Ας ετοιμαστούμε για την υποχρέωσή μας (Ψυχοσάββατα)

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Ας ετοιμαστούμε για την υποχρέωσή μας (Ψυχοσάββατα)

Δημοσίευση από Domna »

ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΑΝ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ.
ΜΠΟΡΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΑΠΛΗ ΠΡΑΞΗ ΑΓΑΠΗΣ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ.

Απο το ερχομενο Σαββατο 26 Φεβρουαριου ξεκινανε τα τρια κατα σειρα Ψυχοσαββατα.
Να μην ξεχασουμε να γραψουμε και να ...
δωσουμε εγκαιρα τα ονοματα των κεκοιμημενων αδερφων και συγγενων μας.
Να γραψουμε ολους οσους γνωριζουμε,και παππουδες και γιαγιαδες και προπαππουδες και προγιαγιαδες και προ προ παππουδες και προ προ γιαγιαδες.
Κανεναν να μην λησμονησουμε.
Παντοτε να τους μνημονευουμε με μνημοσυνα,τρισαγια και στα Ψυχοσαββατα.
Και αν γνωριζουμε οτι καποιοι κεκοιμημενοι δεν εχουν συγγενεις να τους μνημονευουν,τοτε να τους γραψουμε εμεις στα δικα μας ονοματα.
Καμμια ψυχη να μην ξεχασουμε.

http://dieyxontonagion.blogspot.com/201 ... st_20.html

Μαζι με τα ονοματα ομως ας δωσουμε και ενα πιατο κολυβα για τις ομορφες ψυχουλες που βρισκονται στους ουρανους και μας βλεπουν απο ψηλα.
Μεγαλος ο μισθος που θα λαβουμε.
Καθε φορα που ακουνε οι κεκοιμημενοι αδερφοι μας τα ονοματα τους ειναι σαν να τους στελνουμε μεσα σε ενα μεγαλο ανθοδοχειο τα καλυτερα λουλουδια.
Ποσο χαιρονται οταν τους λενε οι Αγγελοι οτι δεν τους ξεχασαν οι συγγενεις και οι φιλοι που βρισκονται εν ζωη...
Αλλωστε καποιος πεθαινει οταν τον ξεχνανε.

ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΘΕΑΡΕΣΤΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΦΥΓΑΝΕ,ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΟΣΟΙ ΜΕΙΝΟΥΝ,ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.

Βρισκομαστε στην Δευτερη εβδομαδα της περιοδου του Τριωδιου.

Ευχομαστε καλο αγωνα στην Αγιες μερες που διανυουμε.

Επισης ευχομαστε μια καλη και ευλογημενη εβδομαδα σε ολους τους αδερφους και τις αδερφες μας, μιας και σημερα Κυριακη ειναι και η πρωτη ημερα της εβδομαδος.
Πολλοι ουτε καν το γνωριζουν αυτο.
Νομιζουν την Δευτερα ξεκιναει η εβδομαδα.
Η Δευτερα ειναι η δευτερη μερα,η Τριτη ,τριτη μερα κτλ. κτλ.
Η Κυριακη ειναι η μερα ολοκληρη και αφιερωμενη στον Κυριο και Θεο μας.

ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ, ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΟΥΤΕ Η ΜΕΡΑ,ΟΥΤΕ Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΟΥΤΕ Ο ΜΗΝΑΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΖΩΗ ΜΑΣ.


http://dieyxontonagion.blogspot.com/201 ... st_20.html
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ας ετοιμαστούμε για την υποχρέωσή μας (Ψυχοσάββατα)

Δημοσίευση από aposal »

Νομίζω ότι, επισήμως, τα ψυχοσάββατα είναι δύο ετησίως:
1. Το Σάββατο πριν την Κυριακή της Αποκριάς
2. Το Σάββατο του τριημέρου του Αγίου Πνεύματος.
Τα επόμενα δύο Σάββατα του πρώτου, τελούνται ως ψυχοσάββατα εκ συνηθείας. Γενικά πάντως η ημέρα του Σαββάτου είναι αφιερωμένη στις ψυχές.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
balloo
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ας ετοιμαστούμε για την υποχρέωσή μας (Ψυχοσάββατα)

