Μπορούμε να φυλάξουμε μεγάλο αγιασμό;

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

sakis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2007 5:00 am

Μπορούμε να φυλάξουμε μεγάλο αγιασμό;

Δημοσίευση από sakis »

Έτυχε,χθές και σήμερα, να παρακολουθήσω τις ακολουθίες σε διαφορετικούς ναούς.
Ο Ιερέας του ενός ναού μας προέτρεψε να φυλάμε μεγάλο αγιασμό στο σπίτι μας, στο χώρο της καντήλας, τον οποίο να μην καταναλώνουμε καθημερινά, όπως το μικρό αγιασμό, αλλά μόνο σε περίπτωση "αδιαθεσίας" (Αυτή ακριβώς τη λέξη χρησιμοποίησε)
Ο άλλος μας είπε να χρησιμοποιήσουμε όλον τον μεγάλο αγιασμό για να ραντίσουμε τους χώρους του σπιτιού κτλ και να μη φυλάξουμε στο σπίτι. Σε περίπτωση δε που χρειαστούμε μπορούμε να βρούμε στην εκκλησία.
Τελικά τι ισχύει, γνωρίζει κανείς την επίσημη θέση της εκκλησίας?????????
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Μπορούμε να φυλάξουμε μεγάλο αγιασμό;

Δημοσίευση από Teri »

Στην παλιά μου την ενορία ο ιερέας ήταν κατηγορηματικός: "ο αγιασμός των Φώτων είναι σαν θεία κοινωνία και δεν κρατιέται στα σπίτια. Αν θέλετε να κρατήσετε αγιασμό στο σπίτι αυτός θα είναι της παραμονής των Φώτων".

Στην εκκλησία που πάμε τα τελευταία χρόνια η άποψη είναι ότι και οι δύο αγιασμοί είναι το ίδιο, τα ίδια λόγια λέγονται και άρα φωτίζουμε, πίνουμε και κρατάμε όποιον από τους δύο θέλουμε.

Συνεπώς ρώτησα τον πνευματικό μου και κάνω ότι μου είπε εκείνος: ο Μεγάλος Αγιασμός -ανήμερα των Θεοφανείων- κρατιέται όλο το χρόνο στην εκκλησία και αν παραστεί ανάγκη μπορούμε να τον βρούμε εκεί. Για να πιούμε το Μεγάλο Αγιασμό νηστεύουμε. Σε περιπτώσεις που υπάρχει κανόνας μη κοινωνίας ο Μεγάλος Αγιασμός παίρνει τη θέση της. Αν θεωρείς ότι το σπίτι σου είναι σαν εκκλησία κράτα τον Μεγάλο Αγιασμό. Εγώ στο σπίτι μου κρατώ τον αγιασμό της παραμονής.

sakis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2007 5:00 am

Re: Μπορούμε να φυλάξουμε μεγάλο αγιασμό;

Δημοσίευση από sakis »

Teri έγραψε:Αν θεωρείς ότι το σπίτι σου είναι σαν εκκλησία κράτα τον Μεγάλο Αγιασμό. Εγώ στο σπίτι μου κρατώ τον αγιασμό της παραμονής.
Σωστό αυτό! Μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου ακριβώς επειδή το σπίτι μου δεν είναι σαν εκκλησία!
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Μπορούμε να φυλάξουμε μεγάλο αγιασμό;

Δημοσίευση από Teri »

Τα λόγια είναι του πνευματικού μου :oops: :oops: :oops:

Πάντως κι εμείς αυτό κάνουμε!
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Μπορούμε να φυλάξουμε μεγάλο αγιασμό;

Δημοσίευση από smarti »

Στην τουαλετα κανει να ραντισουμε? Το εκανα , αλλα μετα σκεφτηκα οτι μπορει και να μην ειναι σωστο? Κατερινα...τι εκενα? :oops:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
filli
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 11:20 pm

Re: Μπορούμε να φυλάξουμε μεγάλο αγιασμό;

Δημοσίευση από filli »

Θα ηθελα νασας αναφερω περιστατικο που μου συνεβησε με τον μεγαλο αγιασμο.
Καποια φορα ανημερα των Θεοφανιων ειχαν τον αγιασμο εξω απο την εκκλησια σε κατι μεγαλα ανοιχτα δοχεια. Εγω δεν ειχα μαζι μου μπουκαλακι (αρχαρια βλεπετε) και ηπια λιγο με το χερι μου και εδωσα και στο παιδακι μου. Ηρθε λοιπον μια κυρια και σχεδον μου εβαλε τις φωνες ...."τι πραγματα ειναι αυτα, αυτος ο αγιασμος ειναι σαν την Θεια κοινωνια, ειναι μεγαλη αμαρτια αυτο που εκανες κτλ κτλ." Εγω γυρισα στο σπιτι σε μαυρο χαλι! Απαρηγορητη!
Οταν λοιπον πηγα και το εξομολογηθηκα ο πνευματικος μου ειπε οτι καλα εκανα, γιατι ο αγιασμος ειναι για να αγιαζει Γιαυτο ,μου ειπε, τον ραντιζουμε .Κι εγω σκεφτομαι:
Πως ειναι δυνατον να αφηνανε κατι τοσο μεγαλης αξιας σαν την Θεια κοινωνια εκθετο στο προαυλιο της εκκλησιας ; Ή σας εχουν ραντισει στο κεφαλι με Θεια κοινωνια;
Νομιζω οτι ειμαστε λιγο υπερβολικοι. Ο αγιασμος ειναι ο ιδιος ειτε μικρος ειτε μεγαλος.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Μπορούμε να φυλάξουμε μεγάλο αγιασμό;

Δημοσίευση από smarti »

Κατερινα, τι εκανα...ηταν σωστο?
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Μπορούμε να φυλάξουμε μεγάλο αγιασμό;

Δημοσίευση από Teri »

smarti έγραψε:Κατερινα, τι εκανα...ηταν σωστο?
Παλιότερα που ερχόταν ιερέας στο σπίτι και φώτιζε, φώτιζε ΠΑΝΤΟΥ, και στην τουαλέτα.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Μπορούμε να φυλάξουμε μεγάλο αγιασμό;

Δημοσίευση από smarti »

Μου εφυγε ενα βαρος Κατερινα...ευχαριστω πολυ!Αν δεν ησασταν εσεις , να διαβασω αυτα τα ωραια που γραφετε, θα κρατουσα τον Αγιασμο σπιτι και θα επιναν τα παιδια καθε πρωι...Σας ευχαριστω που γραφετε τοσο ωραια πραγματα και βοηθιομαστε.... :105
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Μπορούμε να φυλάξουμε μεγάλο αγιασμό;

Δημοσίευση από theodosis79 »

Καλησπέρα Σμαρώ. Καλά έκανες, αλλωστε έιναι χώρος που χρησιμοποιέιτε όπως και οι άλλοι. Πάντως για τον μεγάλο αγιασμό έχω διαβάσει κάπου οτι πρέπει να τον κρατάμε μόνο για 9 μέρες δηλαδή μέχρι την απόδοση της εορτής των Θεοφανείων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”