για τα επερχόμενα... τα λίαν συντόμως επερχόμενα

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

για τα επερχόμενα... τα λίαν συντόμως επερχόμενα

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Αν και το είχα αναρτήσει προ καιρού, το αναρτώ πάλι... Νομίζω ότι είναι πολύ επίκαιρο...δυστυχώς ο interviewer "κόβει" τον γέροντα αρκετές φορές σε σημαντικά σημεία... παραυτά ο γέροντας δίνει αρκετές πληροφορίες προς βοήθειά μας αν και για ορισμένες πληροφορίες λέει ότι δεν έχει ευλογία να μιλήσει... Δεν κατάλαβα να δόθηκε το όνομά του...

ο γέροντας είναι από την Ιερά Σκήτη Τιμίου Προδρόμου


+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: για τα επερχόμενα... τα λίαν συντόμως επερχόμενα

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Ο γέροντας μας συστήνεται από τον interviewer ως Αγιορείτης Μοναχός από Ιερά Μονή Τιμίου Προδρόμου Αγίου Ορους... (νομίζω τη Σκήτη εννοεί ο ομιλών) μιλάει για πάρα μα πάρα πολλά θέματα που αφορούν τη χώρα μας και που έρχονται...

Τα λεπτά της ώρας που σημειώνω είναι στο περίπου γιατί δεν είχα την υπομονή να τα καταγράψω σωστά... να με συγχωρείτε. Προσπάθησα να καταγράψω όσα μπορούσα στο χρόνο που διέθετα... Κατέγραψα πληροφορίες όταν άκουγα αλλά πάντα διαβάστε με κρίση για τυχόν λάθη μου καταγραφής ακούγοντας τη συνέντευξη για δική σας πληροφόρηση από την πηγή, εάν επιθυμείτε... Πιστεύω αξίζει να την ακούσετε για τον εαυτό σας.

Ο ομιλών γέροντας αναφέρεται στον γέροντα Παϊσιο τουλάχιστον δυο φορές και σε λεγόμενα του γέροντα Σωφρονίου του 'Εσσεξ

στο 1:50 πρώτη αναφορά στον Πατέρα Παϊσιο... να μην ξοδεύουμε τις ψυχικές μας δυνάμεις, έτσι έλεγε ο γέροντας Παϊσιος στο Αγιον Ορος (και στο 16ο το εξηγεί περισσότερο γιατί...)

για να μας βρει η λιακάδα του Θεού (γιατί ούτε σε 10 ούτε σε 50 χρόνια είναι το τέλος του κόσμου και χρειαζόμαστε τις δυνάμεις μας)

ο πνευματικός είναι απαραίτητη λύση για εμάς ο πρώτος λόγος του πνευματικού μετά την εξομολόγησή μας είναι ο Θεός. Η εξομολόγηση είναι απαραίτητη

στο 4:50 απαραίτητο να μην παρουμε την καρτα του πολίτη τα βιομετρικά κλπ να τα παρατήσουμε 5:20τα βιομετρικά διαβατήρια, οχι στις ταυτότητες... και να σιχενόμαστε τον δισώνυμο αριθμό! Τον είπε ονομαστικά... δεν τον γράφω...

8-9 χρόνια θα περάσουμε... και πρέπει να αντισταθούμε μέχρι να μεγαλώσει ο διαλεκτός ποιμήν του Θεού να πάρει τα ηνία...

από 5'20 ο ποιμήν που έχει διαλέξει ο Θεός, γεννήθηκε είναι από Θεσσαλονίκη είναι ακόμη 25-26 ετών


τα ηνία θα του τα δώσει ο Θεός δεν είναι κάτι που αρπάζεται αυτή η εξουσία, θα είναι πολύ σοφός

9' Αυτός ο άνθρωπος μετά θα γίνει αυτός που θα τον συμβουλεύονται όλοι για να φτιάξουν τα κράτη τους

αλλά πρώτα πρέπει να τελειώσει σπουδές, να παντρευτεί και μετά τον πόλεμο να διοριστεί στρατιωτικός αρχηγός της Κωνσταντινούπολης

είναι ακόμη μικρός είπε ο γέροντας και θα είναι ο μελλοντικός στρατιωτικός διοικητής της Κωνσταντινούπολης

ο πατέρας του εκμηστηρεύτηκε ότι στο τέλος της ποιμαντορίας του

ο ποιμήν αυτός όπως και ο ίδιος... ο πατέρας, θα δολοφονηθούν...

