Εκοιμήθη ο π. Μάρκος Μανώλης του Ορθοδόξου Τύπου

Συντονιστής: Συντονιστές

angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Εκοιμήθη ο π. Μάρκος Μανώλης του Ορθοδόξου Τύπου

Δημοσίευση από angieholi »

Με μεγάλη μου λύπη, ως ένα από τα πνευματικοπαίδια του... γράφω την είδηση της κοιμήσεως του Αρχιμανδρίτη Μάρκου Μανώλη, πνευματικού προϊστάμενου του Ορθοδόξου Τύπου.
Ο π. Μάρκος από την Κυριακή των Βαϊων και λίγο πριν το πέρας της Θείας λειτουργίας , κατέρρευσε και μεταφέρθηκε εσπεσμένα στο 401 Νοσοκομείο, όπου παρέμεινε όλες αυτές τις μέρες.
Όλα τα πνευματικοπαίδια του ξεκίνησαν ένα αγώνα προσευχών που έφτασε ως τα περατα της Γης... Άγιον Όρος, Άγιους Τόπους μέχρι και τον π. Εφραίμ στην Αριζόνα.
Οι γιατροί έκαναν παραπάνω από ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατόν, όμως τα σχέδια του Θεού ήταν διαφορετικά...
Αργά σήμερα το απόγευμα ο π. Μάρκος παρέδωσε την αγιασμένη του ψυχή, στους Αγγέλους...

Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψουν τον π. Μάρκο... Όσοι τον έχουν γνωρίσει ξέρουν....
Ένα μικρό δείγμα για όσους δεν τον ξέρουν.... http://thriskeftika.blogspot.com/2010/0 ... _9242.html

Αιωνία του η μνήμη....
Ας έχουμε την ευχή του.... Το κενό που αφήνει πίσω του είναι πολύ μεγάλο.....

Σας ευχαριστώ...
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
fotios
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: Εκοιμήθη ο π. Μάρκος Μανώλης του Ορθοδόξου Τύπου

Δημοσίευση από fotios »

Θεός συγχωρέσει και αναπαύσει τον π. Μάρκο!
Καλό Παράδεισο!!!
Αιωνία η μνήμη!
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Εκοιμήθη ο π. Μάρκος Μανώλης του Ορθοδόξου Τύπου

Δημοσίευση από smarti »

Αιωνία του η μνήμη. Καλόν Παράδεισο!

Αγγελική εύχομαι ο πόνος που νιώθεις, να τον γιατρέψει γρήγορα ο Κύριος.
Την ευχή του γέροντα να έχουμε.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Dionysios_Anat
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 27, 2009 9:37 am
Τοποθεσία: ᾿Αθῆναι
Επικοινωνία:

Re: Εκοιμήθη ο π. Μάρκος Μανώλης του Ορθοδόξου Τύπου

Δημοσίευση από Dionysios_Anat »

Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης
http://www.symbole.gr
e-mail: symbole@mail.com
Skype: dionysios-anat
«γηράσκω ἀεί διορθούμενος»
Άβαταρ μέλους
Loginos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 12:45 pm
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ - ΑΘΗΝΑ

Re: Εκοιμήθη ο π. Μάρκος Μανώλης του Ορθοδόξου Τύπου

Δημοσίευση από Loginos »

Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχή του ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ π.Μάρκο
Αγγελική τα συλλυπητήρια μου ......
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Εκοιμήθη ο π. Μάρκος Μανώλης του Ορθοδόξου Τύπου

Δημοσίευση από eleimon »

Καλο Παραδεισο!!!!!!!
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Εκοιμήθη ο π. Μάρκος Μανώλης του Ορθοδόξου Τύπου

Δημοσίευση από toula »

Καλό Παράδεισο ! Τον μνημόνευσαν και χθες κατά την διάρκεια της Θείας Λειτουργίας στην ενορία μου. Παρευρίσκοντο και πνευματικοπαίδια του. Ήταν όλοι πολύ στεναχωρημένοι.
Την ευχή του να έχουμε !
Άβαταρ μέλους
costisk
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κώστας@Αθήνα

