Αγιασμός στο σπίτι - Πως να γίνεται σωστά (συμβουλές)

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Αγιασμός στο σπίτι - Πως να γίνεται σωστά (συμβουλές)

Δημοσίευση από Domna »

Πως πρεπει να προετοιμαστουμε ομως για να δεχτουμε τον Μεγα Αγιασμο στο σπιτι μας?
Αγιασμος στο σπιτι δεν ειναι να μπει ο Ιερεας απο την μια πορτα του σπιτιου μας και να βγει απο την αλλη.
Πρεπει να γινετε σωστα ο Αγιασμος.

Αφου κανονισουμε την μερα και την ωρα που θα ερθει ο Ιερεας για τον Αγιασμο θα πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι απο πριν για τα παρακατω.

Θα υποδεχτουμε τον Ιερεα εξω απο την πορτα του σπιτιου μας με το θυμιατο αναμμενο.
Γινετε η υποδοχη με το θυμιατο εξω απο το σπιτι πρωτα.
Μεσα στο σπιτι,σε ενα τραπεζι θα πρεπει να εχουμε βαλει ηδη μια λευκη πετσετα και πανω της να εχουμε αναμμενο ενα καντηλι και δυο εικονες δεξια και αριστερα του καντηλιου.
Μια εικονα του Ιησου Χριστου και μια εικονα της Παναγιας.
Και φυσικα το θυμιατο μας να ειναι αναμμενο.
Αφου ερθει μεσα στο σπιτι, ξεκιναει την τελετη του αγιασμου.

Απλα πραγματα που θα πρεπει να γνωριζουμε ολοι.
Ας τα κανουμε σωστα και με τον καταλληλο σεβασμο στην ιερη παραδοση μας.


http://dieyxontonagion.blogspot.com/201 ... st_07.html
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ-ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΣΩΣΤΑ

Δημοσίευση από dionysisgr »

Πολυ ωραιο θεμα.

Επισης να προσθεσω εγω..

1. Δεν προσπαθουμε να δειξουμε με καθε τροπο ποσο φοβερα "ευλαβεις" ειμαστε, στον Ιερεα, αλλα στεκομαστε ταπεινα και αξιοπρεπως.

2. Εαν θελουμε και ξερουμε, μπορουμε να συμψαλλουμε η να διαβασουμε και εμεις οτι επιτρεψει ο Ιερευς.

3. Εαν θελουμε δινουμε και μια 'ευλογια', ενα μικρο ποσο δηλαδη, η, κατι αλλο υλικο, με αγαπη, και σεβασμο, μετα την ακολουθια στον Ιερεα,
και αυτο το κανουμε με κομψο και ταπεινο τροπο, δεν ειναι ομως απαραιτητο, ουτε το διαλαλουμε.

4. Δεν φροντιζουμε να το μαθει ολη η πολυκατοικια και η γειτονια για να μαθει ποσο ανθρωποι του Θεου ειμαστε, σε σχεση με τους "απιστους" γειτονες..

5. Αγιαζουμε ΟΛΟ το σπιτι, και την τουαλετα, καθως δεν υπαρχουν "ακαθαρτα μερη" για τον Θεο, αλλα μονο ακαθαρτες ψυχες, που Τον εμποδιζουν να τις σωσει.

6. Εαν ο Ιερεας δεν εχει μεσο δικο του, τον παμε και τον φερνουμε, και δεν τον αφηνουμε να ταλαιπωριεται χωρις λογο, αρκετη κουραση εχει ηδη.

7. Δεν αντιμετωπιζουμε τον αγιασμο ως κατι "μαγικο", (θου Κυριε), που λυνει ολα τα θεματα, αλλα ως επενεργεια Ακτιστου Χαριτος του Τρισαγιου Θεου, που μας ενισχυει, μας αγιαζει, μας ενδυναμωνει μυστικα - εσωτερικα, και μας προτρεπει για προσευχη και δοξολογια στον Ουρανιο Πατερα μας,
για την τελεια Προνοια και την απειρη Αγαπη για το λογικο δημιουργημα Του και την αλογη Κτιση Του.


Και για να μην θεωρηθει, οτι κανω τον 'εξυπνο', εκ του ασφαλους,
πολλες απο τις παραπανω, ανοησιες και δοξασιες τις ειχα διαπραξει και εγω, και γιαυτο τις αναφερω.. :20
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ-ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΣΩΣΤΑ

Δημοσίευση από vasilisalt »

Πάντως στην περιοχή μου έβγαλα το καπέλο σε συγκεκριμένη ενορία.
Οι ιερείς ΄΄έφαγαν΄΄ τους τόπους.
Τους πέτυχα τυχαία σε απίστευτα μέρη (μακρυνά και δυσπρόσιτα).

Πραγματικά έσπασα. Συγκινήθηκα τόσο πολύ που μου ερχόταν να κατέβω από το αμάξι και να τους αγκαλιάσω!

Ας τους δίνει δύναμη ο Θεός!

Τώρα για το θέμα, μακάριοι αυτοί που κάνουν τα παραπάνω που έγραψαν τα παιδιά.

Προσωπικά με τέτοια χάλια που έχει η κοινωνία μας, προσωπικά είμαι ευχαριστημένος
και που ανοίγουν την πόρτα...
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Αγιασμός στο σπίτι - Πως να γίνεται σωστά (συμβουλές)

Δημοσίευση από dionysisgr »

Πω, πω Βασιλη, καλα που το ακυρωσες αυτο με την αγκαλια..

