Σας παρακαλώ... θέλω βοήθεια...

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από ψυχουλα »

dep έγραψε:Ναι, αλλα τι λενε οι γεροντες για τις εξυπνες καρτες και τισ ταυτοτητες. Και καλα τις ταυτοτητες... ταυτιζομαστε. Τα διαβατηρια; Γιατι να κατηγορουν κι αυτα;

εγω δε φοβαμαι ουτε ταυτοτητες, ουτε διαβατηρια. λες και ειμαι τελεια σε ολα τα αλλα, η ταυτοτητα και το διαβατηριο με μαρανε! οι γεροντες ειναι ανθρωποι, ακομα και οι αγιοι μπορει να κανουν λαθος ο μονος ασφαλτος ειναι ο Κυριος. δηλαδη αν ενας ανθρωπος κοινωνα, εξομολογειται, αγαπα, ελεει και ολα τα αλλα τι θα του πουν στην Κριση, για την ταυτοτητα; οσοι προσκυνησουν το Θηριο θα παρουν το χαραγμα, δε λεει οσοι παρουν το χαραγμα θα προσκηνυσουν το Θηριο, προσκυνησες κανενα Θηριο; οχι, αρα;
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Koyk
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από Koyk »

ψυχουλα έγραψε:
dep έγραψε: ο μονος ασφαλτος
Ο Υπποτης της ασφάλτου

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από fotios »

Άκουσέ με dep ξεκάθαρα πράγματα ούτε τα διαβατήρια, ούτε το δίπλωμα ούτε ακόμη και η ταυτότητα είναι το χάραγμα. Δεν είναι το χάραγμα εκτός του σώματος αλλά πάνω στο δεξί χέρι ή στο μέτωπο, το κείμενο της Αποκάλυψης είναι σαφές και αληθές. Τελείωσε. Ακόμη οι Γέροντες όταν μιλάνε, μιλάνε για να ενημερώσουν, για να πρετοιμάσουν, διότι όλα αυτά εισάγουν το κόσμο σιγά σιγά στο χάραγμα. Δηλαδή όπως έλεγε και ο Γέροντας Παΐσιος "θα λένε μετά πως χάνονται, κλέβουν πιστωτικές κάρτες... και παράλληλα θα διαφημίζουν το "Τέλειο Σύστημα"..."
Επίσης θέλω να σου πω, πως όταν γνωρίζουμε και ενημερωνόμαστε για κάτι που θα συμβεί(όταν είναι έγκυρη η πηγή!!!) τότε πιο εύκολα θα αντιμετωπίσουμε το γεγονός όταν αυτό συμβεί και δεν πρέπει να φοβόμαστε αλλά να είμαστε θαρραλέοι και να ευχαριστούμε το Θεό που μας ενημερώνει μέσα από Αγίους ανθρώπους.
Δηλαδή η γνώση η αληθινή είναι δύναμη και ευλογία. Ενώ η ψεύτικη γνώση φέρνει φόβο.
Θάρρος μωρέ λεβέντες και λεβέντισσες ...!!!(έτσι έλεγε ένα καλό Γεροντάκι..)
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Αγαπητέ φίλε να σου πω κάτι σε τελική ανάλυση;
Αν σε προβληματίζει τόσο πολύ ,μη το βγάζεις το δίπλωμα............στο κάτω - κάτω θα βοηθηθούν οι ταξιτζήδες να έχουν δουλειά !!!!
dep
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 21, 2007 5:00 am

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από dep »

