Προγαμιαίες σχέσεις

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Re: ,.............

Δημοσίευση από Evi_J »

deppy28 έγραψε:ΚΑΛΥΤΕΡΑ "ΜΟΙΧΟΣ" .....ΠΑΡΑ Κ Α Κ Ο Σ !!!!!
Η μοιχεία είναι ποιο μεγάλη αμαρτία από όσο φαντάζεσαι. Ενώ δηλ μια σαρκική αμαρτία είναι μόνο σαρκική και μία ψυχική είναι μόνο ψυχική, η μοιχεία είναι μαζί και τα δύο. Γι' αυτό και είναι η ποιο επικίνδυνη από όλες. (Μόλις χτες-προχτές το διάβασα... αν και δεν συγκράτησα την πηγή για να σας την δώσω :( )
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

Και παράτησε την Αμερική όπου έκανε τα τρία μεταπτυχιακά του και όπου το μέλλον του θα ήταν πολύ επικερδές οικονομικά, για να γίνει μοναχός στο Άγιο Όρος.
Δεν "θα" ήταν ποιο επικερδές. ΗΤΑΝ ποιο επικερδές. Το ξέρετε ότι δούλευε στην ΝΑΣΑ παρακαλώ; Και έπαιρνε ένα τεράστιο μισθό; Και όμως τα άφησε για να γίνει μοναχός....

Έχει γράψει και ένα βιβλίο το οποίο το διάβαζαν λίγο καιρό πριν στην εκπομπή "Στην σκιά του Άθωνα" (κάθε βράδυ στις 20:00 στην ΠΕΙΡΑΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ που μίλαγε για την ζωή του όταν ήταν νέος. Πως πήγε στο Άγιο Όρος, τι σκέψεις έκανε, τι αποφάσεις πήρε κ.τ.λ...
spirosn
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΣΠΥΡΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΝ

Δημοσίευση από spirosn »

ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΘΕΝΙΑ
ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΕΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ
ΣΥΓΓΡΟΥ ΣΤΙΣ ΔΟΞΕΣ ΤΙΣ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΠΟΡΝΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΘΑΝΑΣΙΜΗ.ΓΙ ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΜΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΣΕ ΟΙΚΟ ΑΝΟΧΗΣ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΘΕΡΜΟΑΙΜΟ ΄ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ΄.ΓΙΑΤΙ Η ΠΡΩΤΗ
ΒΛΕΠΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ ΤΑ ΚΡΙΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΝΩ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΗΔΕΙ ΣΩΘΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Ο ΤΟΙΧΟΣ ΠΟΥ ΧΤΙΖΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟ
ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΣ.
deppy28
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

.......

Δημοσίευση από deppy28 »

............Μέχρι και πρίν να τύχει να δουλεύω σε κακοφημη περιοχη

της Αθηνας,δεν καταλάβαινα τα λόγια αυτα...

Ότι οι Πόρνοι είναι πολυ πιθανον να προηγηθουν στην βασιλεία των ουρανων...

Μετα την "θητεία" μου σε αυτήν την -black list-περιοχή.. πιστέψτε με..ανοίξαν τα μάτια της ψυχής μου περισσότερο..

Τουλάχιστον,είμαι πιο προετοιμασμένη στο ΤΙ ΘΑ ΔΩ ΝΑ ΜΕ

ΠΡΟΣΠΕΡΝΑ..στην ουράνεια Βασιλεία..

Μακάρι να σωθούμε όλοι...

Δεν θα λέω πια ότι με θεωρώ "αμαρτωλη σαν πόρνη" γιατι είδα με τα μάτια μου ότι πολλές απο αυτές είναι πιο ταπεινες...και εγω χειροτερη...
vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Re: ,.............

Δημοσίευση από vfilip »

deppy28 έγραψε:ΚΑΛΥΤΕΡΑ "ΜΟΙΧΟΣ" .....ΠΑΡΑ Κ Α Κ Ο Σ !!!!!


........ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΚΟΥΛΗΔΕΣ ΜΕΤΑΝΟΟΥΝ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ...
εγώ λέω καλύτερα κακός παρά μοιχός !!!!!! ας με κρίνουν κακό οι άνθρωποι , καλό θα μου κάνουν ...

υπάρχει τεράστια διαφορά για μένα !!!!

αλλά τελικά θα κερδισει όποιος μετανοήσει ...
mirto
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από mirto »

Δεν είμαστε άξιοι να χαρακτηρίζουμε την σοβαρότητα και το μέγεθος της αμαρτίας ...... οι δέκα εντολές και ο λόγος του ευαγγελίου είναι ξεκάθαρος για τα πάθη και τις αρετές. Ο κάθε άνθρωπος έχοντας μία και μοναδική προσωπικότητα τα πάθη και οι αρετές λειτουργούν μοναδικά στο καθένα χωριστά.... γιαυτό υπάρχουν "μοιχοί" που έχουν καθαρή την καρδιά τους και "μοιχοί" που έχουν βρώμικο πνεύμα.
Για άλλους είναι εύκολο όταν δεν διαπράττουν μία αμαρτία να την χαρακτηρίζουν μεγάλη και γιαυτούς που την διαπράττουν είναι τόσο δύσκολο να μετανοούν.

