Προγαμιαίες σχέσεις

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

deppy28
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Προγαμιαίες σχέσεις

Δημοσίευση από deppy28 »

Χθες,ο Μητροπολίτης Μεσογέας,,στην ομιλία του, είπε κάποια πολύ

σωστά και σοβαρά πράγματα για τις προγαμιέες σχέσεις !

Κάποια απο αυτά ήταν ότι..

1) Ανάμεσα σε μια/έναν άνθρωπο με προγαμιέες σχέσεις,αλλα παρθένο σε ψυχή-με την χαρη του Θεού-και μία/έναν Παρθένο,που βιώνει την Σκλαβιάτης Παρθενίας της/του, σωστή άσκηση είναι ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ...

2)Ο Γάμος με κυρίρχο κριτήριο την Παρθενία-ειδικα της γυναικας ως είθισται σε εκκλησιασικούς κύκλους,ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΣ,ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΓΝΗ ΑΓΑΠΗ....ΑΛΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΛΟΓΙΚΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ/....

3)Η εκκλησία έχει τους Κανόνες της,αλλα ο Πνευματικός του καθενος,ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΚΡΙΣΗ,θα καθορίσει το μεγεθος του Αγωνα μας,αναφορικα και εμ αυτο το ζήτημα των σχεσεων...

4)Να κοιτάμε να διαφυλάττουμε,ή να προσπαθούμε να ξανακερδίσουμε την χαμένη μας Αγνοτητα της ψυχής,και να μην ασχολούμαστε να κρίνουμε την έλλειψη αγνότητα των άλλων...

5)Όποιος Αγαπήσει αληθινα μία/έναν σε καμια περίπτωση δεν το παρατα,επειδη δεν αποδείχτηκε αγνη/ος σωματικά,ούτε επειδή μπορεί να μην είναι μέσα στην εκκλησία,ή επειδη μπορεί να μην έχει πνευματικο....Η ΧΑΡΙΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ,θα ασχοληθει με τα θεματα αυτα του άλλου ατόμου,εμεις να κοιτάμε μονο ΝΑ ΤΗΝ/ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΜΕ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ....

Ο Θεός ας φωτίσει επιτέλους τους Χριστιανους- δικό μου-

ΦΙΛΑΚΙΑ
YiaVi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από YiaVi »

Ντέπυ μου, συγγνώμη, αλλά οι σχέσεις είναι "προγαμιαίες" και όχι "προγαμιέες".
Είτε τις έχεις και είσαι παρθένος, είτε τις έχεις και δεν είσαι παρθένος, είτε δεν τις έχεις και δεν είσαι παρθένος, είτε δεν τις έχεις και είσαι παρθένος, η ορθογραφία δεν αλλάζει!
mirto
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από mirto »

YiaVi έγραψε:Ντέπυ μου, συγγνώμη, αλλά οι σχέσεις είναι "προγαμιαίες" και όχι "προγαμιέες".
Είτε τις έχεις και είσαι παρθένος, είτε τις έχεις και δεν είσαι παρθένος, είτε δεν τις έχεις και δεν είσαι παρθένος, είτε δεν τις έχεις και είσαι παρθένος, η ορθογραφία δεν αλλάζει!

.....Yiavi μου συγνώμη αλλά όλες αυτές οι λέξεις για να υποδείξεις ένα ορθογραφικό λάθος ?????????????????

Να ζητήσω συγνώμη και από την Ντέπυ αλλά δεν άντεξα...... γιατί αυτό μπορεί να συμβεί σε όλους μας .... και να μη δώσουμε την ανάλογη επίπληξη...... αλλά να σταθούμε στο νόημα..... !!!!!!!!!!
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Αυτό το θέμα έχει συζητηθεί επανηλειμένα κι έχουν εξεταστεί όλες του οι πλευρές, γι αυτό καλά είναι να ψάξεις τα αντίστοιχα topics και να τα διαβάσεις.

Είμαι βέβαιος ότι ο Μεσογαίας αν είχε αυτό σαν κύριο θέμα θα είπε και πολλά άλλα, έκτός από αυτά που αναφέρεις, όπως ας πούμε, το γιατί η Εκκλησία προτείνει την παρθενία γενικώς, αλλά και ειδικώς εκτός γάμου.

