Αναζήτηση συντρόφου

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από Domna »

Σμαρώ μου, συγγνώμη, μάλλον έχεις δίκαιο . Τα σκέφτομαι αυτά γιατί αναρωτιέμαι γιατί να εμφανιστεί τώρα αυτή η γυναίκα . Αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι σε μένα πάντα έτσι έρχονται πράγματα . Εκεί που πιστεύω ότι είναι σίγουρα και έρχονται τελείως αλλιώς . Αφού να φανταστείς σκεφτόμουν πως εαν τελικά τα βρω μαζί του , έκανα μόνη μου σχέδια για το πότε θα ήταν ο κατάλληλος καιρός για να παντρευτούμε .
Και εγώ δυστυχώς δεν έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο Θεό .
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από Domna »

Οχι, βρε Χάρρυ, δεν με στεναχώρησες ούτε καν !!! Απλά δεν είχα μυαλό τότε !!! Να σαι πάντα καλά !!!
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από Ionas »

Harrys1934 έγραψε: ....

Μια φορά έκανε ο Θεός προξενιά και την Πάτησε Εκτοτε δεν ξανά κάνει Πότε;;;
Γένεσης "Β -22--23-- Και αφού ο Θεός πήρε την Εύα,,(την νύφη) πήγε και του την παράδωσε και είπε τα σχετικά που ξέρουμε...
...................................
Ο Θεός μας έχει δώσει πνεύμα και αν το χρησιμοποιήσουμε σωστά δεν χρειάζεται άλλη βοήθεια
Ευχαριστώ.
Φίλε Harry

Κατά τη γνώμη μου λες ένα σωστό και ένα λάθος...Το σωστό είναι ότι ο Θεός μας έδωσε μυαλό και μας έπλασε ελεύθερους...Το λάθος είναι ότι δεν επεμβαίνει...Αν δεν επεμβαίνει τότε τι νόημα έχει ο λόγος: "ους ο Θεός συνέζευξε άνθρωπος μη χωριζέτω"??? Αν χωρίζουμε, χωρίζουμε από δική μας κακία και ατέλεια...δεν μας φταίει γι αυτό ο Θεός. Μπορεί επίσης από ανθρώπινη αδυναμία να γίνει γάμος που αν ρωτούσαμε το Θεό με ανοικτά τα μάτια και τα αυτιά θα μας πληροφορούσε ότι δεν πρέπει να τον κάνουμε. Αφού όμως παντρευτούμε πρέπει να κάνουμε τ' αδύνατα δυνατά να μην διαλύσουμε το γάμο...Δεν επιτρέπεται ο χωρισμός παρά μόνο για το λόγο που λέει ο Χριστός.
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Γιαννακη μου για να μην παρω καμία πετρα και σου πεταξω, αλλα φοβάμε μην χτυπισω άλλον...
Μια και δεν βλεπω καλά
Και ξανα λεω αυτούς που εχουμε εδω μεσα δικούς μας χόρησαν απο αυτο που λες; ντρέπουμε και να το γράψω
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΣΟΒΑΡΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ
ΦΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΓΕΝΟΥΣ ΜΑΣ
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΚΑΤΙ ΕΜΕΙΝΕ........
Ο ΚΑΚΟΜΟΙΡΟΣ ΑΔΑΜ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟΣ...ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΕ ΤΗΝ ΕΥΑ..Ο ΘΕΟΣ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ
ΤΗΣ ΕΙΠΑΙ ΟΣΤΟ ΤΩΝ ΟΣΤΩΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΑΡΚΑ ΤΗΣ ΣΑΡΚΑΣ ΜΟΥ...ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΗΑΝ ΚΑΤΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ..........
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ
ΕΙΠΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ.....(ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΙ......ΑΣΧΕΤΑ ΠΩΣ ΛΕΓΩΜΑΙ)
ΑΡΑ ..............