απο το 1/1 2011 έχουν την πληροφορία αυτή, και μέχρι τότε ο Θεός έψαχνε ποιόν να βάλει

Οταν θα έχει ξαναχτιστεί η Κων/πολη 2020 θα είναι η Κωνσταντινούπολη πρωτεύουσα της Ελλάδας ειπε ο γέρ. Σωφρόνιος του Εσσεξ

Αυτός ο ποιμήν θα γίνει αρχηγός 7' στο τέλος της ποιμαντορίας του και αυτός και ο πατέρας του θα δολοφονηθούν, αυτό το εκμηστηρεύτηκε ο ίδιος ο πατέρας του μελλοντικού αρχηγού της χώρας μας που θα είναι διαλεγμένος από τον ίδιο τον Κύριο

10:20 ΑΝ ΤΥΧΕΙ... ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΥΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΥΣΤΥΧΙΑ Γ'ΠΠ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΠΑΜΕ ΔΥΣΤΥΧΩΣ...ζητάει ο καλός Θεός συνολική μετάνοια για κάθε κράτος

ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ Η ΜΕΤΑΝΟΙΑ... 11:06 ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΓΠΠ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΡΥΨΕ Ο ΠΑΤΕΡΑς ΠΑΪΣΙΟΣ... ΕΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΘΕΟΠΕΡΙ 12 ΚΕΦ 5 ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΕΝΑ ΤΗΛΕΓΡΑΦΗΜΑ... ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΠΑΪΣΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΩΣ... ΚΑΙ ΕΛΕΓΕ Ω! ΠΟΣΟ ΜΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΕΙ Ο ΘΕΟΣ... ΑΝ ΓΙΝΕΙ Ο Γ'ΠΠ...

10'35 3ος ΠΠ η μετάνοιά μας δεν επαρκεί να μη γίνει ο 3ος .... π.π. 10'.... 10'30 ζητάει ο καλός Θεός συνολική μετάνοια για κάθε κράτος! δεν επαρκεί η μετάνοιά μας Δεν μετανοούν τα κράτη για την αποστασία τους...

Θα σας πω ένα μυστικό οπως το έγραψα στον πρωτοσύγκελο μητ. Φωκίδας Ραφαέλ Γρίβα...

ο Τούρκος θα έρθει στην Ελλάδα καλεσμένος απο τον Τζέφρυ...

Η Ελλάδα μεγάλωσε τον Τζέφρυ τον πληρώνει... κλέβει την Ελλάδα ο Τζέφρυ... είναι κανονισμένο να έρθει ο Τούρκος για τιμωρία που έχασε τις εκλογές



12:40! Ο Παπαντρέου θα καλέσει τον Ερντογάν για να τιμωρήσει τους Ελληνες που δεν τον ψηφισαν

Μόλις θα μπει σε ένα νησί η Τουρκία, σε ένα νησί... ο Θεός θέλει να κάνουμε κίνηση προς ΝΑΤΟ, ομιλεί σχετικά με το ότι έγραψε στον Σαρκοζί και του είπε για το νησί, η επίκληση λέει είναι κάτι που επιθυμεί ο Θεός...

