Αναζήτηση συντρόφου

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
sotirios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2008 10:55 am

Αναζήτηση συντρόφου

Δημοσίευση από sotirios »

Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα το οποίο με απασχολεί πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό και έχω ανάγκη τη γνώμη και την πνευματική σας καθοδήγηση.
Είμαι 29 χρονών. Εδώ και έναν μηνα και κάτι έχω γνωρίσει μια κοπέλα. Εκείνη δεν γνωρίζει τίποτα για τον Χριστό και την πνευματική ζωή. Ο πνευματικός μου μου είπε να βγαίνω μαζί της, να γνωριστούμε, (χωρίς να έχουμε σαρκικές σχέσεις) και αργότερα, οταν οι συνθήκες είναι κατάλληλες να της μιλήσω για το Χριστό και τον αγώνα που έχουμε να κάνουμε μαζί.
Αρχίσαμε να βγαίνουμε, έβλεπα πόσο πολύ ταιριάζουμε και άρχισα να της δίνω ένα κομμάτι της καρδιάς μου. Στη διάρκεια όμως των συναντήσεών μας, εγώ έκανα το λάθος να την αγκαλιάσω και να τη φιλήσω. Εκείνη τότε μου ζήτησε να κοιμηθούμε μαζί. Εγώ της είπα τότε ότι καλό θα ήταν να μην βιαστούμε αλλά αφού ξεκινήσαμε κάτι σωστά, θα έπρεπε να το συνεχίσουμε για λίγο ακόμα έτσι. Εγώ της είπα ότι έχω ζήσει τις σαρκικές (σεξουαλικές) σχέσεις και είδα δεν καταλήγουν πουθενά. Ότι έρχεται γρήγορα ο κορεσμός και χωρίζουν τα ζευγάρια. Ότι πλέον θέλω να βρώ έναν άνθρωπο να του δώσω την καρδιά μου. Ότι πλέον για μένα αυτό είναι η πραγματική ευτυχία.
Εκείνη μου είπε ότι αυτή δεν έβλεπε τα πράγματα όπως εγώ και δεν ήταν διατεθειμένη να ερωτευτεί τη δεδομένη χρονική στιγμή.
Μετά από δύο μέρες η κοπέλα μου έστειλε ένα μήνυμα ότι: οι ανάγκες μας και οι επιθυμίες μας δεν συναντήθηκαν στη δεδομένη χρονική στιγμή. Με λίγα λόγια εβαλε ένα τέλος σε αυτή τη "σχέση".
Από την ημέρα του μηνύματος και μετά είμαι πολύ άσχημα.
Ήμουν σίγουρος ότι ο Θεός έφερε την κοπέλα αυτή στη ζωή μου γα να δώσει ένα τέλος στη μιζέρια και τη δυστυχία της μοναξιάς μου. Ήμουν σίγουρος ότι αν για το Θεό κάνω μια θυσία δεν ήταν δυνατόν να μην εισακουστεί.
Διαφώνησα έντονα με τον πνευματικο μου όταν εκέινος με άκουσε να δυσανασχετώ εναντίον του Θεού. Μου είπε ότι έκανα λάθος που προκάλεσα τη σαρκική διάθεση της κοπέλας (το αποδέχομαι απόλυτα το σφάλμα) και ο Θεός δεν μπορεί να παραβιάσει την ελευθερία της κοπέλας αυτής. Μου είπε να ταπεινωθώ και να ζητήσω το έλεος του Θεού για να γεννηθεί μέσα μου η εμπιστοσύνη στο Θέλημά Του. Να ζητώ κάθε μέρα να μου δώσει ταπείνωση για να μπορέσει να επέμβει στη ζωή μου.
Εγώ συμφωνώ με όλα αυτά αλλά νιώθω ότι αφορούν ανθρώπους αφιερωμένους 100% στο θέλημα του Κυρίου μας. Εγώ είμαι ένας άνθρωπος που λειτουργώ ακόμα με τα ανθρώπινα συναισθήματα. Ερωτεύτηκα αυτήν την κοπελα και την έχασα. Θέλω τη βοήθεια του Κυρίου και την δική σας για το πως πρέπει να πράξω.
Πώς στο θέμα της αναζήτησης των συντρόφων μπορέις να περιμένεις την Πρόνοια του Κυρίου?
Πώς μπορέις τελικά να καταλάβεις ποιός σύντροφος είναι δώρο του Θεού και όχι του κοσμικού και συναισθηματικού μας εαυτού?
Ο Θεός μπορέι να επέμβει και να πληροφορήσει έναν άνθρωπο (στη συγκεκριμένη περίπτωση την κοπέλα?)
Ο Θεός θέλει τελικά μια σχέση συναισθηματική ή απλά σχέση λογικής (αυτός ο άνθρωπος είναι πνευματικός ας τον πάρω - πράγμα που είναι τελείως αντίθετο στα πιστεύω μου).
Συγχωρήστε την πολυλογία μου, δικαιολογήστε με σας παρακαλώ, είμαι σε πολύ άσχημη ψυχολογική, συναισθηματική και πνευματική κατάσταση.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από dora gian »

