Είναι Προδοσία;

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Είναι Προδοσία;

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Είμαι τόσο πολύ προβληματισμένη που πρωτη φορά στη ζωή μου αισθάνομαι ένα βάρος παντού και δε ξέρω που να το εναποθέσω.
Παίρνω το θάρρος και σας γράφω για ένα πραγματικά πολύ λεπτό θέμα γιατί νοιώθω να βρίσκομαι σε ένα ωκεανό χωρίς τίποτα και πνίγομαι.
Επίσης θα ήθελα αν υπάρχει η δυνατότητα και τη συμβουλή του π.Αντώνιου.
Θα πάρω τα πράγματα απο την αρχή ( περιγραμματικά όμως ).
Κάνω μάθημα - ιδιαίτερα - σε μια κοπέλα εδω και 5 χρόνια. Ξεκινήσαμε μαζί απο την ΣΤ'Δημοτικού.
'Οπως καταλαβαίνετε μαζί με τους γονείς της τη μεγάλωσα και εγώ μια και κάθε βδομάδα τρεις φορές βρίσκομαι μαζί της.
Στα χρόνια αυτά δημιουργήθηκε μεταξύ μιας σχέση εμπιστοσύνης , αγάπης και αληλοσεβασμού.
Ι διαίτερα απο πλευράς μου μπορώ να πω , πως είμουν και είμαι πάντα εκεί να την ακούσω.
'Ετσι λοιπόν κατά καιρούς μου έχει εμπιστευτεί ότι την απασχολούν , αγωνίες του σχολείου , της παρέας και διάφορα άλλα.
Χωρίς να παρεξηγηθώ όμως όχι με την έννοια του κουτσομπολιού απλά μου άνοιγε τη ψυχή της.
Μάλιστα αυτό έγινε και αντιληπτό απο τη μητέρα της και παντα επειδή ειμαι ανοικτή σε συζήτηση και με τους γονεις δηλ. δε θέλω να νοιώθω οτι επεμβαίνω μεταξύ του γονιού, της μαμάς και του παιδιού πάντα κοιτούσα να κρατώ τα προσχήματα και μάλιστα αρκετές φορές παρ'όλο που δε ήταν πάντα σύμφωνη η μαθήτριά μου να βάζω στη σκέψη της , στη κουβέντα και τη μαμά της- εγώ με το τρόπο μου προσπαθούσα και το πετύχαινα να γίνεται κοινωνός της συζήτησής μας και η μητέρα της.
Πολλές φορές δηλ. οι τρεις μας κουβεντιάζαμε για ότι θέμα μας έθετε η μικρή μας.
Έτσι λοιπόν με το καιρό μας έδεσαν πολλά μικρά και μεγάλα ας μου επιτραπει η έφραση μυστικά.
Θα μου πείτε τώρα πως πρέπει ένας εκπαιδευτικός να κρατά τα προσχήματα - ίσως κάποιοι που κάνουν ιδιαίτερα να μπορέσουν να καταλάβουν τη στενή σχέση που πολλές φορές αναπτύσσεται μεταξύ μαθητή και καθηγητή.
Τα τελευταία 2 χρόνια άρχισαν να την απασχολούν και διάφορα άλλα θέματα πιο περίπλοκα της καθημερινότητας μεν - απ'αυτά που πιστεύω ότι όλα τα παιδιά περνουν κατά τη διάρκεια της εφηβείας τους.
Και έτσι μεταξύ άλλων άρχισε να απασχολείται με τις σχέσεις του αντίθετου φύλλου.
Στην αρχή άκουγα και μετά ότι είχα να πω όταν μου ζητήθηκε η γνώμη μου και σα μητέρα τα λέγαμε όλες μαζί δηλ. μαμά της - εγώ - μαθήτρια.
Αρκετές φορές κάναμε και τη κουβέντα πεί πνευματικού κάτι όμως που αρνήθηκε να το ακολουθήσει.
Πριν καταλήξω στο σημείο που με απασχολεί ιδιαίτερα θέλω να σας πω ότι εδώ και περίου ενάμιση χρόνο κατάλαβα ότ κάτι δε παει "καλά" - αλλά δεν ήθελα να ρωτήσω για να μη φανω αδιάκριτη.
Περίμενα να μου κανει η ίδια κουβέντα.
μέχρι που το καλοκαίρι μου μίλησε και μου είπε πως έχει σχέση με μια κοπέλα.
νοιώθει δηλ. ότι την έλκουν γυναίκες και μάλιστα η συγκεκριμένη κοπέλα με την οποία νοιώθει τρελλά ερωτευμένη.