θα πάρει ένα νησί... ο γέροντας ξέρει ποιό είναι και αν κατάλαβα καλά το γνωρίζει ο Σαρκοζί, αλλά δεν έχει ευλογία να πει ποιό νησί

Το πρωί της δεύτερης μέρας θα ξεκινήσει ο Τούρκος προς Αθήνα γενική επίθεση των Τούρκων, τη δεύτερη μέρα... από βορρά έως το νότο θα απλωθεί η Τουρκία επιθετικά προς εμάς αλλά δεν θα προλάβουν γιατί οι Ρώσοι θα τους ανοίξουν μέτωπο

θα καλέσει ο Πούτιν τον Ερντογάν

πρώτα ο Πούτιν την ημέρα της Επίθεσης τον Τούρκο να γυρίσει πίσω έχει Δικαίωμα ο Πούτιν απο συνθήκη Γιάλτας


από το 2005 που είχε μια αποστολή και του συνέβει κάτι...
στο 15' ... γνωρίζει το νησί αλλά δεν έχει ευλογία να το πει... το νησί που θα επιτεθούν οι Τούρκοι

τη δεύτερη ημέρα της επίθεσης των Τούρκων σ' εμάς ο Ρώσος θα τους ανοίξει 1500 χλμ μέτωπο (Ιεζεκιήλ 31)


όταν ανακαλέσουν τις πρεσβείες οι δυο χώρες.... τότε θα "πέσει ο πόλεμος" εννοεί θα αρχίσει ο πόλεμος 21:20

Αλλο σημείο αναφοράς είναι η αποστροφή του λαού...


ο ίδιος ο Θεός θα τιμωρήσει όσους ξαναψηφίσουν του Μασώνους! στο 22'+

αλλά τον κόβει ο ιντερβιούερ...

Ο πόλεμος των 3ων ημερών θα χρειαστεί... αλλά το σταματάει μόνος του... και λέει δεν έχει ευλογία να μας πει

17:57... ο αντίχριστος άνθρωπος της απώλειας που λέγεται... θα τον πάρουν χαμπάρι ότι αυτός κάλεσε τους Τούρκους και θα πάρουν το τιμόνι ο Στρατός και η Εκκλησία και είπε θα βγούμε απο το μνημόνιο

ειπε ο πατέρας Παϊσιος... 23' θα δώσουν ένα διάστημα για την κάρτα... να την πάρει ο λαός

Ο γέροντας Παϊσιος μας έχει πει για εναλλακτική λύση για να ζήσουν οι οικογένειες χωράφι, ζώα, ...

θα επιτρέψει ο Χριστός πόλεμο γιατί Τον αρνούμαστε


στο 17 λέει για τις 3 μέρες πόλεμο

στο τιμόνι της χώρας ο Στρατός και η Εκκλησία
γιατί θα δουν την προδοσία απο τους κυβερνώντες 18'

17'28 μόνο τραυματίες απο πλευράς Ελλάδας όχι νεκρούς... στον 3μερο πόλεμο

18:30 από το 1998 επί του μακαριστού Χριστοδούλου συνιστούμε να μην πάρουν κάρτα ταυτότητα... υπάρχει σύσταση απο τότε απο εκκλησία

στο 19' να ρωτάτε τους Πατέρες ποιόν να ψηφίσετε! Υπάρχει αυτή η δυνατότητα!

20:22 ο νυν αρχιεπίσκοπος καλός άνθρωπος καλός Χριστιανός αλλά δεν έχει τα χαρίσματα που πρέπει να έχει γι αυτό το πόστο

αυτός ο τύπος έκοψε τον γέροντα... και δεν ακούσαμε τι είπε μετά... δυστυχώς τον έκοβε συχνά τον γέροντα...

22'22 όποιος ξαναψηφίσει τους μασώνους ο ίδιος ο Θεός θα τους τιμωρήσει

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗ ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΛΠΟ ΕΙΠΕ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΛΟΓΟ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ... ΑΠΟ ΑΓΙΟ ΙΩΑΝΝΗ ΚΡΟΝΣΤΑΝΔΗΣ... για να αποκτήσεις και να μη χάσεις να 1ον βοηθάς το μοναχισμό με προσευχή και ελεημοσύνη