Απλα να σας ενημερωσω πως πλεον ειμαι καλα και εχω υιοθετησει την αποψη που μου λεγατε στην αρχη. Ο Θεος αγαπαει δεν κακοποιει ψυχολογικα και σωματικα.
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Άν θέλεις τη γνώμη μου πρόσεχε με ποιούς συναναστρέφεσε, και ποιούς έχεις πνευματικούς ''οδηγητές΄΄. Πολλοί δήθεν πνευματικοί έχουν στείλει στα ψυχιατρεία πολύ κόσμο. Με το να φοβίζουν τον κόσμο, ελέγχουν το ΄΄ποίμνιο΄΄, παμπόνηροι και θεομπαίχτες έχουν σπουδάσει να φαίνονται εξωτερικά ευσεβείς, και είναι φίδια κολοβά. Λυπάμαι που μιλάω έτσι αλλά είναι αλήθεια. Ενώ δεν έχουν ίχνος Πνεύματος Θεού μέσα τους γίνονται οδηγοί ψυχών - δυστυχώς είναι οι περισσότεροι-
Μην σε ξεγελά, όπως έλεγε ο γέροντας Παίσιος η εξωτερική εμφάνιση, η ασκητική, και τα μακριά γένεια, εξακρίβωσε (πραγμα πολύ δύσκολο και για πολύ κόσμο)ποιός είναι πραγματικά πνευματικός.
Άλλο να ενημερώνεις τον κόσμο για το 666 και τα γενικώτερα σχέδια των αντίχριστων και άλλο να είναι αυτό ο κύριος κορμός της διδασκαλίας και της πνευματικότητάς σου, ο Θεός να με βγάλει ψεύτη, αλλά αυτοί θα είναι οι πρώτοι που θα την ΄΄κάνουν΄΄ την εποχή του αντιχρίστου, και που αδελφέ νομίζω αργεί λίγο ακόμα να έλθει. Στηρίξου στην Αγία Γραφή, στους Πατέρες, στη συνήδεισή σου, αν θέλεις να εξομολογηθείς και δεν βρίσκεις άξιο πνευματικό, προσευχήσου και πήγαινε σε κάποιον άγνωστο ιερέα, είναι προτιμότερο. ΜΗΝ φοβάσαι τα 666 και τις τρίχες που λένε, πιό πολύ αμαρτάνουν αυτοί που τα λένε και δεν κάνουν και τίποτα το ουσιαστικό, παρα εσύ που θα πάρεις ταυτότητα ή δίπλωμα.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από theodora »

dep έγραψε:Απλα να σας ενημερωσω πως πλεον ειμαι καλα και εχω υιοθετησει την αποψη που μου λεγατε στην αρχη. Ο Θεος αγαπαει δεν κακοποιει ψυχολογικα και σωματικα.
Ότι μας θλίβει, μας δημιουργεί άγχος, φόβο και πολλές απορίες, δεν είναι έργο του Θεού.
Ακόμα και αυτά που στα μάτια μας τα ανθρώπινα φαίνονται για θεοσεβή και θεάρεστα.
Κάποτε ήταν ένας χριστιανός που καθώς λιβάνιζε πριν κοιμηθεί, έβαζε μετάνοια σε κάθε μία από τις εικόνες των Αγίων.
Περνώντας ο χρόνος οι εικόνες αυξήθηκαν, το ίδιο και ο χρόνος που χρειαζόταν για να τις προσκυνήσει όλες μία μία.
Για πολύ καιρό "χτυπιόταν" μέσα του ο χριστιανός. Ένιωθε ντροπή που κουραζόταν και δεν είχε την διάθεση να τις προσκυνάει όλες όπως κάποτε. Έκανε αγγαρεία. Έπαψε πιά να τον ευχαριστεί αυτή του η συνηθεία και αισθανόταν τύψεις (παρότι συνέχιζε τις μετάνοιες)
Την λύση του την έδωσε ο γέροντας Παΐσιος λέγοντας του ακριβώς το παραπάνω: "Αφού σε σκανδαλίζει και σε στενοχωρεί και σε κουράζει ΔΕΝ είναι εκ του Θεού το έργο αυτό που κάνεις. Σταμάτησε το ! "
Έτσι απλά.

