Κάπνισμα

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

xeimwnia
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am

Κάπνισμα

Δημοσίευση από xeimwnia »

γνωρίζω οτι αποτελει πάθος αλλα δεν μπορώ να το κόψω. το ερώτημα μου ειναι: ο καπνιστής μπορει να προσέλθει σε θεία μετάληψη; αν δεν μπορει να κόψει αυτη τη συνήθεια, θα πρέπει και να στερείται της θείας κοινωνίας;
Σοί μόνω ήμαρτον και το πονηρόν ενώπόν σου εποίησα
Άβαταρ μέλους
heart
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 6:24 pm
Τοποθεσία: Κωσταντινος@Ευβοια

Re: κάπνισμα

Δημοσίευση από heart »

αδελφε,υπαρχει αυτο το θεμα που ανοιξες,και το εχουμε συζητησει. :mrgreen:
ψαξε και θα παρεις την απαντηση, στην ερωτιση που εκανες.
νασε καλα και καλος ηρθες αδελφε!
"Κάθε πρωΐ ο Θεός ευλογεί τον κόσμο με το ένα χέρι, άλλ' όταν ιδή κανέναν ταπεινό άνθρωπο, τον ευλογεί με τα δυο Του χέρια. εκείνος πού έχει μεγαλύτερη ταπείνωση, είναι ο μεγαλύτερος από όλους." παπά Τύχων
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: κάπνισμα

Δημοσίευση από panos0 »

Κανε φιλε/η μου μια προσπαθεια, ζητησε την βοηθεια του Χριστου αλλα και καποιου ειδικου ισως, ωστε να σε βοηθησει να απαλλαγεις απο την κακη αυτη συνηθεια.
Οσο αφορα το κωλυμα για την θεια Μεταληψη συζητησε το με τον πνευματικο σου, προσωπικα δεν νομιζω να ειναι λογος το καπνισμα να μην κοινωνεις.
Οπως και στον ανθρωπινο νομο ετσι και στην εκκλησια υπαρχουν τα κακουργηματα, τα αδικηματα και τα ασεβηματα, πλημμεληματα. Το συγκεκριμενο παντα κατα την γνωμη μου ειναι ενα παθος, θανασιμο μεν κατα την ιατρικη αλλα στην περιπτωση σου πιστευω οχι κατα την εκκλησια γιατι αφου δεν το κανεις ας μου επιτραπει ο ορος "συνειδητα" ωστε να πεις και "τι εγινε, μπουρδες ειναι αυτα, εγω θα καπνιζω" τοτε δεν εισαι "πωρωμενος" εχεις επιγνωση της καταστασης και εκει βρισκεται η διαφορα.

Δεν θελω να σου κανω τον δασκαλο αφενος γιατι δεν καπνιζω και δεν καταλαβαινω πως ειναι οταν στερεισε την νικοτινη, αφετερου εχω και εγω τα δικα μου και το τελευταιο που ειμαι αξιος να κανω ειναι να δασκαλεψω καποιον πως να απαλλαγει απο ενα παθος, εσυ αυτο εγω το αλλο.."φιλαρακια" λοιπον ειμαστε :mrgreen: θελω ομως να σου υπενθυμισω πως ο Χριστιανος πρεπει να μην αδιαφορει σε κανενα αμαρτημα, εστω και εαν ειναι φαινομενικα μικρο.
Αφου εχεις καταλαβει τι γινεται, και οτι με αυτη την κακη συνηθεια βλαπτεις το σωμα σου γιατι να μην κανεις μια προσπαθεια να απαλλαγεις απο αυτη? Προσπαθησε με σωστο τροπο εαν δεν τα καταφερεις με την πρωτη θα το κανεις με την δευτερη.
Τα μικρα ανοιγουν τον δρομο προς τα μεγαλα, για σκεψου αυτη η κακη συνηθεια να σου επιφερει την "κατηγορια" οτι "αυτοκτονησες"..
Προσπαθησε εγω σου λεω οτι θα τα καταφερεις
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: κάπνισμα

Δημοσίευση από fotios »