......Γιαυτό πάνω από όλα.......Ειλικρίνια και ταπεινοφροσύνη
aliploessa
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από aliploessa »

ΚΑΚΟΣ-ΜΟΙΧΟΣ
ΣΚΟΡ:1-1 :)

καλύτερα καλός και όμορφος,
παρά κακός, μοιχός και ά-σχημος
kotsos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ

kotsos

Δημοσίευση από kotsos »

Δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολο να κρίνουμε τι είναι αυστηρό και τι είναι επιεικές; Τι είναι καλό ή κακό; Ποιός ο πόρνος και ποιός ο μοιχός; Καλό είναι τις ομιλίες να κρίνουμε συνολικά ! Δεν νομίζω ότι ο Μητροπολίτης έχει μια φιλελεύθερη ερμηνεία για τις σχέσεις εκτός γάμου. Μιλάει όμως με αγάπη για να έλθει το προβατάκι στην αγκαλιά του..να το ζεστάνει και να του διδάξει την Αλήθεια του Ευαγγελίου. Η οποία όσο βαριά και αν φαίνεται είναι ελαφρυά γιατί απαλύνει την ψυχή καθενός μας. Οι περισσότεροι γνωρίζουμε κατά βάθος την θέση της Εκκλησίας για το θέμα αυτό. Μην ξεγαλάμε τον εαυτό μας αναζητώντας μια Ορθοδοξία βολεμένη στις αδυναμίες και τα θέλω μας. Το θέμα είναι αν έχουμε διάθεση να τα βάλουμε με τον εαυτό μας για να λαμπρύνουμε την ψυχή μας. Ο αγώνας τεράστιος και μπορεί να διεξαχθεί με πνευματικό που θα καθοδηγεί γία τον κήπο του Παραδείσου.
kotsos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ

kotsos

Δημοσίευση από kotsos »

Δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολο να κρίνουμε τι είναι αυστηρό και τι είναι επιεικές; Τι είναι καλό ή κακό; Ποιός ο πόρνος και ποιός ο μοιχός; Καλό είναι τις ομιλίες να κρίνουμε συνολικά ! Δεν νομίζω ότι ο Μητροπολίτης έχει μια φιλελεύθερη ερμηνεία για τις σχέσεις εκτός γάμου. Μιλάει όμως με αγάπη για να έλθει το προβατάκι στην αγκαλιά του..να το ζεστάνει και να του διδάξει την Αλήθεια του Ευαγγελίου. Η οποία όσο βαριά και αν φαίνεται είναι ελαφρυά γιατί απαλύνει την ψυχή καθενός μας. Οι περισσότεροι γνωρίζουμε κατά βάθος την θέση της Εκκλησίας για το θέμα αυτό. Μην ξεγαλάμε τον εαυτό μας αναζητώντας μια Ορθοδοξία βολεμένη στις αδυναμίες και τα θέλω μας. Το θέμα είναι αν έχουμε διάθεση να τα βάλουμε με τον εαυτό μας για να λαμπρύνουμε την ψυχή μας. Ο αγώνας τεράστιος και μπορεί να διεξαχθεί με πνευματικό που θα καθοδηγεί γία τον κήπο του Παραδείσου.
kotsos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ

kotsos

Δημοσίευση από kotsos »

Δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολο να κρίνουμε τι είναι αυστηρό και τι είναι επιεικές; Τι είναι καλό ή κακό; Ποιός ο πόρνος και ποιός ο μοιχός; Καλό είναι τις ομιλίες να κρίνουμε συνολικά ! Δεν νομίζω ότι ο Μητροπολίτης έχει μια φιλελεύθερη ερμηνεία για τις σχέσεις εκτός γάμου. Μιλάει όμως με αγάπη για να έλθει το προβατάκι στην αγκαλιά του..να το ζεστάνει και να του διδάξει την Αλήθεια του Ευαγγελίου. Η οποία όσο βαριά και αν φαίνεται είναι ελαφρυά γιατί απαλύνει την ψυχή καθενός μας. Οι περισσότεροι γνωρίζουμε κατά βάθος την θέση της Εκκλησίας για το θέμα αυτό. Μην ξεγαλάμε τον εαυτό μας αναζητώντας μια Ορθοδοξία βολεμένη στις αδυναμίες και τα θέλω μας. Το θέμα είναι αν έχουμε διάθεση να τα βάλουμε με τον εαυτό μας για να λαμπρύνουμε την ψυχή μας. Ο αγώνας τεράστιος και μπορεί να διεξαχθεί με πνευματικό που θα καθοδηγεί γία τον κήπο του Παραδείσου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”