Εκείνη τη στιγμή πάγωσα αλλά το πρώτο που ξεστόμισα ίσως και ηλίθιο μόλις μου τελείωσε την εξιστόρηση ήταν αν έχουν ολοκληρώσει τη σχέση τους ή αν είναι πλατωνική και κατά πόσον νομίζει ότι θα μπορούσε να το αποκαλύψει στη μητέρα της.
μου είπε πως η σχέση περιορίζεται σε φιλιά και τα λοιπά αλλά ότι αφορά τη μητέρα της κατά λέξη είπε: θέλω να της μιλήσω αλλά ξέρω ότι θα αρχίσει να κλαίει και να λεει πως απο εμένα τη μοναχοκόρη και μοναχοπαίδι περιμένει κατι άλλο . Δε μπορώ να τη βλεπω να πληγώνεται και έτσι δε μπορώ να της πω κάτι .
εκείνες τις ημέρες πέρασαν πολλά απο το μυαλό μου. Εγώ τι έπρεπε να κάνω; Να σταματήσω να την ακούω; Να το πω; Να κάνω τη χαζή; Τι απ'όλα;
Σκέφτηκα και το συζήτησα μαζί της να το πει και αν θέλει ας ειμαι και εγω μπροστά , αλλά ανένδοτη.
για πνευματικό έκανα πολλες φορές κουβέντα - τίποτα -
Σκέφτηκα να μιλήσει με ψυχολόγο - στον οποίο και πήγε - αλλά απλά τη βοήθησε όχι στο να ανατρέψει αυτό που αισθάνεται αλλά απλά στο να δει αν μπορεί να αποδεχτεί την ιδιαιτερότητα του εαυτού της.
Τέλος είπα να κάνουμε μια φιλική κουβέντα με έναν Αρχιμανδρίτη νεαρό άτομο που γνωρίζω και ζει στην περιοχή μας.
Να βρεθούμε μαζί γιατι μόνη της ούτε καν ήθελε να το συζητήση - Δεν πραγματοποιήθηκε αυτή η συνάντηση γιατί τελικά δείλιασε και δεν ήρθε.
Φθάνω στη σημερινή μέρα και καταλήγω ότι σήμερα που είχαμε μάθημα μου εκμηστυρεύτηκε πως ειναι αποφασισμένη και μάλιστα πως πλεον έχει ολοκληρώσει τη σχέση της.
Εγώ πάλι απο τη πλευρά μου νοιώθω απέραντο βάρος -διότι δε θέλω να τη προδόσω αλλά θέλω να γνωρίζει και η μητέρα της διότι η όλη εξομολόγησή της προς το άτομο μου είναι ενα φορτίο πολύ βαρύ και δε μπορώ να το σηκώσω.
Της είπα σε παρακαλώ μίλα με τη μανούλα σου γιατι πιστεύω θα σε καταλάβει και θα σε ακούσει - και μου είπε σε ικετεύω μη με προδόσεις δε κανω κακό σε κανεναν παρά αν κανω κακό τότε μόνο στον εαυτό μου και αυτό το δικαίωμα του λάθους δε μπορείς να μου το στερήσεις - ούτε όμως και να φέρεις αναστάτωση στην οικογένειά μου.
Μιλήσαμε όλο το πρωινό γιατί επέλεξε εμένα για όλα αυτά και σε πόσο δύσκολη θέση με φέρνει και έβλεπα ένα παιδί που απλά αναζητούσε να τη καταλάβω και να τη σεβαστό για όποια επιλογή της.
Εγώ όμως είμαι κομμάτια τι να κάνω ; Είναι ένα ζήτημα που βάζω τον εαυτό μου στη θέση της μητέρας και σκέφτομαι ότι εγώ προσωπικά θα ήθελα να μου το εμπιστευτεί το παιδί μου - και αν είχα μια στενη συνεργασία με κάποιον εκπαιδευτικό θα ήθελα να μου μιλήσει.
Εγώ όμως μπορώ αυθαίρετα να μιλήσω στη μητέρα; Μπορώ να παραβιάσω έτσι για τη δική μου ελάφρυνση το απόρρητο της μαθήτριάς μου;Με τι τρόπο θα μπορούσα να μην απογοητεύσω τη μαθήτριά μου γιατί πραγματικά δε θέλω να νοιώσει ότι η εμπιστοσύνη της εξαπατήθηκε αλλά συγχρόνως θέλω να τα γνωρίζει η μητέρα της.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Είναι Προδοσία;

