Υπαρχουν στιγμές που δαιμονιζόμαστε?

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

inaapp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2007 6:00 am

Re: Υπαρχουν στιγμές που δαιμονιζόμαστε?

Δημοσίευση από inaapp »

theodosis79 έγραψε:Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας και τις γνώμες. Και ξέρετε κάτι, δαιμονική συμπεριφορά δεν εννοώ μόνο τα άσχημα λόγια του θυμού και τις βρισιές αλλά και τα μικρόψυχα λόγια ή σκέψεις. να πω ένα παράδειγμα? Πχ αποφασίζει κάποιος να μάθει βυζαντινή μουσική ή αγιογραφία επειδή την αγαπάει. Και έρχεται ο άλλος και του λέει: "Μμμ! Σιγά τώρα στα γεράματα αποφάζισες να μάθεις ψαλτική και αγιογραφία ενώ όταν σε έστελναν στο σχολείο δεν διάβαζες καθόλου. Αλλά βέβαια, όταν πρόκειτε για τα χόμπυ σου δείχνεις ενδιαφέρον πάντα"! Η όταν κάποιος είναι άνεργος και του λένε: "Δεν κοιτάς να βρεις καμιά δουλειά, όλο σε παρακλήσεις και αγρυπνίες τρέχεις. Τι, περιμένεις απο το Θεό ή ρην Παναγία να σου βρει δουλειά"?
Τέτοια σχόλια εννοώ.
Και αυτά είναι κακίες που έχουν τη ρίζα τους σε μια αρρωστημένη καρδιά.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Υπαρχουν στιγμές που δαιμονιζόμαστε?

Δημοσίευση από aposal »

Θα συμφωνήσω με τους προγράψαντες ότι αυτό, κατά την άποψή μου, συνιστά δαιμονική επήρρεια και όχι δαιμονισμό!
Έγώ τον δαιμονισμό τον έχω στο μυαλό μου ως συγκατοίκηση (μέσα στο μυαλό μου) με έναν ή περισσότερους δαίμονες (οι Άγγλοι το λένε possessed), που είναι μια πολύ πολύ δύσκολη κατάσταση!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: Υπαρχουν στιγμές που δαιμονιζόμαστε?

Δημοσίευση από pepiixthis »

αν έχεις Χριστό μέσα σου δεν ''δαιμονίζεσαι'' σε περιτριγυριζουν τα ταγκαλάκια αλλά δεν μπορουν να σε αγγιξουν, αν εμεις σαν λαικοί έχουμε πολέμους από διαφορα ταγκαλάκια μικρό το κακό ,αυτά το ρασο κυνηγάνε, 1 έχουμε εμεις, 800 το ράσο.
Ειναι λογικό να έχουμε πολέμους και όταν μας λένε κάτι(σε εμας που καιει μια φλογα μέσα μας)να αναβουμε.. αλλά επειδη δεν ξέρουμε πως να το χειριστουμε τα νευρα γινονται τσατάλια για 1-2 λεπτά, την ευχουλα θελει απο μεσα και όλα πάνε καλά
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Υπαρχουν στιγμές που δαιμονιζόμαστε?

Δημοσίευση από filotas »

Όσοι από μας επιτρέψαμε να εγκατασταθούν στην καρδιά μας πάθη, δυστυχώς πολλές φορές ανακαλύπτουμε ότι τα πάθη μας κάνουν να ενεργούμε ακόμη κι αντίθετα με τη θέλησή μας. Ο Θεός να μας ελεήσει, γιατί μόνο με τη βοήθειά του θ' απαλλαγούμε απ' αυτά.

Αν τώρα υποθέσουμε ότι σε κάθε πάθος αντιστοιχεί και κάποιο δαιμόνιο, τότε πως μπορούμε να πούμε ένα άνθρωπο που έχει πάθη; Εγώ ανατριχιάζω ακόμη και στο όνομα, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

Για σκεφτείτε τι δαιμόνια μπορεί να είχε η Αγία Μαρία η Μαγδαληνή, ώστε ο Χριστός να εκβάλει απ' αυτή 7 δαιμόνια, όπως λέει η Αγία Γραφή. Κι αν εκείνη είχε 7 δαιμόνια, εμείς πόσα έχουμε;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”