Χαίρετε αδέρφια!
Αδερφέ μου xeimwnia, καταρχάς σου εύχομαι να γίνεις άνοιξη πνευματική!
Περιμένοντας τον π. Αντώνιο, θα σου πω την δική μου ανόητη σκέψη.
Κάθε αμάρτημα εφόσον επαναλαμβάνεται συνειδητά και δεν γίνεται σοβαρός αγώνας να διακοπεί, συνεπώς εφόσον δεν υπάρχει μετάνοια, συγκεκριμένα για το κάπνισμα, είναι λόγος αποχής από την Θεία κοινωνία.
Το κάπνισμα βλάπτει και το σώμα και την ψυχή πάρα πολύ, δεν θα επεκταθώ περισσότερο, αλλά είναι
σοβαρότατο αμάρτημα και όχι "πτέσμα". Εξάλλου, ενώπιον του Θεού δεν υπάρχει μικρή ή μεγάλη αμαρτία, όλες είναι παραβάσεις του Θείου Νόμου και πρέπει να μετανοήσουμε γι' αυτές.
Η μεγάλη αμαρτία "ενώπιόν μου εστί δια παντός" ενώ οι μικρές αμαρτίες μας γεμίζουν μικρά μικρά βάρη μέχρι που γίνονται πολλοί "τόνη"...και δικαιλογούμαστε με αναίδεια, πρώτος ο ομιλών.
Βέβαια το έλεος του Θεού, σε συνάρτηση με τον πνευματικό μας συγκαταβαίνει. Αλλά να προσέξουμε λίγο αυτό το θέμα, διότι αν γίνομαι πολλοί επιεικής με τον εαυτό μας, γίνεται συνήθως και ο πνευματικός επιεικής...κάτι που σημαίνει έλλειψη Θείου Σεβασμού. Δεν θα πω περισσότερα, αν και πραγματικά υπάρχουν πολλά...
koga
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 3:36 pm
Τοποθεσία: Kωστας

Re: κάπνισμα

Δημοσίευση από koga »

δεν καταλαβαινω την στερηση της νικοτηνης



Φτανεις στα δεκα τσιγαρα Αρχιζεις να κοβεις απο ενα και καθε μερα Να παρεις καραμελες χαλς ωστε οταν θες να καπνισεις να ειναι απαισιο κολοκυθοσπορους Τις τρεις τελευταιες μερες ενα στις 10:30 και το επομενο μετα απο 8 ωρες



Καλη δυναμη
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: κάπνισμα

Δημοσίευση από Teri »

heart έγραψε:δες εδω αδελφε
http://agiooros.net/forum/viewtopic.php?f=3&t=6907
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: κάπνισμα

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

Παιδιά δεν έχω καπνίσει ποτέ και δε καταλαβαίνω την εξάρτηση...θεωρώ όμως ότι είναι δύσκολο να κόψει κανείς το κάπνισμα...
Ο πατέρας μου ήταν περίπου 15 χρόνια περιπτεράς.Κάπνιζε μανιωδώς 3 πακέτα την ημέρα το 22άρι το φίλτρο .Οι παλιοί θα το ξέρουν...
Στο 10ο χρόνο του στο περίπτερο είπε ότι θα το κόψει και εμείς μόλις το ακούσαμε βάλαμε τα γέλια.Όμως αυτό ήταν πραγματικότητα...πέρασαν από τότε άλλα 10 χρόνια και το τσιγάρο μαχαίρι...

Θέλω να πω ότι χρειάζεται μεγάλη θέληση για να γίνουν πράξη τέτοιου είδους αποφάσεις.
άντε την προσευχή σας και ξεκινήστε την προσπάθεια...
θυμηθήτε ότι ο Χριστός ανέβηκε τον γολγοθά ... για ένα τσιγάρο κάνετε έτσι;;;;
ο Χριστός σώζει....
virgin
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Απρ 26, 2007 5:00 am

Re: κάπνισμα

Δημοσίευση από virgin »

