπη του Θεού μας έχει προορίσει για κάτι σπουδαίο και υψηλό και ας μην χαρίζουμε τον εαυτό μας στον άρχοντα του σκότους!

2) Τίποτε δεν μπορεί να καταφέρει ο άνθρωπος από μόνος του αν δεν έχει το φωτισμό και την ενίσχυση του Θεού. "Χωρίς εμού ου δύνασθαι ποιείν ουδέν" μας είπε ο Χριστός (Ιω.15,5).
Γι αυτό και ο Θεός πραγματικά έχει προορίσει μερικούς ανθρώπους για το έργο Του, γνωρίζοντας εκ των προτέρων την καλή τους προαίρεση και αγάπη προς Αυτόν. έτσι φαίνεται σαν να υπάρχει μια ειδική εύνοια που όμως δεν είναι σε καμιά περίπτωση μεροληπτική! Διότι "Ουκ έστι προσωποληψία παρά τω Θεώ" (Ρωμ.2,11).
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”