Εμφάνιση νεκρού (απο έκτρωση) αδελφού 17 χρόνια μετά...

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Εμφάνιση νεκρού (απο έκτρωση) αδελφού 17 χρόνια μετά...

Δημοσίευση από efthumhs »

20χρονος είδε όνειρο τον αδελφό του που τον είχε κάνει έκτρωση η μάνα του πριν 17 χρόνια!!!

Σχόλιο efthumhs: Γνωστό και πολυσυζητημένο το θέμα των εκτρώσεων.Απλά εδώ καταγράφεται για άλλη μια φορά η αλήθεια για το γεγονός μέσα απο ένα πραγματικό γεγονός...

Από το περιοδικό «ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΟΛΥΤΕΚΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ», αρ. 128, Δεκέμβρη 2010


«Μητέρα, απόψε είδα ένα όνειρο και δεν φεύγει από το μυαλό μου. Ήμουν στο σπίτι και μπήκε ένας νεαρός, 2-3 χρόνια μικρότερος μου, και μου είπε: Είμαστε αδέλφια. Αλλ' εμένα η μητέρα μας δεν με άφησε να είμαι μαζί σου σήμερα. Δεν με άφησε να παίξω ποτέ μαζί σας, να γελάσω και να κλάψω. Τότε εγώ του απάντησα ότι δεν έχω αδελφό. Μόνο μιά αδελφή 2 χρόνια μεγαλύτερη. Αυτός όμως επέμενε και μου είπε να σε ρωτήσω τί έκανες κάποιο πρωινό του Μαρτίου και να σου πω ότι, όπως μεγαλώσαμε εμείς, θα μεγάλωνε κι αυτός»...

Η μητέρα, όταν άκουσε αυτά, λιποθύμησε! Και, όταν συνήλθε, ομολόγησε στα παιδιά της τί είχε κάνει εκείνο το πρωινό... Ότι δηλαδή, όταν έμεινε έγκυος στο 3ο «παιδί» τους, το συζήτησαν με τον άνδρα της, την αδελφή της και μια φίλη, όπως γίνεται συνήθως, και αποφάσισαν να μη γεννηθεί αυτό το παιδί. Έτσι προχώρησαν στην έκτρωσή του.

Η μητέρα αισθανόταν άσχημα και για χρόνια ο Πνευματικός δεν της επέτρεπε τη θεία Κοινωνία. Αλλά και συχνά, όταν το θυμόταν, μελαγχολούσε και έκλαιε για πολλά χρόνια, οπότε συνέβη το προηγούμενο όνειρο στο γιό της...

Είναι το μόνο θανάσιμο αμάρτημα, πού και εξομολογούμενο με ταπείνωση και ειλικρίνεια, συγχωρείται ασφαλώς, αλλά ΔΕΝ ΛΗΣΜΟΝΕΙΤΑΙ. Παραμένουν και επανέρχονται οι τύψεις ισόβια! Και γίνεται αυτό, για να μην επαναλαμβάνεται, αλλά και διηγούμενο να προφυλάσσει και σωφρονίζει τούς «αγνοούντας» και ολιγοπίστους.


Πηγή: http://stratisandriotis.blogspot.com/2011/01/20-17.html
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Εμφάνιση νεκρού (απο έκτρωση) αδελφού 17 χρόνια μετά...

Δημοσίευση από stathis73 »

Η " Φονισα" μανα περνει συνχωρεσει, το παιδι που καταδικαζει ....................τι γινετε μου λετε.............. :( :(


Γι αυτο πολλες φορες λεω ο καλος Θεός να μας λυπηθει και εμενα πρωτο.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Εμφάνιση νεκρού (απο έκτρωση) αδελφού 17 χρόνια μετά...

Δημοσίευση από angieholi »

Την ιστορία αυτή την είχε διηγηθεί και το μέλος Dirfys που (αν καταλάβα σωστά) ήξερε προσωπικά τον νεαρό που του εμφανίστηκε ο αδερφός του!!!

Σε αυτό το θέμα, στη σελίδα 6 κάτω κάτω & 7 (δυστυχώς δεν υπάρχει απευθείας το λινκ, για να σας παραπέμψω στην απάντηση :( )


viewtopic.php?p=29976#p29976
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Εμφάνιση νεκρού (απο έκτρωση) αδελφού 17 χρόνια μετά...