Αυτη η κοπελα σου εδειξε κατα τη γνωμη μου οτι δεν σε αγαπα ,ουτε ειχε σκοπο να σε αγαπησει ο θεος σε προστστευσε, η συνουσια θα σε πληγωνε περισσοτερο και αυτο που θα μπορουσε να προκυψει.Ολοι οι πνευματικοι απαγορευουν τη προγαμιαια σχεση ,ομως καμοια σχεση δεν ευδοκιμει βασιζομενη μονο σε αυτο ειναι μια ψευδαισθηση τησ αγαπης που μας υποτασει σε κατωτερα συναισθηματα ηθελε να ευχαριστηση μονο το σαρκιδιο το δικο της οχι εσενα αυτη ειναι και η αμαρτι στην προκειμενη θελεις ενα τετοιον ανθρωπο για συντροφο? :roll:
cloaca
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από cloaca »

Φίλε πρέπει να δείξεις πίστη και υπομονή σε αυτήν την δοκιμασία που περνάς και ο Θεός θα σε ανταμειψει.
Πρέπει κατ' αρχήν να ακούς και να κάνεις υπακοή στον Πνευματικό σου ο οποίος φυσικά θέλει μόνο το καλό σου.Μπορεί αυτή η κοπέλα να μην ήταν η κατάλληλη για σένα και ο Θεός σε προστάτεψε.Εγώ φίλε γνώρισα την γυναίκα μου στα 32 και ο Θεός μας έδωσε πάρα πολύ ευλογία.Ενώ τα προηγούμενα χρόνια στεναχοριώμουνα όταν δεν προχωρούσε μια κατάσταση με κάποια κοπέλα.Τώρα όμως είδα ότι άξιζε που περίμενα.Κάνε φίλε υπομονή και υπακοή στον πνευματικό σου και θα δεις ξαφνικά ορατή την ευλογία του Θεού.Ένας φίλος μου έκαναν με την γυναίκα του εγκράτεια δύο χρόνια μέχρι να παντρευτούνε και ο Θεός τους έχει ευλογήσει πάρα πολύ.
Υπομονή και Πίστη στο Κύριο μας και θα εκπλαγείς από το θαύμα.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟΝ
sotirios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2008 10:55 am

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από sotirios »

Έχεις δίκιο Δώρα μου. Το ξέρω ότι αυτό ήθελε μόνο.
Μια ερώτηση έχω μόνο.
Έτσι ακριβώς ήμουν και εγώ πριν μερικά χρόνια. Ο Θεός όμως με ελέησε και κατάλαβα τι πραγματικά έχει αξία σ' αυτή τη ζωή. Και ο αγώνας μου εξακολουθεί να είναι εγωιστικός. Δεν αγωνίζομαι τελικά να ευχαριστήσω Εκείνον αλλά να κάνω καλύτερο τον ίδιο μου τον Εαυτό. (ξέρω ότι Εκείνος χαίρεται και μακροθυμεί έστω και γι αυτό). Αλλά δεν μπορέι εκείνο που έκανε σε μένα πριν μερικά χρόνια να κάνει και στην κοπέλα αυτή?
(Ο πνευματικός μου, μου είπε ότι και αυτήν μέσω εμένα την κάλεσε να ζήσει μια ζωή καλυτερη, μια ζωή με Χριστό, αλλά εκείνη αρνήθηκε. Και Εκείνος δεν θέλει να παραβιάσει την ελευθερία της (Όστις θέλει οπίσω μοθ ελθείν...) )
Τελικά πως θα βρούμε αυτό που τελικά αναζητούμε?
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από theodora »

Με την λύπη, την στενοχώρια, την απογοήτευση που δέχτηκες ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΧΡΙΣΤΟΥ, είσαι ευλογημένος.
Κανένας δεν γνωρίζει το μέλλον. Πόσα ζευγάρια δεν στραβώνουν μετά από μήνες έρωτα και δήθεν αγάπης και χωρίζουν και στενοχωριούνται για το τίποτα?
Τουλάχιστον η δική σου λύπη είναι ανθρώπινη και για Χάρη της αγάπης του Χριστού μας.
Μην λυγίσεις στον πόνο σου και να είσαι βέβαιος πως η ευτυχία που σε περιμένει σε λίγο χρόνο (από άποψη συντρόφου) ούτε που την βάζει το μυαλό σου. (είτε πρόκειται για την ίδια κοπέλλα, είτε για άλλη)
Ο Θεός μας θέλει την χαρά και την ευτυχία μας και όχι την λύπη μας.
Ότι έγινε έγινε για την καλύτερη δυνατή δική σου ευτυχία!
Υπομονή και υπακοή στο θέλημά Του το Άγιο.