Δημοσίευση από aposal »

Μεγάλη ευθύνη! Μήπως πρέπει πρώτα να μιλήσεις στον δικό σου πνευματικό;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Είναι Προδοσία;

Δημοσίευση από filotas »

Είναι βέβαιο ότι μιλώντας στη μητέρα της θα διακινδυνεύσεις να μη σου ξαναμιλήσει ούτε εσένα. Βεβαίως εσύ φορτώνεσαι το προσωπικό και πνευματικό της πρόβλημα και δεν ξέρεις πως ν' απαλλαγείς απ' αυτό το βάρος. Επομένως εγώ θα σου πω πως σκέφτομαι ότι εσύ μπορεί ν΄απαλλαγείς απ' το βάρος της ευθύνης μιας άλλης ψυχής, η οποία σου εμπιστεύθηκε ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα, χωρίς όμως να την εκθέσεις και να χάσεις την εμπιστοσύνη της.

Βασιλική μου, πέσε στα γόνατα και μετέφερε το βάρος της ευθύνης αυτής σ' Εκείνον, που όλα τ' αντέχει κι όλα μπορεί να τα λύσει. Αφού τη συμβουλεύσεις με αγάπη και διακριτικότητα, ύστερα ανάθεσε το πρόβλημα της φίλης σου στο Θεό μ' εμπιστοσύνη, ότι Εκείνος την αγαπά πολύ περισσότερο απ' όσο μπορείς να την αγαπήσεις εσύ ή ακόμη κι η μητέρα της, αλλά και γνωρίζει πως και πότε θα την βοηθήσει.

Η σωτηρία των ψυχών των άλλων δεν είναι δική μας ευθύνη, αλλά του Θεού. Εμείς μπορούμε μόνο με αγάπη να πούμε ένα καλό λόγο και να προσευχηθούμε (ή δυνατόν με πόνο και δάκρυ) γι αυτούς. Δεν είναι σωστό να φορτωνόμαστε το βάρος της σωτηρίας τους, γιατί δε μας ανήκει.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Είναι Προδοσία;

Δημοσίευση από dionysisgr »

vasilikirimp, εσυ Πνευματικο δεν εχεις;

Εαν ναι, πολυ κακως εβαλες αυτο το θεμα εδω.

Εαν οχι βρες το γρηγοροτερο Πνευματικο, η ελα σε επαφη με αδελφες/ους απο την περιοχη σου, να σου βρουν καποιον Πνευματικο αμεσα. θα μπορουσε επισης να στειλεις pm στον π.Αντωνιο, και να μην δημοσιοποιησεις αυτο το θεμα ετσι, ελαφρα τη καρδια.

