Μπουχτίσαμε..

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: μπαίνω σποραδικά και απαντώ επιλεκτικά!

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

pAntonios έγραψε:Προσωπικώς δεν "μπουχτισα" τεκνία...
Και ο λόγος πιστεύω είναι ίσως ότι μπαίνω σπανιότερα και απαντώ επιλεκτικά!

Μήπως θα έπρεπε μερικοί να μπαίνουν αραιότερα και να μην απαντούν σε όλα; (ερωτηματικό!) Όταν μάλιστα οι απόψεις τους ανακυκλώνονται τακτικότατα σε πολλές ερωτήσεις... Μερικές φορές το φόρουμ θυμίζει τσάτ ρουμ και είναι αδύνατο φυσικά να παίρνει κάθε φορά τη σκούπα ο Διαχειριστής και να σαρώνει τα σκουπίδια!
Πάτερ καλημέρα,
Καταρχήν να μιλήσω για τον εαυτό μου γιατί για τους άλλους δε γνωρίζω.
Αυτό που λέτε το έχω ήδη κάνει. Το να μπαίνω σπανιότερα δηλ. και να απαντώ επιλεκτικά. Αυτό το θέμα μάλιστα, το έβαλα έπειτα απο μεγάλη απουσία, ίσως και ένα δίμηνο ή και παραπάνω. Αυτό σημαίνει πως:
Ότι το λεγόμενο "μπούχτισμα" δε το φέρνει η ποσότητα απαραίτητα, ούτε μόνο η επικοινωνία δια μέσου ίντερνετ.
Βιώνω καθημέρινα πολλά πράγματα στη ζωή μου, όπως όλοι άλλωστε και ο χώρος αυτός είναι μία όαση.
Όταν σε αυτήν την όαση συναντάς πάλι τα ίδια και τα ίδια, μοιραία μπουχτίζεις.
Έτσι τουλάχιστον νοιώθω εγω.
Αν πως κάτι άλλο πέραν αυτού για να φανώ καλή κι ανεκτική, πολύ απλά θα πω ψέμματα. Και με τα ψέμματα δεν έχω καλή σχέση.
Παρατάυτα όμως, κανέναν συνάνθρωπό μου, όσο και να με εκνευρίζει ή όσο αντίθετη να είμαι μαζί του, δεν θα τον χαρακτήριζα σκουπίδι.
Μου κακοφάνηκε αρκετά η παράγραφος αυτή στην οποία εννοείτε αυτό το πράγμα, εμμέσως πλην σαφώς που λέμε.
Την παραθέτω αυτούσια και πάλι:
Μερικές φορές το φόρουμ θυμίζει τσάτ ρουμ και είναι αδύνατο φυσικά να παίρνει κάθε φορά τη σκούπα ο Διαχειριστής και να σαρώνει τα σκουπίδια!
Αν κάνω λάθος και δεν αντιλήφθηκα σωστά αλλά στραβά, θα ήθελα να μου το πείτε.
Και αν πάλι αντιλήφθηκα σωστά, θα ήθελα να μου εξηγήσετε για αυτά τα "σκουπίδια".
Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας και πάνω απ' όλα την ευχή σας.
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

Ελα βρε Byzantine spirit τώρα τι ειναι αυτά που λες? Πιστέυεις οτι ο πατηρ Αντώνιος σε χαρακτήρησε σκουπίδι? Αν είναι δυνατόν. Αυτό το είπε σαν παρομοίωση. Προφανώς εννούσε τα περιττά που γράφονται εδώ μέσα και κάνουν το forum να θυμίζει chat room και πολλά τετοια δυστυχώς έχω αναρτήσει και εγώ. Το είπε παρομοιάζοντας τις διαγραφές με των περιττών κειμένων. Εξάλου όπως διεμύνησε και ο ίδιος ο διαχειρηστής, αλλος ήταν ο σκοπός που φτιάχτηκε αυτό το forum και αλλιώς κατέληξε αλλα τελος παντων αυτό είναι άλλο θέμα. Πάντως πιστεύω οτι και ο περιορισμός δημοσιεύσεων δεν θα ήταν λύση, το κλειδωμα όμως θεμάτων ναι και αυτό για να μην δημιουργούνται προστριβές και διενέξεις.
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Μια σκέψη μου ας καταθέσω...
Έχω την εντύπωση πως τα σκουπίδια τα αγαπά ο Θεός περισσότερο από τις σκληρόκαρδες σκούπες.

