Τί είναι τελικά ο Παπισμός;

Συντονιστής: Συντονιστές

Τί είναι ο Παπισμός;

Αίρεση
22
100%
Σχίσμα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Εκκλησία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Κράτος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Άλλο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 22

lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Οταν ένας παπικός προσεύχετε και παρακαλά έναν Αγιο πριν το σχίσμα . Κοινό μας άγιο ........... τι γίνετε ?
Αλλά τι λέω , όταν προσεύχετε στον Χριστό
Οταν ένα παιδί νέο κάθετε δυό τρεις ώρες στο δωμάτιό του με τα χέρια ψηλά και το ροζάριο στο χέρι με δάκρυα στα μάτια
Και φωνάζει ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ
Ποιός θα πει το παραμικρό για αυτό το παιδί ?
Ξέρω δεν με αφορά , καλά θα κάνω να κοιτάω τα χάλια μου
Απλά το έβαλα έτσι σαν σκέψη
(Πάλι στον απλό λαό το πήγα το θέμα όμως)
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Το Άγιο Φώς τών Ιεροσολύμων, ΑΝΑΒΕΙ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΙΚΑ ( ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ) και σε κάποιους ( όχι όλους ) απλούς Ορθοδόξους πιστούς, που περιμένουν στην Τελετή τού Αγίου Φωτός.
Φυσικά, το Άγιο Φώς ανάβει ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΑΙ στον Ορθόδοξο Πατριάρχη.
Με αυτό τον τρόπο, ο Θεός ΦΙΜΩΝΕΙ τα στόματα όσων θέλουν να κατηγορήσουν τον Ορθόδοξο Πατριάρχη, ότι δήθεν κάνει κάποια «απατεωνιά».

Ο Θεός ΔΕΝ ΕΜΠΑΙΖΕΤΑΙ, από τις διάφορες σκοπιμότητες τών ανθρώπων.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Lovethink, γίνονται και θαύματα και σε καθολικούς.

Όμως το θαύμα του αγίου Φωτός που γίνεται κάθε χρόνο γίνεται στον Ορθόδοξο Πατριάρχη
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

vasilis_m21 έγραψε:Lovethink, γίνονται και θαύματα και σε καθολικούς.

Όμως το θαύμα του αγίου Φωτός που γίνεται κάθε χρόνο γίνεται στον Ορθόδοξο Πατριάρχη
Ναι Βασίλη μου το γνωρίζω :) ευχαριστώ
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Θυμίζω επίσης, ότι ο αγιασμός που κάνουν οι Ρωμαιοκαθολικοί, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΑΛΑΤΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΘΕΙ.
Ο Αγιασμός που κάνουν οι Ορθόδοξοι, ΔΙΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΗ ΟΥΣΙΑ.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

Ο Lovethink έγραψε :
Αλλά ο ΘΕΟΣ τον απλό λαό και θα φροντίσει είτε είναι Ορθόδοξοι είτε παπικοί είτε Ινδιάνοι Ζουλού Μάο Μάο
Καλή καρδιά να έχουμε
Αδελφέ, ξέρω σου χαλάω την ηρεμία, αλλά δεν γίνεται, θα σου απαντήσω. Όταν αγοράζουμε ένα αντικείμενο π.χ. αυτοκίνητο, ο κατασκευαστής μάς δίνει ένα μικρό βιβλίο με σκοπό να το μελετήσουμε ώστε να γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε, προκειμένου το αυτοκίνητό μας να έχει καλή λειτουργία, και κατ' επέκταση να είμαστε ευχαριστημένοι. Το ίδιο έκανε και ο δημιουργός μας. Μάς έδωσε την Αγία Γραφή για να γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε τώρα, και ανάλογα τι θα πρέπει να περιμένουμε στη συνέχεια αυτής της ζωής.
Δεν σου αρέσουν τα πολλά λόγια, γι' αυτό μπαίνω στό ζουμί : Όταν έγινε ο κατακλυσμός του Νώε, νομίζεις, από τα εκατομμύρια των ανθρώπων μόνο ο Νώε είχε Καλή καρδιά ; Πιστεύω να μην διαφωνήσεις με την γνώμη μου, ότι θα ήσαν πάρα πολλοί άνθρωποι με Καλή καρδιά εκτός του Νώε. Γνωρίζεις ασφαλώς ότι δεν τους έσωσε η καλή Καρδιά. Αφού τα γνωρίζεις αυτά, γιατί γράφεις, όπως γράφεις, έξω του "βιβλίου συντηρήσεως" των ανθρώπων ; (=Αγία Γραφή).

=============

Ή Δυτική, παπική έκκλησία είναι, σχισματική καί αίρετική, άπαγορεύεται δέ είς τούς όρθοδόξους νά συμπροσεύχωνται κάν μετ' αίρετικών. ( Άνδρούτσου Συμβολική σελ. 308 ).
sakis_
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από sakis_ »

Από τα πρακτικά της Α΄Παπικής οικουμενικής συνόδου του Βατικανού το 1870

1. Το να κατηγορεί ή να καταγγέλλει κάποιος τον Πάπα είναι το ίδιο όπως το ν' αμαρτάνει ενάντια στο πνεύμα το Άγιο, είναι δε κάτι που δε συγχωρείτε ούτε σ' αυτόν, ούτε στο μέλλοντα αιώνα.

2. Αν ο Πάπας απεφθέγγετο απόφαση ενάντια στην κρίση του Θεού, τότε η κρίση του Θεού πρέπει να διορθωθεί και να μεταβληθεί.


Και ένα σωρό ακόμα βλασφημίες που δεν αντέχω ούτε να τις διαβάσω........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”