Το Πηδάλιο

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
efraim21
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 5:00 am

Το Πηδάλιο

Δημοσίευση από efraim21 »

Έτυχε να βρεθώ σε μιά χριστιανική συγκέντρωση και ο λόγος έφερε το Πηδάλιο του Αγίου Νικοδήμου.
Μία κοπέλα και με έντονο τρόπο θα έλεγα είπε ότι τα <<πρέπει>> δεν πρέπει να υπάρχουν και ότι καλό θα ήταν το βιβλίο αυτό να μπει στην βιβλιοθήκη και να μην πολυχρησιμοποιήται.Είχε προηγηθεί αναφορά κάποιου αδελφού για ιερέα που όταν μια κοπέλα πήγε να κοινωνήσει,εκείνος δεν την άφησε ρωτώντας την αν είχε εξωμολογηθεί.Ποιά είναι η γνώμη σας για το βιβλίο αυτό,έχει η κοπέλα δίκαιο?
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Το Πηδάλιο

Δημοσίευση από dionysisgr »

Μαλλον απο αγνοια κινηθηκε η αδελφη μας, η οποια αναφερεις, θελω να ελπιζω και οχι απο κακη προθεση.

To πηδαλιο ειναι καθαρα ενα Ιερατικο εγχειριδιο για οσους μετεχουν του αξιωματος της Ιερωσυνης, Ιερεις Λειτουργους, Πνευματικους, Ποιμενες. Δεν ειναι για να περνανε την ωρα τους και να το σχολιαζουν οι λαικοι..

Εχει ξαναγινει συζητηση, πολλακις εδω για το πηδαλιο. Δεν εχουν καμμια δουλεια οι λαικοι να σχολιαζουν τι πρεπει και τι δεν πρεπει, και ιδιως οταν αυτο αφορα κανονες Εκκλησιαστικης ταξεως. Εχουμε ξεφυγει τελειως.

Να παω και εγω στην Ιατρικη Σχολη Αθηνων, και να τους πω κοιταξτε να δειτε, εγω σας λεω, λαθος τα κανετε ολα τοσα χρονια, δεν πρεπει να απολυμαινετε το τραυμα, ουτε να ναρκωνεται ο εγχειριζομενος γιατι μπορει να πεθανει απο την αναισθησια.. Φαιδρα πραγματα. Ανοητο μεν το παραδειγμα, αλλα δινει το μετρο της αυθαιρεσιας της σκεψης μας, πολλες φορες.

Οι Αγιοι Πατερες που τα θεσπισαν αυτα, ειχαν πνευμα και γνωση τετοια που δικαιολογει την φαινομενικη "αυστηροτητα" και το "τυπικον" των κανονων.

Εμεις αντιθετα με την "πολυπραγμοσυνη" και το υφος της αυθεντιας που τελικα ολα τα ξερει και τιποτα δεν ξερει, εχουμε φτασει στο σημειο να αμφισβητουμε τα παντα και τους παντες. Εκει μας οδηγει η υπερηφανεια μας, και ο μωρος ζηλος μας,

Και εαν φτασει καποιος να λεει οτι δεν πρεπει να υπαρχουν πρεπει, τοτε γιατι πρεπει να σωθουμε και γιατι πρεπει να υπακουμε στο Θειο θελημα; (απαγε της βλασφημιας, αλλα δυστυχως ετσι ειναι)

Λογικα Οντα ειμαστε και ελευθερα, αλλα η ελευθερια να ειναι πνευματικη και οχι ασυδοσια διανοιας και βιου..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Το Πηδάλιο

Δημοσίευση από petrosathonas »

Ας το διαβάσει κανείς. Δε νομίζω ότι απαγορεύεται. Το πιθανότερο είνια ότι θα πελαγώσει.
Ίσως μάλιστα του προξενήσει και συντριβή.
Αλλά να μην προσπαθήσει να εφαρμόσει όσα γράφονται εκεί στη ζωή του.
Ότι πει ο πνευματικός παιδιά, ότι πει ο πνευματικός. Σίγουρη και αλάνθαστη οδός. Και θεάρεστη. Τα υπόλοιπα είναι από τον εγωισμό.
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: Το Πηδάλιο

Δημοσίευση από iliasgr »

petrosathonas έγραψε:Ας το διαβάσει κανείς. Δε νομίζω ότι απαγορεύεται. Το πιθανότερο είνια ότι θα πελαγώσει.
Ίσως μάλιστα του προξενήσει και συντριβή.
Αλλά να μην προσπαθήσει να εφαρμόσει όσα γράφονται εκεί στη ζωή του.
Ότι πει ο πνευματικός παιδιά, ότι πει ο πνευματικός. Σίγουρη και αλάνθαστη οδός. Και θεάρεστη. Τα υπόλοιπα είναι από τον εγωισμό.

