Το μάθημα της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
inaapp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2007 6:00 am

ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ;

Δημοσίευση από inaapp »

Δεν γνωρίζω αν κάποιο άλλο μέλος έχει ανοίξει τέτοιο θέμα. Πάντως έχω αρνητική θέση πάνω σ`αυτό το ζήτημα. Ποιά είναι η δική σας θέση;
Αναμένω τις απόψεις σας.
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ;

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Δε καταλαβαίνω που είναι η άρνηση;
Τα παιδιά απο πολύ μικρά, μας κατακλύζουν με ερωτήσεις - δηλαδή τι θα κάνουμε κλείνουμε τα αυτιά μας και δεν απαντάμε - στρουθοκαμηλίζουμε;
Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να υπάρχει μάθημα Σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης στα σχολεία και μάλιστα απο το Δημοτικό.
Αρκεί να γίνεται η ενημέρωση με σωστά εγχειρίδια ( γραμμένα σε συνεργασία ψυχιατρικών και ψυχοπαιδαγωγικών φορέων ) και το κυριότερο απ 'όλα και σημαντικότερο απο εκπαιδευτικούς που έχουν παρακολουθήσει σεμινάρια επί του θέματος - και όχι βρήκαμε τον χ , ψ εκπαιδευτικο και του προσθέτουμε και καμια ωρίτσα παραπάνω.
Αυτά ως προς το θεωρητικό μέρος της υπόθεσης.
Τώρα ότι αφορά τα παιδιά - πιστέυω ότι πρέπει να έχουν πλήρη αντίληψη του περιβάλλοντος και της κοινωνίας που ζουν - να μη φοβόμαστε να αντιμετωπίσουμε τις απορίες τους.
Για σκεφτείται τον εαυτό σας ; Δεν είχατε απορίες ; Πως βρήκατε τις απαντήσεις; Στα περιοδικά; Στους φίλους; Πού;
Όχι , είμαι κάθετη σε αυτό - η κόρη μου - αλλά και κάθε παιδί ,πιστεύω ότι την αρχική πρόσβαση για κάθε απορία πρέπει να την έχει στο άτομο εμπιστοσύνης του , συνήθως είναι η μαμά ή ο μπαμπάς.
Εδώ μπαίνει μια δυσκολία - πως το σερβιρεις στο παιδί ........ εδώ λοιπόν θα μπούμε ξανά στη διαδικασία μάθησης - από βιβλία που έχουν γραφτεί , αλλά και γιατί όχι ; δε χρειάζεται να φοβόμαστε να ζητήσουμε και τη βοήθεια ειδικών;
Πάνω απ'όλα όμως και πέρα απο κάθε ενημέρωση , πρέπει να υπάρχει και η συνεργασία με το πνευματικό μας - διότι εκεί θα βρούμε τη κατευθυντήρια γραμμή να παντρέψουμε με ωραίο τρόπο τη σύγχρονη ζωή με τις απορίες της των παιδιών μας , με τη πνευματική ωριμότητα και αγάπη μας προς το Θεό.
Εμένα προσωπικά , η κόρη μου με ρώτησε για το θέμα στα νήπια - και πρέπει να πω ότι απάντησα μετά απο σχετικη ενημέρωση και έρευνα - με απόλυτη ειλικρίνεια.
Βέβαια πιστεύω ότι γίνεται κατανοητό ότι χρησιμοποιούμε λεξιλόγιο ανάλογο με την ηλικία του παιδιού.
Η κατάληξη; Τώρα που είναι β'δημοτικού και - φανταστείτε τι συζητούν τα παιδιά μας πίσω απο τη πλάτη μας - σε κουβέντα λοιπόν επί του θέματος - απάντησε με απόλυτη σοβαρότητα όχι τόσο για τη πράξη αλλά για τη προφύλαξη και τη σχέση του ζευγαριού πριν μπει στη διαδικασία τεκνοποίησεις.......................... δε θα επεκταθώ !!!
Εισέπραξα από τους δακάλους και δ/ντη συγχαρητήρια.......................

Ομως ενα ακόμη σημείο - αν δεν είμαστε σε θέση να αντιμετωπίζουμε με σοβαρότητα τις απορίες των παιδιών μας τότε πως θα έρθουν κοντά μας , να μας εμπιστευτούν κάποιο πρόβλημα τους αργότερα;
Άβαταρ μέλους
AngelsGR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ;

Δημοσίευση από AngelsGR »

πιστευω πως στα παιδια επιβαλλετε να τους μιλαμε και να τους λυνουμε εμεις τις αποριες. Γιατι αν εχουν αποριες θα ψαξουν να βρουν αλλου τις απαντησεις. Και ισως να παρουν απαντησεις απο ανθρωπους που μονο κακο θα τους κανουν. Εχω ακουσει και περιπτωσεις οπου κοριτσακια δεν τους ειχαν μιλησει ποτε για την γυναικεια περιοδο και μια μερα που τους ηρθε τα εχασαν!! Αν δεν προστατευσουμε τα παιδια μας εμεις, ποιος θα το κανει??
και αν τα ματια σου δεν κλαινε, εχουν τροπο και το λενε...
spirosn
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΣΠΥΡΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΝ

