Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

panosgreece έγραψε:ΠΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ, να κοιμομαστε ΥΠΝΟΝ ΒΑΘΥΝ ΚΑΙ ΑΔΙΑΤΑΡΑΚΤΟΝ;


αυτο θελει κουβεντα που ειπε ο διονυσης θα μεινω στο ΑΔΙΑΤΑΡΑΚΤΟΝ

αγαπητε φιλε διονυση καποιος πρεπει να ξυπνηση αυτον που ειναι σε ΥΠΝΟΝ ΒΑΘΥΝ ΚΑΙ ΑΔΙΑΤΑΡΑΚΤΟΝ

το θεμα ειναι ποιος ;;;
η Ελλάς αδερφέ μου...γιατί έχει μια γλώσσα μαθηματική και σαν εργαλείο της την ΛΟΓΙΚΗ
και με μια βασική παραδοχή Ελλάς = Ορθοδοξία....................
ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ;;;;;
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

περιμένο το επόμενο σοβαρό σας βήμα...για την περετέρο ανάπτυξη της συζήτησης μας........ :8
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

Ως τωρα περιγράψατε την κατάσταση ...αριστα.....
και πρότεινα ένα φάρμακο.

ολά υπό συζητησην
ΠΕΡΙΜΕΝΟ...ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ....ΣΩΣΤΕ ΜΕ.... :8 :8 :8
ΑΝΤΕΧΩ ΤΟ ΛΑΘΟΣ..... :8 :8 :8

ας σκευτούμε σοβαρα...το επόμενο βήματακι....
μην φοβάστε μια μεγάλη δύναμη ειναι μαζύ μας...ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ
τις τον λόγον βούλετε;;;;
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από filotas »

dionysisgr έγραψε:
filotas έγραψε:Διονύση έμπρακτη ομολογιακή διάθεση χρειάζεται. Δηλαδή, να ομολογούμε παντού και πάντοτε Χριστόν σταυρωθέντα και αναστάντα, αλλά με τη ζωή μας κι όχι μόνο στα λόγια.
Δεν σε καταλαβαινω.. τι εννοεις, ειλικρινα. Βγαινεις εκτος θεματος.

Αυτο που μου λες, το κανει αυτονοητα, καθε ενας συνειδητος Ορθοδοξος Χριστιανος, γενικα για την Πιστη του, οπως επιτασσει η αγαπη του για τον Χριστο εδω και αιωνες,

ομως εδω μιλαμε επι συγκεκριμενου θεματος, δηλαδη του οικουμενισμου με το προσωπειο της "ενοτητος εν τη ποικιλια", και την δαιμονοκινητη ψευδοθεολογια του, που απειλει να ισοπεδωσει τα παντα, οσα εχουμε παραλαβει απο τους Αγιους μας Πατερες και πιστευουμε,

Και αναρωτιεται κανεις..

Δηλαδη, η υπογραφη της Ομολογιας Πιστεως κατα του οικουμενισμου, απο 13.000 περιπου Ορθοδοξους ανα τον κοσμο, Ιεραρχες, Καθηγουμενους, Κληρικους, Ιερομοναχους, Μοναχους, Λαϊκους, Καθηγητες, κλπ, που θορυβησε το Οικ.Πατριαρχειο, αλλα και γενικα τους κατ'επαγγελμα οικουμενιστες, και εφτασε ως στην Ιερα Συνοδο μας, με την υποστηριξη μαλιστα πολλων Ιεραρχων μας που ζητησαν την μη καταδικη της, οπως ατυχως, ηθελε ο κ.κ.Βαρθολομαιος, και εχει δημιουργησει μεγα θεμα, δεν συνιστα πραξη Νικολαε;

Τοτε τι ειναι πραξη; Απορω..
Κι αυτή η "ομολογία πίστεως" στα λόγια ήταν Διονύση. Η έμπρακτη ομολογία πίστεως είναι τα έργα αγάπης για τους συνανθρώπους μας, ανεξαρτήτως αν είναι Ορθόδοξοι Χριστιανοί ή όχι, που θα τους κάνουν να καταλάβουν τι μπορεί να κάνει στην καρδιά του ανθρώπου η αληθινή πίστη.

