Π. Κυπριανός Ι.Μονή Φυλής Χασιά

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Απάντηση
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

ξερεις οτι ειναι υπεροριες χειροτονειες που σημαινει ΑΚΥΡΕΣ
μονο προσκληση επισκοπου απο το ενα μερος στο αλλο επιτρεπετε..
ποιος κανονικος επισκοπος τους καλεσε τους Ρωσους?

λες οτι θα γινουν συμπαθεις..
συγνωμη για τη λεξη αλλα μονο σε ασχετους θα γινουν
Misha
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3872
Εγγραφή: Δευ Δεκ 26, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: http://clubs.pathfinder.gr/seraphim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Misha »

οσοι μη ελληνες επισκοποι ειναι στην Αμερικη ειναι χειροτονημενοι σε κανονικη δικαιοδοσια του οικουμενικου Πατριαρχειου άρα υπερορίως και δε μιλα κανεις για ακυροτητα....


αν παρεις τους κανονες και θελησεις να τους εφαρμοσεις με ακριβεια ο πατριαρχης θα εχει μεγιστο προβλημα ,αγαπητε φιλε..και οσον αφορα την εκλογη (που γινεται μονο απο τους τουρκους υπηκοους και οχι απο ολους τους επισκοπους του Θρονου) και οσον αφορα τα δογματικά..

ας το αφησουμε καλυτερα..ισως τα πουμε κατ ιδιαν καποια στιγμη.


η Εκκλησία χωραει και μερικα ατακτα παιδια της...γιατι ειναι μανα και οχι μητρια..

ουτε δικο μας μπαιρακι θα κανουμε ,ουτε ζωωδη υπακοη ομως...


εντος Εκκλησιας θα ειμαστε με ελευθερο το φρονημα μας..

προσωπικα οσοι διωκονται για "ιδεολογικους " λογους μου ειναι ιδιαιτερως συμπαθεις...ανεξαρτητα την ιδεολογικη διαφορα που οδηγησε στο διωγμο τους...


και δεν ειμαι καθολου ασχετος....
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

δεν ειπα εσενα ασχετο.

αλλα αφου δεν εισαι ασχετος πως εμενεις στη γνωμη οτι οι ζηλωτες της ελλαδος εχουν ιερωσυνη?

υπαρχουν στοιχεια για το αντιθετο..
στοιχεια να θελεις [που λεμε]

τωρα αν μετα απο τοσα στοιχεια που κατα καιρους βγαινουν και στο λαο και δεν χρειαζεται βαθυ ψαξιμο και μαλιστα και με βιβλια που εξεδωσε ολη η Ιερα κοιν Αγιου ορους παιρνουν το μερος τους απο εδω μεσα καποιοι ....
ε αυτο ειναι λιγο υποπτο

ασε να ξερω και εγω κατι τις παραπανω στο θεμα αυτο που το βιωσα και το βιωνω στο πετσι μου [με οικογ προσωπα πλεον]
Misha
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3872
Εγγραφή: Δευ Δεκ 26, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: http://clubs.pathfinder.gr/seraphim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Misha »

καταλλαγή... φίλε "στρατο"...τη στιγμη που εναγκαλιζομαστε τους αιρεσιαρχες παπικους νομιζω πως μπορουμε να δειξουμε περισσοτερη ανοχη σε καποιους ταραξιες ορθοδοξους...

..εδω υπαρχουν αποφασεις συνοδων που χαρακτηριζουν τους παπικους αβαπτιστους κι ομως καποιοι τους δεχονται μονο με το χρισμα...

εχουν οι παπικοι ιερωσυνη και ειναι το βαπτισμα τους εγκυρο? μη ρωτησεις εμενα.. ειμαι αδαης ..ρωτα το Φαναρι... :cry:

αν σου πει οτι οι παπικοι εχουν ιερωσυνη κι οι ζηλωτες οχι ,χμμ τοτε καπου πασχει το πραγμα...

οταν πηγα στον παπα Εφραιμ στα Κατουνακια πηγα με την πεποιθηση πως οι ζηλωτες δεν εχουν ιερωσυνη για χιλιους δυο λογους μεταξυ των οποιων κι αυτοι που λες εσυ...



ο γεροντας ομως ειπε πως τα μυστηρια των ζηλωτων η Χαρη ειναι σαν το φεγγαρι ενω στην εκκλησια σαν τον ηλιο..

δεν ειπε πως δεν εχουν καθολου Χαρη,ουτε πως ο αρτος και ο οινος δε μετουσιωνονται...