Καλημέρα

Υ.Γ. ()*)(*) )(΅)*)*΅Ρ&(*Ρ(*΅&Ρ&΅Ρ(*΅&Ρ(*΅Ρ& ----------------)
.....!
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

Ευτυχώς που ο Θεός δεν θα μας κρίνει όπως κρινόμαστε εμείς μεταξύ μας γιατί αν γινόταν αυτό, δεν θα σωζόταν κανένας
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

Ήταν κάποιος Γέροντας που έτρωγε καθημερινά τρία παξιμάδια. Τον επισκέφθηκε κάποιος αδελφός και όταν κάθησαν να φάνε, έβαλε και για τον αδελφό τρία παξιμάδια. Είδε κατόπιν ο Γέροντας ότι ο αδελφός είχε ανάγκη να φάει περισσότερο και τού 'φερε άλλα τρία. Αφού χόρτασαν και σηκώθηκαν, κατέκρινε ο Γέροντας τον αδελφό και του είπε: «Δεν πρέπει, αδελφέ, να υπηρετούμε τη σάρκα μας». Ο αδελφός έβαλε μετάνοια στον Γέροντα και έφυγε.

Την επόμενη ημέρα όταν έφθασε η ώρα για φαγητό, έβαλε ο Γέροντας τα τρία παξιμάδια για τον εαυτό του. Αλλά αφού τα έφαγε, αισθάνθηκε πάλι να πεινά αλλά συγκρατήθηκε. Την άλλη μέρα πάλι το ίδιο έπαθε και άρχισε να αισθάνεται εξάντληση. Κατάλαβε τότε ο Γέροντας ότι τον εγκατέλειψε ο Θεός και ρίχνοντας τον εαυτό του ενώπιον του Θεού, άρχισε να παρακαλεί μετά δακρύων για την εγκατάλειψη που του έγινε. Και βλέπει έναν άγγελο που του είπε: «Αυτό σου συνέβη, επειδή κατέκρινες τον αδελφό. Να ξέρεις λοιπόν ότι αυτός που μπορεί να εγκρατεύεται ή να κάνει κάποιο άλλο καλό, δεν το κάνει με δική του δύναμη, αλλά η αγαθότητα του Θεού είναι που ενισχύει τον άνθρωπο».
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
jimysn
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2007 6:00 am

Re: μπαίνω σποραδικά και απαντώ επιλεκτικά!

Δημοσίευση από jimysn »

pAntonios έγραψε:Προσωπικώς δεν "μπουχτισα" τεκνία...
Και ο λόγος πιστεύω είναι ίσως ότι μπαίνω σπανιότερα και απαντώ επιλεκτικά!

Μήπως θα έπρεπε μερικοί να μπαίνουν αραιότερα και να μην απαντούν σε όλα; (ερωτηματικό!) Όταν μάλιστα οι απόψεις τους ανακυκλώνονται τακτικότατα σε πολλές ερωτήσεις... Μερικές φορές το φόρουμ θυμίζει τσάτ ρουμ και είναι αδύνατο φυσικά να παίρνει κάθε φορά τη σκούπα ο Διαχειριστής και να σαρώνει τα σκουπίδια!
Ας βάλει ο καθένας στον εαυτό του ένα φρένο και ένα λογικό φίλτρο, έτσι ώστε να ανεβάσουμε το επίπεδο της επικοινωνίας μας και να δώσουμε την ευκαιρία και σε άλλους φίλους να συμμετάσχουν αφού δεν προλαβαίνουν οι κακομοίρηδες να παραβγούν με τα σαίνια της ταχυγραφίας!!! :lol:

Επαναφέρω την πρόταση αν είναι δυνατόν να εφαρμοστεί τεχνικά, να γίνει ρύθμιση ώστε να μην μπορεί κάποιος να απαντάει περισσότερες από 2 φορές στο ίδιο θέμα την ίδια μέρα και ώρα και λεπτό!!!