ΝΑ ΒΟΗΘΑΣ έναν ανήμπορο ηλικιωμένο 2ον

>> έναν ορφανό 3ον

>> ένα άνθρωπο με ειδικές ανάγκες 4ον

>> έναν τραυματία πολέμου 5ον

23'22.... θα επιτρέψει ο Χριστός πόλεμο γιατί Τον αρνούμαστε

στο 3μηνο διάστημα που ΄δίνουν αυτοί να πάρουμε την κάρτα... βλέπει ότι οι Χριστιανοί ΤΟΝ αρνούνται... θα επιτρέψει τον πόλεμο

28'30 Κάθε κράτος έχει προσωπικό λογαριασμό με τον Θεό... ο Θεός της τάξης δεν θέλει ανακατεμένα πράγματα... η Ελλάδα θα μείνει Ελλάδα η Ρωσία θα μείνει Ρωσία...


29' 1 1/2 χρόνο η πείνα... 1/3 του πληθυσμού θα υποφέρει πολύ... θα πεινάσει η Ελλάδα

29'50 Ο Θεός Αγάπησε τον Ιούδα όσο Αγάπησε τον Υιό Του! Δεν έχει δυο αγάπες ο Θεός! Αυτό είπε ο γέροντας ότι το έχει πει ο γέροντας Σωφρόνιος του 'Εσσεξ

ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ Η ΜΕΤΑΝΟΙΑ ΜΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ!
Και αυτά είναι που θα μας βοηθήσουν αυτά τα δύσκολα χρόνια που διανύουμε και για τις δυσκολίες που θα έρθουν.

Η συνέντευξη κλείνει με τη δήλωση ότι ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΠΟΡΑ ΘΑ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙ ο 3ος Παγκόσμιος Πόλεμος, όχι ο Αντίχριστος (απάντηση σε ερώτημα τηλεθεατή)
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: για τα επερχόμενα... τα λίαν συντόμως επερχόμενα

Δημοσίευση από GeorgiosM »

Μαρία μην πιστεύουμε εύκολα ό,τι ακούμε..

στο 12:40 λέει ότι " ο Ερντογαν θα έρθει να τιμωρήσει την Ελλάδα
που το Πασόκ θα χασει τις εκλογές " κλπ.

δηλαδή, επρεπε να είχε γίνει ήδη η επίθεση Τουρκίας,
επι Παπανδρεου. Κάτι το οποίο ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ!

ανθρακες ο θησαυρός.

επίσης.

αν καποιος εχει τόσο ισχυρή αρετή ώστε α.να λεει προφητείες με πάρα παρα πολλες λεπτομέρειες, τόσες πολλες λεπτομέρειες που δεν εχω ακούσει ούτε απο
πόσους αγίους Πατέρες,

σημαίνει ότι είναι σε πολυ μεγάλα υψη και είναι παγκόσμια γνωστή η φήμη
του!

διότι πολύ απλά θα τον εχουν εντοπίσει ισχυροί στρατηγοί, επιχειρηματίες κλπ
και θα κανουν ουρά να τον συμβουλευτουν.

παρα πολύ δυσκολα θα είχε χρόνο να βγαινει στην τηλεοραση να τα πει.
θα τον ακολουθούσαν εκατοντάδες λαού. να κάνει καλά τα προβλήματά τους..
τον πόνο τους. θα επεφταν στα πόδια του εκατοντάδες για να τους δώσει
μία συμβουλή και μόνο! ή να προσευχηθεί για αυτούς!

εδω οι τραγουδιστες εχουν χιλιαδες να τους περιμένουν απεξω απο
την πόρτα τους.

τελοσπάντων, "για προφητείες" ας εμπιστευομαστε πρόσωπα
που είναι πολύ μεγάλου κύρους και όχι δίχως να εχουμε
παραλληλη καλή μαρτυρία απο πολλές καλές γνωστές
ανεξάρτητες πηγές, που να γνωρίζουν απο κοντά και για πολλά
χρόνια τη δράση του (πχ μονές, ηγουμενους, επισκόπους κλπ).

ο συγκεκριμένος μιλάει μόνος του. χωρις να συμαρτυρεί
(επιβεβαιώνει)τα λεγομενά του κανενα αλλο προσωπο μεγάλου κύρους.

