Άγιος Ιωάννης ο Ρώσσος

Βιογραφία των Αγίων και Γερόντων τις Εκκλησίας μας

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: Άγιος Ιωάννης ο Ρώσσος

Δημοσίευση από babisgr »

aposal έγραψε:Την ευλογία του να έχουμε και είθε όλα να πάνε καλά και να προσκυνήσουμε το σεπτό του σκήνωμα σε λίγες ημέρες. ΑΜΗΝ.
Γιατί να το προσκυνήσουμε σε λίγες μέρες? Τί θα γίνει?Μήπως λέει τίποτα η εικόνα της Teri γιατί δεν μου εμφανίζεται?
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Άγιος Ιωάννης ο Ρώσσος

Δημοσίευση από aposal »

babisgr έγραψε:
aposal έγραψε:Την ευλογία του να έχουμε και είθε όλα να πάνε καλά και να προσκυνήσουμε το σεπτό του σκήνωμα σε λίγες ημέρες. ΑΜΗΝ.
Γιατί να το προσκυνήσουμε σε λίγες μέρες? Τί θα γίνει?Μήπως λέει τίποτα η εικόνα της Teri γιατί δεν μου εμφανίζεται?
Όχι παληκάρι μου, δεν είναι η εικόνα της Κατερίνας. Έχουμε προαναγγείλει προσκυνηματική εκδρομή στην Εύβοια, στον Όσιο Δαυίδ, για το Σάββατο 13 Ιουνίου και επ' ευκαιρίας θα πάμε και στον Άγιο Ιωάννη τον Ρώσο που είναι δίπλα.
Την ευλογία των Αγίων να έχουμε.
Εύχομαι μόνο να μην επηρεαστούμε από τις όποιες διαφωνίες μας και να πάμε ΟΛΟΙ. Άλλωστε πρέπει πάντα να υπερέχει το πνευματικό όφελος πάσης πικρίας και απογοήτευσης.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: Άγιος Ιωάννης ο Ρώσσος

Δημοσίευση από babisgr »

aposal έγραψε:
babisgr έγραψε:
aposal έγραψε:Την ευλογία του να έχουμε και είθε όλα να πάνε καλά και να προσκυνήσουμε το σεπτό του σκήνωμα σε λίγες ημέρες. ΑΜΗΝ.
Γιατί να το προσκυνήσουμε σε λίγες μέρες? Τί θα γίνει?Μήπως λέει τίποτα η εικόνα της Teri γιατί δεν μου εμφανίζεται?
Όχι παληκάρι μου, δεν είναι η εικόνα της Κατερίνας. Έχουμε προαναγγείλει προσκυνηματική εκδρομή στην Εύβοια, στον Όσιο Δαυίδ, για το Σάββατο 13 Ιουνίου και επ' ευκαιρίας θα πάμε και στον Άγιο Ιωάννη τον Ρώσο που είναι δίπλα.
Την ευλογία των Αγίων να έχουμε.
Εύχομαι μόνο να μην επηρεαστούμε από τις όποιες διαφωνίες μας και να πάμε ΟΛΟΙ. Άλλωστε πρέπει πάντα να υπερέχει το πνευματικό όφελος πάσης πικρίας και απογοήτευσης.
ααα...!!! :lol:
Δεν το έχω προσέξει. Δυστηχώς εγώ δεν θα μπορέσω να έρθω. Να πάτε όλοι με αγάπη και να γυρίσετε και θα περιμένω εμπειρίες σας.
Όσο για την εικόνα της Teri τώρα την βλέπω.
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Άγιος Ιωάννης ο Ρώσσος

Δημοσίευση από Teri »

Αύριο τιμάται η μνήμη του Αγίου και τώρα πρέπει να λαμβάνει χώρα ο πανηγυρικός εσπερινός.

Την ευλογία του να έχουμε!
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Re: Άγιος Ιωάννης ο Ρώσσος

Δημοσίευση από evagelia »

ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ!!ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΥ ΑΓΙΟΥ!!ΤΟΥ ΟΦΕΙΛΟ ΠΟΛΛΑ!!ΜΕ ΕΣΩΣΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΗΣΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!! ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΟΧΙ ΜΙΑ!! ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΑ
Εικόνα
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Άγιος Ιωάννης ο Ρώσσος

Δημοσίευση από Domna »

41621.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
NIKI
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2005 5:00 am

Re: Άγιος Ιωάννης ο Ρώσσος

Δημοσίευση από NIKI »

Kαλησπερα αδελφια μου.Δομνα μου πρωτη φορα εχω δει το σκηνωμα Του.Μου προκαλεσε πολυ δεος αυτη η φωτογραφια.
Ευχαριστουμε που την παρουσιασες στην σελιδα.
Να εισαι καλα.
mkazakos
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Ιαν 16, 2009 2:34 pm

Re: Άγιος Ιωάννης ο Ρώσσος

Δημοσίευση από mkazakos »

Εχω ακουσει οτι το ενα του χερι "λειπει" και ειναι στο Ρωσικο στο Αγιο Ορος. ΜΙας και ευσεβης ποθως του Αγιου ηταν να παει στο βουνο της Αγιοτητας, μετα το θανατο του εμφανιστικε στον εκει ιερεα και ζητησε την δεξια του, που αποκολοιθηκε μονη της, να την πανε στο Αγιο Ορος, ετσι ωστε και μετα τον θανατο του ενα μερος του να κατοικησει εκει.
Μακαρι να αποκτησουμε την αδολη και ανυποκριτη αγαπη για τον πλησιον του.
ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ, ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Άγιος Ιωάννης ο Ρώσσος

Δημοσίευση από giorgospa »

Ηστραψεν ως Ηλιος ,η θεία μνήμη σου σήμερον,τους πιστους καταυγάζουσα,θείαις ακτίσι,μάκαρ Ιωάννη και παθημάτων την αχλύν και των δαιμόνων σκότος διοκουσα,διο σε μακαριζομεν και ετησίως γεραιρομεν υπερμαχον ασειστον,πρεσβευτην ως θερμότατον.
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: Άγιος Ιωάννης ο Ρώσσος

Δημοσίευση από babisgr »

a.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βίοι Αγίων και Γερόντων”