Ωρα να πούμε και λίγο την ευχή...
H πρόταση λογοκρισίας σε όοοοοοοοοοοοοολο της το μεγαλείο.....
Αφες ημάς πάτερ ου γαρ οίδομεν τι ποιούμεν.....ή τι γράφομεν
Εσεις να είστε επιλεκτικός............

ΥΓ....τι θέλω και γράφω και να πεις πως γράφω συχνά???
τώρα περιμένω την επίθεση.
jimysn
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από jimysn »

strumfi έγραψε:Μια σκέψη μου ας καταθέσω...
Έχω την εντύπωση πως τα σκουπίδια τα αγαπά ο Θεός περισσότερο από τις σκληρόκαρδες σκούπες.

Καλημέρα

Υ.Γ. ()*)(*) )(΅)*)*΅Ρ&(*Ρ(*΅&Ρ&΅Ρ(*΅&Ρ(*΅Ρ& ----------------)
.....!
Και σένα η ουρίτσα σου μοιάζει με σκουπίτσα....
να δω στο φαρασάκι σου...τι θα μαζέψεις τώρα....??? :wink:
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

jimysn έγραψε:
Και σένα η ουρίτσα σου μοιάζει με σκουπίτσα....
να δω στο φαρασάκι σου...τι θα μαζέψεις τώρα....??? :wink:
Μην είναι εδώ μην είναι εκεί μην είναι παραπέρα;
Σκούπισε την ουρίτσα μου και κλαίω όλη μέρα...



:sad:
giorgospet
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ @ ΡΕΘΥΜΝΟ

Δημοσίευση από giorgospet »

Ξαναδιαβάστε τα λεγόμενα του πάτερ και μετά αρχίστε να γράφεται.
Θεωρώ ότι δεν έθιξε κανέναν, σαν σκουπίδια χαρακτηρίζει τα εγγραφόμενα και όχι τους αποστολείς. Είναι σαφέστατος σε αυτό.
Τώρα όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται λέμε στην Κρήτη.
Αν θέλετε να αλλοιώνεται τα λεγόμενα του πάτερ και να πουλάτε πνεύμα, λάθος μέρος βρήκατε.
Πχ. ΄ Έχω την εντύπωση πως τα σκουπίδια τα αγαπά ο Θεός περισσότερο από τις σκληρόκαρδες σκούπες.’’
΄΄ Ευτυχώς που ο Θεός δεν θα μας κρίνει όπως κρινόμαστε εμείς μεταξύ μας γιατί αν γινόταν αυτό, δεν θα σωζόταν κανένας΄΄
΄΄ H πρόταση λογοκρισίας σε όοοοοοοοοοοοοολο της το μεγαλείο.....
Αφες ημάς πάτερ ου γαρ οίδομεν τι ποιούμεν.....ή τι γράφομεν
Εσεις να είστε επιλεκτικός............΄΄

Βεβαίως δεν θέλω να θίξω κανέναν, ούτε την συντάκτη του θέματος που καλά κάνει και ανοίγει την καρδιά της.
Υπάρχουν όμως όρια στην έκταση ενός θέματος.
Παρατηρώ τόσο όμορφα ερωτήματα που θέτουν μέλη τα οποία καταλήγουν σε προσωπικές αψιμαχίες άσχετες με το θέμα.

Ας μην λερώνουμε αυτό τον χώρο και λυπούμε τον διαχειριστεί.
ΔΕΝ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ.
-Για να έρθεις στην κατάσταση που να μην μπορείς να χωρέσεις την χαρά, ούτε να την εκφράσεις, χρειάζεται να προσέξεις τρία πράγματα :
• να κινείσαι απλά,
• να μην ασχολείσαι με τους άλλους,
• να λες την ευχή.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

΄΄ Ευτυχώς που ο Θεός δεν θα μας κρίνει όπως κρινόμαστε εμείς μεταξύ μας γιατί αν γινόταν αυτό, δεν θα σωζόταν κανένας.

Κάνεις λάθος αν νομίζεις οτι αυτό το σχόλιο μου είχε σαν στόχο τον πάτερ. Ηταν συμπληρωματικό σε αυτό που είπε η trumfi.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”