Όταν απλά λέμε στα λόγια, ότι πιστεύουμε στον Αληθινό Θεό, κι απορρίπτουμε μετά βδελυγμίας, όλους τους άλλους που δεν πιστεύουν σ΄Αυτόν, τότε το μόνο που κάνουμε είναι να τους σπρώχνουμε με τη συμπεριφορά μας μακριά από την αληθινή πίστη και να δικαιώνουμε την πλάνη τους.

Τώρα κατάλαβες τι εννοώ "να ομολογούμε έμπρακτα με τη ζωή μας κι όχι με λόγια". Τα λόγια είναι εύκολα, η μίμηση Χριστού θέλει κόπο, πόνο και πολλή αληθινή αγάπη.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Συγγνώμη βρε παιδιά.
Που ακριβώς υπάρχει η διαφωνία, αν επιτρέπεται?
Στις μεθόδους έκφρασης?
Στον τρόπο που ο καθένας αντιλαμβάνεται την ύπαρξη ή όχι μιας γενίκευσης?
Δεν έχω υψηλό επίπεδο και κατάρτιση σε όλα αυτά, αλλά παρατηρούμε σε κάτι τέτοια θέματα, μια υποτιθέμενη αντιπαράθεση, που στην ουσία είναι λιγάκι υπερβολική.

Μου θυμίζουμε καμμιά φορά κάτι κόμματα της αριστεράς, που ενώ όλοι πιστεύουν βασικά το ίδιο επί της ουσίας, έχουνε χωριστεί σε κομματίδια, τα κομματίδια σε φράξιες, οι φράξιες σε προσωπικές προσεγγίσεις και τελικά όλοι "χάνονται στην μετάφραση".
Μην την πατήσουμε κι'εμείς έτσι.
Συγγνώμη για τον ατυχή ίσως παραλληλισμό.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από filotas »

Παναγιώτη δεν υπάρχει διαφορά προσέγγισης, υπάρχει διαφορά ουσίας:

Εγώ προσβλέπω σε μια Ορθόδοξη Εκκλησία ανοιχτή σ΄όλους τους ανθρώπους όλης της γης, όπως την έκανε ο Χριστός.

Μια Εκκλησία που πατάει γερά στα πόδια της και προσκαλεί όλους τους ανθρώπους να έρθουν σ΄αυτή για να σωθούν.

Μια Εκκλησία που προσεγγίζει με αγάπη τις ανάγκες της ψυχής και του σώματος όλων των ανθρώπων.

Μια Εκκλησία, που κατανοεί τα πιστεύω όλων των ανθρώπων και προσπαθεί να τα προσεγγίσει για να μπορέσει να κερδίσει πολλές ακόμη ψυχές για τη Βασιλεία των Ουρανών, διατηρώντας όμως πάντα τα δικά της πιστεύω και την αυθεντικότητά της.

Δεν πρόκειται ποτέ να συμβιβαστώ μ' αυτούς που θέλουν η Εκκλησία να γίνει ένα κλειστό club για όσους έτυχε να γεννηθούν Ορθόδοξοι, που δεν συμπονά και δε διαλέγεται με όλους τους άλλους ανθρώπους στερώντας τους έτσι το δικαίωμα στη Βασιλεία των Ουρανών.

Επίσης δεν πρόκειται να συμβιβαστώ ποτέ με τους ανθρώπους, που χρησιμοποιούν την αναγκαία εξωστρέφεια της Εκκλησίας για να πετύχουν στόχους άσχετους με το πνευματικό της περιεχόμενο, διακινδυνεύοντας έτσι το σκανδαλισμό των Ορθοδόξων και τον αποπροσανατολισμό όλων των υπολοίπων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Νίκο δεν διαφωνώ πουθενά. Και ευχαριστώ και για την προσωπική απάντηση.

