Εξετάσεις .... ή κατήχηση πριν την βάπτιση σε Ορθόδοξο ;;!!

Συντονιστής: Συντονιστές

Elpida
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Πέμ Απρ 26, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Elpida »

nkope έγραψε:
Elpida έγραψε: Είναι αλήθεια ότι οι αβάπτιστοι μυρίζουν ;μήπως είναι απλά θέμα περιοχής;
Πχ και οι Προτεστάντες πχ αβάπτιστοι είναι στην ουσία αλλά δεν μυρίζουν το ίδιο βαριά με άλλους λαούς
Τι να σου πω, θα σε γελάσω. Εγώ νομίζω ότι η μυρωδιά του σώματος είναι κυρίως θέμα ορμονών και διατροφής.

Ένας τρόπος να ξεχωρίσεις τον πραγματικό Χριστιανό από τον μη Χριστιανό είναι από την ταπεινοφροσύνη, τη μακροθυμία και το φωτεινό βλέμμα (π. Αθανάσιος Λεμεσσού).
Πιο λογικό μου ακούγεται αυτό διότι πχ κάποιοι λαοί τρώνε πιο πολλά μπαχαρικά
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από ix8ys »

nkope έγραψε:
Elpida έγραψε: Εμάς μας έγινε κατήχηση όταν είμασταν μωρά;
στη πορεία προσπαθήσαμε να έρθουμε κοντά Του
Φίλη Ελπίδα, την κατήχηση στα μωρά την αναλαμβάνουν ο Ανάδοχος (νονός ή νονά) και οι γονείς. Αν δεν την κάνουν το κρίμα στο λαιμό τους.
Το ίδιο δεν μπορεί να γίνει αν κάποιος βαπτιστεί σε μεγάλη ηλικία;
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το άγιον. Τριάς αγία, δόξα σοι.
Την πάσαν ελπίδα μου εις σε ανατίθημι, μήτηρ του Θεού, φύλαξον με
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

ix8ys έγραψε: Το ίδιο δεν μπορεί να γίνει αν κάποιος βαπτιστεί σε μεγάλη ηλικία;
Όχι φίλε Ιχθύς, γιατί όταν κάποιος είναι μεγάλος, πρέπει να αποφασίσει μόνος του αν πιστεύει στον Τριαδικό Θεό και θέλει να γίνει μέλος της Εκκλησίας. Έχει δική του θέληση και δεν μπορεί ν΄αποφασίσει κανείς άλλος γι αυτόν.
dalitis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Λεμεσός

Δημοσίευση από dalitis »

Auto to zeygari apo tin Ameriki itan arketa asxeti..
Exetaseis onomasan tin teliki egkrisi enos pneumatikou gia ti baptisi tis gynaikas.
Ti 8a pei egkrisi?
To na peis8ei enas leitourgos tis Ekkisias oti i sygkekrimeni psixi einai wrimi, syneiditopoimeni ke etoimi gia Baptisi. Den to kanei proxeira i apo ypologismo kai mono, symbatika.
Ti swstotero..
dalitis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Λεμεσός

Δημοσίευση από dalitis »

Auto to zeygari apo tin Ameriki itan arketa asxeti..
Exetaseis onomasan tin teliki egkrisi enos pneumatikou gia ti baptisi tis gynaikas.
Ti 8a pei egkrisi?
To na peis8ei enas leitourgos tis Ekkisias oti i sygkekrimeni psixi einai wrimi, syneiditopoimeni ke etoimi gia Baptisi. Den to kanei proxeira i apo ypologismo kai mono, symbatika.
Ti swstotero..
georgiadis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Παρ Μαρ 23, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από georgiadis »

Κατ' αρχ'ην να πούμε ότι η σύζυγος ήταν Μάρτυρας του Ιεχωβά. Αυτό σημαίνει ότι είχε διαβάσει την Αγία Γραφή με λάθος τρόπο, όπως την παρουσιάζουν οι Μάρτυρες.
Ο Ιερέας στην Αμερική τους έδωσε μία Καινή Διαθήκη να διαβάσουν και μετά από λίγο καιρό θα ρωτούσε κάποια πράγματα την κυρία για να δει (υποθέτω) αν άλλαξε την σκέψη της απέναντι στο Όνομα του Κυρίου που είχε μέχρι εκείνη την στιγμή. 'Οχι όμως με την έννοια της εξέτασης. Ίσως να χρειαζόταν περισσότερες ώρες συζήτησης, που είτε το ζευγάρι δεν ήθελε να "χαραμίσει", είτε δεν δεν το έβλεπε απαραίτητο να το κάνει. Μάλιστα ο σύζυγος κατηγόρησε τον Αμερικάνο ιερέα, ότι έκανε σεξουαλική παρενόχληση στην κυρία του και ότι ο σκοπός του είναι να την "κόβει" συνέχεια από τις εξετάσεις για να την βλέπει και να κάνει αυτά που της έκανε!!!!
Ήρθαν στην Ελλάδα, και τώρα κατηγορούν και τους Έλληνες Ιερείς ότι τους δημιουργούν προβλήματα με τον γάμο τους. Αλλά δεν ρίχνουν κανένα φταίξιμο στον εαυτό τους, όταν και το απλό θέμα της αγγελίας το έκαναν λάθος. Ενώ τους είπαν ότι η αγγελία πρέπει να καταχωρηθεί σε εφημερίδα καθημερινής κυκλοφορίας, αυτός πήγε και το έβαλε σε τοπική εφημερίδα της Σαλαμίνας Μηνιαίας κυκλοφορίας. Και βγαίνει και καταγγέλει ότι η Εκκλησία δεν αποδέχεται την αγγελία!!!

