Γέροντας Αλύπιος -Απαντήσεις σε προβληματισμούς

Διαβάσατε ένα καλό Ορθόδοξο Χριστιανικό βιβλίο; προτείνετε το και σε μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Γέροντας Αλύπιος -Απαντήσεις σε προβληματισμούς

Δημοσίευση από Domna »

Ο τίτλος μάλλον αδικεί το περιεχόμενο του βιβλίου. Πώς θα μπορούσε όμως ν’ αποδοθεί διαφορετικά, έστω και αν ο Γέροντας Αλύπιος απαντά απλά και κατανοητά, αλλά με πνεύμα πάντοτε θεολογικό σ’ όλες τις απορίες, σε όλους τους προβληματισμούς, όχι μόνον των απλών και καλοπροαίρετων πιστών, αλλά και των απίστων που νόμισαν οι δυστυχείς, ότι θα μπορούσαν να τον προβληματίσουν ή μάλλον να τον σκανδαλίσουν.
Και το επιστέγασμα που δημοσιεύεται στο οπισθόφυλλο:
«Δεν θα σου πω εγώ αν υπάρχει Θεός ή όχι λέγει ο Γέροντας Αλύπιος. Ρώτησε τον ίδιο. Κλείσου το βράδυ σ’ ένα απόμερο δωμάτιο, γονάτισε και πες:
Εσύ, που τόσες γενιές Σε λένε Θεό,
αν υπάρχεις,
Σε παρακαλώ από τα βάθη
της καρδιάς μου, ακούμπησέ με.
Σε παρακαλώ! Δεν Σε πειράζω.
Ρίξε μια ματιά Σου πάνω μου.
Δεν είμαι εγωϊστής.
Είμαι απροβλημάτιστος.
Κι εφόσον υπάρχεις,
Εσύ είσαι ο Πλάστης μου.
Εγώ το δημιούργημά Σου, το παιδί Σου.
Βοήθα με, Σε παρακαλώ, γιατί ένας παππούς μου λέει ότι έχω αργήσει.
Αν είσαι ειλικρινής, κάτι θα αισθανθείς».

http://apantaortodoxias.blogspot.com/20 ... st_23.html
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Γέροντας Αλύπιος -Απαντήσεις σε προβληματισμούς

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

απλός καθημερινός στοχασμός Δόμνα που εκφράζει με τον καλύτερο τρόπο την καθημερινή αγωνία και του πιο απλού ανθρωπου που θέλει να πλησιάσει το θεό , που ζει μέσα στο κόσμο με τα καθημερινά προβλήματα και τις ανθρώπινες αδυναμίες.

για να εκφράσεις ή να αγαπήσεις το θεό δε χρειάζονται ουτε βαρύγδουπες λέξεις ούτε πλουμιστά λογοτεχνικά κείμενα...
χρειάζεται να σκύψουμε μέσα μας με απολυτη ησυχία , κι όπως αφουγκραζόμαστε στην ερημιά του χειμώνα τη θάλασσα , το φύσημα του αέρα , τη στάλα της βροχής έτσι να ρίξουμε τη ματιά μας , τη σκέψη μας , το νού μας επάνω Του και να τον παρακαλέσουμε να νοιώσει λίγη έστω από αυτη την ενέργεια , λίγη από αυτή την αλήθεια που είναι η δική μας αλήθεια ... είναι τότε σίγουρο πως ο θεός δε θα μας αγνοήσει και το κυριότερο , πως εμείς οι ίδιοι θα είμαστε απόλυτα ειλικρινείς απέναντί του .
Και αυτό σίγουρα είναι το μεγαλύτερο κέρδος πρώτα από όλα για εμάς τους ίδιους.
ο Χριστός σώζει....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λέσχη Αναγνωστών - Βιβλιοπροτάσεις”