Δεν ειμαστε εμεις καταλληλοι, αλλα και επιφορτισμενοι να σε συμβουλευσομε σε τετοια λεπτα θεματα.

Πρεπει να κινηθεις αμεσα ομως, γιατι οσο περναει ο καιρος, θα μπλεξεις χειροτερα.. Αυτη ειναι η μονη συμβουλη που μπορουμε να σου δωσουμε.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
efraim21
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 5:00 am

Re: Είναι Προδοσία;

Δημοσίευση από efraim21 »

ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΕΑΣ ΕΝΓΑΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΑΝΩ ΤΟΝ 60 ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙΡΑ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΝΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ.ΠΡΟΣΕΧΕ ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΙ ΑΝΑΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΦΛΕΡΤ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΚΜΥΣΤΗΡΙΕΥΣΕΙΣ.Η ΜΑΜΑ ΤΗΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΡΩΤΑ ΤΗΝ ΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΚΑΙ ΑΓΟΡΙΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΗΣ ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΣΤΑ ΑΓΟΡΙΑ?ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ Σ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΤΙ ΔΡΟΜΟ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΣΥ ΔΕΝ ΦΤΕΣ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΘΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΤΟ ΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ <<ΒΟΗΘΕΙΑΣ>>ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΟΧΗ.
Άβαταρ μέλους
Dimitra79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 536
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 10, 2008 8:52 pm

Re: Είναι Προδοσία;

Δημοσίευση από Dimitra79 »

