Το παιδί μου

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

συναισθηματική κακοποίηση

Δημοσίευση από pAntonios »

NIKI έγραψε:ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΤΕΡ ΑΝΤΩΝΙΕ ΓΙΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ.ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΚΡΑΤΩ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΠΑΤΕΡΑ ΚΑΙ ΥΙΟΥ.ΤΙ ΕΝΝΟΩ.ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΘΟΡΙΣΑ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΟΠΩΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Ο ΚΥΠΡΙΑΚΟΣ ΝΟΜΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΕΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ. ΛΥΠΟΥΜΑΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΗΡΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ (ΕΚΕΙ ΤΟΝ ΠΡΟΣΕΧΗ Η ΠΡΩΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΚΑΙ ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΙΑΤΗΡΩ ΑΡΙΣΤΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ) ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΜΙΣΤΕΥΤΙΚΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΟΤΙ Ο ΠΑΠΑΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ
ΠΟΥ........ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΑΝΔΡΕΑ ΜΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΑ. ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑΒΑΣΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΧΑΜΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ.ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΑΝ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΕΙΣ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ. ΒΕΒΑΙΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΜΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕΒΑΣΤΗΚΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΤΑΠΙΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΘΛΙΨΗ ΜΟΥ.

Αυτό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί συναισθηματική κακοποίηση από τη μεριά του πατέρα. Στις περιπτώσεις αυτές, όταν δεν διορθώνεται ο άλλος δεν είναι σκόπιμο να του διευκολύνουμε περισσότερο από τα τυπικά την επικοινωνία, για το συμφέρον του παιδιού. Διότι είναι πολύ άσχημο το να υποσκάπτει ο ένας γονιός το ρόλο του άλλου. ΑΥτό θα αποβεί αύριο καταστροφικό για το παιδί μας.
Επίσης στις περιπτώσεις αυτές δεν πρέπει να σιωπούμε αλλά να λέμ στο παιδί ήρεμα κάποιες αλήθειες για τον πατέρα του, χωρίς φόβο και πάθος, για να το προστατέψουμε.

π.Αντ.
Παιδοψυχίατρος
NIKI
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2005 5:00 am

TO ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ

Δημοσίευση από NIKI »

ΠΑΤΕΡ ΑΝΤΩΝΙΕ
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΡΑΤΩ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΠΑΤΕΡ-ΠΑΙΔΙΟΥ ΕΤΣΙ ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΑΘΩΑ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΠΛΗΓΩΝΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΔΥΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΓΩΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΕΓΩ ΜΟΥ.
ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΝΑ ΜΙΛΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΒΑΙΝΩ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”