Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΣΚΕΥΟΣ ΕΚΛΟΓΗΣ
ΙΕΡΟΜΟΝΑΧΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΑΓΙΟΡΕΙΤΗΣ
ΣΕΛΙΣ 60 ΕΩΣ 62
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισ

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

λόγια που παραμένουν επίκαιρα όσο ποτέ...
Η ΔΙΩΞΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΤΡΙΚΑΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΤΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΟΛΟΓΕΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ Η ΜΙΑ, ΑΓΙΑ, ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΘΑΝΑΤΗ ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗ ΠΑΝΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΠΑΝΑΙΡΕΤΙΚΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ...

+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισ

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »


από το 44.33--46ο λεπτό έχει ενδιαφέρον στις απαντήσεις, και μετά πάλι στο 60ο λεπτό που κάνει δηλώσεις μετά το δικαστήριο που δεν δόθηκε απόφαση τότε αλλά αναβολή... (1ώρα) για όσους γνωρίζουν ήδη τα γεγονότα και τις λεπτομέρειες τις αρχικές... ο πατέρας Ευθύμιος Τρικαμηνός καθεραίθηκε... δυστυχώς. Δεν γνωρίζω νεότερα και αν και δεν είναι "νεα" σημερινά, όπως προανάφερα, είναι όσο επίκαιρο όσο ποτέ.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισ

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Οτι επισήμανε ο εν Χριστώ Αδελφός μας Διονύσιος το 2009, τα βλέπουμε εντονότερα (τα bold και οι υπογραμμιση κειμένου δικά μου...) τώρα το 2012 και στο μάθημα των Θρησκευτικών αλλά και "αλλού..."
dionysisgr έγραψε:Ζουμε σε αποκαλυπτικους καιρους. Ειναι ορατο πλεον δια γυμνου οφθαλμου.

Αυτο το περιμεναμε, και μας εχει αποκαλυφθει δια στοματος του Κυριου ημων Ιησου Χριστου. Για την ακριβεια ηδη η ιδια η ενανθρωπηση του Θεου Λογου, δια την ημετεραν σωτηριαν, εγινε επ'εσχατων των ημερων, οπως διακυρησσουν εμμελως και τα τροπαρια του κανονα των Χριστουγεννων.

Αυτο απο μονο του ειναι γνωστο τοις πασι. Αυτο ομως που ερχεται και ετοιμαζεται και εφαρμοζεται εδω και δεκαετιες, ειναι η αμφισβητηση αυτου ακριβως του γεγονοτος της σωτηριας μας, οπως θα την εορτασουμε σε λιγες ημερες.

Επιχειρειται μια "παρακαμψη" του Κυριου Ιησου Χριστου, και της σαρκωσεως του.

Διδασκεται μια γενικη "πνευματικοτητα" μια "χαρισματικη κινηση" που μπορει να εχει "χριστιανικο" μανδυα, χωρις ομως Χριστον.

Μεσα στους διαλογους, τοσο τους δια-χριστιανικους (Ρωμαιοκαθολικοι-Προτεσταντες-Ορθοδοξοι), οσο και στους δια-θρησκειακους (Χριστιανοι-και ολοι οι αλλοι, δηλαδη Ισλαμ, Ινδουϊσμος, Παγανιστες, κλπ κλπ),
καλλιεργειται μια ψευδοθεολογια του "πνευματος" που δηθεν επιφοιτα σε καθε καλοπροαιρετο ανθρωπο, που "αναζητα" τον Θεο, (αληθεια ποιον Θεο;), και ταχα μου ταχα μου θα φερει μια.. Νεα Εποχη (εδω ειμαστε), που η παγκοσμια πνευματικοτητα ως εμπειρια θα καταστει πιο ισχυρη και διαχρονικη πανω απο τα "διαιρετικα" δογματα και τις "ελλειματικες" ως προς την πασαν αληθεια Εκκλησιες, η ομολογιες.
..................
............................ viewtopic.php?f=7&t=11532

......................................

7. Μπλεκονται και γινονται χυλος οι "ολιστικές" αιρετικες θεωριες και πρακτικες, χαλαρωση, γιογκα, διαλογισμος, πνευματισμος, παραληρηματικου χαρακτηρα πεντηκοστιανων ομαδων ψευτο-ελευσεις του "αγιου πνευματος", σαμαντιστικες τελετες, παγανιστικες και αποκρυφιστικες μυησεις στο ονομα μας θολης οικουμενιστικης "πνευματικοτητας.


Ειναι θεμα ζωης και θανατου πνευματικου, και σωτηριας, να ενημερωθει ο καθενας, και η καθεμια γιαυτα τα θεματα. Υπαρχει τρομακτικη αγνοια μεταξυ των Ορθοδοξων, παγκοσμιως και ακομα περισσοτερο στον τοπο μας.


Πρεπει ο καθενας να ενημερωθει να κανει μια εσωτερικη "ιεραποστολη" με ηθος και Ορθοδοξο υφος, στο περιβαλλον του.


Ερχεται, η μαλλον ειναι ηδη εδω, κατι τοσο ισοπεδωτικο, που δεν εχει ξαναφανει ποτε στην ιστορια της ανθρωποτητας.

Οχι απλα θα πλανεθουν οι εκλεκτοι, αλλα εαν δεν ξυπνησουμε δεν ενημερωθουμε, δεν μετανοουμε, δεν διαγουμε βιον πνευματικον και οχι βοσκηματωδη, ΔΕΝ θα μεινει ρουθουνι !!

Ας καταθεσει ο καθενας οτι μπορει και ξερει, να υπαρχει μια γωνια ενημερωσης, οι καιροι δεν περιμενουν..

Ο Χριστος θα βοηθησει, αλλα πρεπει να καταθεσουμε αγωνα, εργο, προσπαθεια, Πιστη, δεν γινονται ποτε "μαγικα" τα πραγματα στην Ορθοδοξια μας. Συνεργεία Θεου και Αθρωπου γινονται ολα.

Αλλωστε και η επικειμενη εορτη της ενανθρωπησεως, πως εγινε; Δια της καταθεσης της ελευθερας θελησεως της Υπεραγιας Θεοτοκου στο κελευσμα του Αρχαγγελου, του σταλθεντος υπο του Πανοικτιρμονος Τριαδικου Θεου μας, που δεν θα αφησει την Εκκλησια Του ποτε, αλλα που μπορει καλλιστα να την αφησουμε εμεις, εαν δεν δραστηριοποιηθουμε τωρα που ακομα ειναι ημερα.

Γιατι το σκοταδι ειναι βεβαιο οτι θα ερθει.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”