Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Νομίζω πως σε περιπτώσεις εκτάκτου ακραίας ανάγκης,
μπορεί κάποιος να μεταβεί στα όρια του Αγίου Όρους (διά ξηράς),
κοντά στην Ουρανούπολη..

Είναι βέβαια γεγονός, πως τα Αγιορείτικα μέσα διακίνησης είναι πανάκριβα..

Αλλά πάντως θα ήθελα να επιμείνω,
ότι κατά 99% ο λόγος όλων των προβλημάτων που παρατηρούνται,
είναι ο τεράστιος αριθμός προσκυνητών..

Δημιουργείται εξ' αιτίας αυτού, μιά "εκκοσμίκευση" σε κάποιο βαθμό..
Είναι αυτονόητο αυτό..

Μα τι μπορεί άραγε να γίνει??
Πολύ δύσκολο να μην παρατηρούνται προβλήματα "κοσμικού" τύπου..

Να σας πω ένα παράδειγμα:
Θα θέλατε αδέρφια να τηρηθεί ΑΥΣΤΗΡΑ η είσοδος ΜΟΝΟ 100 ανθρώπων την ημέρα (ή και λιγότερων)??
Και επίσης να υπήρχε ΑΥΣΤΗΡΗ ΙΣΟΝΟΜΙΑ ως προς την τήρηση αυτού του ορίου, για κάθε έναν από μας??

Οπωσδήποτε, σε τέτοια περίπτωση, θα είχαν μεγαλύτερο πλεονέκτημα εισόδου,
όσοι δεν έχουν πάει πολλές φορές στο Όρος,
ειδικά όσοι δεν έχουν ξαναπάει..

Σας λέω λοιπόν, ότι αν ισχύσουν τέτοιοι όροι,
τότε ο καθένας μας,
θα είχε δικαίωμα προσκυνήματος στο Όρος, μιά φορά κάθε 5 ή 10 χρόνια....

Η λέξη που λύνει τα προβλήματα είναι για άλλη μια φορά η ίδια:
ΔΙΑΚΡΙΣΗ....

Και από μας, αλλά και από τους Αγιορείτες..

Οι δεύτεροι βέβαια, έχουν σε μεγάλο βαθμό και διάκριση και ταπείνωση..

Οι πρώτοι, πρέπει είτε να την αυξήσουμε, είτε να την αποκτήσουμε,
με ταπείνωση, εκκοπή του θελήματός μας, προσευχή και Αγάπη....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από stathis73 »

[quote="panagiotisspy"]Νομίζω πως σε περιπτώσεις εκτάκτου ακραίας ανάγκης,
μπορεί κάποιος να μεταβεί στα όρια του Αγίου Όρους (διά ξηράς),
κοντά στην Ουρανούπολη..


Παναγιώτη.....................δηλαδή αν εισαι στην Παύλου ή στην Μεγίστης Λαυρας και χρειαστεί να βγεις επειγόντως εξω θα περπατήσεις μεχρι τα συνορα;;;
Μην τρελαθούμε τελείως, πρεπει να υπάρχει ενα σχεδιασμός εξόδου απο το Ορος για επείγουσες καταστάσεις και όχι με αντίτιμο 300 ευρώ.

Στα αλλα ολα συμφωνώ.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Εννοούσα με αυτοκίνητο Στάθη..

Κατά τα άλλα κι' εγώ συμφωνώ απολύτως με ό,τι έγραψες..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από stathis73 »

Παναγιώτη καλε μου φίλε δεν αντιλέγω σε αυτα που γράφεις και ειναι ολα πολύ σωστά, αλλα αν θες ΜΟΝΟ εσυ να βγεις εκτος του Αγιου Ορους, πρέπει να πληρώσεις ολο το ποσο για το λεφωριάκι και τα τριπλά για το ταχύπλοο;;....................δεν θα έπρεπε να υπάρχει ενα λεφωριακι και ενα σκάφος (οτι να ειναι ) που να λειτουργούν με χαμηλό κόστος (ναυλωμένα απο το Αγιο Ορος) για έκτακτες περιπτώσεις;;;;................θα πρεπει δηλαδη να πας σε αυτον τον κυριο που λεει ο Θεόδωρος στην δαφνη και να σε δουλεύει- ειρωνεύεται κιόλας;;;.

