Τί δώρο θα κάνεις εσύ στο Χριστό;

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Τί δώρο θα κάνεις εσύ στο Χριστό;

Δημοσίευση από eleimon »

Τέσσερις αιώνες περίπου μετά τη γέννηση του Χριστού, μια νύχτα των Χριστουγέννων, ο Άγιος Ιερώνυμος έρχεται προσκυνητής στη Βηθλεέμ.
Λαχταράει να προσκυνήσει το μέρος όπου γεννήθηκε ο Χριστός. Έρχεται στο σπήλαιο της γεννήσεως ταπεινά και προσεύχεται.

Ο ίδιος μιλάει αργότερα για τη θεϊκή εμπειρία που είχε. Άκουσε σε όραμα τη γλυκιά φωνή του Θείου Βρέφους να απευθύνεται σ΄ αυτόν και αναρρίγησε.

- Ιερώνυμε τι θα μου προσφέρεις σήμερα, την ημέρα της γεννήσεώς μου;

- Ω θείο Βρέφος, το γνωρίζεις, για Σένα τα έχω εγκαταλείψει όλα... και την αυλή των Αρχιερέων, και τα μεγαλεία της Ρώμης, και τις ηδονές και τα πλούτη... Και αυτή την ώρα ο νους μου, όλη μου η καρδιά, οι σκέψεις μου και η ζωή μου ακόμη, τα πάντα ανήκουν σε Σένα! Τι άλλο θα μπορούσα να σου δώσω; Δεν έχω τίποτε άλλο... σήμερα την ημέρα της γιορτής σου...

Ακούει τότε τη φωνή του Θείου Βρέφους να του λέει:

- Έχεις Ιερώνυμε, έχεις κάτι που το λησμονείς και θέλω σήμερα να το καταθέσεις στα πόδια μου.

- Τι είναι αυτό ουράνιε Βασιλιά, αγάπη της αγάπης μου και ψυχή της ζωής μου, έχω πράγματι άλλο τίποτε για να σου δώσω; Θα ήμουν τόσο ταλαίπωρος ώστε να φυλάξω κάτι για μένα ! Πες μου γλυκύτατε Ιησού, τι ημπορώ να σου δώσω ακόμη;

(Και μετά από μια στιγμή σιγής άκουσε τη φωνή του παιδίου Ιησού, να του απαντά!)

- Ιερώνυμε, δώσε μου... τις αμαρτίες σου!

- Τις αμαρτίες μου Αγιώτατε Θεέ ; ! Τι να τις κάνεις τις αμαρτίες μου;

- Ιερώνυμε δώσε μου όλες τις αμαρτίες σου, για να τις συγχωρήσω όλες.

Και ο Άγιος Γέρων αναλύθηκε σε δάκρυα, ευτυχίας και αγάπης και προσκύνησε το θείο Βρέφος.
Αδελφια μου, όπως άλλοτε ο Άγιος Ιερώνυμος πλησιάζουμε και μείς σήμερα το Σωτήρα να Τον προσκυνήσουμε και να του προσφέρουμε λέγοντας:«Αγρυπνούμε και μεις Κύριε, για να σε δοξολογήσουμε, ανάψαμε τις λαμπάδες μας, νηστέψαμε και θα κοινωνήσουμε... τι άλλο να σου χαρίσουμε Χριστέ;» Και κείνος θα μας κοιτάξει στα μάτια και θα μας πεί: «Παιδί μου, καλά όλα αυτά αλλά εγώ ήρθα κοντά σας επειδή θέλω να μου χαρίσετε, όχι αυτά που εγώ σας έδωσα, αλλά κάτι δικό σας, αποκλειστικά δικό σας, ... τις αμαρτίες σας».
Αφήστε τις στα πόδια μου να τις συγχωρέσω και να αποκτήστε καθαρή ψυχή, χωρίς αυτό δεν μπορείτε να πλησιάσετε τον Άγιο Θεό, χωρίς τηνκ αθαρότητα δεν εισακούονται οι προσευχές σας.
Περάστε από το μυστήριο της εξομολόγησης για να καθαριστείτε και έπειτα χαρίστε μου την ψυχή σας καθαρή, ώστε να μπορέσω μετά να γεννηθώ και στην καρδιά σας και να μπείτε έτσι για πάντα στη βασιλεία των ουρανών.

Και μεις ας του απαντήσουμε Ψυχή μου:

Γενηθήτω Κύριε το θέλημά Σου !

Α μ ή ν.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: τι δωρο θα κανεις εσυ στο Χριστο?

Δημοσίευση από dionysisgr »

Μπραβο eleimon, για το καταπληκτικο αυτο κειμενο που παρεθεσες..

Ολοι μαζι να παμε, και οσους μπορουμε να παρουμε, στην Εκκλησια μεθαυριο απο τις 5.00 το πρωι να αναφωνησουμε Χριστος Γενναται Δοξασατε!! Ειδικα αυτον τον καιρον της αποστασιας το εχουν αναγκη ολοι, ακομα και οσοι δεν το ξερουν.

Να φωναξουμε στο Θειο βρεφος, ειμαστε Παρων!!

Ειμαστε μαζι Σου Κυριε, απο την αρχη της ενανθρωπησεως σου μεχρι την Σταυρικη Σου θυσια, και την απελευθερωτικη καθοδον σου εις Αδην, εως και την Ενδοξη Ανασταση Σου, και την υπερλογα μεγαλοπρεπη Αναληψη Σου εις Ουρανους.

Ειμαστε κοντα Σου απο την αρχη εως το τελος Χαριτι και Φιλανθρωπια Σου. Μην παραχωρησεις να σε εγκαταλειψουμε.