Μόλις αδερφέ συνειδητοποιήσεις που είσαι και που σε κάλεσαν
γιατί σε γεύμα έχεις καλεσθεί σε δείπνο μυστικό
σε νίψιμο ψυχής και σώματος - νίψον ανομήματα μη μόναν όνιν-
κι αυτό είναι από τα πρώτα που αποτάσσεσαι γιατί δεν το κουβαλάς
απλά σα λογισμό σα θέλημα αλλά κάνεις και την κίνηση να αγοράσεις
αυτό το πυρετό αυτή την μέθη που θα σε απαλλάξει από τί ? μήπως απο
την βαριά σκοτούρα μα Ίησούς θα πει χαρά Η Χαρά της Ζωης

Γιατί έτσι μεθούσα επι χρόνια κι εγώ και κάθε μέρα έλεγα πως τώρα
να τώρα βρε το κόβω μα στο λέω όταν ζητάς φως και κλωθογυρίζει στο
στο νου σου το φως βρίσκεις τον διακόπτη πολυ πιο εύκολα απο το να σφίγγεσαι
και να τρομάζεις και να τρέμεις το σκοτάδι.
Θέλω να πω πως μια καλή προαίρεση μια τάση προς το να τινάξεις αυτό τον ζυγό
θα σε φέρει πιο κοντά στο στόχο και το εύχομαι με όλη μου την καρδιά
xeimwnia
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am

Re: κάπνισμα

Δημοσίευση από xeimwnia »

σας ευχαριστώ ολους, βρηκα και την άλλη συζήτηση επι του θεματος, αν την ειχα δει νωρίτερα δεν θα εγραφα εδω αλλα ετσι θα παρουμε και μια απαντηση απο τον π. αντώνιο μια και ειμαστε στο χώρο που του απευθύνουμε ερωτήματα.
εχετε δικαιο σε οτι γράφετε, η θέληση μου όμως ειναι παρα πολυ αδυναμη. γνωριζω γιατι βλάπτει και φυσικά και πνευματικα.
το ερωτημα ισως θα επρεπε να ήταν ''πώς να δυναμώσω τη θέληση μου; οι προσευχές μου δεν εισακούονται και γω δεν διαθέτω τίποτα αρκετό. ουτε εγκρατεια, ουτε πίστη, ουτε αυταπάρνηση. θα συνεχισω τη κουβεντα στο χώρο που υπέδειξε ο teri, αναμένοντας και την απάντηση του π. αντώνιου.
Σοί μόνω ήμαρτον και το πονηρόν ενώπόν σου εποίησα
Άβαταρ μέλους
heart
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 6:24 pm
Τοποθεσία: Κωσταντινος@Ευβοια

Re: κάπνισμα

Δημοσίευση από heart »

xeimwnia έγραψε:σας ευχαριστώ ολους, βρηκα και την άλλη συζήτηση επι του θεματος, αν την ειχα δει νωρίτερα δεν θα εγραφα εδω αλλα ετσι θα παρουμε και μια απαντηση απο τον π. αντώνιο μια και ειμαστε στο χώρο που του απευθύνουμε ερωτήματα.
εχετε δικαιο σε οτι γράφετε, η θέληση μου όμως ειναι παρα πολυ αδυναμη. γνωριζω γιατι βλάπτει και φυσικά και πνευματικα.
το ερωτημα ισως θα επρεπε να ήταν ''πώς να δυναμώσω τη θέληση μου; οι προσευχές μου δεν εισακούονται και γω δεν διαθέτω τίποτα αρκετό. ουτε εγκρατεια, ουτε πίστη, ουτε αυταπάρνηση. θα συνεχισω τη κουβεντα στο χώρο που υπέδειξε ο teri, αναμένοντας και την απάντηση του π. αντώνιου.
καμια προσευχη δεν παει χαμενει,ολες ησακουγοντε.ΟΛΕΣ.ΘΑ θα σου απαντηση ο κυριος μας,
το ποτε,το ξερει αυτος. :wink: ΥΠΟΜΩΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΑΔΙΑΛΕΙΠΤΩΣ ΑΔΕΛΦΕ.
και ολα θα στροσουν,θα δεις.
"Κάθε πρωΐ ο Θεός ευλογεί τον κόσμο με το ένα χέρι, άλλ' όταν ιδή κανέναν ταπεινό άνθρωπο, τον ευλογεί με τα δυο Του χέρια. εκείνος πού έχει μεγαλύτερη ταπείνωση, είναι ο μεγαλύτερος από όλους." παπά Τύχων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”