Ξανά στο Όρος

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giorgoskas
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2011 8:47 am
Τοποθεσία: Κύπρος

Ξανά στο Όρος

Δημοσίευση από giorgoskas »

Με μεγάλη Χαρά Αδέλφια θεού θέλοντος τέλος Απριλίου θα πραγματοποιήσoυμε το τέταρτο και μεγαλύτερο μέχρι στιγμής Προσκύνημα στο πολυαγαπημένο μας περιβόλι της παναγίας μας.. Οκταήμερο (8) παρακαλώ :P :P

Θα ήθελα ιδέες για επίσκεψης σε μόνες κελία, πατέρες ,σπήλαια αγίων, αγιάσματα κτλ
Η μετακινήσεις μας θα είναι οδοιπορικός.

Το πρόγραμμα όπως στο σχεδίασα θα έχει ως εξής

26/04/12 Μπαίνουμε με το πλοίο των 630 για Ι.Μ Διονυσίου. Θα καθίσουμε 2 μέρες . επιθυμία του φίλου μου του Νίκου.

28/04/12 Παίρνουμε το πλοίο για Κλέφτικο για να ανέβουμε στην κεράσια (Θέλω τηλέφωνα, που να μείνουμε ) την επομένη θα ανέβουμε μέχρι την παναγία για προσκύνημα και μετά για βίγλα

29/04/12 Θα ήθελα να επισκεφτώ το κελί του πάτερ Ιωσήφ στην βίγλα που κυματίζει την σημαία μας όταν περνούν τα μαχητικά μας..Είμαι στην Πολ. Αεροπορία (αν γνωρίζει κάποιος το τηλέφωνο του) εκεί είναι και το σπηλαίο του Άγιου Αθανασίου

30/04/12 Περνούμε το πρωινό λεωφορείο για Καρυές και κατέβουμε στο αρσανά της Ι.Μ Ιβήρων . Από εκεί πεζοπορία για Ι.Μ Παντοκράτορος μέσο Ι.Μ Σταυρονηκιτα. (πληροφορίες για διαδρομή από Σταυρονηκιτα-Παντοκράτορος. Ιβηρων-Σταυρονηκιτα την έχω κάνει)

01-02/05/12 Τελικός προορισμός Ι.Μ Βατοπαίδιου μέσο Σκήτης του Προφήτη Ηλία (πληροφορίες για διαδρομή)

03/05/12 Ι.Μ Ζωγραφου (πληροφορίες για διαδρομή, για την μονή αν δεν κάνω λάθος είναι βουλγάρικη)

04/05/12 Πεζοπορία προς Ι.Μ Κοσταμονιτου για προσκύνημα και εξοδος από τον αρσανά

Παιδιά θα χαρώ πολύ να ακούσω ιδέες και συμβουλές
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ξανά στο Όρος

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αυτό δεν είναι ταξίδι. Εκπαίδευση ΛΟΚατζήδων είναι!!!
Μαγκιά σας πάντως! Μπράβο.

Υπάρχουν παιδιά που μπορούν να σε βοηθήσουν.

Προσωπικά ανηκω στα chocobaby του Αγ Όρους.

Όλα να πάνε καλά.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ξανά στο Όρος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Καλό προσκύνημα αδελφέ μου Γιώργο.. :8 :8
Επιφυλάσσομαι για προτάσεις, έχουμε καιρό ως τότε.. :smile: :smile:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Ξανά στο Όρος

Δημοσίευση από ravniotis »