Γιατι μετα απο τοση κουραση που ειχαν οι Ιερεις,
εαν τους αγκαλιαζες και, εσυ,
φοβαμαι οτι η επομενη ακολουθια στην οποια θα επαιρναν μερος,
θα ηταν η.. Εξοδιος! :20

:8
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Αγιασμός στο σπίτι - Πως να γίνεται σωστά (συμβουλές)

Δημοσίευση από stathis73 »

Επισης η τηλεοραση να ειναι κλειστη και οχι να παιζει τιποτα τουρκικα ή δεν ξερω εγω τι αλλο :mrgreen:
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Αγιασμός στο σπίτι - Πως να γίνεται σωστά (συμβουλές)

Δημοσίευση από vasilisalt »

dionysisgr έγραψε:Πω, πω Βασιλη, καλα που το ακυρωσες αυτο με την αγκαλια..

Γιατι μετα απο τοση κουραση που ειχαν οι Ιερεις,
εαν τους αγκαλιαζες και, εσυ,
φοβαμαι οτι η επομενη ακολουθια στην οποια θα επαιρναν μερος,
θα ηταν η.. Εξοδιος! :20

:8
Δεν ντρέπεσε λίγο βρε;
χα χαχ χα χα χα χα.
Δε θα αδυνατίσω, θα σας πω εγώ!


(ποιος είπε όχι; ε, ποιος. Αν τολμήσει ας το ξαναπει!)
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Αγιασμός στο σπίτι - Πως να γίνεται σωστά (συμβουλές)

Δημοσίευση από Domna »

Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ-ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΣΩΣΤΑ

Δημοσίευση από marinam »

vasilisalt έγραψε:Πάντως στην περιοχή μου έβγαλα το καπέλο σε συγκεκριμένη ενορία.
Οι ιερείς ΄΄έφαγαν΄΄ τους τόπους.
Τους πέτυχα τυχαία σε απίστευτα μέρη (μακρυνά και δυσπρόσιτα).

Πραγματικά έσπασα. Συγκινήθηκα τόσο πολύ που μου ερχόταν να κατέβω από το αμάξι και να τους αγκαλιάσω!

Ας τους δίνει δύναμη ο Θεός!

Τώρα για το θέμα, μακάριοι αυτοί που κάνουν τα παραπάνω που έγραψαν τα παιδιά.

Προσωπικά με τέτοια χάλια που έχει η κοινωνία μας, προσωπικά είμαι ευχαριστημένος
και που ανοίγουν την πόρτα...
στην γειτονιά μου δεν ήρθε κανείς. και δεν εννοώ στο τετράγωνο μόνο αλλά και πιο πέρα που ρώτησα δεν πήγαν. Αν πάω στην Εκκλησία και πω να έρθει ο Ιερέας αυτό θεωρείται Αγιασμός ή απλά θα πει ευχή? γνωρίζει κάποιος να μου πει?
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Αγιασμός στο σπίτι - Πως να γίνεται σωστά (συμβουλές)

Δημοσίευση από stathis73 »

O Aγιασμος ειναι αυτο που λεει Αγιασμος, ερχετε ο Ιερεας και τελει τον Αγιασμο( ενα μικρο σκευος με νερο και ο Ιερεας με βασιλικο) κανει τον Αγιασμο και με αυτον μετα ραντιζουμε το σπιτι για ευλογια.

Υπαρχει και το Ευχελαιο οπου εκει πρεπει να ειμαστε 7 ατομα το λιγοτερο"συμβολικα" και εκει ο Ιερεας διαβαζει διαδοχικα απο το Ιερατικον τοσο τους Αποστολους οσο και τις περικοπες απο το Αγιο Ευαγγελιο και οταν τελειωσει και αφου κατα την διαρκεια εχουμε ο καθενας απο ενα κερακι αναμενο , στο τελος το λαδακι το κραταμε και με αυτο οποτε υπαρχει λογος σταυρωνουμε το μετωπο μας και οπου αλλου χρειαστει.

Στα ειπα πολυ γενικα ετσι για να σχηματισεις μια αποψη. :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Αγιασμός στο σπίτι - Πως να γίνεται σωστά (συμβουλές)

Δημοσίευση από marinam »

stathisgrh έγραψε:O Aγιασμος ειναι αυτο που λεει Αγιασμος, ερχετε ο Ιερεας και τελει τον Αγιασμο( ενα μικρο σκευος με νερο και ο Ιερεας με βασιλικο) κανει τον Αγιασμο και με αυτον μετα ραντιζουμε το σπιτι για ευλογια.

Υπαρχει και το Ευχελαιο οπου εκει πρεπει να ειμαστε 7 ατομα το λιγοτερο"συμβολικα" και εκει ο Ιερεας διαβαζει διαδοχικα απο το Ιερατικον τοσο τους Αποστολους οσο και τις περικοπες απο το Αγιο Ευαγγελιο και οταν τελειωσει και αφου κατα την διαρκεια εχουμε ο καθενας απο ενα κερακι αναμενο , στο τελος το λαδακι το κραταμε και με αυτο οποτε υπαρχει λογος σταυρωνουμε το μετωπο μας και οπου αλλου χρειαστει.

Στα ειπα πολυ γενικα ετσι για να σχηματισεις μια αποψη. :8

Να σαι καλά Στάθη μου σε ευχαριστώ.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”