γι αυτο κι εγω ειμαι πολυ επιφυλακτικος για να μη πεσω σε βλασφημία κατα του Αγιου Πνευματος που δε συγχωρειται...
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

και ποιος ειπε οτι δεν εχω προβλημα με τον Πατριαρχη η τον Αρχιεπισκοπο?
εχω και μεγαλο μαλιστα
αλλα η μαχες ΠΑΝΤΑ δινοταν μεσα στην εκκλησια και οχι εξω απο οποιον το παιζε σουπερ ορθοδοξος
εχουν γινει στην ιστορια της εκκλησιας χειροτερα απο τα σημερινα,αλλα κανενας δεν εκοψε τη σχεση του με την μανα εκκλησια ,ουτε εφτιαξε αλλη
αλλο κοβω το μνημοσυνο και αλλο μνημονευω αλλον [που σημαινει αλλη εκκλησια]
το ληγω το θεμα εδω γιατι υπαρχει λογος ..

πιστευω εσυ να γνωριζεις αυτα που δεν ξερει ο πολυς κοσμος
ποσες και ποιες προσπαθειες εκανε η εκκλησια για να οικονομισει [που λεμε] τους ζηλωτες στην ελλαδα και τους εσφιγμενιτες
χρονια τωρα και με τα ιδια αποτελεσματα
πεισματικη αρνηση ,και απιστευτη θεση κατα της εκκλησιας και των μυστηριων της.

με αποκορυφωμα η δηλωση σε τοπικο καναλι tv του ηγουμενου της εσφιγμενου Μεθοδιου οτι ειμαστε η εκκλησια του σατανα [ακουσον ακουσον]
υπαρχει για οποιον δεν πιστευει και γραμμενο στα αρχεια του καναλιου..
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Δεν μπορώ να καταλάβω έναν αδελφό που έχει την κλίση να γίνει κληρικός, άγαμος ή έγγαμος, τι τον εμποδίζει να ζητήσει την άδεια του πνευματικού του και να πάει να χειροτονηθεί κανονικά από επίσκοπο της Εκκλησίας της Ελλάδος. Ποιός είναι ο λόγος που θα τον οδηγούσε στους ΓΟΧ; Μήπως ότι δεν έχει τα προσόντα τυπικά ή κανονικά για να γίνει ιερέας; Μήπως επειδή έχει ήδη εκδιωχθεί από την Εκκλησία της Ελλάδος για διάφορους λόγους;

Και άντε και χειροτονήθηκε με τις αλχημίες που ανέφερε ο Misha, πως θα ζήσει; Με ποιό τρόπο θα συντηρήσει τον εαυτό του και την οικογένεια του;

Το ίδιο δεν μπορώ να καταλάβω και τον πιστό που θέλει να εκκλησιαστεί και τάχα δεν αναπαύεται στο ναό της γειτονιάς του, ούτε και σε κανένα άλλο από τους γύρω ναούς και μονές και ψάχνει να βρεί κάτι διαφορετικό στους ΓΟΧ ή στις παραθρησκευτικές οργανώσεις. Τον σκανδαλίζουν οι παπάδες που κάνουν τούτο ή οι πιστοί που κάνουν κείνο ή ο Δεσπότης ή οι επίτροποι. Μήπως τελικά όλα αυτά είναι δικαιολογίες για να δικαιολογήσει τη δική του αμέλεια και αναξιότητα.


Τέλος. Όποιος για οποιοδήποτε λόγο διαχωρίζει τον εαυτό του από το πλήρωμα της Εκκλησίας και νομίζει ότι αυτός μόνο κατέχει την πραγματική αλήθεια, που όλοι η άλλοι την αγνοούν, 99% έχει πέσει σε υπερηφάνεια κι είναι χαμένος. Έτσι χάθηκαν ένας - ένας όλοι οι κατά καιρούς αιρετικοί. Η Εκκλησία επιβίωσε κι αυτοί χάθηκαν.
Misha
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3872
Εγγραφή: Δευ Δεκ 26, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: http://clubs.pathfinder.gr/seraphim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Misha »

nkope έγραψε:
Τέλος. Όποιος για οποιοδήποτε λόγο διαχωρίζει τον εαυτό του από το πλήρωμα της Εκκλησίας και νομίζει ότι αυτός μόνο κατέχει την πραγματική αλήθεια, που όλοι η άλλοι την αγνοούν, 99% έχει πέσει σε υπερηφάνεια κι είναι χαμένος. Έτσι χάθηκαν ένας - ένας όλοι οι κατά καιρούς αιρετικοί. Η Εκκλησία επιβίωσε κι αυτοί χάθηκαν.

αγαπητέ νκοπε..συμφωνώ μαζι σου.. σχεδον απόλυτα..

μεσα στους αιρετικους συνυπολογισε δεκαδες κανονικών πατριαρχών και επισκοπων που καποτε ηταν κανονικοί επισκοποι...και καθαιρεθηκαν ζωντες ή καταδικαστηκαν μετα θάνατον...

