Συζητώντας με το γέροντα Θεόκλητο Διονυσιάτη

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

charis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κυπρος

Συζητώντας με το γέροντα Θεόκλητο Διονυσιάτη

Δημοσίευση από charis »

ΙΟΥΛΙΟΣ 1997.Μια ομαδα από 5 κύπριους προσκυνητές θελήσαμε να επισκεφτούμε το Αγιο Ορος.Μεταξύ των μονών που επισκεφτήκαμε ηταν και η μονή Διονυσίου.Ενα μονοπατι οδηγουσε στον γέροντα Θεόκλητο γνωστό στο άγιο όρος για το πλούσιο συγραφικό του έργο.Μεταξύ των πολλων συζητησεων τα ακόλουθα λόγια του γέροντα έμειναν χαραγμένα στην μνήμη μου.
γεροντας θεοκλητος"απαραιτητη προυπόθεση για την σωτηρία της ψυχής μας είναι ο πνευματικος .Χωρις πνευματικό χωρίς την εκκλησία ειμαστε πνευματικά νεκροί,νεκρωσαμε την ψυχή μας.Σκοπός των ανθρώπων τώρα έγινε το τι θα φάει και αυτό με απόλαυση,πως θα αποκτήσει χρήμα , πως θα απολαυσει καλυτερα την ζωή του.Όλο οι απόλαυσεις και τα υλικά αγαθά σκέφτονται οι άνθρωποι.Κύριο χαρακτηριστικό της κοινωνίας που ζούμε η ηδονή.Η ηδονή στο φαγητό ,στα λεφτά,στο ωραίο,στην σάρκα σε όλα και έτσι αυτό δεν μας αφήνει να δούμε μέσα από την σάρκα μας αφού οι απολαυσεις που κυνηγάμε είναι για την εξωτερική σάρκα για το σώμα μας πως να το ικανοποιήσουμε.Στον άνθρωπο υπάρχει η τάση για ηδονή.Μας την έδωσε ο θεός αλλά μας την έχει δώσει αυτή την τάση για να οδηγηθούμε στον Θείο έρωτα.Μας την έδωσε για να την ακολουθήσουμε και να φτάσουμε στην Αγάπη του Θεού και ετσι με την βοήθεια του Θεού να φτάσουμε στην θέωση που είναι ο΄σκοπός του ανθώπου. Αντί λοιπόν να πάρουμε τον δρομο της ηδονής που μας έδειξε ο Θεός εμείς με την βοήθεια του σατανα πηραμε τον αλλο δρομο που οδηγει σε δευτερευοντες ηδονες και αυτες τις κάναμε σκοπο μας.Που παμε?Που παμε βρε παιδιά?Αυτά τα δευτερευοντα μεσα τα τα κάναμε τρόπο ζωής και γι αυτο απελπιζομαστεκαι αντί να διορθωθουμε να ακολουθησομαι τον δρόμο του Χριστού εμείς τρώγουμε , διασκεδάζουμε κυνηγούμε την ηδονή του σώματος και ένα σωρό άλλα για να βρούμε αναπαυση για αυτό οδηγουμαστε στο αλκοολ ,στα ναρκωτικά ,πορνείες για να βρούμε το φάρμακο στην απελπισια μας ,για να βρούμε την αναπαυση μας ομως περισοτερον απελπιζομαστε .Γιατί?Απλούστατα κυνηγαμε εκει που δεν πρεπει.Κυνηγάμε την ηρεμία μας την αναπαυση μας σε λάθους τόπους.Ενας είναι οδρόμος που μας φέρνει στην αναπαυση μας ,οΘείος Ερωτας η αγάπη του Χριστού,''εγω ειμι το φως του κόσμου",Οταν ανακαλυψεις τον Χριστό και αρχίσεις μια ζωή κοντά στον Χριστό κοντα στα μυστηρια της εκκλησίας ,προσπαθωντας να τηρήσεις τις εντολές Του τότε σιγα σιγα θα ηρεμήσει η ψυχή σου θα νοιωσεις ωραία.Ο προορισμος μας είναι τα εργα μας.Για αυτά θα δωσουμε απολογια οταν χωριστει ηψυχην απο το σωμα.Οταν η ψυχη παει στον δημιουργο της αν εζησε κοντα στο Χριστό και τα εργα της ψυχης ηταν αρεστα θα ζησει αιωνια και θα χαιρεται κοντα στον Χριστό.Αν παλι ο ανθρωπος αφιερωσε την ζωη του μεριμνώντας για το πως θα φροντισει το σωμα του ,πως θα το ικανοποιησει, φευγωντας το σωμα με τον θανατο η ψυχη διαμαρτυρεται ενω μπορουσε να τραφειενω μπορουσε να ηταν κοντα στον Χριστό δεν το εκανε.Αυτες οι αιωνιες ενοχες θα ειναι η κόλασις της. Για αυτα θα δωσουμε απολογια.Ο ανθρωπος τωρα για τι νοιαζεται ?τωρα εβγαλε την πνευματικη του ψυχικη ηδονη.Που την εχει αφήσει?Δεν σκεφτόμαστε ούτε τουρκους ουτε τιποτα.Τους τουρκους και ολους τους βαρβαρους οΘεός τους εστειλε.Δεν θυμαστε το ποιημα του Καβαφη περιμενωντας τους βαρβαρους.Ας μην το ξεχναμε.Οι ρωμαίοι καλοτρωγανε,γυναικες γυρω,διασκεδαση..ώσπου ακούνε μια φωνή να λεει..''οι βαρβαροι''.Στα όπλα αμεσως.Εκει συνειδητοποιησαν οτι υπαρχουν πιο ψιλα ιδανικα εκει συνειδητοποιησαν πως τα γλεντια δεν θα τους προσφέρουν τιποτα.Εκει σκεφτηκαν τον Θεό στα δύσκολα.Πήραν θέσεις μαχης μα τελικα οι βαρβαροι τους προσπερασαν χωρις να ερθουν σε εμπλοκή.Οι Ρωμαιοι τότε παλι ξαναρχισαν τα ιδια φαγοποτια,γυναικες'διασκεδασεις..και τωρα λεει ο Καβαφης.."και τωρα τι θα κανουμε χωρις βαρβαρους?Ετσι ειμαστε και εμεις συνεχιζει ογέροντας.Λεφτα,ευμαρεια,δεν σκεφτομαστε ουτε τον Θεο ουτε τιποτα.Τι θα κανουμε χωρις βαρβαρους?Για αυτό οθεός μας στελνει τουρκους ,αγγλους να μετανοησουμε μας στελνει προβληματα για να επιστρεψουμε κοντα τουγια να θυμηθουμε οτι υπαρχει Θεος και ότι σε Αυτον χρωσταμε τα παντα.Δεν πρεπει να ειμαστε βουτηγμενοι στην υπόγεια ταβερνα οπως τους μοιρεους του Κωστα Βαρναλη να διασκεδαζουμε,να πινουμε,να ειμαστε στο βουρκο,στο σκοταδι ενω λιγο πιο πανω να υπαρχει φως,η ζωή να υπαρχει οΘεος.
Αυτα απο σκορπιες σημειωσεις που επερνα.Μαζεψα αυτα που νομιζω θα εχουν καποιο πνευματικο κερδος και θα ηθελα να το μιοραστω μαζι σας.
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Η τελειότητα ζωής ενός Μοναχού