Ειναι ενα σημαντικό θέμα αυτο της επείγουσας εξόδου απο το Αγιον Ορος και πρεπει να το κοιτάξει η Ιερά Επιστασία.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από panagiotisspy »

panagiotisspy έγραψε:Είναι βέβαια γεγονός, πως τα Αγιορείτικα μέσα διακίνησης είναι πανάκριβα..
Συμφωνώ Στάθη μου πλήρως.. :8 :8

Η Ιερά Επιστασία θα πρέπει να δει το θέμα που θέτεις..
panagiotisspy έγραψε:Οι πρώτοι, πρέπει είτε να την αυξήσουμε, είτε να την αποκτήσουμε,
με ταπείνωση, εκκοπή του θελήματός μας, προσευχή και Αγάπη....
Βέβαια και εμείς οι προσκυνητές, θα πρέπει να επιδείξουμε την αναγκαία "διαγωγή",
πολύ φοβάμαι ότι αν δεν υπάρξει,
τότε το 50% των αναχωρήσεων θα γίνεται για λόγους "εξαιρετικά επείγουσας ανάγκης".. :lol: :lol:

Αλλά πάντως έχεις δίκιο απόλυτο Στάθη μου,
υπάρχουν περιπτώσεις που προσκυνητές έχουν αντιμετωπίσει τεράστια προβλήματα....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από stathis73 »

panagiotisspy έγραψε:
panagiotisspy έγραψε:Είναι βέβαια γεγονός, πως τα Αγιορείτικα μέσα διακίνησης είναι πανάκριβα..


Βέβαια και εμείς οι προσκυνητές, θα πρέπει να επιδείξουμε την αναγκαία "διαγωγή",
πολύ φοβάμαι ότι αν δεν υπάρξει,
τότε το 50% των αναχωρήσεων θα γίνεται για λόγους "εξαιρετικά επείγουσας ανάγκης".. :lol: :lol:

Παναγιώτη ειναι μια μεγάλη αλήθεια και αντε βρες ποιος λέει αλήθεια και ποιος οχι, χαχαχαχαχαχα φαύλος κύκλος εντελώς όμως.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από ntinoula »

theodorosuper έγραψε:Μετά θλίψης ανακάλυψα ... Το κόστος δάφνη-ουρανούπολη, 25 λεπτών απόσταση, κοστίζει 150 ευρώ!! ... Και έτσι έγινε, και ξόδεψα τα λεφτά που είχα επάνω μου για άλλο σκοπό, για να πληρώσω το ταξί και το θαλάσιο ταξί.
Και δύσκολο είναι για τον Θεό να σου "επιστρέψει" τα 150 € που "έχασες" στο Άγιο Όρος; :wink: Ο Θεός πάντα μας δίνει ό,τι έχουμε ανάγκη. Και τα χρήματα που έχουμε (και ό,τι άλλο έχουμε τελοσπάντων), του Θεού είναι. Όποτε θέλει μας τα δίνει, όποτε θέλει μας τα παίρνει. Δικά Του είναι. :smile:
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από panagiotisspy »

stathis73 έγραψε:Παναγιώτη ειναι μια μεγάλη αλήθεια και αντε βρες ποιος λέει αλήθεια και ποιος οχι, χαχαχαχαχαχα φαύλος κύκλος εντελώς όμως.
Το φαντάζεσαι?? :wink: :wink:

Σκέψου τώρα διάλογο:

άάάάαααααααλλος για τα "επείγοντα",
έχει μείνει μιά θέση,
τελευταίαααααααα θέση "επείγουσαααααααααα",

-εγώ
-όχι εγώ
-κάνε πέρα ρε, εγώ είμαι πιό επείγων
-εμένα αρρώστησε το παιδί μου
-έχω πρόβλημα έκτακτο στη δουλειά μου
-εγώ έχω Ευλογία απ' τον Γέροντα, εμένα θα πάρεις
-εμένα πήρε φωτιά το σπίτι μου
-εμένα πέθανε ο μπατζανάκης μου
-τι λέτε ρε, εγώ πρέπει να φύγω, έχω ξεχάσει το μάτι της κουζίνας ανοιχτό
-εγώ είμαι πιό επείγων, γεννάει πρόωρα η γυναίκα μου

Και στο τέλος ο βαρκάρης, υποχρεωτικά μοιράζει κλήρους, πριν πλακωθούν στο ξύλο οι "πιστοί".. :lol: :lol:

(Συγγνώμη αδέρφια για τα ευτράπελα σχόλια, δεν υποβαθμίζω καθόλου την ανάγκη να υπάρχει τρόπος έκτακτης εξόδου, απλά με όλα αυτά επισημαίνω, πως χωρίς αδελφικότητα, ταπείνωση, διάκριση και Αγάπη, ό,τι και να κάνει η μοναστική πολιτεία, πάλι θα υπάρχουν προβλήματα).. :8 :8

Ο Θεός πάντα μας δίνει ό,τι έχουμε ανάγκη. Και τα χρήματα που έχουμε (και ό,τι άλλο έχουμε τελοσπάντων), του Θεού είναι. Όποτε θέλει μας τα δίνει, όποτε θέλει μας τα παίρνει. Δικά Του είναι. :smile:
Πολύ όμορφο και καίριο σχόλιο Κωνσταντίνα, έτσι είναι τα πράγματα....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Koyk
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από Koyk »

θα πρεπε να υπάρχει πρόσβαση κανονικα απο ξηρας ειτε για λόγους αναγκης είτε για λόγους απλα προσκυνηματικους...για να μην υπάρχει το μονοπωλειο της θαλασσας κ εκμεταλευονται καποιοι καρχαριες...κ μην βιαστειτε να πειτε οτι θα χαλασει το Αγ.Ορος...δηλ τωωρα ειναι φτιαγμενο;;;; με τον καθε ενα να θελει να εκμεταλευεται με τις πλατες καποιων μοναστηριων;;; Κανονικα λοιπον , τελωνειο , σκοπια ΑΜ, ελεγχος κ προσβαση οποιος θελει απο δρομο....δν θα το κανε ο οποιοσδηποτε μην ανησυχειτε , ειναι πολυ μακρυα να πας απο Ουρανουπολη εστω Καρυες...2 ωρες περιπου...κ ο δρομος ;;;; χωραφι...οργωμενο :lol:
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Η εκμετάλευση της κινητικότητας των προσκυνητών

Δημοσίευση από vasilisalt »

Προσωπικά νομίζω πως ένας από τους λόγους που το Α.Ο. είναι στην κορυφή της Ορθόδοξης πίστης μας
είναι πως γενικώς δεν υπάρχουν διαφοροποιήσεις και ταξικές ανισότητες.
Γενικώς - λέω πάλι - δεν βλέπεις γραβάτες, μόδες, ειδική μεταχείριση.

Καλό λοιπόν θα ήταν να υπάρχουν μέσα μαζικής μεταφοράς που να μπορούν να εξυπηρετήσουν όλο το κόσμο σχετικά φτηνά και υπεύθυνα.

Και για να μην είμαστε άδικοι, ως ένα σημείο γίνεται αυτό!

Άλλωστε στο Α.Ο. πας για να προσαρμοστείς στους ρυθμούς του... ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΤΕ!!!

Πράγματι αν πρέπει να πας μόνος σου, με τα πουλμανάκια είναι πανάκριβα. Με τα πόδια είναι τζάμπα. Με παρέα σχετικά φθηνά. Αν δεν γίνονται αυτά τότε να μη πας... Να κάτσεις σπίτι σου.

Αν έχεις πάει και είναι μεγάλη ανάγκη και δεν υπάρχουν τα χρήματα, πιθανολογώ πως θα μπορεί να σε εξυπηρετήσει η μονή ή θα σου βρει κάποια λύση.

Για μεγάλη ανάγκη (π.χ. λόγους υγείας) παίρνεις άδεια από την Ιερά Επιστασία και βγαίνεις οδικώς (αν μπορείς... χα χα χα).

Όσον αφορά το δρόμο από Ουρανούπολη - Καρυές, είναι θέμα χρόνου νομίζω η διάνοιξή του και η βελτίωσή του (προσωπικά παρότι choco baby και θα με βόλευε είμαι κάθετα αντίθετος).

Προς το παρόν ΄΄κάνουν όλοι τα στραβά μάτια΄΄...

Και πιθανόν καλά κάνουν για να μην έχουν άλλα... Μη ΄΄φουντάρει΄΄ και κανένας!!!

Και νομίζω καλά κάνουν και δεν φτιάχνουν το δρόμο (μάλλον δεν υπάρχει χειρότερος), γιατί θα ΄΄χαθεί το παιχνίδι΄΄ και μάλιστα χωρίς επιστροφή!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”