Καριές – Σίμωνοπέτρα (ερώτηση για τη διαδρομή)

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
giorgoskas
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2011 8:47 am
Τοποθεσία: Κύπρος

Καριές – Σίμωνοπέτρα (ερώτηση για τη διαδρομή)

Δημοσίευση από giorgoskas »

Χαίρετε

Μήπως έχει κάνει κανείς την διαδρομή Καριές – Σίμωνοπέτρα πρόσφατα?
Είναι δύσκολη διαδρομή?

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Καριές – Σίμωνοπέτρα

Δημοσίευση από stathis73 »

Αδελφε μπορεις ολη την διαδρομη να την κανεις με καποιο μεταφορικο μεσο.

Να κατεβεις Δαφνη με καποιο αυτοκινητο και απο εκει να περασεις το γεφυρακι που εχει την μπαρα για να μην περνανε αυτοκινητα ανεξελεγκτα και να στριψεις δεξια προς την θαλασσα οπου συνηθως εκει περιμενει το πουλμανακι που μεταφερει τους προσκυνητες επανω στο μοναστηρι.

Εαν θελεις να περπατησεις απο την Δαφνη προς την Ι.Μ.Σ.Π θα κανεις περιπου 1 ωρα και 3 τεταρτα για να φτασεις επανω.
Ο Δρομος ειναι ας πουμε χωρισμενος σε τρια σταδια, το πρωτο και το πιο δυσκολο ειναι πολυ ανηφορικο, στην συνεχεια εχει και καποια σημεια οπου γινετε ισιος ο δρομος και στο τελευταιο και το μικροτερο σταδιο πριν το μοναστηρι εχει ισιαδια και λιγο κατηφορα.
Ολος ο δρομος ειναι μεσα στον ηλιο δεν εχει δεντρα, υπαρχουν ταμπελες που σε οδηγουν στο μοναστηρι και το καλυτερο ειναι να τον κανεις πρωι για να μην "φας" ολο το ηλιο στο κεφαλι (εαν και ειναι χειμωνας) αλλα αυτο ειναι το καλυτερο.

Εγω δεν γνωριζω καποιον αλλο δρομο (πανω απο το βουνο) ξερω μονο αυτον απο καριες-δαφνη-Ι.Μ.Σ.Π

Καλο Προσκυνημα.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Καριές – Σίμωνοπέτρα

Δημοσίευση από stathis73 »

Ο Δρομος που σου λεω εγω ειναι για αυτοκινητα και ειναι χωματοδρομος και εχει και πολυ κινηση (φορτηγα ,το πουλμαν, τα μικρα πουλμανακια που μεταφερουν κοσμο) και για αυτο σου προτυνω να αποφυγεις το κομματι καριες -δαφνη με τα ποδια και να περπατησετε το αλλο δαφνη - Ι.Μ.Σ.Π.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
giorgoskas
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2011 8:47 am
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: Καριές – Σίμωνοπέτρα

Δημοσίευση από giorgoskas »

Καλή σου μέρα αδερφέ Στάθη

Ο λόγος που ρωτώ για την διαδρομή είναι γιατί επιθημο να περπατήσω από της Καριές προς την Ι.Μ.Σ. Όλες οι επισκέψεις μου προς τις μονές θα είναι οδοιπορικός.
Το προσκύνημα θα είναι 5 μέρες και θα έχει ως εξής αγαπητέ
1μερα..Αποβιβαση στον αρσανα Ι.Μ.Κωνσταμονιτου και περπάτημα προς την μονή όπου και θα διανυχτερευσουμε. *(θα είναι ακόμα ένας αδερφός μαζί μου)
2μερα..Περπατημα προς την Ι.Μ.Ζωγραφου για προσκύνημα και τελικός προορισμός την Ι.Μ.Βατοπεδιου όπου και θα διανυχτερευσουμε.
3μερα.. Περπάτημα Προς Ι.Μ.Σταυρονικιτα μέσο Παντοκράτορος
4μερα.. Ι.Μ.Κουλτουμουσιου
5μερα.. Ι.Μ.Συμονοπετρας.
Είναι η τρίτη φορά που πάμε στο ΑΟ και πάντα οδοιπορικος
Θα είναι ευχαρίστηση μου να ακούσω συμβουλές για της διαδρομές

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
giorgoskas
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2011 8:47 am
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: Καριές – Σίμωνοπέτρα

Δημοσίευση από giorgoskas »

Ευχαριστώ αδερφέ
Πως σου φαίνεται το όλο οδοιπορικό
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Καριές – Σίμωνοπέτρα