Αλλά διαφορά ουσίας, όπως είπες, δεν βλέπω από τον Διονύση, τον Φώτιο, τον Απόστολο ή τον Σπάρτακο, που έχουν καταθέσει εδώ τις απόψεις τους.
Το ζήτημα της υπογραφής ή όχι της Ομολογίας, είναι που τελικά διχάζει και εμάς αλλά και την ίδια την ιεραρχία απ'ό,τι φαίνεται.

Μα γιατί όμως?
Εχω την εντύπωση, ότι το όλο πράγμα, αντί να βοηθάει, γυρίζει ως μπούμερανγκ τελικά.
Αυτό είναι που με ανησυχεί.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από filotas »

Η σύνταξη της "ομολογίας πίστεως" οφείλεται σε χειρισμούς Εκκλησιαστικών παραγόντων, που εμπίπτουν στην τελευταία παράγραφο της δημοσίευσής μου.
filotas έγραψε:Επίσης δεν πρόκειται να συμβιβαστώ ποτέ με τους ανθρώπους, που χρησιμοποιούν την αναγκαία εξωστρέφεια της Εκκλησίας για να πετύχουν στόχους άσχετους με το πνευματικό της περιεχόμενο, διακινδυνεύοντας έτσι το σκανδαλισμό των Ορθοδόξων και τον αποπροσανατολισμό όλων των υπολοίπων.
Επομένως οι ανησυχίες που εκφράστηκαν με την "ομολογία" ήταν απόλυτα δικαιολογημένες. Όμως ο τρόπος που εκφράστηκαν είναι άκομψος, με αποτέλεσμα και η ενέργεια αυτή να προκαλεί περιττό θόρυβο, σκανδαλισμό και αποπροσανατολισμό του πληρώματος της Εκκλησίας και προσφέρεται για εκμετάλλευση από διάφορους εκτός Εκκλησίας για τους δικούς τους σκοπούς.

Δεν είναι σωστό να επιβραβεύουμε, ούτε τη μια συμπεριφορά ούτε την άλλη, αλλά να μένουμε με ψυχραιμία στην ουσία και να εκφράζουμε τις όποιες διαφωνίες μας με σεβασμό στους θεσμούς εστιάζοντας στις συμπεριφορές και όχι στα πρόσωπα.
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

υπεροχη ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΟΥ...ΤΟ ΠΟΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΕΙ ΗΔΕΙ ΛΥΘΗ...
ΕΠΙ ΤΗΣ ΣΟΒΙΕΤΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΤΟ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΕΙΧΑΝ...ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ
ΔΗΛΑΔΙ ΑΝ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΘΑ ΕΜΕΝΕ ΜΑΣΑ ΣΤΑ ΟΡΙ ΤΗΣ ΡΩΣΣΙΑΣ Η ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΕΞΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΣΕ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΟΣΜΟ.....
ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΛΥΣΑΝΕ...
ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΟΥ :8
ΔΕΝ ΠΕΖΕΣΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ :8
ΣΙΓΑ ΤΟΝ ΑΓΝΩ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗ ΑΓΩΝΙΣΤΗ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΓΚΗΞΕ Η ΝΕΑ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΟΜΑΤΟΣ...
:8 :8 :8
ΔΕΝ ΠΕΖΕΣΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ
ΣΥΣΤΗΝΟ ΟΜΟΝΟΙΑ
ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ...
ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Η αποστασία και η ψευδοθεολογία της, ή αλλιώς:Οικουμενισμός.

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΜΑ ΤΟ ΕΧΩ ΗΔΕΙ ΠΕΙ ΑΥΤΟ...
ΣΤΑ ΣΥΝΧΡΟΝΑ ΠΟΛΙΤΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΝΑ ΕΜΠΝΕΕΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΥΓΕΣΕΙΑ ΤΟΥ......
Η ΚΑΙ Η ΗΓΕΣΕΙΑ ΝΑ ΕΜΠΝΕΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ..... :8 :8 :8
ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΠΑΕΙ...... :8 :8 :8
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”