Iστορία 2 φίλων

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Iστορία 2 φίλων

Δημοσίευση από Domna »

Είναι η ιστορία 2 φίλων που περπατούν στην έρημο. Κάποια στιγμή τσακώθηκαν και ο ένας από τους δύο έδωσε ένα χαστούκι στον άλλο.

Αυτός ο τελευταίος, πονεμένος, αλλά χωρίς να πει τίποτα, έγραψε στην άμμο: ΣΗΜΕΡΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΧΑΣΤΟΥΚΙΣΕ.

Συνέχισαν να περπατούν μέχρι που βρήκαν μια όαση όπου αποφάσισαν να κάνουν μπάνιο. Αλλά αυτός που είχε φάει το χαστούκι παραλίγο να πνιγεί και ο φίλος του τον έσωσε. Όταν συνήλθε, έγραψε πάνω σε μια πέτρα: ΣΗΜΕΡΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΣΩΣΕ ΤΗ ΖΩΗ.

Αυτός που τον είχε χαστουκίσει και στη συνέχεια του έσωσε τη ζωή, τον
ρώτησε : όταν σε χτύπησα, έγραψες πάνω στην άμμο, και τώρα έγραψες
πάνω στην πέτρα. Γιατί?

Ο άλλος φίλος απάντησε : «όταν κάποιος μας πληγώνει, πρέπει να το γράφουμε στην άμμο όπου οι άνεμοι της συγνώμης μπορούν να το σβήσουν. Αλλά όταν κάποιος κάνει κάτι καλό για μας, πρέπει να το χαράζουμε στην πέτρα, όπου κανένας άνεμος δεν μπορεί να το σβήσει».

ΜΑΘΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΡΑΖΕΙΣ ΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ.

Στείλε αυτή τη φράση στους ανθρώπους που δεν ξεχνάς. Αν δεν την στείλεις σε κανένα, αυτό σημαίνει ότι είσαι βιαστικός και ότι ξεχνάς τους φίλους σου.

ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ !!!!!
nestor
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από nestor »

Πολύ διδακτική ιστορία και ωφέλιμη.Μεγάλη υπόθεση να μπορεί κάποιος να σβήνει τις λύπες που του προξενούν οι άλλοι,αυτό πραγματικά δείχνει στην πράξη το νόημα της συγχώρεσης,της αληθινής ταπείνωσης και της αγάπης προς τον πλησίον.Ο Μέγας Βασίλειος λέει <<χωρίς την ταπείνωση το πάν είναι μηδέν,με αυτήν,το μηδέν είναι το πάν>>.
''Γίνου πιστός άχρι θανάτου,και δώσω σοι τον στέφανον της ζωής'' ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ΙΩΑΝΝΟΥ κεφ.β' 10
Άβαταρ μέλους
preloude
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από preloude »

ωραια η ιστορια σου αλλα δεν ειχε δρακο
blurcode
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΣ / ΠΑΤΡΑΙ

Δημοσίευση από blurcode »

Ο δράκος είναι πίσω από την πέτρα.
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Κι εμείς σ΄αυτό το forum εφαρμόζουμε ακριβώς αυτό που λέει η ιστορία της Δόμνας. Όλη την ημέρα σφαζόμαστε, αλλά μετά πάλι φίλοι, έτοιμοι να επαινέσουμε τον καλό λόγο απ΄όπου κι αν προέρχεται. Γιατί ακόμα κι αν πουμε μερικές κουβέντες παραπάνω δεν είναι τίποτε προσωπικό, απλά τη δουλειά μας κάνουμε. :lol: :lol: :lol:

(αυτό το "Nothing personal, I 'm just doing my job" από κάποια ταινία το ξεσήκωσα, όπου ο επαγγελματίας δολοφόνος κυνηγάει τον πρωταγωνιστή για να τον σκοτωσει και ταυτόχρονα λέει την επίμαχη φράση).
Carlos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Carlos »

Σήμερα ο καλύτερος μου δράκος με έφαγε
l_katerina
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από l_katerina »

κι αν ο καλύτερός σου φίλος σε πληγώνει για ..... το καλό σου??
δέχεσαι χριστιανικά τα χαστούκια που σου ρίχνει ή προσπαθείς να προστατευτείς? Τ ε λ ι κ ά, προστατεύουμε τους εαυτούς μας από τους συνανθρώπους μας ή τους βλέπουμε σαν τον ΠΕΙΡΑΣΜΟ και δεν τους αντιστεκόμαστε (μη αντιστείναι τω πονηρώ)???
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

l_katerina έγραψε: Τ ε λ ι κ ά, προστατεύουμε τους εαυτούς μας από τους συνανθρώπους μας ή τους βλέπουμε σαν τον ΠΕΙΡΑΣΜΟ και δεν τους αντιστεκόμαστε (μη αντιστείναι τω πονηρώ)???
Αυτή η ερμηνεία του "μη αντιστείναι τω πονηρώ" συγχώρησέ με αλλά μου φαίνεται λίγο παράξενη. Ο Κύριος εδώ νομίζω το είπε, όχι με την έννοια να μην αντιστεκόμαστε στον πειρασμό, αλλά με την έννοια να μην μας ενοχλεί όταν μας βλάπτει κάποιος στα του κόσμου τούτου, δηλαδή την ιδιοκτησία, την κακοπάθεια του σώματος κλπ. και ότι σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να διεκδικούμε το δίκιο μας, ανταποδίδοντας το άδικο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”