Δημοσίευση από efthumhs »

Όπως και να έχει παιδιά, είναι άκρως τραγικό το όλον θέμα...Αν θυμηθούμε και το όραμα (όχι όνειρο) που είχε δει ο πατηρ Παϊσιος σχετικά με τα παιδιά που εχουν πεθανει απο έκτρωσει (11/4/1984) όλος ο ουρανός πονά με τα παιδιά αυτά... :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Εμφάνιση νεκρού (απο έκτρωση) αδελφού 17 χρόνια μετά...

Δημοσίευση από marinam »

efthumhs έγραψε:Όπως και να έχει παιδιά, είναι άκρως τραγικό το όλον θέμα...Αν θυμηθούμε και το όραμα (όχι όνειρο) που είχε δει ο πατηρ Παϊσιος σχετικά με τα παιδιά που εχουν πεθανει απο έκτρωσει (11/4/1984) όλος ο ουρανός πονά με τα παιδιά αυτά... :cry: :cry:
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Εμφάνιση νεκρού (απο έκτρωση) αδελφού 17 χρόνια μετά...

Δημοσίευση από filotas »

Το συγκεκριμένο όνειρο είναι προφανές ότι δεν ήταν εκ Θεού, αλλά ενέργεια του διαβόλου, που αφού μας σπρώξει πρώτα να κάνουμε το κακό, λέγοντας μας:
"Ε, δεν είναι δα και τόσο σοβαρό"
στη συνέχεια φροντίζει να μας εκθέσει προκειμένου να μας σπρώξει στην απελπισία:
"Πως, έκανες εσύ μια τόσο μεγάλη αμαρτία; Είσαι ασυγχώρητος".

Μάλιστα στη συγκεκριμένη περίπτωση για να κάνει ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα, για τη μητέρα, που ήδη βασανίζεται από ενοχές, χρησιμοποιεί το παιδί της.

Μια είναι η λύση κι αυτή μπορεί να τη δώσει ο Πνευματικός.

Ότι κακώς έγινε, έγινε δεν ξεγίνεται. Τώρα είναι καιρός για ειλικρινή μετάνοια και απεμπλοκή από το συγκεκριμένο γεγονός. Επειδή οι "ενοχές" του στυλ "πως το έκανα εγώ αυτό το πράγμα", είναι εκδήλωση υπερηφάνειας κι όχι μετάνοια.

Η μητέρα πρέπει να εξηγήσει στο παιδί, ότι κακώς έγινε ότι έγινε, αλλά ότι οι άνθρωποι είναι αδύνατοι και κάνουν λάθη, μερικές φορές πολύ σοβαρά, κι ότι μετάνοιωσε γι αυτό, εξομολογήθηκε, συγχωρήθηκε κι είναι καιρός να προχωρήσουν μπροστά, χωρίς να βασανίζονται από πράγματα που δεν διορθώνονται.
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Εμφάνιση νεκρού (απο έκτρωση) αδελφού 17 χρόνια μετά...

Δημοσίευση από marinam »

marinam έγραψε:
efthumhs έγραψε:Όπως και να έχει παιδιά, είναι άκρως τραγικό το όλον θέμα...Αν θυμηθούμε και το όραμα (όχι όνειρο) που είχε δει ο πατηρ Παϊσιος σχετικά με τα παιδιά που εχουν πεθανει απο έκτρωσει (11/4/1984) όλος ο ουρανός πονά με τα παιδιά αυτά... :cry: :cry:

ήταν ότι πιο συγκλονιστικό διάβασα ποτέ μου απο τον Γεροντα Παίσιο (μέχρι στιγμής γιατι έχω δρόμο ακόμα). Μακάρι να μην φτάνει κανείς σε τέτοιο σημείο απο ανεπιθυμητη εγκυμοσύνη και ειδικά μικρά κορίτσια που φοβούνται να το πουν στους γονείς τους.

Νίκο (φιλότα) τα όνειρα που είναι εκ Θεού πως τα ξεχωρίζει κάποιος? αν ξέρεις.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Εμφάνιση νεκρού (απο έκτρωση) αδελφού 17 χρόνια μετά...

Δημοσίευση από efthumhs »

filotas έγραψε:Το συγκεκριμένο όνειρο είναι προφανές ότι δεν ήταν εκ Θεού, αλλά ενέργεια του διαβόλου, που αφού μας σπρώξει πρώτα να κάνουμε το κακό, λέγοντας μας:
"Ε, δεν είναι δα και τόσο σοβαρό"
στη συνέχεια φροντίζει να μας εκθέσει προκειμένου να μας σπρώξει στην απελπισία:
"Πως, έκανες εσύ μια τόσο μεγάλη αμαρτία; Είσαι ασυγχώρητος".