για να δινει καποιος τόσο μεγάλες προφητείες, ειδικά απο την τηλεοραση
παει να πει ότι είναι παρα πολύ θαυματουργικός...
παραπάνω απο ηγούμενος, μητροπολίτης, ασκητής, δεν εχω λόγια να περιγράψω..

πράγμα που δεν με εμπνεει καθόλου με τη στάση του ο συγκεκριμένος..

μπορεί να εχει πολλα χαρίσματα, αλλά μάλλον πεφτει και σε καποια
σοβαρά λάθη.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: για τα επερχόμενα... τα λίαν συντόμως επερχόμενα

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Εντάξει Γιώργη, ο Κύριος ξέρει και ο καιρός θα δείξει. Πάντως νομίζω ότι πολλές φορές η Παναγία μας έχει αποτρέψει γεγονότα με τις προσευχές της.
Δεν μου φαίνονται τόσο παράξενα αυτά που άκουσα να λέει... δεν διέκρινα κάτι ασεβές ή ψέμα στα λόγια του γέροντα και αν μη τι άλλο νομίζω ήταν ωφέλημα αυτά που είπε. Το ότι εγώ δεν τα αμφισβητώ και τα δέχομαι καλοπροαίρετα, δεν θα έπρεπε να σας ενοχλεί. Αν πάντως η ανάρτηση σας σκανδαλίζει, ας την αφαιρέσει ο Νικόλας. Κανένα πρόβλημα.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: για τα επερχόμενα... τα λίαν συντόμως επερχόμενα

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

να προσθέσω κάτι... το μόνο που με παραξένεψε είναι που ανάφερε αυτό για το χάρισμα... αυτό μου φάνηκε κάπως...
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: για τα επερχόμενα... τα λίαν συντόμως επερχόμενα

Δημοσίευση από JohnyWest »

Θα πρέπει να διατηρούμε ιδιαίτερα επιφυλακτική θέση σε τέτοιου είδους 'προφητείες' ιδιαίτερα όταν αυτές χαρακτηρίζονται από υπέρμετρο ντετερμινισμό. Οι πραγματικές προφητείες, της Αποκάλυψης για παράδειγμα, γίνονται πλήρως κατανοητές μόνο μετά την εκπλήρωση τους και ουδέποτε a priori.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: για τα επερχόμενα... τα λίαν συντόμως επερχόμενα

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Έχεις δίκιο Γιάννη. Απλά δεν είδα να αναφέρεται στην Αποκάλυψη. Για τις προφητείες της Αποκάλυψης είναι όπως τα λες. Για όλες τις προφητείες... επαληθεύονται μόλις γίνουν τα γεγονότα...Απλά μου φαίνονται πολύ τωρινά αυτά που ανάφερε...Ομως, 'Εχετε δίκιο κι εσύ και ο Γιώργης. Πρέπει να είμαστε περισσότερο επιφυλακτικοί. Εγώ δηλαδή, εσείς μια χαρά βαστάτε :1
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
JohnyWest
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am

Re: για τα επερχόμενα... τα λίαν συντόμως επερχόμενα

Δημοσίευση από JohnyWest »

Ο πολύς ο κόσμος διψάει για προφητείες, θαύματα και σημεία προσπαθώντας να εδραίωση την πίστη του η ακόμα, να ικανοποιήσει την περιέργεια του η ακόμα και για ιδιοτελείς λόγους.

Αυτού του είδους η αναζήτηση, ενέχει τον κίνδυνο του πραγματισμού, ο οποίος έρχεται σε κάθετη αντιπαράθεση με την Ορθοδοξία, η οποία διέπεται από τα μυστικιστικά της χαρακτηριστικά. Η εμμονή στις πέντε αισθήσεις αποδεικνύεται αιρεσιογόνος παρεκτροπή κάτι που υπογραμμίζεται στην Αγία Γραφή με το “Έλληνες σοφίαν ζητούσιν..”.