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ;

Δημοσίευση από spirosn »

Επρεπε ήδη να υπήρχε στα σχολεία το μάθημα της σεξουαλικής διαπεδαγώγισης και όχι να συζητάμε το 2009 για την αναγκαιότητά του.
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ;

Δημοσίευση από pepiixthis »

Είναι το τελευταίο ζήτημα που πρέπει να υπάρχει μέσα στη βουλή αυτη την στιγμη για τα σχολεία και για τα υπόλοιπα και επειδη ζούμε στο 2009 γιαυτο ακριβώς δεν πρέπει να υπάρχει τέτοιο μάθημα, γιατί αν βλέπουμε τα 15χρονά να μένουν από τώρα σε ενδιαφέρουσα και τα αγοράκια να τραβάν βίντεο με τα κινήτα στα σχολεια, φανταστήτε να μπει και το μάθημα, θα θέλουν να τα κάνουν και πράξη, αν είναι δυνατόν τι σκέφτονται η μάλλον τι τους φυτρώνει ο τάγκαλος μέσα στο μυαλό, ας μας φυλάξει ο Κυριος από τα δεινά που έρχονται και να φυλάξει τα παιδιά και όλους τους νέους
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ;

Δημοσίευση από eleimon »

Ανθρωπολογια ναι,να υπαρχει απο το δημοτικο,που υπαρχει στο τελευταιο μαθημα της Φυσικης της εκτης δημοτικου,ενα κεφαλαιο αυτο ειναι.Αλλα τα υπολοιπα δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να υπαρχουν απο τοσο μικρη ηλικια...ουτως η αλλως στο γυμνασιο απο γ γυμνασιου ξεκινανε και μαθαινουν,τι ξεκινανε δηλαδη τα ξερουν απλα τα μαθαινουν επιστημονικα.Το καλυτερο για μενα ειναι να μιλας εσυ στο παιδι,με απλα λογια απο την ηλικια που θα ξεκινησει να σου κανει ερωτησεις.Το σχολειο εχει αλλες προτεραιοτητες να του μαθει γραμματα οχι πως να το διαπαιδαγωγησει σεξουαλικα.....Εδω κοιταμε με νυχια και με δοντια να κρατησουμε τα Θρησκευτικα στο σχολειο και μιλαμε για να βαλουμε σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση?
Η δε θα τη μαθουν? ειναι το μονο που μαθαινετε και δε θελει βιβλιο....
:45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45 :45
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ;

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

spirosn έγραψε:Επρεπε ήδη να υπήρχε στα σχολεία το μάθημα της σεξουαλικής διαπεδαγώγισης και όχι να συζητάμε το 2009 για την αναγκαιότητά του.
έτσι ακριβως
ο Χριστός σώζει....
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ;

Δημοσίευση από Teri »

Συμφωνώ στο ότι είναι θέμα του γονιού να μάθει κάποια πράγματα στα παιδιά του.

Πόσοι όμως γονείς σήμερα έχουν το χρόνο να ασχοληθούν με τα παιδιά τους; Πόσοι ακούν τις απορίες τους και πόσοι από αυτούς ΑΠΑΝΤΟΥΝ σε αυτές με την αρμόζουσα προσοχή και σοβαρότητα;

Να σας το πω στα ίσια; Ποιος διαπαιδαγωγεί σήμερα τα παιδία μας;;; ΔΥΣΤΥΧΩΣ, στη συντριπτική πλειοψηφία, ο μέγας παιδαγωγός είναι η τηλεόραση. Με ντοκτορά στη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση!

Συμπέρασμα (προσωπικό): Ένα σχολικό μάθημα σίγουρα δεν θα προσφέρει περισσότερα από όσα θα πει ένας γονιός στο παιδί του στον τομέα της σεξουαλικής αγωγής. Ίσως όμως να είναι καλύτερο μέσο από την τηλεόραση.
chrisden
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ;

Δημοσίευση από chrisden »

Η άποψη μου είναι πως πριν σπεύσουμε να πάρουμε θέση για ένα τόσο λεπτό θέμα, καλό είναι να μελετήσουμε όλες τις παραμέτρους γιατί είναι πιθανό να προκαλέσουμε μεγάλη ζημιά στη νεότητα.

Αν μου επιτρέπετε προτείνω τα παρακάτω κείμενα για το θέμα:

Σεξουαλική αγωγή ή σεξουαλική διαφώτιση; (Κ. Γ. Παπαδημητρακόπουλος)
http://www.alopsis.gr/modules.php?name= ... e&sid=1128

Τα…«τσίσα» του Ασκητή στo δημοτικό σχολείο (Δημήτρης Νατσιός, δάσκαλος)
http://www.alopsis.gr/modules.php?name= ... e&sid=1046

Ασκητού λαγνεία (Θωμάς Γκιάτας, Δάσκαλος)
http://www.alopsis.gr/modules.php?name= ... e&sid=1120