Βεβαίως μιλάμε για ανθρώπους που βρίσκονται κοντά στον Θεό και τον αγαπάνε και επιθυμούν να Τον ευχαριστούν κάνοντας το Άγιο Θέλημά Του και όχι για ανθρώπους με εντελώς σκοτισμένα τα μάτια της καρδιάς τους.
Κάποιος άλλος αδελφός που ακόμα βάζει μετάνοιες στις πολλές εικόνες του σπιτιού του αλλά τον ευχαριστεί και δεν τον κουράζει αυτή η πράξη, δεν του δημιουργεί απορίες και σύγχιση αλλά ΧΑΡΑ και ΕΙΡΗΝΗ, τότε αυτός πράττει έργο του Θεού.
Πολύ απλά.
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
NIKI
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2005 5:00 am

Re: Σας παρακαλω... θελω βοηθεια...

Δημοσίευση από NIKI »

Aγαπητέ αδελφέ μου,συνεχισε να κάνεις προσευχή σου και μην σταματήσεις γιατι απλα σου εφυγε αυτη η φοβία σου.Μην σε δεί ο κακός ότι φοβάσαι . Αν Θες πάρε και ένα κομποσχοίνι και κάνε την προσευχή σου . Και αυτή η συντομη προσευχη ακόμη θα σε βοηθήσει οπου και αν εισαι και οποιαδηποτε ώρα την πεις βοηθα και ανακουφίζει ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ.
ΠΡΟΣΕΥΧΗ ειναι όπλο πολυ δυνατό . Αύριο εχει και τους ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ αν μπορείς πήγαινε και ακουσε πολυ προσεκτικα ολους τους χαιρετισμους της Παναγίας .Θα νιώσεις ότι είσαι πολύ δυνατός εχοντας την Μητερα Παναγία κοντα σου.
Ευχαριστώ και ΠΡΟΣΕΥΧΗ
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Σας παρακαλώ... θέλω βοήθεια...

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Είναι ένας μήνας από την ημέρα που μπήκε το θέμα κι εγώ πάντα αργός το είδα σήμερα Λοιπόν το χάραγμα ναι να το φοβάσαι αλλά πότε;;;

Αν έρθει ο καιρός που θα στο επιβάλουν να το βάλεις στο χέρι ¨η στο μέτωπο. Σε όλλα τα είδη έχει μπει στον μόνο που απομένει είναι ο άνθρωπος.

Παίρνεις μία κονσέρβα όποια δίποτε και έχει το χάραγμα απέξω το κουτί. Εσύ τρως το μέσα και πετάς το κουτί. Δλδ αν ήταν με την έννοια που δίνουν πολλοί δεν πήρες το χάραγμα αφού έφαγες όλο το ψαχνό;;; Προσπαθούμε πάντα να βρούμε λύσεις που μας ταιριάζουν και όχι κατά την έννοια της Γραφής

Διάβασε Αποκάλυψη και συγκεκριμένα από το ΙΓ κεφάλαιο και λίγο μετά Είναι καθαρό νόημα. Στο χέρι και στο μέτωπο Θα αποφύγεις την άδεια αλλά σε λίγο θα αγοράσεις ότι δίποτε ¨η και ακόμη αν ταξιδέψεις κάπου το έχει πάνω το διαβατήριο Καλή φώτιση

Και κάτι ακόμη σπουδαίο. Από την ημέρα που θα γίνει νόμος να πάρουν όλοι το σφράγισμα η δευτέρα παρουσία είναι σε εφτά χρόνια Βλέπετε κάτι τέτοιο;; Γιατί τότε αν ζω θα αγωνιστώ δεν ξέρω πόσο θα αντέξω αλλά ξέρω ότι δεν υπάρχει άλλη παράτα ,

Το σφράγισμα που ερμηνεύουμε όλοι κατά πως μας αρέσει τα τελευταία 20 χρόνια έχει μπει στα καλά του να μάθουμε. Σκέψου να νόμιζες ότι έφτασε το τέλος πριν 20 χρόνια θα έπρεπε να κάνεις αποχή σε όλλα

Έτσι έγινε τότε όταν κήρυξε ο Παύλος στην Θεσσαλονίκη Νόμιζαν ότι έφτασε το τέλος και σταμάτησαν να δουλεύουν και κάθε πρόοδο Και τότε έστειλε την δεύτερη επιστολή να τους πει ότι θα ερθει όταν
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”