Βεβαίως αν και ο Κύριος παραχωρεί σε κάποιες περιπτώσεις απτές αποδείξεις, όπως για παράδειγμα στην περίπτωση του Θωμά, εντούτοις το “μακάριοι οι μη ιδόντες και πιστεύσαντες” αποτελεί την ανώτερη μορφή στην σχέση μας με αυτόν.

Στην διδαχή του Παύλου 'γραωδεις μυθους παραιτου γυμναζε δε σεαυτον προς ευσεβειαν' εμπεριέχονται όλες οι προλήψεις και τα ψευδοσημεία που καλλιεργούν τον χρησιμοθηρισμό.

Ακριβώς με αυτό το θέμα αρχίζει και την διδαχή του στο τριακοστό έκτο λόγο του ο μέγας Πατέρας της Εκκλησίας Άγιος Ισαάκ ο Σύρος:

Εν παντί καιρώ, εν ώ ο Κύριος εγγύς εις αντίληψιν των εαυτού αγίων, χωρίς ανάγκης ου δεικνύει την δύναμιν εαυτού φανερώς εν έργω τινι και σημείω αισθητώ, ίναμη μωρανθή η αντίληψις ημών και εις βλάβην παρασκευασθή ημών
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: για τα επερχόμενα... τα λίαν συντόμως επερχόμενα

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Αδελφέ μου εν Χριστώ, Ιωάννη : ) όπως έχω γράψει σε άλλη σημερινή ανάρτηση, εγώ διψώ για τον Χριστό και ελπίζω στην Βασιλεία των Ουρανών. Όλα τα άλλα είναι έξτρα... αν και κάποτε πριν μήνες με ενδιέφεραν όπως προφητείες γιατί σκεφτόμουν αλλιώτικα... θαύματα τα έχω ζήσει προσωπικά. Και απλά αγαπώ και πιστεύω. Ευχαριστώ πάντως. :25
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
GeorgiosM
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1071
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2012 11:19 am

Re: για τα επερχόμενα... τα λίαν συντόμως επερχόμενα

Δημοσίευση από GeorgiosM »

Μαρία νομίζω ότι σε ένα φόρουμ που συζητιούνται πολλά,
νομίζω ότι έχουν χώρο και αυτές οι αναζητήσεις σου :smile: :smile: :smile:

αφού βγαίνει και τα λέει δημόσιο ο ιερέας/μοναχός!
φυσικό δεν είναι κ εμεις να αναρωτιώμαστε κάπου;

επεσες στην περιπτωση, διότι με το συγκεκριμένο βίντεο (όπως και με
μερικά άλλα), είχα ασχοληθεί αρκετά πριν απο μερικους μήνες.

τελικά σήμερα καταλήγω στο συμπέρασμα ότι αν δεν βγουν
πολύ εμπειροι γέροντες όπως ο μακαριστός Ιωσήφ Βατοπεδινός
(τώρα πλέον δεν γίνεται βέβαια),
για τους οποίους υπάρχει η καλή μαρτυρία απο αρκετές ανεξάρτητες πηγές,
και να συμφωνούν και αυτές, δηλαδή το να μαρτυρεί η Εκκλησία πλέον,
ανάβει κόκκινο λαμπάκι.

νομίζω συχνά χαρακτηριστικά όλων των μεμονομένων "προφητών" είναι
η πολλή μεγάλη ενασχόλησή τους με προφητείες, (λες και δεν κάνουν τίποτε άλλο) ,
η αναστάτωση και η ανησυχία που προξενουν,
η γενικολογία κλπ.

πχ λένε τόσα πολλά που το κεφάλι μας γίνεται καζάνι.
λενε τόσα πολλά και δεν αφήνουν χρόνο να τα σκεφτούμε ή να τα επεξεργαστούμε.
πχ λένε το ένα μετά το άλλο με καταιγιστικό ρυθμό , χωρίς καμία
δεύτερη σκέψη.

ταύτα και να με συγχωρείτε αν κάπου κανω λάθη. :smile: :smile:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”