Παιδιά και μεγάλοι συναντιούνται: Το αόρατο δώρο

Πνευματικά άρθρα και Αναγνώσματα.Αποσπάσματα από διάφορα βιβλία.

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
smarios
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Παρ Δεκ 02, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Παιδιά και μεγάλοι συναντιούνται: Το αόρατο δώρο

Δημοσίευση από smarios »

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΣΥΝΑΝΤΙΟΥΝΤΑΙ
Το αόρατο δώρο
Την ημέρα των Χριστουγέννων όλη η οικογένεια μαζεύτηκε γύρω από το δέντρο και άρχισε να ανοίγει τα δώρα. Ευχαριστημένη, η κόρη έδωσε τον πατέρα της ένα κουτί. -Αυτό είναι για σένα με όλη μου την αγάπη. Ο πατέρας περήφανος, άνοιξε το κουτί αλλά ήταν άδειο. Με μεγάλη τρυφερότητα είπε στην κόρη του: -Αγάπη μου, ξέρω ότι είχες τις καλύτερες προθέσεις, αλλά στην πραγματικότητα η ζωή θα σε διδάξει ότι δεν μπορούμε να προσφέρουμε κάτι που δεν υπάρχει, ακόμα και αν έχει ωραίο περιτύλιγμα και δοθεί με μεγάλη αγάπη. Νομίζω ότι ξέχασες να βάλεις κάτι εδώ μέσα. -Δεν το βλέπεις; -Δεν βλέπω τίποτα, παιδί μου. -Αφού το γέμιζα φιλιά όλο το απόγευμα! Τα μάτια του πατέρα έλαμψαν: -Φυσικά! Ευχαριστώ πολύ για αυτό το τόσο όμορφο δώρο! Και σε όλη την υπόλοιπη ζωή του, κάθε φορά που αισθανόταν στενοχωρημένος ή αποκαρδιωμένος, άνοιγε το κουτί, έπαιρνε ένα από τα φιλιά που είχαν τοποθετηθεί εκεί μέσα και αποκτούσε κουράγιο για να αντιμετωπίσει τις προκλήσεις.
NIKI
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2005 5:00 am

TO AORATO DORO

Δημοσίευση από NIKI »

POLY ORAIO TO MHNYMA SOY PRAGMATIKA SYGKINITIKO
KAI POLY DIDAKTIKO .PISTEPSE ME TO XRHSIMOPOIHSA KAI TO MILHSA KAI EGO ME KAPOIA PAIDIA
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Απίστευτα τα συναισθήματά μου όταν το διάβαζα....
Σε ευχαριστούμε Μάριε.... Πραγματικά σε ευχαριστούμε.... :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Αναγνώσματα”