Είναι βέβαιο ότι και ο πόρνος και ο μοιχός μπορεί να σωθεί, όπως άλλωστε και κάθε αμαρτωλός, όσο αμαρτωλός κι αν είναι, αλλά σίγουρα στο λέω με επίγνωση της σοβαρότητάς του τι λέω, ο (η) παρθένος (τουλάχιστον ως το γάμο) έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες ν΄ αντιμετωπίσει μ΄επιτυχία τους σαρκικούς πειρασμούς απ΄ τον (την) μη παρθένο.

Προτείνω να κλείσουμε αυτή τη συζήτηση εδώ γιατί έχει παρατηρηθεί ότι εκτρέπεται σε εκφράσεις και λόγια ανεπίτρεπτα για Χριστιανικό forum, άλλωστε θεωρώ ότι το θέμα έχει εξαντληθεί.
YiaVi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 737
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 24, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από YiaVi »

mirto έγραψε:
YiaVi έγραψε:Ντέπυ μου, συγγνώμη, αλλά οι σχέσεις είναι "προγαμιαίες" και όχι "προγαμιέες".
Είτε τις έχεις και είσαι παρθένος, είτε τις έχεις και δεν είσαι παρθένος, είτε δεν τις έχεις και δεν είσαι παρθένος, είτε δεν τις έχεις και είσαι παρθένος, η ορθογραφία δεν αλλάζει!

.....Yiavi μου συγνώμη αλλά όλες αυτές οι λέξεις για να υποδείξεις ένα ορθογραφικό λάθος ?????????????????

Να ζητήσω συγνώμη και από την Ντέπυ αλλά δεν άντεξα...... γιατί αυτό μπορεί να συμβεί σε όλους μας .... και να μη δώσουμε την ανάλογη επίπληξη...... αλλά να σταθούμε στο νόημα..... !!!!!!!!!!
Ε καλά χιούμορ έκανα! Ολίγον βιτριολικό αλλά χιούμορ :lol: Άλλωστε, και εγώ επειδή δεν κατάλαβα πολλά πολλά από το νόημα του ποστ 8O , έπαθα σύγχυση και έγραψα αυτό που έγραψα...
deppy28
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

...........

Δημοσίευση από deppy28 »

Ευχαριστώ για την διόρθωση YAVVI..!!

Αλλά ..γιατι να μην απαντήσει όποιος θέλει στο πολυ ενδιαφέρον και πάντα είκαιρο αυτό θεματάκι ???

Δηλαδή,όταν αναφέρω εγώ κάτι,πρέπει πάντα να το περνατε απο το κόσκινο της τρομερής αυστηρότητας-κριτικής ???

Δηλαδή,όλοι οι άλλοι δεν λένε χιλιοειπωμένα θέματα,ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΔΙΑΤΎΠΩΣΗ ???


Εγω,θα ήθελα να έχω απόψεις,και το ζήτημα είναι πολύ σοβαρό,!!

Θελω να μάθω τι πιστεύουν πολλα νέα άτομα του φόρουμ,αλλα και όσοι παλιοι θελουν αν απαντήσουν !!
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Διότι Ντέπυ, έχουν γραφτεί σ΄αυτό το θέμα μέχρι τώρα δεκάδες σελίδες, πολλές απ΄τις οποίες μόνο πνευματικό περιεχόμενο δεν έχουν.

Ντέπυ μου, η Εκκλησία δεν μπορεί να κάνει σκόντο στα λόγια του Χριστού. Δεν χρειάζεται εκσυγχρονισμό η Εκκλησία, για να προσαρμοστεί στα χάλια μας, εμείς πρέπει να γίνουμε λίγο πιο αγωνιστές.

Στο pantokrator.info και το site της Μητρόπολης Λεμεσού υπάρχουν ομιλίες του π.Αθανασίου Λεμεσού και του π.Παύλου Σιατίστης πάνω στο θέμα με εξαιρετικά διαφωτιστικό περιεχόμενο.
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Ποιός είναι ο ο Μητροπολίτης Μεσογέας;
Εννοώ μετράνε οι λόγοι του έστω και λίγο όπως του Πάτερ Εφραίμ στην Αριζόνα ή...........
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

nkope μπορείς να βάλεις κάποιο linkq
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Link για το Παντοκράτωρ έχει στην πρώτη σελίδα του forum. Και για τη Μητρόπολη Λεμεσσού είναι

http://www.imlemesou.org

Όσο για τον Μεσογαίας και Λαυρεωτικής είναι ίσως ο καλύτερος Ποιμενάρχης που έχει σήμερα η Εκκλησία της Ελλάδος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”