Δημοσίευση από Iosif »

Το επόμενο περιστατικό δεν το άκουσα εγώ ο ίδιος, αλλά μου το διηγήθηκε ένας σοβαρός και αξιόπιστος γνωστός μου.
Το περιστατικό διηγήθηκε ο Γέρων Θεόκλητος Διονυσιάτης σε κάποιο Εκκλησιαστικό ραδιοφωνικό σταθμό, και συνέβη στον ίδιο.

Κάποια μέρα, και ενώ ο Γέροντας Θεόκλητος βρισκόταν στον Ναό (μέσα στο Άγιο Όρος), του παρουσιάστηκε η Παναγία. Η Παναγία του είπε να κοιτάξει κάτω στο πάτωμα, μέσα στον Ναό. Όταν ο Γέροντας κοίταξε, είδε (ήταν ένα φαινόμενο ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ) μερικά φέρετρα που ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ βρίσκονταν Μοναχοί. Η Παναγία του είπε: «Να γίνεις ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ τους Μοναχούς».

Επειδή κάποιοι ίσως δεν καταλάβουν το νόημα της συμβουλής της Παναγίας, θα τολμήσω (με μεγάλο φόβο, για την αναξιότητα μου) να δώσω μερικές ερμηνείες, σύμφωνα ΜΟΝΟ με όσα μάς έχουν διδάξει οι άγιοι πατέρες.
Η Παναγία συμβούλευσε τον Γέροντα:
1) Να υποτάσσει το προσωπικό του θέλημα, στο θέλημα του Θεού (διότι οι νεκροί δεν έχουν δικό τους και ΑΥΤΟΝΟΜΗΜΕΝΟ από τον Θεό θέλημα).
2) Να μην έχει ΕΜΠΑΘΗ και ΑΜΑΡΤΩΛΗ σχέση και προσκόλληση με τα διάφορα έμψυχα ή άψυχα δημιουργήματα (όπως και οι νεκροί).
3) Να έχει σαν κύριο ενδιαφέρον του, την αγάπη προς τον Θεό και τον κάθε άνθρωπο. Αυτό συμβαίνει, αφού προηγηθούν τα παραπάνω σημεία 1, 2.