Μάλιστα στη συγκεκριμένη περίπτωση για να κάνει ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα, για τη μητέρα, που ήδη βασανίζεται από ενοχές, χρησιμοποιεί το παιδί της.

Μια είναι η λύση κι αυτή μπορεί να τη δώσει ο Πνευματικός.

Ότι κακώς έγινε, έγινε δεν ξεγίνεται. Τώρα είναι καιρός για ειλικρινή μετάνοια και απεμπλοκή από το συγκεκριμένο γεγονός. Επειδή οι "ενοχές" του στυλ "πως το έκανα εγώ αυτό το πράγμα", είναι εκδήλωση υπερηφάνειας κι όχι μετάνοια.

Η μητέρα πρέπει να εξηγήσει στο παιδί, ότι κακώς έγινε ότι έγινε, αλλά ότι οι άνθρωποι είναι αδύνατοι και κάνουν λάθη, μερικές φορές πολύ σοβαρά, κι ότι μετάνοιωσε γι αυτό, εξομολογήθηκε, συγχωρήθηκε κι είναι καιρός να προχωρήσουν μπροστά, χωρίς να βασανίζονται από πράγματα που δεν διορθώνονται.
Nίκο, είτε εκ Θεού είτε όχι αν ήταν το όνειρο, η ουσία είναι πως οι έκτρωση είναι πολύ φοβερο έγκλημα (κάτι που το ξέρουμε όλοι μας). Αυτό νομίζω εξάγεται απο το (θεϊκό ή δαιμονικό) παραπάνω γεγονός-όνειρο...
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Εμφάνιση νεκρού (απο έκτρωση) αδελφού 17 χρόνια μετά...

Δημοσίευση από fotios »

Τραγικό! και μάλιστα φονεύουν οι Ελληνίδες με μετριοπαθείς έρευνες 300.000 Ελληνόπουλα
κάθε χρόνο...300.000 ψυχούλες αγέννητες.
Δεν συμφωνώ καθόλου με το Νίκο(filotas)...σε καμία περίπτωση.
Θεωρώ το όνειρο αληθινό, έτσι το αντιλαμβάνομαι.
Ότι μας φέρνει μετάνοια και συντριβή είναι εκ του Θεού συνήθως.
Ότι μας κάνει σκληρόπετσους και αναπαυμένους συνειδησιακά, όπως όλοι
οι αιρετικοί που βλέπουν φωτεινούς παραδείσους, όπως πολλές γυναικες που
βλέπουν την Παναγία...είναι εκ του Πονηρού συνήθως...
Τώρα το όνειρο το συγκεκριμένο δεν απέλπιζε, αλλά συνέτιζε και έφερνε
μετάνοια και συντριβή, καμία σχέση με την απελπισία που είναι του Διαβόλου.
Καλό είναι που η γυναίκα-φονιάς και κάθε γυναίκα-φονιάς να το ξέρει να μετανοεί
για πολύ καιρό και για πάντα, δεν είναι απλά αυτά τα πράγματα, όπως
μια κάθε αμαρτία, "έκανε ένα κακό πραγματάκι και μετανοώ.." όπως τα
λένε αυτά στους πνευματικούς..έτσι ασυνάισθητα.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: Εμφάνιση νεκρού (απο έκτρωση) αδελφού 17 χρόνια μετά...

Δημοσίευση από efthumhs »

fotios έγραψε:Θεωρώ το όνειρο αληθινό, έτσι το αντιλαμβάνομαι.
Ότι μας φέρνει μετάνοια και συντριβή είναι εκ του Θεού συνήθως.
Ότι μας κάνει σκληρόπετσους και αναπαυμένους συνειδησιακά, όπως όλοι
οι αιρετικοί που βλέπουν φωτεινούς παραδείσους, όπως πολλές γυναικες που
βλέπουν την Παναγία...είναι εκ του Πονηρού συνήθως...
Τώρα το όνειρο το συγκεκριμένο δεν απέλπιζε, αλλά συνέτιζε και έφερνε
μετάνοια και συντριβή, καμία σχέση με την απελπισία που είναι του Διαβόλου.
Προσωπικά και εγώ συφωνώ με τον Φώτη. Νομίζω πως είναι και μια απάντηση στην ερώτηση
marinam έγραψε:τα όνειρα που είναι εκ Θεού πως τα ξεχωρίζει κάποιος?
. Αυτα εν ολίγοις λένε και οι Άγιοι και οι γέροντες για την διάκριση των ονείρων (και ειδικά ο Άγιος Ισαακ ο Σύρος). Ωστόσο το θέμα με τα όνειρα δεν είναι το κυρίως θέμα το topic αυτό...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”