απορώ με τον φίλο παναγιώτη που δεν άρχισε να γράφει ήδη προτάσεις διαμονής και πεζοπορικές συμβουλές. :smile:
από την πλευρά μου, θα ήθελα να δώσω κανά 2 στοιχεία για τα μονοπάτια γιατί από τα άλλα δεν κατέχω....
βασικά να πω οτι η εποχή ενδείκνυται να είναι πολύ καλή για πεζοπορία, αρκεί να μην έχει κρατήσει ακόμα κρύο.
η ανάβαση στον άθω επιβάλλεται και η επιστροφή μέσω αγίου νείλου (και επίσκεψη στο σπήλαιο) το ίδιο. οι φίλοι συμφορουμίτες που περπάτησαν τη διαδρομή του αγίου νείλου πιστεύω οτι έχουν να πουν τα καλύτερα.
όσο για τις άλλες διαδρομές, τις χαρακτηρίζω χαλαρές και ευχάριστες. καμιά ωρίστα απέχει η ιβήρων από τη σταυρονικήτα και άλλο τόσο περίπου μέχρι τη παντοκράτορος. η ανάβαση μέχρι τη σκήτη του προφήτη ηλία είναι κανά 40λεπτο. από εκεί για βατοπαίδι θέλει λίγο προσοχή από αυτά που διαβάζω στο ίντερνετ, http://vision.iti.gr/sotiris/routes/ind ... wAllRoutes, γιατί τη διαδρομή δεν την έχω κάνει.
από βατοπαίδι για ζωγράφου μέσω χέρας υπάρχει ένα πολυσύχναστο μονοπάτι (κυρίως από ξένους που επισκέπτονται στάνταρ τις 2 μονές) που διαρκεί κανένα 3ώρο. από ζωγράφου για κωνσταμονίτου από όσο ξέρω το μονοπάτι είναι κλειστό, οπότε είτε θα πάτε μέσω αρσανά είτε πάλι πίσω μέσω χέρας για σίγουρα.
καλό προσκύνημα και τα ξαναλέμε.
Άβαταρ μέλους
giorgoskas
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2011 8:47 am
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: Ξανά στο Όρος

Δημοσίευση από giorgoskas »

ravniotis έγραψε:απορώ με τον φίλο παναγιώτη που δεν άρχισε να γράφει ήδη προτάσεις διαμονής και πεζοπορικές συμβουλές. :smile:
από την πλευρά μου, θα ήθελα να δώσω κανά 2 στοιχεία για τα μονοπάτια γιατί από τα άλλα δεν κατέχω....
βασικά να πω οτι η εποχή ενδείκνυται να είναι πολύ καλή για πεζοπορία, αρκεί να μην έχει κρατήσει ακόμα κρύο.
η ανάβαση στον άθω επιβάλλεται και η επιστροφή μέσω αγίου νείλου (και επίσκεψη στο σπήλαιο) το ίδιο. οι φίλοι συμφορουμίτες που περπάτησαν τη διαδρομή του αγίου νείλου πιστεύω οτι έχουν να πουν τα καλύτερα.
όσο για τις άλλες διαδρομές, τις χαρακτηρίζω χαλαρές και ευχάριστες. καμιά ωρίστα απέχει η ιβήρων από τη σταυρονικήτα και άλλο τόσο περίπου μέχρι τη παντοκράτορος. η ανάβαση μέχρι τη σκήτη του προφήτη ηλία είναι κανά 40λεπτο. από εκεί για βατοπαίδι θέλει λίγο προσοχή από αυτά που διαβάζω στο ίντερνετ, http://vision.iti.gr/sotiris/routes/ind ... wAllRoutes, γιατί τη διαδρομή δεν την έχω κάνει.
από βατοπαίδι για ζωγράφου μέσω χέρας υπάρχει ένα πολυσύχναστο μονοπάτι (κυρίως από ξένους που επισκέπτονται στάνταρ τις 2 μονές) που διαρκεί κανένα 3ώρο. από ζωγράφου για κωνσταμονίτου από όσο ξέρω το μονοπάτι είναι κλειστό, οπότε είτε θα πάτε μέσω αρσανά είτε πάλι πίσω μέσω χέρας για σίγουρα.
καλό προσκύνημα και τα ξαναλέμε.
Έχω πάει ήδη 2 φορές στο Αγ.Νείλο αδελφέ. Η ανάβαση θα γίνει στα σίγουρα δεν ξέρω αν θα ανέβουμε μέχρι επάνω αλλά μέχρι την παναγία σίγουρα.. Νομίζω θα μας πάρει περίπου 6ωρες ανέβα-κατέβα και μετά πρέπει να πάμε μέχρι το κελί του πάτερ Ιωσήφ στην βίγλα. θα πάει μέρα. Θα ήταν καλύτερα αν μας δεχτεί φυσικά ο πάτερ να φτάσουμε μέχρι το μεσημέρι.
Όσο αναφορά την διαδρομή από ζωγράφου – κωσταμονιτου νομίζω πώς δεν είναι κλειστό
Στην ιστοσελίδα τους φίλους του Άγιου όρους δεν αναφέρει ότι είναι κλειστό
http://www.athosfriends.org/footpaths/footpaths_chart/

