Παναγούδα

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
heart
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 6:24 pm
Τοποθεσία: Κωσταντινος@Ευβοια

Re: Παναγούδα

Δημοσίευση από heart »

την επομενη φορα που θα πας πρωτα ο θεος
να πεις σε καπια μοναχη να σε παει.και
να πεις οτι θες να πας και στην κορυφη που
προσευχωταν.ευλογεια αδερφε.
"Κάθε πρωΐ ο Θεός ευλογεί τον κόσμο με το ένα χέρι, άλλ' όταν ιδή κανέναν ταπεινό άνθρωπο, τον ευλογεί με τα δυο Του χέρια. εκείνος πού έχει μεγαλύτερη ταπείνωση, είναι ο μεγαλύτερος από όλους." παπά Τύχων
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Παναγούδα

Δημοσίευση από nickzark »

Είχα την τύχη και την ευλογία να πάω στην παναγούδα την Δευτέρα 17/10/2011. Αφού χαθήκαμε στην αρχή και στην βροχή (ο οδηγός μας δεν είχε και την καλύτερη μνήμη) μας υποδέχτηκε ένας γέροντας.Πολύ καλός. Οχι ο γέρων Αρσένιος.Ξέρει κανείς πως λέγεται?? :oops:
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Παναγούδα

Δημοσίευση από panosgreece »

nickzark έγραψε:Είχα την τύχη και την ευλογία να πάω στην παναγούδα την Δευτέρα 17/10/2011. Αφού χαθήκαμε στην αρχή και στην βροχή (ο οδηγός μας δεν είχε και την καλύτερη μνήμη) μας υποδέχτηκε ένας γέροντας.Πολύ καλός. Οχι ο γέρων Αρσένιος.Ξέρει κανείς πως λέγεται?? :oops:

ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΙΟΛΑς ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΑΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΜΙΛΑΤΕ ;

ΓΙΑΤΙ ΑΠ ΤΗΝ ΜΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΤΗΡ ΑΡΣΕΝΙΟς ΑΛΛΑ ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΟΙΟς ΗΤΑΝ ΔΕΝ ΚΟΛΑΕΙ .


ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΑΤΕΡ ΕΙΣΤΕ ΕΔΩ ; ΗΣΑΣΑΣΤΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΙΣΙΟ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ; ΚΟΙΝΕς ΕΡΩΤΗΣΕΙς

ΤΩΡΑ ΑΝ ΠΗΓΑΤΕ ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΣΑς ΑΝΟΙΞΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ ΕΝΑ ΜΟΝΑΧΟς ......ΝΑΝΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ

ΤΟ ΚΕΛΛΙ ΠΑΝΑΓΟΥΔΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΝ 2 ΜΟΝΑΧΟΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ .
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Παναγούδα

Δημοσίευση από panagiotisspy »

petrosathonas έγραψε:Πολύ ωραία στη Σουρωτή.

Αυτοκίνητα πηγαινοερχόντουσαν συνέχεια.
Κάθε λογης άνθρωποι.
Μικροί, μεγάλοι, παππούδες, μωρά, αδελφοί μας με κινητικά προβλήματα, υγιείς, όλοι, όλοι, όλοι.
Που είσαι ρε Πέτρο, που χάθηκες?? :( :(
Να σ' έχει ο Θεός καλά.. :8 :8

Τα παραπάνω φέρνουν στο νου και την μεθαυριανή συνάντηση των "βόρειων" του φόρουμ, που απ' ό,τι κατάλαβα περιέχει και προσκύνημα στη Σουρωτή....
Βοήθειά σας αδέρφια....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Παναγούδα

Δημοσίευση από nickzark »

panosgreece έγραψε:
nickzark έγραψε:Είχα την τύχη και την ευλογία να πάω στην παναγούδα την Δευτέρα 17/10/2011. Αφού χαθήκαμε στην αρχή και στην βροχή (ο οδηγός μας δεν είχε και την καλύτερη μνήμη) μας υποδέχτηκε ένας γέροντας.Πολύ καλός. Οχι ο γέρων Αρσένιος.Ξέρει κανείς πως λέγεται?? :oops:

ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΙΟΛΑς ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΑΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΜΙΛΑΤΕ ;

ΓΙΑΤΙ ΑΠ ΤΗΝ ΜΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΤΗΡ ΑΡΣΕΝΙΟς ΑΛΛΑ ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΟΙΟς ΗΤΑΝ ΔΕΝ ΚΟΛΑΕΙ .


ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΑΤΕΡ ΕΙΣΤΕ ΕΔΩ ; ΗΣΑΣΑΣΤΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΙΣΙΟ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ; ΚΟΙΝΕς ΕΡΩΤΗΣΕΙς

ΤΩΡΑ ΑΝ ΠΗΓΑΤΕ ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΣΑς ΑΝΟΙΞΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ ΕΝΑ ΜΟΝΑΧΟς ......ΝΑΝΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟ

ΤΟ ΚΕΛΛΙ ΠΑΝΑΓΟΥΔΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΝ 2 ΜΟΝΑΧΟΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ .
Ε ναι, 15 χρόνια με τον γέροντα Παισιο ήταν , μας είπε.Το ρωτήσαμε τουλάχιστον αυτο :oops: .Ξέραμε οτι 2 είναι οι μοναχοί, το ένα παιδί απο την παρέα μας έιχε ξαναπάει και ήξερε τον Αρσένιο , ο οποίος και είχε κάπου να πάει και δεν μπόρεσε να μας μιλήσει οπότε μας μιλούσε ο άλλος μοναχός .Δέν ξέρει όμως ουτε αυτος πως λέγεται. Εγω προσωπικά ντράπηκα να τον ρωτήσω. Φοβήθηκα μην τον προσβάλω με την άγνοια μου.Ηταν πολύ καλος, ταπεινός.Άσπρα γένια .Δεν ξέρω αν βοήθησα καθόλου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”