Σε τι κατάσταση είναι το μονοπάτι Ζωγράφου-Βατοπαίδι;

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Σε τι κατάσταση είναι το μονοπάτι Ζωγράφου-Βατοπαίδι;

Δημοσίευση από nikiforos »

Θα παρακαλέσω, όποιος φίλος έκανε πρόσφατα... τα τελευταία χρόνια, τη διαδρομή Ζωγράφου - Βατοπαίδι, να μας ενημερώσει σε ποια κατάσταση είναι το μονοπάτι, αν έχει σήμανση, το βαθμό δυσκολίας κ τον χρόνο που χρειάζεται κανείς...
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Μονοπάτι Ζωγράφου - Βατοπαιδίου

Δημοσίευση από nikiforos »

nikiforos έγραψε:Θα παρακαλέσω, όποιος φίλος έκανε πρόσφατα... τα τελευταία χρόνια, τη διαδρομή Ζωγράφου - Βατοπαίδι, να μας ενημερώσει σε ποια κατάσταση είναι το μονοπάτι, αν έχει σήμανση, το βαθμό δυσκολίας κ τον χρόνο που χρειάζεται κανείς...
Κανένας Χριστιανός... δεν έχει άποψη κ εμπειρία από εκεί;
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από nickzark »

Το 2010 απο Καρύες μέχρι κάποιο σημείο προς Βατοπέδι ειχέ καλή σήμανση.Χάλασαν τα μονοπάτια οι χωματόδρομοι όμως.Εμεις πηγαίναμε Κωσταμονήτου και στρίψαμε στον χωματόδρομο και βρεθήκαμε Ξενοφώντος.Παραλιακά πήγαμε τελικά.Για Κωσταμονητου και Ζωγράφου δεν ειχε καθόλου σήμανση παντως απο Καρυες.Μέχρι εκεί που πήγαμε καλό μονοπάτι ήταν. Αγνωστο πως ειναι το μονοπατι μετά
nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από nikiforos »

nickzark έγραψε:Το 2010 απο Καρύες μέχρι κάποιο σημείο προς Βατοπέδι ειχέ καλή σήμανση.Χάλασαν τα μονοπάτια οι χωματόδρομοι όμως.Εμεις πηγαίναμε Κωσταμονήτου και στρίψαμε στον χωματόδρομο και βρεθήκαμε Ξενοφώντος.Παραλιακά πήγαμε τελικά.Για Κωσταμονητου και Ζωγράφου δεν ειχε καθόλου σήμανση παντως απο Καρυες.Μέχρι εκεί που πήγαμε καλό μονοπάτι ήταν. Αγνωστο πως ειναι το μονοπατι μετά
Νίκο αυτό φοβάμαι ότι η σήμανση δεν θα είναι καλή... άλλωστε δεν πολυπερπατιέται κ πολύ αυτή η διαδρομή κ μήπως είναι κ κλειστό...
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από nickzark »

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω πιο πολύ Νικηφόρε. Για Κωσταμονητου δεν βρήκαμε πουθενά πινακίδες.Ειχαμε τάχα έναν χάρτη με μονοπάτια αλλα πάλι πήγαμε αλλου. Ισος ο χωματόδρομος να κατέτρεψε το μονοπάτι . Για Βατοπέδι παντως πινακίδες είχε πολλές
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Το μονοπάτι από Καρυές προς Βατοπαίδι (που στο μεγαλύτερο κομμάτι του δεν είναι μονοπάτι, αλλά πλατύς χωματόδρομος),
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ, με το μονοπάτι από Ζωγράφου προς Βατοπαίδι....

Έχω καμμιά πενταετία να κάνω τη συγκεκριμένη διαδρομή,
αλλά η λογική λέει ότι πρέπει ακόμα και σήμερα νάναι βατό,
δεδομένου ότι τότε ήταν σχετικά καλοδιατηρημένο,
χωρίς παρακλάδια και ιδιαίτερους κινδύνους να χαθεί ο δρόμος..

Είναι ελαφρώς ανηφορικό για ένα διάστημα περίπου μίας και μισής ώρας αν θυμάμαι καλά, μέχρι να φτάσει κάποιος στην δασώδη και φυλλοσκεπή τοποθεσία "Χέρα"..
Το μέρος αυτό λέγεται έτσι, διότι εκεί διασταυρώνονται 4 μονοπάτια και υπάρχουν τεράστια πέτρινα χέρια, τα οποία δείχνουν προς τις 4 διαφορετικές κατευθύνσεις, αναφέροντας τους προορισμούς....

Από κείνο το σημείο και μετά αρχίζει ελαφρά κατωφέρεια μέχρι το Βατοπαίδι..

Η διαδρομή δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη,
είναι πανέμορφη,
έχει ίσκιο σε αρκετά σημεία,
και διαρκεί συνολικά κανά τρίωρο....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από aposal »

Μας έλειψες Παναγιώτη!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από ravniotis »

ακουσα και εγω για μονοπατια και ετρεξα...συμφωνω με τις πληροφοριες του παναγιωτη.
το συγκεκριμενο μονοπατι το εκανα περσυ τον αυγουστο. ειναι πολυσυχναστο, σε αντιθεση με αλλα μονοπατια του ορους, κυριως απο ξενους που επισκεπτονται ζωγραφου και βατοπαιδι.
δεν υπαρχει πιθανοτατα να χαθεις, ουτε να κουραστεις ιδιαιτερα και διαρκει το πολυ 3 ωρες
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από nickzark »

Παιδιά υπάρχει η πιθανότητα τα μονοπάτια Καρυές - Βατοπέδι και Κωσταμονητου παλιά να ήταν πιο καλά?Γιατι όντως ειχε πολύ χωματόδρομο ενω είχα έναν χάρτη που έλεγε οτι ήταν μονοπάτι
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Πληροφορίες για Προσκύνημα στο Άγιον Όρος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Νίκο,
το μονοπάτι Καρυές - Βατοπαίδι, ήταν απ' τα ομορφότερα ολόκληρου του Όρους, το μεγαλύτερο μέρος του ήταν ένα πολύ πλατύ και ισκιερό καλντερίμι..
Δυστυχώς, όπως έχει γίνει στις περισσότερες περιπτώσεις, στο Α.Ο. οι περισσότεροι δρόμοι χαράχτηκαν με απίστευτη προχειρότητα και χωρίς καμμιά ευαισθησία, καταστρέφοντας ένα μεγάλο μέρος των πανέμορφων αιωνόβιων μονοπατιών..
Από Καρυές για Κωνσταμονίτου, δεν πιστεύω ότι θα έχει απομείνει πιά τίποτα απ' το μονοπάτι, το βορειοδυτικό κομμάτι του Όρους είναι γεμάτο δασόδρομους, δεν νομίζω ότι θάχει περισωθεί τίποτα....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”