vasilikirimp έγραψε:Είμαι τόσο πολύ προβληματισμένη που πρωτη φορά στη ζωή μου αισθάνομαι ένα βάρος παντού και δε ξέρω που να το εναποθέσω.
Παίρνω το θάρρος και σας γράφω για ένα πραγματικά πολύ λεπτό θέμα γιατί νοιώθω να βρίσκομαι σε ένα ωκεανό χωρίς τίποτα και πνίγομαι.
Επίσης θα ήθελα αν υπάρχει η δυνατότητα και τη συμβουλή του π.Αντώνιου.
Θα πάρω τα πράγματα απο την αρχή ( περιγραμματικά όμως ).
Κάνω μάθημα - ιδιαίτερα - σε μια κοπέλα εδω και 5 χρόνια. Ξεκινήσαμε μαζί απο την ΣΤ'Δημοτικού.
'Οπως καταλαβαίνετε μαζί με τους γονείς της τη μεγάλωσα και εγώ μια και κάθε βδομάδα τρεις φορές βρίσκομαι μαζί της.
Στα χρόνια αυτά δημιουργήθηκε μεταξύ μιας σχέση εμπιστοσύνης , αγάπης και αληλοσεβασμού.
Ι διαίτερα απο πλευράς μου μπορώ να πω , πως είμουν και είμαι πάντα εκεί να την ακούσω.
'Ετσι λοιπόν κατά καιρούς μου έχει εμπιστευτεί ότι την απασχολούν , αγωνίες του σχολείου , της παρέας και διάφορα άλλα.
Χωρίς να παρεξηγηθώ όμως όχι με την έννοια του κουτσομπολιού απλά μου άνοιγε τη ψυχή της.
Μάλιστα αυτό έγινε και αντιληπτό απο τη μητέρα της και παντα επειδή ειμαι ανοικτή σε συζήτηση και με τους γονεις δηλ. δε θέλω να νοιώθω οτι επεμβαίνω μεταξύ του γονιού, της μαμάς και του παιδιού πάντα κοιτούσα να κρατώ τα προσχήματα και μάλιστα αρκετές φορές παρ'όλο που δε ήταν πάντα σύμφωνη η μαθήτριά μου να βάζω στη σκέψη της , στη κουβέντα και τη μαμά της- εγώ με το τρόπο μου προσπαθούσα και το πετύχαινα να γίνεται κοινωνός της συζήτησής μας και η μητέρα της.
Πολλές φορές δηλ. οι τρεις μας κουβεντιάζαμε για ότι θέμα μας έθετε η μικρή μας.
Έτσι λοιπόν με το καιρό μας έδεσαν πολλά μικρά και μεγάλα ας μου επιτραπει η έφραση μυστικά.
Θα μου πείτε τώρα πως πρέπει ένας εκπαιδευτικός να κρατά τα προσχήματα - ίσως κάποιοι που κάνουν ιδιαίτερα να μπορέσουν να καταλάβουν τη στενή σχέση που πολλές φορές αναπτύσσεται μεταξύ μαθητή και καθηγητή.
Τα τελευταία 2 χρόνια άρχισαν να την απασχολούν και διάφορα άλλα θέματα πιο περίπλοκα της καθημερινότητας μεν - απ'αυτά που πιστεύω ότι όλα τα παιδιά περνουν κατά τη διάρκεια της εφηβείας τους.
Και έτσι μεταξύ άλλων άρχισε να απασχολείται με τις σχέσεις του αντίθετου φύλλου.
Στην αρχή άκουγα και μετά ότι είχα να πω όταν μου ζητήθηκε η γνώμη μου και σα μητέρα τα λέγαμε όλες μαζί δηλ. μαμά της - εγώ - μαθήτρια.
Αρκετές φορές κάναμε και τη κουβέντα πεί πνευματικού κάτι όμως που αρνήθηκε να το ακολουθήσει.
Πριν καταλήξω στο σημείο που με απασχολεί ιδιαίτερα θέλω να σας πω ότι εδώ και περίου ενάμιση χρόνο κατάλαβα ότ κάτι δε παει "καλά" - αλλά δεν ήθελα να ρωτήσω για να μη φανω αδιάκριτη.
Περίμενα να μου κανει η ίδια κουβέντα.
μέχρι που το καλοκαίρι μου μίλησε και μου είπε πως έχει σχέση με μια κοπέλα.
νοιώθει δηλ. ότι την έλκουν γυναίκες και μάλιστα η συγκεκριμένη κοπέλα με την οποία νοιώθει τρελλά ερωτευμένη.
Εκείνη τη στιγμή πάγωσα αλλά το πρώτο που ξεστόμισα ίσως και ηλίθιο μόλις μου τελείωσε την εξιστόρηση ήταν αν έχουν ολοκληρώσει τη σχέση τους ή αν είναι πλατωνική και κατά πόσον νομίζει ότι θα μπορούσε να το αποκαλύψει στη μητέρα της.
μου είπε πως η σχέση περιορίζεται σε φιλιά και τα λοιπά αλλά ότι αφορά τη μητέρα της κατά λέξη είπε: θέλω να της μιλήσω αλλά ξέρω ότι θα αρχίσει να κλαίει και να λεει πως απο εμένα τη μοναχοκόρη και μοναχοπαίδι περιμένει κατι άλλο . Δε μπορώ να τη βλεπω να πληγώνεται και έτσι δε μπορώ να της πω κάτι .
εκείνες τις ημέρες πέρασαν πολλά απο το μυαλό μου. Εγώ τι έπρεπε να κάνω; Να σταματήσω να την ακούω; Να το πω; Να κάνω τη χαζή; Τι απ'όλα;
Σκέφτηκα και το συζήτησα μαζί της να το πει και αν θέλει ας ειμαι και εγω μπροστά , αλλά ανένδοτη.
για πνευματικό έκανα πολλες φορές κουβέντα - τίποτα -
Σκέφτηκα να μιλήσει με ψυχολόγο - στον οποίο και πήγε - αλλά απλά τη βοήθησε όχι στο να ανατρέψει αυτό που αισθάνεται αλλά απλά στο να δει αν μπορεί να αποδεχτεί την ιδιαιτερότητα του εαυτού της.
Τέλος είπα να κάνουμε μια φιλική κουβέντα με έναν Αρχιμανδρίτη νεαρό άτομο που γνωρίζω και ζει στην περιοχή μας.
Να βρεθούμε μαζί γιατι μόνη της ούτε καν ήθελε να το συζητήση - Δεν πραγματοποιήθηκε αυτή η συνάντηση γιατί τελικά δείλιασε και δεν ήρθε.
Φθάνω στη σημερινή μέρα και καταλήγω ότι σήμερα που είχαμε μάθημα μου εκμηστυρεύτηκε πως ειναι αποφασισμένη και μάλιστα πως πλεον έχει ολοκληρώσει τη σχέση της.
Εγώ πάλι απο τη πλευρά μου νοιώθω απέραντο βάρος -διότι δε θέλω να τη προδόσω αλλά θέλω να γνωρίζει και η μητέρα της διότι η όλη εξομολόγησή της προς το άτομο μου είναι ενα φορτίο πολύ βαρύ και δε μπορώ να το σηκώσω.
Της είπα σε παρακαλώ μίλα με τη μανούλα σου γιατι πιστεύω θα σε καταλάβει και θα σε ακούσει - και μου είπε σε ικετεύω μη με προδόσεις δε κανω κακό σε κανεναν παρά αν κανω κακό τότε μόνο στον εαυτό μου και αυτό το δικαίωμα του λάθους δε μπορείς να μου το στερήσεις - ούτε όμως και να φέρεις αναστάτωση στην οικογένειά μου.
Μιλήσαμε όλο το πρωινό γιατί επέλεξε εμένα για όλα αυτά και σε πόσο δύσκολη θέση με φέρνει και έβλεπα ένα παιδί που απλά αναζητούσε να τη καταλάβω και να τη σεβαστό για όποια επιλογή της.
Εγώ όμως είμαι κομμάτια τι να κάνω ; Είναι ένα ζήτημα που βάζω τον εαυτό μου στη θέση της μητέρας και σκέφτομαι ότι εγώ προσωπικά θα ήθελα να μου το εμπιστευτεί το παιδί μου - και αν είχα μια στενη συνεργασία με κάποιον εκπαιδευτικό θα ήθελα να μου μιλήσει.
Εγώ όμως μπορώ αυθαίρετα να μιλήσω στη μητέρα; Μπορώ να παραβιάσω έτσι για τη δική μου ελάφρυνση το απόρρητο της μαθήτριάς μου;Με τι τρόπο θα μπορούσα να μην απογοητεύσω τη μαθήτριά μου γιατί πραγματικά δε θέλω να νοιώσει ότι η εμπιστοσύνη της εξαπατήθηκε αλλά συγχρόνως θέλω να τα γνωρίζει η μητέρα της.