Αξιωσε, ευδοκησε, επεβλεψε, να σε προσκυνουμε, ως Αγιον και Τρισαγιον Θεον και Ακρον εφετον και καλλος το Ερασμιον και Αρρητον.

Ευχομαι σε ολους τους αδελφους/ες εγκαρδιως και αυθορμητα, οπως γενναται συνεχως ο Χριστος στον αεναο κυκλο του λειτουργικου μας ετους, ετσι να αναγεννιεται η Ελπιδα σας, η Πιστη σας, και η Πνευματικη σας αναβαση, και να προοδευουμε ολοι κατα Θεον, και να μας αξιωσει καταστουμε αει συσσωμοι και συναιμοι μαζι Του, εις τον Αιωνα.

Χριστὸς γεννᾶται, δοξάσατε∙
Χριστὸς ἐξ ουρανῶν ἀπαντήσατε.
Χριστὸς ἐπὶ γῆς, ὑψώθητε,
Ἅσατε τῷ Κυρίῳ πᾶσα η γῆ,
Καὶ ἐν εὐφροσύνῃ, ἀνυμνήσατε λαοί∙ ὃτι δεδόξασται.

Ετη πολλα και ευλογημενα!
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
DOMINIQUE
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: τι δωρο θα κανεις εσυ στο Χριστο?

Δημοσίευση από DOMINIQUE »

Σ' ευχαριστούμε eleimon.H λέξη τέλειο μου φαίνεται φτωχή.
Ολους τους θησαυρούς της γης εάν έχεις και δεν έχεις Θεό στην καρδιά σου,δεν έχεις τίποτα...
lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Re: τι δωρο θα κανεις εσυ στο Χριστο?

Δημοσίευση από lazarr »

Τι σοι προσενέγκωμεν Χριστέ, ότι ώφθης επί γης ως άνθρωπος δι ημάς; Έκαστον γαρ των υπό σου γενομένων κτισμάτων , την ευχαριστίαν σοι προσάγει: οι άγγελοι τον ύμνον, οι ουρανοί τον αστέρα, οι μάγοι τα δώρα, οι ποιμένες το θαύμα, η γη το σπήλαιον. η έρημος την φάτνην, ημείς δε μητέρα παρθένον.Ο προ αιώνων Θεός ελέησον ημάς.(στιχηρό ιδιόμελο του εσπερινού των Χριστουγέννων)

Πάντως ελεήμων, ο Κύριος εξασφάλισε δια βίου δώρα από μας γιατί από αμαρτίες, πέλαγος...αρκεί να είμαστε ταπεινοί και πρόθυμοι.. Καλά Χριστούγεννα σε όλους!
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
xenia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 555
Εγγραφή: Παρ Μάιος 11, 2007 5:00 am

Re: τι δωρο θα κανεις εσυ στο Χριστο?

Δημοσίευση από xenia »

Αυτή η ερώτηση είναι ένα μεγάλο χαστούκι!
Πνευματικό χαστούκι! Που φυσικά μου αξίζει.
Όντως το καλύτερο δώρο που έχω να κάνω στον Χριστό είναι
οι αμαρτίες μου...! Φαντάσου πόσο πολύ μας αγαπάει..
Αν πάμε σε έναν φίλο μας και του φανερώσουμε τις αμαρτίες μας θα κόψει πέρα..
Ο Καλός μας Πατέρας όμως όχι μόνο δεν φεύγει μακριά μας, αλλά μας αγκαλιάζει και
τις σβήνει σαν να μην έγιναν ποτέ... Μιλάμε για μεγάλο χαστούκι..
ευχαριστούμε πολύ!
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: τι δωρο θα κανεις εσυ στο Χριστο?

Δημοσίευση από petrosathonas »

Το ίδιο δώρο που Του κάνω κάθε χρόνο.

Την υπόσχεσή μου να μετανοήσω και την οποία ποτέ μου δεν έχω τηρήσει.....
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: τι δωρο θα κανεις εσυ στο Χριστο?

Δημοσίευση από Teri »

Όλο υποσχέσεις Του κάνω δώρο.... Και πολλά "ευχαριστώ"! Φέτος λέω να περιοριστώ στο δεύτερο: Ευχαριστώ για ΟΛΑ!
panagiotis2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: Δευ Απρ 28, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: τι δωρο θα κανεις εσυ στο Χριστο?

Δημοσίευση από panagiotis2008 »

Την μετάνοιά μου από τώρα και μέχρι το τέλος.
Άβαταρ μέλους
nasos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Δεκ 05, 2007 6:00 am

Re: τι δωρο θα κανεις εσυ στο Χριστο?

Δημοσίευση από nasos »

petrosathonas έγραψε:Το ίδιο δώρο που Του κάνω κάθε χρόνο.

Την υπόσχεσή μου να μετανοήσω και την οποία ποτέ μου δεν έχω τηρήσει.....
Εικόνα
Εγώ είμαι η ανάστασις και η ζωή· ο πιστεύων εις εμέ, και αν αποθάνη, θέλει ζήσει·
(’Ιωαννου 11, 25)
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: τι δωρο θα κανεις εσυ στο Χριστο?

Δημοσίευση από smarti »

Φετος μετα απο πολλα χρονια ζωντας μεσα στην αγνοια, απλα λεγοντας παντα οτι αγαπαω τον Χριστο μας και την Παναγια μας και τον Κυριο μας, χωρις ομως να βιωνω αυτη τη σχεση οπως θα επρεπε, εφτασε η στιγμη νομιζω, οπου φετος τα Χριστουγεννα θα ηθελα να του κανω δωρο τη ζωη μου..την αφηνω ολη στα χερια του!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”