παρα πολυ σωστα.
ελεησον με ο Θεος
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Πηδάλιο - ή σαν πηδάλιο;

Δημοσίευση από panosgreece »

ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥς ΣΥΝΗΘΩς ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕς ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙς ΕΙΝΑΙ

ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΤΟ ΠΗΔΑΛΙΟ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΙΕΡΕΙς ΣΑΝ ΚΑΝΟΝΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ ΟΠΩς ΕΧΕΙ ΓΡΑΦΤΕΙ

Η ΣΑΝ ΠΗΔΑΛΙΟ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΥΡΤΟΥΝΑ ΣΤΡΙΒΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ;;;;;;;;;;;;;





ΠΟΛΛΕς ΦΟΡΕς ΑΚΟΥΩ ΞΟΦΑΛΤΣΑ ΙΕΡΕΙς ΝΑ ΛΕΝΕ ...ΑΑΑΑΑΑΑ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΔΑΛΙΟ
ΚΑΙ ΑΛΛΕς ΦΟΡΕς ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΝ ΜΕ [[ ΠΗΔΑΛΙΟ ]]
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: ΠΗΔΑΛΙΟ - Η ΠΗΔΑΛΙΟ

Δημοσίευση από stathis73 »

ΑΠΛΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: ΠΗΔΑΛΙΟ - Η ΠΗΔΑΛΙΟ

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Πραγματικά ειναι αυτό που λέει ο Στάθης, στις μέρες μας που ειναι πολυ δυσκολες και η Ορθοδοξία πολεμάται απο όλες τις πλευρές υπάρχει ΘΕΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ σε κάποιους τομείς και για τους λαικους και για τους κληρικούς.

Για παράδειγμα κανονικά μου είχε πει ένα μοναχος ότι δεν μπορεί να γινει ιερέας άνθρωπος που έχει πέσει σε σαρκικό πάθος ακόμα και αν έχει μεθύσει μια φορά στην ζωή του δεν μπορεί να μπεί στην ιεροσύνη. όμως στις μέρες μας και στο τεράστιο πρόβλημα που υπάρχει γίνεται οικονομία και γίνονται ιερείς σε περιπτώσεις κατ'οικονομία.

Όπως και σε κανόνες για την θεια κοινωνία, σε κάποια παραπτώματα οι κανόνες λένε ακόμα και για πολλα πολλα χρονια αποχής απο την θεια μετάληψη όμως γίνεται θεια οικονομία ανάλογα την περίπτωση.

Σαφως και οι ιερεις ειναι ανθρωποι διοτι μην ξεχνάμε ένα μέρος ακολουθεί την ιεροσύνη για επαγγελματική αποκατάσταση και όχι για θεια υποταγη και υπακοη. Οποτε χρησιμοποιουν και το πηδαλιο οπως αναφερεις.

Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΦΥΛΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΛΕΗΣΕΙ
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: ΠΗΔΑΛΙΟ - Η ΠΗΔΑΛΙΟ

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Υπάρχει μιά παροιμία που λέει:

"Ή στραβός είναι ο γυαλός, ή στραβά αρμενίζουμε".

Και επειδή ο γυαλός δεν είναι ποτέ στραβός, όταν δεν "πηγαίνουμε καλά", είναι αυτονόητο ότι αρμενίζουμε στραβά.

Και σε αυτή την περίπτωση ισχύει το παρακάτω:
panosgreece έγραψε:Η ΣΑΝ ΠΗΔΑΛΙΟ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΥΡΤΟΥΝΑ ΣΤΡΙΒΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ
Το παραπάνω όμως, είναι η εξαίρεση του κανόνα και ισχύει μόνο κατ'οικονομίαν και μετά μεγίστης διακρίσεως. (Ισχύει μόνο σε περιπτώσεις "φουρτούνας").

Γιατί αν ΔΕΝ ισχύσει το παραπάνω (κατ' εξαίρεσιν), υπάρχει ο κίνδυνος να μην ισχύσει το παρακάτω (και μάλιστα όχι κατ' εξαίρεσιν αλλά κατά κανόνα):
panosgreece έγραψε:ΤΟ ΠΗΔΑΛΙΟ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΙΕΡΕΙς ΣΑΝ ΚΑΝΟΝΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ ΟΠΩς ΕΧΕΙ ΓΡΑΦΤΕΙ
Και αν γίνει αυτό, τότε θα "στραβώσει οριστικά ο γυαλός" και όπως και αν αρμενίζουμε εμείς δεν θάχει σημασία.

Για αυτό λοιπόν υπάρχει η οικονομία και η διάκριση.....
Γιατί αν δεν υπήρχε, θα "στράβωνε ο γυαλός" και ό,τι και να κάναμε θα "βουλιάζαμε"
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
efthumhs
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1547
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Στερεά Ελλάδα

Re: ΠΗΔΑΛΙΟ - Η ΠΗΔΑΛΙΟ

Δημοσίευση από efthumhs »

Προσωπικά πιστεύω πως η διάκριση, αν και εφ' όσον υπάρχει είναι εκείνη που θα "καθοδηγήσει'" τον ιερέα αν θα είναι αυστηρός ή επιεικής στις καθε μια απο τις περιπτώσεις. Διότι καθε μια περιπτωση είναι διαφοερική.Άλλωστε και ο Γεροντας Παϊσιος έλεγε για ανάλογη περιπτωση για κάποιον ιερέα, αν δεν κάνω λάθος, που χρησιμοποιούσε το πηδάλιο αδιάκριτα, πως έκανε τους κανόνες του πηδαλίου "κανόνια"!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”