Δημοσίευση από balloo »

Μια φορα ειδα μια πεθαμενη μακρυνη θεια μου στον υπνο μου τωρα δε ξερω αν ηταν θεικο το ονειρο.
Τη ρωτησα πως ειναι και μουπε οτι δεν ειμαι τακτοποιημενη γιατι ειχε εχθροτητα κτλ κτλ μουπε διαφορα.
Σκεφτηκα να της φτιαξω ενα σταρι το ψυχοσαβατο αλλα με βρηκαν ενα σωρο κακα μετα..λετε να ηταν διαβολικο το ονειρο??? Παντως που να τολμισω να ξαναφτιασω σταρια..
:-)
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ας ετοιμαστούμε για την υποχρέωσή μας (Ψυχοσάββατα)

Δημοσίευση από aposal »

Στη συντριπτικη τους πλειοψηφία τα όνειρα δεν προέρχονται εκ Θεού. Αλλά για κάθε συγκεκριμένη περίπτωση μόνον ένας καλός πνευμτικός μπορεί να απαντήσει με σχετική βεβαιότητα.
Πάνως καλό είναι να πηγαίνουμε τακτικά τα ονόματα των κεκοιμημενων αδελφών μας για να διαβαστούν από την Εκκλησία, όπως και το πρόσφορο και το στάρι.
Και αν δεν προλαβαίνεις το ψυχοσάββατο μπορείς να το κάνεις κάποιο άλλο Σάββατο. Αν συνδυαστεί και με μνημόσυνο, ακόμη καλύτερα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
balloo
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ας ετοιμαστούμε για την υποχρέωσή μας (Ψυχοσάββατα)

Δημοσίευση από balloo »

Πολλοι συνηθίζουν επισης να πηγαινουν το σιταρι ωμο αυτο απο ξερω δεν ειναι σωστο.
Τωρα θα αναφερθω σε καποια που ονειρευτηκε τη μανα της (δε ξερω το ονειρο αν ειναι θεικο βεβαια) και της ειπε:
to φαγητο δε το βάζουμε στη φωτια και το βράζουμε?
Ξερει κανεις να μας πει αν ειναι σωστο καποιος να παει ωμο σιτάρι?
:-)
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ας ετοιμαστούμε για την υποχρέωσή μας (Ψυχοσάββατα)

Δημοσίευση από aposal »

Απ' όσο ξέρω το σιτάρι πρέπει να είναι βρασμένο. Για τα όνειρα τα είπαμε παραπάνω.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ας ετοιμαστούμε για την υποχρέωσή μας (Ψυχοσάββατα)

Δημοσίευση από marinam »

οταν έχουμε αποβολή εμβρύου 2 μηνων η Εκκλησία το θεωρεί ως έκτρωση? φόνο ακούσιο? και πως μνημονευω την ψυχή του? ως αβάπτιστο? Επίσης άκουγα σήμερα στην Εκκλησία ότι επειδή διάβασε τα ονοματα ο Ιερέας σήμερα το παραάλλο Σάββατο που είναι πάλι Ψυχοσάββατο δεν χρειάζεται να πάμε ονόματα κακοιμημένων για αναπαυση των ψυχών. Αληθεύει? και τέλος όταν με το κομποσκοίνι μου κάνω την νοερά προσευχή υπέρ των κεκοιμημένων είναι ...Κυριε Ιησου Χριστε Υιε Του Θεου Ελέησον την Δούλην Σου Μαρίνα? ή Ελέησον την αμαρτωλή Δούλη Σου Μαρίνα?