Την έχει κάνει κάποιος παιδιά??
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Ξανά στο Όρος

Δημοσίευση από ravniotis »

δεν σε φοβάμαι. έχω διαβάσει ξανά κατορθώματα σου στο άγιο όρος...
όσο για το ζωγράφου-κωνσταμονίτου μπορείς να στείλεις ενα email στον υπευθυνο για τα μονοπάτια των φίλων και να τον ρωτήσεις αν πήγαν να το καθαρίσουν και να το περπατήσουν πρόσφατα.
επίσης μπορείς εκείνη την ώρα να ρωτήσεις στη ζωγράφου και όλο και κάποιος θα ξέρει.
αλλιώς πάρε το δρόμο προς το κάτω και πριν τον αρσανά πιάσε την ανηφόρα για κωνσταμονίτου. καμια ωρίστα θα σου παρει
Άβαταρ μέλους
giorgoskas
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2011 8:47 am
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: Ξανά στο Όρος

Δημοσίευση από giorgoskas »

Αδέλφια έφτασε η ώρα!!!!!!!!!! :105 :105
Την προσεχή Τετάρτη ξεκινούμε από την Κύπρο για ουρανούπολη
και την πέμπτη πρωί μπαίνουμε στο περιβόλι της κυράς μας :smile:
Η μόνη διαδρομή που με προβληματίζει είναι ποια διαδρομή να ακολουθήσουμε
για να πάμε την τρίτη μέρα από Ι.Μ. Διονυσίου στην Κερασιά.
Ο ποιο απλός τρόπος θα ήταν να πάρουμε το καραβάκι να πάμε στο Κλέφτικο(αρσ. κερασιάς)
και να ανέβουμε επάνω. ΑΛΛΑ
Θα προτιμούσα να φτάσουμε επάνω μέσα από τα κελία της Αγ.αννας – Μ.αγ.αννας –κατουνακια,δανιηλεοι –Αγ.βασιλειος – κερασια μέσα από τα κελία της Ερήμου. Ή ακόμα καλύτερα αν κατεβαίναμε στα φρικαλέα καρούλια και να ανέβουμε επάνω
Μήπως κάποιος μπορεί να μου δώσει πληροφορίες
kostasellas
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 225
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 7:05 am
Τοποθεσία: Πάτρα, Αχαϊας

Re: Ξανά στο Όρος

Δημοσίευση από kostasellas »

Καλημέρα.
Νομίζω πως καλύτερα ειναι να πάτε απο ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ με καραβακι για ΝΕΑ ΣΚΗΤΗ και μετά διαμέσου Σκήτης Αγιάς Αννας να ανέβετε ΚΕΡΑΣΙΑ.
Υπάρχει και εναλλακτικη κατευθείαν απο απο ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ με καραβακι για αρσανά ΣΚΗΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΑΝΝΑΣ
και απο εκει να ανέβετε 2200 σκαλοπάτια εως την Σκήτη της Αγίας Αννας-(Υπάρχουν και μουλαράδες οπου με 10€ το ατομο σας ανεβάζουν χωρίς να κουραστείτε) Απο εκεί ανεβαίνετε ΚΕΡΑΣΙΑ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”