Πολύ δύσκολο θέμα Βασιλική. Προσευχήσου και εσύ για την ψυχή του κοριτσιού και ρώτα τον πνευματικό σου να δείς το θα σε συμβουλεύσει. Προσπάθησε να δώσεις στο παιδί να καταλάβει πως αυτό που νιώθει είναι καθαρά εγκεφαλικό - ψυχολογικό.Μπορεί να κινείτε κ μ αυτό τον τρόπο απο αντίδαραση σίγουρα δεν καταλαβαίνει πόσο βαριά είναι η ομοφυλοφιλία. Προσπάθησε να την συμβουλεύσεις κ εσύ μιας και όπως λές σε ακούει.
Γνωρισόν μοι Κύριε, οδόν εν η πορεύσομαι, ότι προς σέ ήρα την ψυχήν μου..
Koyk
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

Re: Είναι Προδοσία;

Δημοσίευση από Koyk »

Συγνώμη για να καταλάβω....Προσπαθείτε να βοηθήσετε ή να χειροτερεψετε την κατάσταση????

Η γυναίκα ζητάει συμβουλή απο σας ...αν κάποιος μπορει να την βοηθήσει ας την βοηθήσει.

Τι θα πει αυτό "πανε στον πνευματικό σου και αν δεν εχεις βρές????"