Re: Εκοιμήθη ο π. Μάρκος Μανώλης του Ορθοδόξου Τύπου

Δημοσίευση από costisk »

Ο αγαπημένος μου πατέρας Μάρκος, αυτός που με βοήθησε πριν χρόνια να σταθώ στα πόδια μου και έπεφτα πάντα στα ποδαράκια του και του φιλούσα τα χέρια ευχαριστώντας τον, που μου τον έστειλε δώρο ο Θεός, την ώρα που τον είχα ανάγκη. Όταν το έκανα, χαμογελούσε τόσο όμορφα, τόσο γλυκά, πού όσοι τον ήξεραν με καταλαβαίνουν, κι έλεγε πάντα χαμηλόφωνα "Δόξα σοι ο Θεός".
Πόσο μεγάλη η απώλεια του, από την ώρα που το έμαθα εγώ και κάτι φίλοι μου, όλοι πνευματικά του παιδιά, δεν μπορούμε να συνέλθουμε. Το πόσο αγαπητός ήταν φάνηκε και από το πλήθος κόσμου που ήρθε και τον προσκυνούσε τη μέρα της κηδείας του. Ένα βράδι πριν πεθάνει τον είδα στον ύπνο μου μέσα σε μία εκκλησία να αιωρείται και να είναι χαμογελαστός. Μου είπε κάτι, λέγοντας μου να μη στεναχωριέμαι....
Ο Θεός να αναπαύσει την ψυχούλα του....
Γειά σου παππούλη μου....Καλό Παράδεισο.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Εκοιμήθη ο π. Μάρκος Μανώλης του Ορθοδόξου Τύπου

Δημοσίευση από g_aggelos »

Σήμερα έκανα επίσκεψη στις φυλακές ανηλίκων της Αυλώνας, και έμαθα από τα παιδιά εκεί ότι ο π. Μάρκος ήταν ο Πνευματικός σχεδόν όλων των κρατουμένων ανηλίκων. Ήταν ένας άνθρωπος που τους επισκεπτόταν συχνά και έκανε αυτά τα παιδιά να αγαπήσουν τον Χριστό, μέσα από τα μάτια και την ψυχή του π. Μάρκου.

Η στεναχώρια ήταν πολύ μεγάλη όταν οι υπεύθυνοι των φυλακών τους ανακοίνωσαν την κοίμηση του γέροντα. Μάλιστα, μία από τις δασκάλες τους (λειτουργεί σχολείο μέσα στις φυλακές) μου είπε ότι έψαχναν να βρουν έναν τρόπο να τους το πουν, χωρίς να έχουν κάθε λογής αντίδραση από τους τρόφιμους. Τελικά το βαρύ χρέος το ανέλαβε ο διευθυντής του σχολείου, πράγμα που έκανε τα παιδιά να πέσουν σε βαθεία θλίψη.
Μάλιστα μου είπαν ότι η διαφορά της συμπεριφοράς τους από την στιγμή που άρχισε να τους επισκέπτεται ο γέροντας ήταν τόσο μεγάλη που πλέον το μάθημα γινόταν χωρίς παρεκτροπές και άσχημες συμπεριφορές. Η γαλήνεια μορφή του π. Μάρκου και η προσέγγιση με την αγάπη του, τους έκανε να πιστέψουν πλέον ότι υπάρχουν και καλοί άνθρωποι που δίνουν αγάπη στον διπλανό τους, χωρίς αντάλλαγμα.....
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Εκοιμήθη ο π. Μάρκος Μανώλης του Ορθοδόξου Τύπου

Δημοσίευση από vasilisalt »

Κουράγιο καλή μου φίλη.
Αιωνία του η μνήμη.
Δεν έχω λόγια (και μάλλον περιττεύουν...)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”