και μεσα στους αγιους συνυπολογισε τον οσιο Ιωαννη Μαξιμοβιτς που οσο ζουσε δεν ειχε κοινωνια με καμμια κανονική εκκλησια αλλα ο Θεος τον δοξασε .

γιατι το "Πνευμα οπου θελει πνει" και την φωνη Του ακουμε αλλά δεν ξερουμε ουτε απο που ερχεται ουτε που θα παει...

ας αφησουμε κι ενα μικρο παραθυρο στη Χαρη του Θεου να ενεργει οπως Αυτη θέλει χωρίς να μας ρωταει καμμιά φορα...
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

kαι κατι για τους ζηλωτες απο ενα περιστατικο με τον γεροντα Σωφρονιο μιας και βλεπω οτι τον συμπαθεις αρκετα [οσο και εγω]

η κουβεντα γινεται με εναν μοναχο στο εσεξ,ο μοναχος εχει γραψει και το βιβλιο

<<στο ιδιο πνευμα [με τον γεροντα Παισιο] μου μιλησε αλλη μια μορφη και κορυφη της Ορθοδοξιας ο γεροντας Σωφρονιος.
Πελαγος ων ο ιδιος ελευθεριας και αξιοπρεπειας δυσανασχετουσε πολυ οταν ακουγε φανατισμενους και μικρομυαλους μοναχους.
Αρχισαμε την συζητηση για τον ζηλωτισμο που αναπτυχθηκε στο Αγιον ορος στην συγχρονη γενια πραγμα ακατανοητο και ανερμηνευτο για τον ιδιο.
Κατι τετοιοι ζηλωτες πατερ μου ειπε επισκεφτηκαν και το μοναστηρι μας.
Ηταν 2 ρωσοι επισκοποι της διασπορας και ενας φημισμενος καθηγητης μαζι τους.
και μου ειπαν οτι τωρα που το οικουμεν πατριαρχειο προδωσε την Ορθοδοξια (οπως ερμηνευουν αυτοι ολες τις σχεσεις που αναπτυχθηκαν μεταξυ πατριαρχειου και παπα) επρεπενα το εγκαταλειψω και να παω μαζι τους.
Σταματησε και με κοιταξε κατευθειαν στα ματια.
Λιγοι ανθρωποι στον κοσμο μπορεσαν να κοιταξουν τους αλλους με 2 τοσο υπεροχα ,καθαρα και ανεπαναληπτης ομορφιας ματια.
-Καταλαβατε πατερ τι μου ζητησαν? εκανε με οδυνη.
Το καταλαβατε αυτο που ειπα καλα?
Το επανελαβε τονιζοντας μια-μια τις λεξεις διοτι στα ματια του φαινοταν σαν το ποιο απιστευτο πραγμα της γης.
-Δηλαδη,μου προτειναν να φυγω απο την κανονικη Εκκλησια και να γινω σχισματικος.
Τους ρωτησα¨
<Μα πως ειναι δυνατον να μου προτεινετε κατι τετοιο? με θεωρησατε ικανο να φυγω απ την Εκκλησια και να γινω σχισματικος ?>
και τους εδιωξα.....
Misha
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3872
Εγγραφή: Δευ Δεκ 26, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: http://clubs.pathfinder.gr/seraphim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Misha »

φιλε "στρατο" το εχω διαβασει το περιστατικο ..

ξερεις ποιο ειναι το ωραιο?

πως τα επομενα χρονια θα εορταζουμε και τη μνημη του π.Σωφρονιου που αρνηθηκε-ορθως-να ενταχθει στους Ρωσους της Διασπορας και του οσιου Ιωαννη Μαξιμοβιτς που η συνοδος του εστειλε αυτους που προσεγγισαν τον π.Σωφρονιο...

απο δω τα φερνει ο καλος Θεος,απο κει τα φερνει δινει μια καλη λυση στο τελος... :lol:
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

εχω ακουσει πολλα για τον γεροντα απο εναν γνωστο μου θεολογο ο οποιος τον ειχε γνωρισει καλα.
Εμενε και αρκετες φορες στο εσεξ
αυτος μου εδωσε να διαβασω το <οψομεθα τον Θεον καθως εστι>
οταν το διαβαζα ειχα ταραχθει που λεμε.
πρωτη φορα διαβαζα τετοιο βιβλιο !
φυσικα μετα τα πηρα ολα.
Αυτος ο θεολογος ειχε καλεσει και εμενα σπιτι του οταν ειχε ερθει ο ι.μ Ζαχαριας [που κανει τις μεταφρασεις] εκει ακουσαμε αρκετα ακομα για τον γεροντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”