Είναι σωστό να δυσαρεστούμαστε τέτοιες μέρες?

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Είναι σωστό να δυσαρεστούμαστε τέτοιες μέρες?

Δημοσίευση από theodosis79 »

Καλησπέρα παιδιά. Σίγουρα θα σας φανεί χαζή η ερώτηση μου άλλα θέλω να ρωτήσω. Είναι σωστό αυτές τις μέρες να εκφράζουμε παράπονα κια αγανάκτηση σε δικά μας άτομα για τυχών σφάλματα ή παραλείψεις τους? Επίσης είναι σωστό να "χτυπάμε" στους άλλους τέτοιες μέρες ότι μόνο εμείς υποχωρούμε για χάρη τους και ποτέ αυτοί? Παίρνοντας αφορμή απο το εκούσιο πάθος του Χριστού μας και βλέποντας Τον αλυσοδεμένο με το ακάνθινο στεφάνι και όλα αυτά κάνωντας και υπομένοντας τα για εμάς, είναι σωστό εμείς να ζητάμε λόγο απο δικά μας άτομα για τυχών σφάλματα και παραλείψεις τους? Κια πληγόνοντας του τέτοιες μέρες? Συγχωρήστε με αλλά θέλω μια γνώμη ή έστω μία κουβέντα. :(
Άβαταρ μέλους
yiorgos31
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 07, 2006 6:00 am

Re: Ειναι σωστό να δυσσαρεστούμαστε τέτοιες μέρες?

Δημοσίευση από yiorgos31 »

Απαιτείται προσπάθεια αυτό να μη γίνεται καμία μέρα... πολύ περισσότερο σε αυτές που απαιτούν τη συγκέντρωσή μας αλλού...
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: Είναι σωστό να δυσαρεστούμαστε τέτοιες μέρες?

Δημοσίευση από pepiixthis »

δεν ειναι σωστό αλλά πολύ έχουμε ξεχάσει το νόημα αυτόν τον ημερών και εμείς που το θυμώμαστε τρώμε κατι χαστουκια.. σιγα μην μας αφησει ο ταγκαλος τετοιες μέρες , τρελενονται που ο κόσμος παει εκκλησια
αλλά Θεοδοση προσπαθεις... να τα αποφευγεις
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Είναι σωστό να δυσαρεστούμαστε τέτοιες μέρες?

Δημοσίευση από vasilikirimp »

theodosis79 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Σίγουρα θα σας φανεί χαζή η ερώτηση μου άλλα θέλω να ρωτήσω. Είναι σωστό αυτές τις μέρες να εκφράζουμε παράπονα κια αγανάκτηση σε δικά μας άτομα για τυχών σφάλματα ή παραλείψεις τους? Επίσης είναι σωστό να "χτυπάμε" στους άλλους τέτοιες μέρες ότι μόνο εμείς υποχωρούμε για χάρη τους και ποτέ αυτοί? Παίρνοντας αφορμή απο το εκούσιο πάθος του Χριστού μας και βλέποντας Τον αλυσοδεμένο με το ακάνθινο στεφάνι και όλα αυτά κάνωντας και υπομένοντας τα για εμάς, είναι σωστό εμείς να ζητάμε λόγο απο δικά μας άτομα για τυχών σφάλματα και παραλείψεις τους? Κια πληγόνοντας του τέτοιες μέρες? Συγχωρήστε με αλλά θέλω μια γνώμη ή έστω μία κουβέντα. :(
Συμφωνώ με τα λεγόμενά σου σε ένα γενικό πλαίσιο διαφωνώ σε μερικά σημεία
α. αναφέρεσε γι αυτές τις ημέρες .......δηλαδή τις υπόλοιπες μπορούμε να δυσαρεστούμε τους άλλους;
β. τι θα πει δυσαρεστώ; να λέω την αλήθεια ; να είμαι ο εαυτός μου ;

Τελικά έχει σημασία τι θα πούμε ή πως θα το πούμε; Ή μήπως έχουν και τα δυο σημασία ....
Σίγουρα αυτός που βαδίζει μέσα απο ειλικρίνεια προς τον εαυτό του , προς το Θεό βαδίζει σωστά.........
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Είναι σωστό να δυσαρεστούμαστε τέτοιες μέρες?

Δημοσίευση από theodosis79 »

vasilikirimp έγραψε:
theodosis79 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Σίγουρα θα σας φανεί χαζή η ερώτηση μου άλλα θέλω να ρωτήσω. Είναι σωστό αυτές τις μέρες να εκφράζουμε παράπονα κια αγανάκτηση σε δικά μας άτομα για τυχών σφάλματα ή παραλείψεις τους? Επίσης είναι σωστό να "χτυπάμε" στους άλλους τέτοιες μέρες ότι μόνο εμείς υποχωρούμε για χάρη τους και ποτέ αυτοί? Παίρνοντας αφορμή απο το εκούσιο πάθος του Χριστού μας και βλέποντας Τον αλυσοδεμένο με το ακάνθινο στεφάνι και όλα αυτά κάνωντας και υπομένοντας τα για εμάς, είναι σωστό εμείς να ζητάμε λόγο απο δικά μας άτομα για τυχών σφάλματα και παραλείψεις τους? Κια πληγόνοντας του τέτοιες μέρες? Συγχωρήστε με αλλά θέλω μια γνώμη ή έστω μία κουβέντα. :(
Συμφωνώ με τα λεγόμενά σου σε ένα γενικό πλαίσιο διαφωνώ σε μερικά σημεία
α. αναφέρεσε γι αυτές τις ημέρες .......δηλαδή τις υπόλοιπες μπορούμε να δυσαρεστούμε τους άλλους;
β. τι θα πει δυσαρεστώ; να λέω την αλήθεια ; να είμαι ο εαυτός μου ;

Τελικά έχει σημασία τι θα πούμε ή πως θα το πούμε; Ή μήπως έχουν και τα δυο σημασία ....
Σίγουρα αυτός που βαδίζει μέσα απο ειλικρίνεια προς τον εαυτό του , προς το Θεό βαδίζει σωστά.........
Εντάξει, πέρασαν μέρες απο τότε που τέθηκε το θέμα αλλά ε΄γω ήθελα να πω το εξής. Αυτές οι μέρς είναι ξεχωριστές γιατί νιώθουμε πιο έντονα την ευσπλαχνία Του Κυρίου μας να έλθει στην γη και να υποστεί αυτό το φριχτό μαρτύριο και για ΕΜΑΣ φυσικά. Για να λυτρώσει ΕΜΑΣ απο την αμαρτία και την κακία. Και είναι δυνατόν εμείς να αντιμετοπίζουμε ειδικά τους δικούς μας ανθρώπους σαν "υπαλλήλους" οι οποίοι "πληρώνονται" για να είναι άψογοι και τέλειοι στα καθίκοντα τους και δεν έχουν δικαίωμα στο λάθος ή στο σφάλμα? Τέλος πάντων μην το επεκτείνω άλλο. Πολλές φορές κάνουμε το λάθος να νομίζουμε ότι εμείς δεν κάνουμε λάθη ή όταν κάνουμε, πάντα (θα) έχουμε ένα λόγο ή ένα ελαφρυντικό. Δεν πειράζει. Χριστός Ανέστη! :8
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”