Ειναι δυνατον να συμβουλεύει την μαθήτρια της να πάει σε πνευματικό και η ίδια να μην έχει????

Αν δεν εχει κατι να πεί ο καθένας απο μας παρακαλώ να μην επιφορτίζει την κατάσταση.....

Με τον μόνο που θα συμφωνήσω ειναι ο filotas ....

Βασιλική...πολλές φορές η προσευχή κάνει θαύματα...θερμή όμως και με δάκρυα...κάποιες έμμεσες αιχμές προς την μητέρα ίσως και να βοηθούσαν...εξαρτάται...

Ευχαριστω και συγχωρέστε με
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Είναι Προδοσία;

Δημοσίευση από dionysisgr »

ΘΑ συμφωνεις και εσυ αδελφε koyk, οτι δεν ειναι εδω ο καταλληλος τοπος για να λυθουν τετοια ειδικα θεματα, σε ενα ανοιχτο ηλεκτρονικο φορουμ, οπου μπορει ευκολα να γραψει ο καθενας, οτι θελει και να χειροτερευσει την κατασταση, ακομα και να την διακωμωδησει..

Ειναι πνευματικο το θεμα η οχι; Που πρεπει να παει η αδελφη μας εαν οχι στον Πνευματικο της, και παραλληλα να το κανει και θεμα προσευχης, οπως της ειπα και σε κατ'ιδιαν επικοινωνια, που ειχα μαζι της και το λεω, δεν ειναι τιποτα κρυφο.

Γιατι μας εγκαλεις, και τι εχεις να μας καταμαρτυρησεις επειδη της υποδειξαμε την οδο της Εκκλησιας; Τα αφηνουμε τα προβληματα μας στα ποδια του Εσταυρωμενου, η οχι, και κανουμε του κεφαλιου μας;

Τι ηθελες δηλαδη, να αρχισουμε να παριστανουμε του ειδικους ψυχολογους-ορμονολογους-σεξολογους και δεν ξερω και εγω τι αλλο "-ολόγους" και να την τρελλανουμε πιο πολυ απο οτι εχει ηδη τρελλαθει η αδελφη μας, για να φτασει σε σημειο να κοινοποιησει ανοιχτα ενα θεμα τετοιο που την καιει και την απασχολει;

Η να της πουμε ασε μας ησυχους, δεν ασχολουμαστε, και να μην της απαντησει κανεις;

Συγχωρεμενος να 'σαι, και ολοι μας να ειμαστε απο τον Κυριο του Ελεους, αλλα να ξερεις οτι μας προσεβαλλες με την αναιτια επιθεση σου.
Koyk
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

Re: Είναι Προδοσία;

Δημοσίευση από Koyk »

Δεν νομιζω οτι προσεβαλα κάποιον και το κυριώτερο...δεν αναφέρθηκα σε κανέναν προσωπικά.

Αν ρωτούσαμε να μάθουμε το όνομα της κοπέλας για να?κάνουμε ένα κομποσχοινάκι ή και ακομα και στην Βασιλικη αν κάνουμε ενα κομποσχοίνι είναι η οδός του ψυχολόγου και όπως αλλιώς τον λέει ο καθένς??

Στο κάτω κάτω μιλάω για προσευχή σαν την μόνη οδο που μπορει να κανει θαύματα που την είδες την αναφορα σε ...λογους??

Α και κάτι άλλο...η ίδια απτο πως έθεσε το θέμα, φαίνεται οτι εχει αρκετο μυαλό για να διακρίνει αν είναι για forum το πρόβλημα ή οχι....
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Είναι Προδοσία;

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Σεβαστοί, μην οξύνετε τα πνεύματα.
Ας κρατάμαι την ευθιξία γιά άλλα φόρουμ, άλωστε το είπε και ο Κύριος μας, αν σε κτυπήσουν στο ένα μάγουλο , γύρνα και το άλο.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”