Σεξουαλική διαπαιδαγώγηση (Πρωτοπρ. Θεόδωρος Ζήσης, Καθηγητής Θεολογικής Σχολής Α.Π.Θ.)
http://www.alopsis.gr/modules.php?name= ... e&sid=1059

Η Ορθόδοξη «σεξουαλική αγωγή» (Πρωτοπρεσβύτερος π. Γεώργιος Μεταλληνός)
http://www.alopsis.gr/modules.php?name= ... e&sid=362

Οι προγαμιαίες σχέσεις υπό το φως της Ορθοδόξου Εκκλησίας μας
http://www.alopsis.gr/modules.php?name= ... le&sid=395

Φιλικά

Χρήστος
inaapp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2007 6:00 am

Re: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ;

Δημοσίευση από inaapp »

Να εμβαθύνω λίγο κι εγώ. Λοιπόν, μιλάμε για σεξουαλική διαπαιδαγώγηση, ή για ανατομία του σώματος;
Αν μιλάμε για το δεύτερο, θα συμφωνήσω. Αν αναφερόμαστε στο πρώτο, να μου πεί κάποιος, ποιός σπούδασε σέξ; Υπάρχει Πανεπιστήμιο , ή σχολή που να διδάσκει το πως γίνεται η σεξουαλική πράξη; Το πως πίνουμε ένα ποτήρι νερό, ή τρώμε το φαγητό μας το διδασκόμαστε σε κάποια σχολή; Δηλ. το παιδάκι του Δημοτικού θα πρέπει να δεί από αυτή την ηλικία (μέσα από τα εικονογραφημένα βιβλία που θα διδάσκονται) το πως γίνεται η διείσδυση του ανδρικού οργάνου στο γυναικείο; Και όλα αυτά από δασκάλους που δεν θα έχουν καμία σχέση με το πως βλέπει η εκκλησία το θέμα του σέξ; Παρά μόνο κρίνοντάς το από ορθολογιστική-ζωική σκοπιά; Άντε και να έχει και λίγο ''ευσεβισμό'' μέσα.
Τόσους αιώνες δηλ. η ανθρωπότητα έμεινε πίσω εξαιτίας της δήθεν ασχετοσύνης των ανθρώπων γύρω από το σέξ; Και μόνο στη σημερινή εποχή ήρθε η φωτισμένη (κολασμένη-σκοτασμένη για εμένα) Ευρώπη να μας ανοίξει τα μάτια; Ότι θ`ανοίξει μάτια σίγουρα θ`ανοίξει, αλλά θ`ανοίξει ματάκια......
Αλήθεια, ποιός δάσκαλος (ας υποθέσουμε έστω ότι υπάρχουν και 5-10 ευσεβείς δάσκαλοι) θα καταπιαστεί με ταπείνωση και πραγματική συντριβή καρδίας με ένα τόσο δύσκολο θέμα, που ενέχει πολλούς κινδύνους;
Ο εξομολόγος, επειδή έγινε αναφορά σ`αυτόν, όταν του παιδιού το μυαλό πιπιλίζεται και κατασκανδαλίζεται από αυτά που θ`ακούει στο σχολείο περί σέξ και γεννητικών οργάνων (και όλα αυτά με τις ευλογίες του κράτους), πόσο μπορεί να έχει επίδραση πάνω στην ψυχολογία του παιδιού; Μην ξεχνάμε ένα πολύ βασικό παράγοντα που επιδεινώνει την κατάσταση, και που λέει το εξής: ο κόσμος πρός το κακό κείται. Και η κάθε μάνα ή πατέρας (άραγε πόσες μανάδες και πατεράδες να υπάρχουν που πραγματικά θα ενδιαφέρονται) θα λέει στο παιδί του: περίμενε για το ερώτημα που μου έθεσες παιδάκι μου να ρωτήσω τον πνευματικό μου και θα σου δώσω την απάντηση; Ή θα του λένε : πάμε στον πνευματικό μου να συζητήσουμε;
Η καλύτερη λύση είναι, όπως ειπώθηκε απ`όλους, η προσωπική συζήτηση- επαφή με τα παιδιά μας.
Αλλά δεν αναφέρομαι σ`αυτό. Αυτό υποτίθεται πως είναι δεδομένο. Εγώ αναφέρομαι στην αναγκαιότητα της εισαγωγής του μαθήματος στα Δημοτικά σχολεία.
Έρχεται ο κάθε ανώμαλος Ασκητής (πρέπει ν`αλλάξει το επώνυμό του σε Σκήστης) και αραδιάζει ένα σωρό ανωμαλίες περικαλύπτοντας τες με επιστημοσύνη, χωρίς ποτέ ο βλάκας να έχει μελετήσει Άγιο Ιωάννη Χρυσόστομο, ώστε να πάρει έστω μια ακόμα γεύση (υποτίθεται πως είναι επιστήμονας), από την απέναντι πλευρά που λέγεται Εκκλησία, και να σκεφτεί λίγο ο ανόητος την λεπτότητα του θέματος;
Αυτά πρός το παρόν, γιατί έχω εκνευρισθεί και θα γράψω τίποτα χειρότερα. Συγχωρέστε με.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”