Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

Δημοσίευση από Domna »

Καλημέρα παιδιά !
Θα ήθελα να δείτε αυτό το βίντεο με τον πάτερ Σάββα Αχιλλέω και να μου πείτε την γνώμη σας .
Θα ήθελα επίσης να μου πει κανείς ή να να μου στήλει πμ εαν τον γνωρίζει προσωπικά τον πάρερ Σάββα .
Είναι ο πάτερ Σάββας Αχιλλέως παλαιοημερολογήτης ;

http://apantaortodoxias.blogspot.com/20 ... _5935.html
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πάτερ Σάββας Αχιλλέως

Δημοσίευση από aposal »

Τον πατέρα Σάββα Αχιλλέως το διαφημίζει ο κ. Λιακόπουλος από την εκπομπή του. Νομίζω ότι είναι Αγιορείτης, επομένως και παλαιοημερολογίτης. Εσύ Δόμνα θα εννοείς αν είναι ΓΟΧ, εγώ όμως δε νομίζω ότι ο Λιακόπουλος έχει πάρε δώσε με ΓΟΧ.
Τα περί μαντήλας που είπε τα αναφέρει πράγματι ο Απόστολος Παύλος σε μία επιστολή του (δεν θυμάμαι ποια).
Τα περί βλασφημίας του Αγίου Πνεύματος (όταν δεν τηρούμε το Ευαγγέλιο) τα θεωρώ κάπως υπερβολικά, αλλά ο πνευματικός μας είναι ο μόνος κατάλληλος να μας πει τις συγχωρείται και τι όχι.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

Δημοσίευση από Domna »

Απόστολε , καταρχήν σε ευχαριστώ λεβέντη μου που απάντησες και σε ευχαριστώ και για τις πληροφορίες σου . Σχετικά με αυτά που λέει ο πάτερ Σάββας για την μαντίλα , θυμήθηκα τον πρωίν αρραβωνιαστικό μου ο οποίος είχε αγοράσει κάποια φορά μια μαντίλα και μου είχε πει ότι αυτή θα την φοράω όταν θα προσεύχομαι στο σπίτι . Δεν είχα φέρει καμιά αντίρηση γιατί μου είχε πει ότι το λέει ο Απόστολος Παύλος . Δεν ξέρω , ρε παιδιά , πάντως πρώτη φορά ακούω έναν ιερέα να λέει αυτά για την μαντίλα . Δυστυχώς όμως δεν ακούω να μιλάει ο πάτερ Σάββας για αγάπη . Εαν σκέφτομαι το πως μιλάει ο πάτερ Ανδρέας Κονάνος .
Πως θα αντιδράσει κάποιος ο οποίος ενδιαφέρεται για την Ορθοδοξία και ακούει αυτά που λέει ο πάτερ Σάββας ; Αραγε θα συνεχίσει να ενδιαφέρεται ή θα αγανακτήσει ;
Εσείς τι γνώμη έχετε ;
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

Δημοσίευση από aposal »

Ο κάθε παππούλης λέει την άποψή του, αλλά, έχω την άποψη πως η δική μας πνευματική πορεία καθορίζεται, πρωτίστως, από τον πνευματικό μας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

Δημοσίευση από angieholi »