προσπαθώ να ψαξω στο φορουμ να δω σχετικο λινκ με τα θεματα μου αλλά για κάποιο λόγο δεν μου "φορτώνει" την "Αναζήτηση".
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
nikoletap
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 6:01 pm
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ας ετοιμαστούμε για την υποχρέωσή μας (Ψυχοσάββατα)

Δημοσίευση από nikoletap »

Μαρίνα απ'ότι ξέρω δεν μπορούμε να μνημονεύσουμε αβάπτιστους, πόσο μάλλον αγέννητα μωρά!
Είναι στο έλεος του Θεού! Αν θυμάμαι καλά σε μια γνωστή μου που είχε αποβολή στον 2ο μήνα, ο Πνευματικός της
της διάβασε μια ευχή, γιατί θεωρείται οτι έστω και ακούσια φέρει ευθύνη και η γυναίκα. Δεν είμαι όμως σίγουρη γιατί
πάνε 10 χρόνια τώρα.

'Οσο για την ευχή "Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησόν με". Αν την λες για κάποιον άλλον στο τέλος λες ".....ελέησον την δούλη σου ή
τον δούλο σου ....(και λες το όνομα).

Ελπίζω να βοήθησα λίγο. :8
Τί ανταποδώσω τω Κυρίω περί πάντων, ών ανταπέδωκέ μοι;
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ας ετοιμαστούμε για την υποχρέωσή μας (Ψυχοσάββατα)

Δημοσίευση από marinam »

nikoletap έγραψε:Μαρίνα απ'ότι ξέρω δεν μπορούμε να μνημονεύσουμε αβάπτιστους, πόσο μάλλον αγέννητα μωρά!
Είναι στο έλεος του Θεού! Αν θυμάμαι καλά σε μια γνωστή μου που είχε αποβολή στον 2ο μήνα, ο Πνευματικός της
της διάβασε μια ευχή, γιατί θεωρείται οτι έστω και ακούσια φέρει ευθύνη και η γυναίκα. Δεν είμαι όμως σίγουρη γιατί
πάνε 10 χρόνια τώρα.

'Οσο για την ευχή "Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησόν με". Αν την λες για κάποιον άλλον στο τέλος λες ".....ελέησον την δούλη σου ή
τον δούλο σου ....(και λες το όνομα).

Ελπίζω να βοήθησα λίγο. :8
Νικολέτα μου να σαι καλά που απάντησες, περίμενα πως και πως αλλά άλλον οι αδελφοι λείπουν, είναι και Σάββατο. Ως προς την ευχή οκ όπως το φανταζόμουν. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου.
Σε ότι όμως αφορά τα αβαπτιστα, σήμερα ο Ιερέας μνημόνευσε (πως να στο πω?) την λέξη αβαπτιστα την άκουσα 5 ή 6 φορές. Μάλλον καλύτερα να ρωτήσω τον ίδιο.

Όπως και να έχει να σαι καλά, σε ευχαριστώ.
καλά να περνάς!! :8
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Ας ετοιμαστούμε για την υποχρέωσή μας (Ψυχοσάββατα)

Δημοσίευση από angieholi »

marinam έγραψε: και τέλος όταν με το κομποσκοίνι μου κάνω την νοερά προσευχή υπέρ των κεκοιμημένων είναι ...Κυριε Ιησου Χριστε Υιε Του Θεου Ελέησον την Δούλην Σου Μαρίνα? ή Ελέησον την αμαρτωλή Δούλη Σου Μαρίνα?

προσπαθώ να ψαξω στο φορουμ να δω σχετικο λινκ με τα θεματα μου αλλά για κάποιο λόγο δεν μου "φορτώνει" την "Αναζήτηση".
Νομίζω ότι είναι πιο σωστό για τους κεκοιμημένους να λέμε:
"Κύριε Ιησού Χριστέ ανάπαυσον την ψυχή του δούλου σου τάδε" και όχι "ελέησον".

Όσον αφορά για την αναζήτηση στο φόρουμ μας, διάβασε εδώ Μαρίνα, με ποιον τρόπο πλέον γίνεται:
:25 :25
viewtopic.php?f=1&t=14915
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”