Το νέο έτος να σου απαλύνει την απογοήτευση και να σου χαρίσει ΤΗΝ ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΗΘΙΝΟ ΕΡΩΤΑ!
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από eleimon »

Aχ βρε Σωτηρη μου ο δρομος του Κυριου δεν ειναι ολο χαρες και ευτυχια,προσπαθησε να το δεις αν και το ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο,θελημα Κυριου οτι δεν εισαι μ αυτη τη κοπελα.Καθε εμποδιο για καλο λεγαν οι παλαιοι,ο Κυριος σου ετοιμαζει αλλο δωρο,καλυτερο που να σου αξιζει,που να μη θελει να πληγωθεις.Τι αξια θαχε αν ησουν μ αυτη τη κοπελα και μετα απο καποια χρονια χωριζες κι αν ειχες και παιδακια,τρεις χειροτερα.Σκεψου θετικα,ευχαριστησε το Κυριο,για οτι σου δινει,πανω απ ολα την υγεια σου και την υγεια των δικων σου,και προσφερε του τη ζωη σου στα Χερια Του.....Εκεινος ξερει Σωτηρη μου νασαι σιγουρος.Ποτε ο Θεος δε θελει το κακο κανενος παιδιου του οπως καθε καλος Πατερας....νασαι σιγουρος οτι θαναι και ενα μαθημα αυτο για τη κοπελα γιατι καποια στιγμη θα καταλαβει τι εχασε...για μια στιγμη ηδονης χανουμε τη πραγματικη ευτυχια απειρες φορες,ακριβως επειδη δεν εχουμε εγκρατεια.
Σου ευχομαι ολοψυχα δυναμη,κουραγιο στον αγωνα σου,και ποτε να μη το βαζεις κατω.Πιστη,πιστη,πιστη στον εναν και μοναδικο Τριαδικο Θεο μας.Δε θα χασεις,σου μιλαω εγω που εχω περασει απο συμπληγαδες,χωρις να υπερβαλω,και παλι δακρυζω και ποναω οταν σκεφτομαι το ποσο πολυ Τον εχω πονεσει κι εκεινος εξακολουθει ναναι παντα διπλα μου.Εχε του εμπιστοσυνη......
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
sotirios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2008 10:55 am

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από sotirios »

Θεοδώρα μου σ' ευχαριστώ για τα καλά και γεμάτα αγάπη λόγια σου. Δυστυχώς δεν είμαι έτσι που περιγράφεις. Θα ήμουν έτσι αν με θάρρος και πίστη δόξαζα το Θεό για το κάθε τι που μου ερχόταν στη ζωή.

Διαβασα σ αυτό εδώ το forum για ανθρώπους με καρκίνο, με δυσκολίες και προβλήματα, να μην χάνουν την υπομονη τους αλλά να δοξάζουν και να παρακαλούν το Θεό. Εγω δυστυχώς αντιδρώ και παραπονιέμαι.
Είμαι εγωιστής και δεν ταπεινώνομαι στο θέλημα του Κυρίου που βαθειά μέσα μου ξέρω ότι είναι για το καλό μου.

Και έχω έλλειψης αληθινής πίστης (πίστη=εμπιστοσύνη) γιατί αμφιβάλλω πόσο σ αυτήν την κοινωνία δεν θα ακουστούν γραφικά τα λόγια ενός άντρα προς μια κοπέλα που θα της ζητήσει να ζήσουν μέχρι το γάμο τους και να αγωνιστούν "καθαρά".

Παρακαλώ τον Κύριο να μου δώσει δύναμη και ταπέινωση να πω καρδιακά το "γεννηθήτω το θέλημά σου".
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Ως ένα σημείο -και πέρα απο πουριτανισμούς και ηθικολογίες- θεωρώ ότι υπήρξες πολύ έντιμος με την κοπέλα αυτή. Αυτό που της είπες ήταν σωστό και υπήρξες εξ αρχής πολύ εντάξει μαζί της.

Αφού αισθάνθηκες ότι ήθελες να την φιλήσεις και να την αγκαλιάσεις καλά έκανες. Όχι τώρα και να αισθανόμαστε ενοχές για κάτι τόσο γλυκό όπως το φιλί και η αγκαλιά. Προς κατάκριση είναι το να το έκανες χωρίς συνειδητοποιημένα αισθήματα απέναντί της.