Μήπως τελικά ο κύριος ή η κυρία δεν θέλουν να παντρευτούν και βρίσκουν διάφορα για να το αποφύγουν;;;;;;
nikolaos-9

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

Άλλο που δεν ήθελαν τώρα ο Καμπουράκης κι ο Οικονομέας, για ν' αρχίσουν να κραυγάζουν...

Ποιός φταίει; Εμείς φυσικά, που είμαστε συνέχεια καρφωμένοι στην t.v.
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από ix8ys »

nkope έγραψε:
ix8ys έγραψε: Το ίδιο δεν μπορεί να γίνει αν κάποιος βαπτιστεί σε μεγάλη ηλικία;
Όχι φίλε Ιχθύς, γιατί όταν κάποιος είναι μεγάλος, πρέπει να αποφασίσει μόνος του αν πιστεύει στον Τριαδικό Θεό και θέλει να γίνει μέλος της Εκκλησίας. Έχει δική του θέληση και δεν μπορεί ν΄αποφασίσει κανείς άλλος γι αυτόν.
Και από ποια ηλικία και μετά γίνεται κάποιος "μεγάλος";

Γενικώς υπάρχει ένα τεράστιο θέμα-δίλημμα:
Πρέπει οι άνθρωποι να βαφτίζονται σε μικρή ηλικία ώστε να λαμβάνουν από μικροί την χάρη και την ευλογία του Αγίου Πνεύματος ή πρέπει να βαφτίζονται σε μεγάλη ηλικία όταν πλέον η επιλογή αυτή θα είναι συνειδητή;
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το άγιον. Τριάς αγία, δόξα σοι.
Την πάσαν ελπίδα μου εις σε ανατίθημι, μήτηρ του Θεού, φύλαξον με
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από pilotos »

Φίλε, το πρόβλημα είναι κατανοητό.

Ξεκαθαρίζει από τη στιγμή που ο ένας από τους δύο υπήρξε μάρτυρας του Ιεχωβά. Το άτομο αυτό , έχοντας υποστεί πλύση εγκεφάλου για πολλά χρόνια από την Εταιρία Σκοπιά, είνια λογικό να μην έχει σωστή κατανόηση στην Αγία Γραφή. Πραγματικά είναι δύσκολο σε μέλη αιρετικών ομάδων να κατανοήσουν την Ορθόδοξη πίστη και κυρίως την Ορθόδοξη Μυστηριακή ζωή. Συνεπώς, δεν πρόκειται περί εξετάσεων, αλλά περί σωστής κατανόησης του προβλήματος, αλλά και της Ορθόδοξης πίστης.

Θα ήταν καλύτερο να απευθυνθεί στην Συνοδική Επιτροπή κατά των Αιρέσεων, ώστε να του δοθούν οι κατάλληλες οδηγίες και τα κατάλληλα βιβλία κατήχησης. Τα πιο έγκριτα βιβλία Ορθόδοξης κατήχησης, που θα έπρεπε να βρίσκονται ΣΕ ΚΑΘΕ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΣΠΙΤΙ, σε κάθε ενορία, σε κάθε μοναστήρι ( σε χιλιάδες αντίτυπα και σε πολλές γλώσσες ) είναι αυτά του π. Αντωνίου Αλεβιζόπουλου, με κορυφαίο το : Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΜΑΣ .

Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΜΑΣ.

Συστηματική έκθεση της Ορθοδόξου πίστεως σε σχέση με το Ορθόδοξο φρόνημα και την Ορθόδοξη πνευματική ζωή. Το έργο αυτό αποδεικνύει πως υπάρχει όντως ένα βαθύτερο νόημα στη ζωή, πού ανταποκρίνεται στην αληθινή φύση του ανθρώπου και τη δικαιώνει.
('Εκδοση 1995, Σελίδες 591). Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΜΑΣ -Α.ΑΛΕΒΙΖΟΠΟΥΛΟΥ. 18,50 €

( http://www.ppu.gr/greek/book_gr1.htm )

( http://www.jesusportal.org/bookstore/cults.htm )

Πέρα από το γεγονός αυτό καθ' εαυτό, συνεχίζει να τίθεται ως ΜΕΙΖΟΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ η ελλειπής ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΑΤΗΧΗΣΗ των πιστών, πράγμα που πρέπει ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΛΥΘΕΙ.

Είναι χρέος ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ( κληρικών και λαϊκών ) να βοηθήσουν με κάθε πρόσφορο μέσο την ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΚΑΤΗΧΗΣΗ του ελληνικού λαού, καθώς και των άλλων λαών. Πρέπει τα βιβλία Ορθόδοξης Κατήχησης του π. Αντωνίου Αλεβιζόπουλου και τα Αντιαιρετικά του βιβλία να μπουν στις βιβλιοθήκες Ορθόδοξων ναών, μοναστηριών, αδελφοτήτων, συλλόγων, να προωθηθούν σε κατηχητικά, νεανικές ενοριακές συντροφιές, κύκλους μελέτης Αγίας Γραφής, να μεταφραστούν σε πολλές γλώσσες, να κυκλοφορήσουν και μέσω διαδικτύου ... Ο Κύριος να βρει τα κατάλληλα άτομα γι' αυτό το μοναδικό Ορθόδοξο Ιεραποστολικό έργο, με τις προσευχές όλων μας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”