ΕΚΑΝΕ ΑΓΑΠΗ Ο ΘΕΟΣ ΞΑΝΑΗΡΘΕ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΗΞΕΡΕ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΜΑΣ ΑΓΑΠΗΣΕ ΕΔΩΣΕ ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΣΤΟ ΒΑΓΚΕΛΙΟ ΤΟΥ
ΠΡΟΣ ΚΟΡΙΘΙΟΥΣ Α
Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΨΥΧΟΣ ΚΑΙ ΕΝΕΧΤΗΚΗ. ΠΡΑΤΗ ΠΑΝΤΟΤΕ ΤΟ ΑΓΑΘΟΝ ΚΑΙ ΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟ ΟΦΕΛΕΙΜΟΝ.
Η ΑΓΑΠΗ ΔΕ ΦΘΟΝΕΙ,Η ΑΓΑΠΗ ΔΕΝ ΜΕΓΑΛΑΥΧΕΙ,ΔΕΝ ΦΟΥΣΚΟΝΕΙ ΑΠΟ ΟΙΗΣΗΝ ΚΑΙ ΠΡΙΦΑΝΕΙΑ. ΔΕΝ ΠΡΑΤΗ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΑΠΡΕΠΕΣ. ΔΕΝ ΕΠΙΖΗΤΕΙ ΤΟ ΙΔΙΚΟΝ ΤΗΣ ΣΥΜΦΕΡΩΝ, ΔΕΝ ΕΡΕΘΙΖΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΗ ΥΠΟ ΟΡΓΗΣ. ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΕΤΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΚΑΚΟΝ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΠΛΗΣΙΟΝ ΟΥΤΕ ΕΝΘΙΜΙΕ ΤΟ ΚΑΚΟΝ ΠΟΥ ΕΠΑΘΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ. ΔΕΝ ΧΕΡΕΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΛΟΙ ΑΔΙΚΟΥΝ, ΧΑΙΡΕΙ ΔΙΑ Τ ΟΡΘΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ
ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΕΛΑΤΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΓΑΠΟΜΕΝΟΥ ΣΚΕΠΑΖΕΙ ΚΑΙ ΕΥΡΙΣΚΕΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ ΔΙΑ ΝΑ ΔΙΚΕΟΛΟΓΙΣΕΙ ΑΥΤΑ. ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΕΙΣ ΤΑΣ ΑΓΑΘΑΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΕΛΠΙΖΕΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΟΡΘΟΣΗ ΤΩΝ ΕΛΑΤΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΑΓΑΠΟΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣΟΠΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ
Η ΑΓΑΠΗ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΚΠΙΠΤΕΙ...........
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από smarti »

Τι ωραια που ειναι αυτη η αγαπη.............για την οποια γραφεις Αντωνη.....!! :105 :105 :105 :105 :105 :105
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΔΕΔΟΜΑΝΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ?????????????????????????????????
ΑΣ ΜΙΛΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΣΜΑΡΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ ΕΝΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΑΚΙ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΛΕΤΙΣΟΥΜΕ
ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΛΕΩ ΣΕ ΑΓΑΠΩ ΜΙΛΑΩ ΛΕΣ ΚΑΙ ΒΑΝΩ ΒΕΝΖΙΝΑ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ
ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ???????????????
ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΛΕΩ
jimysn
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2007 6:00 am

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από jimysn »

Παιδιά αν βρείτε τέτοια αγάπη να μου την φέρετε και μένα....
βλέπω πως ανοίχτηκαν μύχια ψυχών και καρδιών....
καλά τι μου λέτε για αγάπη ανιδιοτελή και ιστορίες.....
εφαρμογή πάνω σε σας.....πάνω σε μένα υπάρχει;;;;;

μη μου λέτε η αγάπη του Χριστού και των Αγίων....εντάξει γι αυτό και αγίασαν!!!!
εγώ δεν θέλω και δεν μπορώ να αγιάσω.....να γίνω άνθρωπος μπορώ;;;;;
δείξτε μου την αγάπη που θα με κάνει πρώτα άνθρωπο και μετά συζητάμε για όλα τα άλλα
απο την πείρα μου τη φτωχούλα.....η μοναξιά είναι που μου έδωσε ένα ποτήρι νερό....που άνοιξε μια χαραμάδα στο φως....που με δρόσισε....οι συντροφιές....ήλθαν...είδαν...και απήλθαν
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Δύσκολα τα θέματα που πιάνετε.

Μια σχέση περνάει απο χίλια κύματα. Εάν υπάρχει η προδιάθεση για συνέχεια τα προβλήματα λύνονται. Αν δεν υπάρχει τότε επέρχεται η διάλυση και η ενασχόληση με τα πρωινάδικα και τα λογής μπουζουκλερί προς "αναζήτηση".

Εάν κάποιος έχει αποδεδειγμένες "οδηγίες χρήσης" τότε να τις ακούσουμε. Οχι αναφορά στις Γραφές που αποτελούν εξιδανικευμένη και σχεδόν αδύνατη λύση. Ας μιλήσει κάποιος που ζεί όπως ο Αβραάμ και η Σάρα και ας μας δώσει τον ευλογημένο αυτόν "τρόπο".

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”