aposal έγραψε:Ο κάθε παππούλης λέει την άποψή του, αλλά, έχω την άποψη πως η δική μας πνευματική πορεία καθορίζεται, πρωτίστως, από τον πνευματικό μας.
Ναι ακριβως ο καθε παππουλης λεει την αποψη του και εχει τον δικο του τροπο να μας μιλησει για το λογο του Θεου. Απλα καποιοι μιλανε με αυστηροτητα, καποιοι στο λογο τους χρησιμοποιουν αστεια, καποιοι μιλανε με πολυ απλοτητα. Ολοι ομως θελουν να μας κανουν να πλησιασουμε και νιωσουμε τον Θεο.
Καθε πατερας επισης εχει και τι δικο του χαρισμα, παραδειγμα ο π. Ανδρεας Κονανος εχει το χαρισμα να μας γλυκαινει, τον ακους και νιωθεις μια απεραντη αγαπη και θες να πας να κανεις προσευχη, οπως ακριβως λεει και για την εκπομπη του.
Ο π. Σαββας ισως ειναι λιγο αυστηρος, εχει το χαρισμα ομως να μας προβληματιζει, τον ακους και λες "πωπω ετσι ειναι τα πραγματα? Και εγω τι κανω τωρα εδω? Κανω τιποτε σωστο? Θα σωθω αραγε?"
Ετσι σκεφτεσαι να προσπαθησεις περισσοτερο.
Τωρα κ. Domna πως θα αντιδρασει καποιος που ενδιαφερεται για την Ορθοδοξια οταν ακουει τον π. Σαββα νομιζω οτι η απαντηση ειναι ιδια με το πως αντιδραει καποιος οταν ακουει το λογο του Θεου.
Καποιος που ενδιαφερεται και διψαει για Θεια λογια θα ωφελειθει οποιον πατερα και αν ακουσει. Αν η ψυχη του ειναι γονιμο χωραφι ο σπορος που θα πεσει θα καρποφορησει.
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

Δημοσίευση από angieholi »

Domna έγραψε:Σχετικά με αυτά που λέει ο πάτερ Σάββας για την μαντίλα "....." Εσείς τι γνώμη έχετε ;
Οταν ειχα παει να προσκυνησω τα λειψανα του Οσιου Σεραφειμ του Σαρωφ ειδα οτι πολλες γυναικες οταν εμπαιναν στην εκκλησια εβαζαν ενα μαντηλι. Ολες ηταν απο Ρωσια βεβαια.
Να σας πω την αληθεια μου αρεσε πολυ η μορφη τους, εδειχνε μια ευλαβεια, μια ταπεινωση... Βεβαια υπαρχαν και καποια κοριτσοπουλα που ειχαν μαντηλι αλλα οχι και τοσο σεμνη περιβολη. Παρ'ολα αυτα ομως και εκεινες ειχαν μια ωραια παρουσια, αποκτουσαν ενα ωραιο προσωπο.
Ισως ειναι μια λεπτομερεια το μαντηλι, αλλα πιστευω οτι αν οι περισσοτερες απο εμας ρωτησουμε τον πνευματικο μας θα μας πει οτι αυτο ειναι το σωστο και οτι πρεπει να το φοραμε. Απο κει και περα ειναι δικο μας θεμα αν θα το βαλουμε ή οχι.
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

Δημοσίευση από aposal »

Την Κυριακή 24 Μαΐου, απρακολούθησα τη Θ. Λειτουργία στη Θεσσαλονίκη, στην περιοχή της Ανάληψης, σε μία εκκλησία των ΓΟΧ.
Το 1/3 περίπου τν γυναικών που μπήκε, φορούσε μαντήλα. Μερικές μάλιστα είχαν και σύγχρονη εμφάνιση, όχι απαραίτητα πολύ σεμνή.
Μου έκανε εντύπωση όμως που όλα τα κοριτσάκια που κοινώνησαν φόρεσαν μαντήλα (είτε τη φορούσαν από πριν, είτε εκείνη τη στιγμή).
Επαναλαμβάνω πάντως, ότι κατά την άποψή μου η στάση μας δεν μπορεί να καθορίζεται από αποσπασματικές δηλώσεις άλλων ιερέων, ή μοναχών, αλλά μόνο από τις οδηγίες του πνευματικού μας καθοδηγητή. Αν κάποιες δηλώσεις τέτοιων κληρικών μας προβληματίσουν, δεν έχουμε παρά να τις συζητήσουμε μαζί του και να ακολουθήσουμε τις οδηγίες του.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Πατήρ Σάββας Αχιλλέως

Δημοσίευση από Teri »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”