Δημοσίευση από stathis73 »

Οτι και να ειναι αδελφε μεσα στο περιβολι της Παναγιας μας ωραια θα ειναι, απλως θελει καλο "προγραμμα" και σεβασμο στα μονοπατια για να μην εχετε πισωγυρισματα και ταλαιπωριες.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Καριές – Σίμωνοπέτρα

Δημοσίευση από ravniotis »

συγχαρητηρια αφελφε. χαιρομαι που εισαι απο τους λιγους ελληνες προσκυνητες του αγιου ορους που περπατανε μεσα σε αυτο.
οσον αφορα το καρυες -σιμωνοπετρα, ειναι πολυ ομορφη διαδρομη.διαρκει 3 ωρες και το δυσκολο σχετικα κομματι ειναι το πρωτο μισαωρο, η ανηφορα δηλαδη απο τις καρυες μεχρι το σημειο "σταυρος". αναλυτικα τη διαδρομη την εχω ανεβασει πριν χρονια στο www.athos.gr, οποτε σε προτρεπω να την ψαξεις.
οσο για τις προηγουμενες διαδρομες σου, προσοχη στο μονοπατι κωνσταμονιτου-ζωγραφου. ειναι αρκετα κλειστο σε μερικα σημεια.καλο ειναι να ρωτησετε στο μοναστηρι πριν ξεκινησετε. επισης η διαδρομη βατοπαιδι-παντοκρατορος ειναι δυσκολη σχετικα με ελλειπη σημανση.
http://vision.iti.gr/sotiris/routes/rou ... d=43724814
ψαξε στο διαδικτυο για περισσοτερα.
καλο προσκυνημα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Καριές – Σίμωνοπέτρα

Δημοσίευση από aposal »

Εύχομαι κι εμείς από το φόρουμ που θα πάμε τον Μάη (ή Ιούνη), να κάνουμε όλες τις διαδρομές με τα πόδια! Για να μπορέσουμε λίγο να ξεφύγουμε από τις κακές συνηθειες της πόλης, να ταλαιπωρήσουμε λίγο το σώμα μας απελευθερώνοντας το πνεύμα προς τα πάνω και να πατήσουμε τα αγιασμένα αυτά χώματα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
giorgoskas
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2011 8:47 am
Τοποθεσία: Κύπρος

Re: Καριές – Σίμωνοπέτρα

Δημοσίευση από giorgoskas »

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ravniotis

Έχω πάρει από την ουρανουπολη ένα πολύ καλό χαρτί
τον οποίο έχει σχεδιάσει κάποιος Αυστριακός οπου
παρουσιάζονται νομίζω όλα τα μονοπάτια του ΑΟ και υψόμετρα.
Έχω περπατήσει αρκετά και έχω συναντήσει αρκετούς πατέρες μπορώ να πω παρόλο της λίγες φορές επίσκεψης μου στο ΑΟ.
Έχω περπατήσει τις εξής διαδρομές..
Συμονόπετρα – Διονυσίου
Διονυσίου – Αγ.Αννα
Αγ.Αννα – προς Μ.λαυρα μέσο κρυανερα και Αγ.νειλου (πολύ όμορφη διαδρομή μεγάλης διάρκειας και δύσκολη)
Ιβύρον – Σταυρονικήτα
Λαύρα – βιγλα, σπυλεο.αγ. Αθανασίου – Αγ.νειλου,σπ.αγ.νειλου – καυσοκαλιβια
Αν κάποιος αδερφός έχει να προτείνει κάτι, κάποιων να επισκεφτώ, να δω, η οτιδήποτε άλλο στις διαδρομές που θα πάω όπως προανέφερα είναι καλοδεχούμενες

Σας ευχαριστώ έκτων προτέρων
Ο Θεός μαζί σας
kyriakoskou
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 17, 2010 10:12 am

Re: Καριές – Σίμωνοπέτρα

Δημοσίευση από kyriakoskou »

Αδελφέ giorgoskas καλό προσκύνημα στο περιβόλι της Παναγιάς.Εγώ θα ανέβω την τρίτη για τα ΘΕΟΦΑΝΕΙΑ στην Δοχειαρίου.Μόλις γυρίσεις με το καλό θέλω πληροφορίες για την διαδρομή ΚΩΣΤΑΜΟΝΙΤΟΥ - ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΒΑΤΟΠΑΙΔΙ.Και εγώ πεζοπορώ στο ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ και θα ήθελα να μάθω για αυτή την διαδρόμη γιατί έχω σκοπό να την κανω το καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”