Ιωσήφ Βατοπαιδινός

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

giorgospet
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ @ ΡΕΘΥΜΝΟ

Ιωσήφ Βατοπαιδινός

Δημοσίευση από giorgospet »

Μπείτε στο youtube και δείτε τις ομιλίες του π. Ιωσήφ. Εΐδικά την ομιλία '' για την βλακεία του κόσμου θα χάσουμε την υιοθεσία''.
Ο Πατέρας είναι Άγιος (προσωπική μου άποψη)νιώθει κάθε λέξη την οποία λέει και εκπέμπει μια γαλήνη ανέκφραστη.
-Για να έρθεις στην κατάσταση που να μην μπορείς να χωρέσεις την χαρά, ούτε να την εκφράσεις, χρειάζεται να προσέξεις τρία πράγματα :
• να κινείσαι απλά,
• να μην ασχολείσαι με τους άλλους,
• να λες την ευχή.
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από ANTREAS »

ειχα την τυχη να τον δω για 15 λεπτα..απιστευτος ανθρωπος..εχει πολλες ομιλιες του αμα ψαξετε..
Άβαταρ μέλους
heart
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 6:24 pm
Τοποθεσία: Κωσταντινος@Ευβοια

Re: Ιωσήφ Βατοπεδινός

Δημοσίευση από heart »

giorgospet έγραψε:Μπείτε στο youtube και δείτε τις ομιλίες του π. Ιωσήφ. Εΐδικά την ομιλία '' για την βλακεία του κόσμου θα χάσουμε την υιοθεσία''.
Ο Πατέρας είναι Άγιος (προσωπική μου άποψη)νιώθει κάθε λέξη την οποία λέει και εκπέμπει μια γαλήνη ανέκφραστη.
οπως τα λες αδελφε,ετσι ειναι!
"Κάθε πρωΐ ο Θεός ευλογεί τον κόσμο με το ένα χέρι, άλλ' όταν ιδή κανέναν ταπεινό άνθρωπο, τον ευλογεί με τα δυο Του χέρια. εκείνος πού έχει μεγαλύτερη ταπείνωση, είναι ο μεγαλύτερος από όλους." παπά Τύχων
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ιωσήφ Βατοπεδινός

Δημοσίευση από theodosis79 »

Οποιος πιάνει το κανάλι της 4ε μπορεί κάθε Παρασκευή στις 7 παρά να τις βλέπει. Αν όχι ας κανει κλικ στο παραθυράκι της 4ε εκείνη την ώρα. Εγώ θυμάμαι οτι για πρώτη φορά τον είχα ακούσει σε ραδιοφωνικές εκπομπές και έγραφα τις ομιλίες του σε κασέτες και τον καιρό που υπηρετούσα τη στρατιωτική μου θητεία τις κουβαλούσα πάντα μαζί μου. Μήπως γνωρίζετε πάντως εάν ο γέροντας ζει ακόμη ή εκοιμήθει?
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ιωσήφ Βατοπεδινός

Δημοσίευση από Christos »

theodosis79 έγραψε:Οποιος πιάνει το κανάλι της 4ε μπορεί κάθε Παρασκευή στις 7 παρά να τις βλέπει. Αν όχι ας κανει κλικ στο παραθυράκι της 4ε εκείνη την ώρα. Εγώ θυμάμαι οτι για πρώτη φορά τον είχα ακούσει σε ραδιοφωνικές εκπομπές και έγραφα τις ομιλίες του σε κασέτες και τον καιρό που υπηρετούσα τη στρατιωτική μου θητεία τις κουβαλούσα πάντα μαζί μου. Μήπως γνωρίζετε πάντως εάν ο γέροντας ζει ακόμη ή εκοιμήθει?
Ο Γέροντας είναι εν ζωή.
Πέραν των ομιλίων που υπάρχουν στο youtube μπορείτε να κατεβάσετε άμεσα τις 54 διαθέσιμες ομίλιες του γ. Ιωσήφ σε .mp3 απο τον "Παντοκράτορα"
:25
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ANTREAS
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2007 6:00 am

Re: Ιωσήφ Βατοπεδινός

Δημοσίευση από ANTREAS »

Christos έγραψε:
theodosis79 έγραψε:Οποιος πιάνει το κανάλι της 4ε μπορεί κάθε Παρασκευή στις 7 παρά να τις βλέπει. Αν όχι ας κανει κλικ στο παραθυράκι της 4ε εκείνη την ώρα. Εγώ θυμάμαι οτι για πρώτη φορά τον είχα ακούσει σε ραδιοφωνικές εκπομπές και έγραφα τις ομιλίες του σε κασέτες και τον καιρό που υπηρετούσα τη στρατιωτική μου θητεία τις κουβαλούσα πάντα μαζί μου. Μήπως γνωρίζετε πάντως εάν ο γέροντας ζει ακόμη ή εκοιμήθει?
Ο Γέροντας είναι εν ζωή.
Πέραν των ομιλίων που υπάρχουν στο youtube μπορείτε να κατεβάσετε άμεσα τις 54 διαθέσιμες ομίλιες του γ. Ιωσήφ σε .mp3 απο τον "Παντοκράτορα"
:25
σωστα γραφει ο χρηστος..ο γερωντας ζει αλλα εχει πολλα προβληματα υγειας και ετσι δεν μπορει να δεχτει επισκεπτες στο κελλι του..και εγω ημουνα απο τους τυχερους γιατι ετυχε να αισθανεται καλα εκεινη την ημερα που τον ειδα και ετσι δεχτηκε καποια ατομα για λιγη ωρα..απο οτι ξερω τωρα λογω τον πολλων προβληματων που εχει ουτε στις συναξεις στο βατοπαιδι δεν μπορει να παει..την επομενη φορα που θα παω θα κανω μια προσπαθεια να τον ξαναδω..μακαρι.πολυ πνευματικος ανθρωπος και οπως ειχα αναφερει μας ελεγε πραγματα που μπορουν να σοκαρουν καποιον που δεν ειναι κοντα στα πνευματικα θεματα με μια ανεση και με ενα χαμογελο και μια απιστευτη φυσικοτητα.ας ειναι καλα..
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Ιωσήφ Βατοπεδινός

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Καλησπέρα σας ,

Πραγματικά συμφωνώ ο γέροντας ειναι άγιος μόνο που τον ακούς να μιλά νιώθει μια γλυκύτητα στα λόγια και στο βλέμμα του. Πραγματικά απο τους αγίους του Όρους.
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Άβαταρ μέλους
heart
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 6:24 pm
Τοποθεσία: Κωσταντινος@Ευβοια

Re: Ιωσήφ Βατοπεδινός

Δημοσίευση από heart »

Εικόνα
"Κάθε πρωΐ ο Θεός ευλογεί τον κόσμο με το ένα χέρι, άλλ' όταν ιδή κανέναν ταπεινό άνθρωπο, τον ευλογεί με τα δυο Του χέρια. εκείνος πού έχει μεγαλύτερη ταπείνωση, είναι ο μεγαλύτερος από όλους." παπά Τύχων
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Ιωσήφ Βατοπεδινός

Δημοσίευση από smarti »

Εικόνα


http://vatopaidi.wordpress.com/

Σε αυτή τη σελίδα...γράφει πάρα πολλά από τον γέροντα!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ιωσήφ Βατοπεδινός

Δημοσίευση από Captain Yiannis »





Πολύ ωραίο

Δόξα τω Θεώ
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”