Η Παναγία έδωσε στον Γέροντα Θεόκλητο, το μέτρο της τελειότητας της Χριστιανικής ζωής.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iosif την Δευ Μαρ 27, 2006 5:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
nousgr
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Πάτρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nousgr »

Σας ευχαριστούμε και τους δύο και ειδικά τον Χάρη· καλωσήλθες στις συζητήσεις! :)

Παρεπιπτόντως χρόνια καλά κι ευλογημένα για την ονομαστική γιορτή σου! :)
Η ταπείνωση της αμαρτίας είναι προτιμότερη από την αλλαζονεία της αρετής... :)
charis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κυπρος

Δημοσίευση από charis »

Καλως σας βρηκα.Ευχαριστω για τις ευχες αγαπητε nous.Θα ηθελα ομως να σου αναφέρω οτι το βαπτιστικο μου ονομα ειναι Θεοχάρης και γιορταζω την τεταρτη της διακινησίμου των οσίων αυταδέλφων εκ Αρτας Θεοχάρη και Αποστόλου.
iosif12
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από iosif12 »

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΕΚΕΙ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ Ο ΓΕΡΩΝ ΘΕΟΚΛΗΤΟΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 7 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2006 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΑΝΥΓΗΡΕΩΣ ΤΟΥ ΤΙΜΙΟΥ ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ ΣΤΗΝ Ι.Μ. ΔΙΟΝΙΣΙΟΥ.
ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΟΥ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΚΟΙΜΗΘΕΙ.
orer
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 25, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από orer »

ΝΑΙ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ.

ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΧΡΟΝΟ ΑΠΟΛΟΓΗΤΗ ΤΟΥ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΜΟΝΑΧΙΣΜΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ.

ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΞΑΝΑΒΓΟΥΝ ΜΟΝΑΧΟΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΓΕΡΩΝ ΘΕΟΚΛΗΤΟ ΤΟΝ ΔΙΟΝΥΣΙΑΤΗ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΙΧΕ ΔΙΑΤΕΛΕΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΕΠΙΣΤΑΤΗΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΠΟΛΛΩΝ ΣΗΜΕΡΙΝΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΓΕΡΟΝΤΑΔΩΝ ΑΓΙΟΡΕΙΤΩΝ ΚΑΙ ΜΗ.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Ο τοπος που εμενε χρονια
Το καθισμα των Αγιων Αποστολων
Εικόνα
Εικόνα
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από PRETORIAN »

ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΤΙΜΗ ΔΙΟΤΙ Ο ΓΕΡΩΝ ΘΕΟΚΛΗΤΟΣ ΚΑΤΑΓΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ. ΤΗΝ ΝΑΥΠΑΚΤΟ
Carlos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Carlos »

orer έγραψε:ΝΑΙ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ.

ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΧΡΟΝΟ ΑΠΟΛΟΓΗΤΗ ΤΟΥ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΜΟΝΑΧΙΣΜΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ.

ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΞΑΝΑΒΓΟΥΝ ΜΟΝΑΧΟΙ ΣΑΝ ΤΟΝ ΓΕΡΩΝ ΘΕΟΚΛΗΤΟ ΤΟΝ ΔΙΟΝΥΣΙΑΤΗ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΙΧΕ ΔΙΑΤΕΛΕΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΕΠΙΣΤΑΤΗΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΠΟΛΛΩΝ ΣΗΜΕΡΙΝΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΓΕΡΟΝΤΑΔΩΝ ΑΓΙΟΡΕΙΤΩΝ ΚΑΙ ΜΗ.
ακριβώς γι' αυτό πιστεύω οτι θα ξαναβγούν τέτοιοι γέροντες.
Κάθε καλός παππούλης αφήνει και καλούς μαθητές στο πόδι του.
Την ευχή του να έχουμε.
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Οι Άγιοι τής Εκκλησίας, είναι αυτοί που κρατάνε και στηρίζουν την Εκκλησία, μετά φυσικά από τον Θεό.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”