Απο εκεί και πέρα τα αισθήματα είναι κάτι πολύ σοβαρό για να παίζουμε. Και η κοπέλα, προφανώς γιατί ερωτεύθηκε και κάποια στιγμή χώρισε -ή μάλλον την χώρισε- ή γιατί υπάρχει κάποιο οικογενειακό ιστορικό, θέλει να νιώθει την συντροφικότητα χωρίς δέσμευση, να κάνει sex και όχι έρωτα γιατί έχει πληγωθεί. Νιώθω πως κατα βάσει δεν είναι κακή κοπέλα, πληγωμένη φαίνεται να είναι και τρέμει στην ιδέα ότι λίγο - πολύ όλοι οι άνδρες ίδιοι και ίσως περάσει τον ίδιο Γολγοθά της προδοσίας. Εντούτοις μπορεί να σκέφτηκε το άλλο, πως αφού οι άντρες δεν μπορούν χωρίς το κρεβάτι, εσύ για να μην προχώρησες στην τελική δεν την ήθελες και την απέρριψες και επικαλέστηκες δήθεν πνευματικούς λόγους. "Αυτός δεν γουστάρει και ντρέπεται να το πει".

Εσύ αυτήν την στιγμή σκέφτεσαι ότι "ακολουθώντας τον εκκλησιαστικό δρόμο η κοπέλα που ήταν έτοιμη να μου δωθεί με χώρισε" ή επίσης το ότι σε πέρασε για ..... -συγνώμη αλλά καταλαβαίνεις- και αυτό απο τη μια σε χτύπησε, σου δημιούργησε ενοχές, σου έθιξε τον ανδρισμό σου. Απόλυτα κατανοητά συναισθήματα, τα πέρασα και εγώ. Σκέφτεσαι πάλι, πως "καλύτερα να υποχωρούσα και χρόνο με το χρόνο με την αγάπη μου θα την έκανα να με θέλει πραγματικά, να σκεφτεί σοβαρά το Γάμο". Και γόγγυσες.

Είσαι πολύ τυχερός που η κοπέλα ήταν ξεκάθαρη μαζί σου, γιατί ο δεσμός αυτός, τώρα, την δεδομένη στιγμή, δεν είχε μέλλον, μόνο λόγους για να μην μπορείς να κοινωνήσεις.

Όσο για το δίλημμα που θέτεις, φυσικά να νιώθεις ερωτευμένος με την κοπέλα σου, την υποψήφια κοπέλα σου, κάτι που φυσικά θα σε κάνει να νιώσεις μια υγιή ερωτική επιθυμία. Κοπέλα που δεν θα είσαι ερωτευμένος και δεν θα είναι ερωτευμένη μαζί σου, το μόνο που μπορεί να σου προσφέρει είναι παιδιά και κοινούς εκκλησιασμούς, ωστόσο η αγνότητά της δεν θα σου δώσει αγάπη παρά εντάσεις ελλείψει έλξης, πύρωση, ανικανοποίητο και χώρο στον πονηρό...

Αυτή είναι η γνώμη μου, λάθος ή σωστή

Κωνσταντίνος
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από pepiixthis »

sotirios έγραψε:Τελικά πως θα βρούμε αυτό που τελικά αναζητούμε?
Με την προσευχη αδερφέ μου, μην απογοητευεσαι(ειναι άσχημο πράγμα) ο Πνευματικός σου θα σε βοηθήσει , όταν πάρεις ευλογία για Θεία Κοινωνία ζήτα απο την Παναγία μας να σου φανερώσει τον άνθρωπό σου, που θα μπείτε μαζί στον παράδεισο, Υπομονή και προσευχή θέλει μην πλανιέσαι από το δαιμόνιο του έρωτα, θα τα καταφέρεις, Καλή χρονιά σου ευχομαι και ευλογημένη, αυτή την χρονιά ο Χριστούλης μας να σου δώσει το καλύτερο δώρο (την γυναικα που θα πορευθήτε μαζί για το υπόλοιπο της ζωης σου) αλλά να μην Τον ξεχνάς... και εσύ
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
Άβαταρ μέλους
THEO-007
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 5:40 pm

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από THEO-007 »

Να υποθεσω οτι η κοπελα ηταν αλλοδαπη αδερφε. Ετσι καταλαβαινω..........???????????

Εσυ φερθηκες πολυ σωστα μια φορα. Απλα εαν η κοπελα ειναι ξενη τοτε καταλαβαινω και την δυσκολια της να κατανοηση καποια πραγματα περι χριστιανοσυνης.

Δεν φταιει ουτε αυτη ομως. Εζησε σε εναν αλλο κοσμο και ισως να φοβηθηκε την αλλαγη αυτη.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”