Μητέρα

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

Ας πουμε οτι εχουμε μια αμυχη , κοπηκαμε και τρεχει λιγο αιμα
λιγο αργοτερα κοπηκαμε καπου αλλου και τρεχει πιο πολυ αιμα,
και στην συνεχεια κοπηκαμε σε αρτηρια και τρεχει ποταμι το αιμα
απο που θα ξεκινησουμε ;
φυσικα απο την αρτηρια για να μην πεθανουμε .


γιαυτο πρεπει να ξεκιναμε απο το πιο μεγαλο μας παθος

[ δεν ειμαι τοσο εξυπνος για να τα σκεφθω αυτα , ειναι απο
το γεροντικο του ορους ]
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Το μονο που μπορω να σου ευχηθω ειναι η Παναγια μας να ειναι στο πλευρο σου,καθε στιγμη της ζωης σου σαν πραγματικη μητερα που ειναι ολων μας !

Ολα τα καλα του θεου στο διαβα σου !
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
Kostantinosve
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 13, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη@Κωνσταντίνος@Νεα Μηχανιώνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kostantinosve »

φίλη Βασιλική πιστεύω οτι σε κάλυψαν οι τοποθετήσεις των προλαλησαντων , να προσθέσω βέβαια ότι (απο δική εμπειρία) είναι πολύ παρήγορη η ευχή του Ιησού στα διαφορα προβλήματα και τις στεναχώριες , βέβαια είναι "ασήκωτο φορτίο" η οχι και αρκετα καλή σχέση με τους γονείς και όλοι έχουμε παρόμοια εμπειρία ,αλλά αν μιλήσουμε στον επουράνιο Πατέρα μας για το πρόβλημά μας και με τις πρεσβίες της Παναγίας μας πάντοτε θα έχουμε καλύτερη έκβαση

να σου ευχηθώ καλή συνέχεια, καλή δύναμη και η γλυκιά μας Παναγιά να σκέπει εσένα ,την οικογένιά σου και όλους μας.
Κυριε Ιησού Χριστέ ελέησον με . . .
Υπεραγία Θεοτόκε σώσον ημάς . . .
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Σας ευχαριστώ όλους σας για τα παρήγορα λόγια σας
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από andreastsa »

Βασιλική εγώ θέλω να σου πω πως έχεις την αγάπη όλων μας, είδες τελικά τι κάνει ο διάβολος? Ξέρει που να πολεμά τον καθένα μας. Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι κρύβεις πολύ αγάπη μέσα σου. Τελευταία σκέφτομαι πως τίποτα δεν είναι δεδομένο στη ζωή και για αυτό πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στον ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟ. Σκέφτομαι επίσης για κάποιους που υποτίθεται δεν πιστεύουν στον ΘΕΟ παρόλα αυτά επιτίθενται στην εκκλησία ή να βρίζουν τα Θεία, τι πράγμα είναι αυτό?
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Eυχαριστώ

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Αρκετές φορές έχω σκεφτεί για τους ανθρώπους που λένε ότι δε πιστεύουν - αμφιβάλλω διότι σε κάτι θα πιστεύουν - τι είναι αυτό ο εαυτός τους; Κι αν ψάξουν τήνως δημιούργημα είναι ο εαυτός τους.
Προσωπική μου άποψη είναι πως όλοι αυτοί που αμφιβάλλουν για το Θεό απλά φοβούνται τον εαυτό τους την αγάπη τους τη μοιρασιά συναισθημάτων το "δίνω" και έτσι χτίζουν έναν τοίχο ή κρύβονται πίσω απο τη δειλία τους παραδοχής ανάγκης για αγάπη .
Το να βρίζεις και ειδικά τα θεία πιστεύω πως είναι το τελευταίο και η απόλυτη ντροπή που μπορεί να χαρακτηρίσει ένα ανθρώπινο όν.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

αγαπητε φιλε andreastsa πολυ ευστοχη η παρατηρηση σου για το που και πως χτυπαει ο πονηρος .

αγαπητη φιλη vasiliki οπως θα ελεγε και ο γεροντας παισιος :

πω πω τυχη παιδι , [ για αυτα που περναμε ]
θα λαβεις πολυ μεγαλο μισθο .

πιστεψε με ειναι απολυτη αληθεια
ο κυριος δεν μας ξεχνα
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vasilikirimp »

panosgreece έγραψε:αγαπητε φιλε andreastsa πολυ ευστοχη η παρατηρηση σου για το που και πως χτυπαει ο πονηρος .

αγαπητη φιλη vasiliki οπως θα ελεγε και ο γεροντας παισιος :

πω πω τυχη παιδι , [ για αυτα που περναμε ]
θα λαβεις πολυ μεγαλο μισθο .

πιστεψε με ειναι απολυτη αληθεια
ο κυριος δεν μας ξεχνα
πραγματικά δε μας ξεχνά - σε στιγμές που αμφέβαλλα μου έδειχνε πάντα την αγάπη του
sokratism
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Σωκράτης@Βόλος

Δημοσίευση από sokratism »

Τελικά vasilikirimp εισέπραξες αυτό που σου άξιζε. ΑΓΑΠΗ και ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ. Ναι σου αξίζει ΑΓΑΠΗ και ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ και την έχεις απλόχερα.

Τελικά vasilikirimp απέδειξες ότι ο γνήσιος χριστιανός συμπάσχει. Συμπάσχουμε μαζί σου. Στεναχωριόμαστε όταν στεναχωριέσαι και χαιρόμαστε όταν χαίρεσε αδελφούλα μου.

Ειλικρινά αναρωτιέμαι -επειδή υπάρχει αρκετός προβληματισμός για την αναγκαιότητα του site- που αλλού μπορεί να συναντήσει κάποιος άνθρωπος τέτοιο ανθρωπισμό αν όχι σε αυτό το site.
αδερφέ μου συγχώρα με γιατί στις συμβουλές είμαι πρώτος αλλά στην εφαρμογή τελευταίος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25026
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Είναι φανερό πως η συναισθηματική και κατ' επέκταση ψυχολογική στήριξη έρχεται μέσα από την αγάπη του Θεού!
Οπλισμένοι κι εμείς με λίγη από αυτήν την αγάπη μπορούμε και παρηγορούμε κάποιους άλλους.
Φανταστείτε ο καθένας από εμάς να γνωρίσει καλύτερα τον Χριστό, την Παναγία και τους Αγίους Του! Θα είναι τόση η ψυχική ευφορία που δεν θα μπορεί να την αντέξει! Και δεν θα αισθάνεται ΠΟΤΕ μοναξιά!
Η λύση τελικά είναι ο Χριστός! Και ο μόνος δρόμος γι' Αυτόν περνάει από τον πνευματικό μας και την ΠΛΗΡΗ υπακοή σ' αυτόν.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”