Τοις μετρητοίς

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

santo
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από santo »

Γιατί όταν εσύ έχεις κάποιον που σε αγαπά προσέυχεται για σένα κάνει για σενα τα πάντα είναι ο πατέρας σου, εσύ δεν νιώθεις την αγάπη να του προσφέρεις κατι ( όχι χρήματα φυσικά, άλλα κατι, κατι έστω ένα γέυμα κατι που να πηγάζει από την καρδιά σου.) Εγώ ετσι νιώθω..... :roll: :roll:
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

Santo, η πληρωμή για έναν ιερέα, είναι να βλέπει πνευματική αναβάθμιση των μελών του ποιμνίου του.Να νιώθει σαν καλός πατέρας οτι οι πιστοί της ενορίας του μετέχουν ενεργά στην εκκλησία και στα μυστήριά της,και τότε έχει την καλύτερη ανταπόδοση από μέρους τους.Αλλωστε οι ιερείς πληρώνονται όπως όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι και είναι υποχρεωμένοι να εργαστούν.Ομως ο ιερέας που πορεύεται με Ορθόδοξο πνεύμα,έχει σαν απόρροια αυτής του της πνευματικότητας και στενή επαφή με το ποίμνιό του.Βοηθά όλους πιάνοντάς τους από το χέρι και διδάσκοντας οτι η εκκλησία είναι θεραπευτήριο ψυχών και σκοπός μας είναι η κάθαρση,η φώτιση,και η θέωση.Αλλά δυστυχώς,επειδή εκκοσμίκευσαν την εκκλησία,παύσαμε να την θεωρούμε οίκο ορθοπραξίας και την νιώθουμε σαν οργανισμό συναλλαγών.Δυστυχώς!!!
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Η μεταξύ μας σχέση (μεταξύ Χριστιανών εννοώ), όταν δεν είναι εμπαθής, χαρακτηρίζεται από αδελφική αγάπη. Στα πλαίσια της αγάπης αυτής ο καθένας μας κάνει αυτό που μπορεί από τη θέση που είναι, για να καλύψει τις ανάγκες των αδελφών του, χωρίς να προσδοκά σε κανένα αντάλλαγμα γι αυτό παρά μόνο την αγάπη του Θεού.

Πολύ περισσότερο οι κληρικοί που έχουν αποφασίσει να θυσιάσουν τον εαυτό τους για τις ανάγκες του ποιμνίου τους, δεν είναι δυνατόν να προσδοκούν σε καμιά αναγνώριση κανενός είδους απ΄αυτό. Απ΄την άλλη μεριά το ποίμνιο θα μπορούσε σε αναγνώριση της προσφοράς του ποιμένα του, να δείξει την ευγνωμοσύνη του με τρόπο που δε θα τον προσβάλλει. Βρείτε εσείς τον τρόπο.
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από ix8ys »

santo έγραψε:νομίζω πως τους Ιερείς πρέπει να τους ευχαριστούμε για τα μυστήρια τα οποία μας τελούν με κάποιο τρόπο . Είτε με ένα δωράκι είτε με κατι άλλο εκτός από χρήματα. Τα χρήματα είναι και η ευκολη λύση για τους λαικους
Εχτές, στο μνημόσυνο που κάναμε για τον πατέρα μου, ο Παπάς, κοίταγε και ξανακοίταγε τα χρήματα που του δώσαμε. Ίσως να τα βρήκε λίγα και του καταφάνηκε.

Προσωπικά, επειδή δεν θέλω να πιστέψω ότι οι ίδιοι οι Ιερείς έχουν κάνει τον «Οίκο του Θεού, οίκο εμπορίου», θέλω να πιστεύω ότι τα βρήκε πολλά και δεν το πίστευε, γι' αυτό και τα κοίταγε και τα ξανακοίταγε.

Υ.Γ. Όπως και έχει πάντως, τα κοιμητήρια έχουν καταντήσει πολύ μεγάλη μπίζνα.... δυστυχώς :(
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το άγιον. Τριάς αγία, δόξα σοι.
Την πάσαν ελπίδα μου εις σε ανατίθημι, μήτηρ του Θεού, φύλαξον με
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

O αδελφός nkope έγραψε :
γιατί ο Θεός είναι ανενδεής δεν ωφελείται σε τίποτε απ΄αυτά. Ο Θεός ζητά τον ίδιο μας τον εαυτό, αυτόν να του προσφέρουμε

Θυσίαν και προσφοράν ουκ ηθέλησας, σώμα δε κατηρτίσω μοι.
Ολοκαυτώματα και περί αμαρτίας ουκ ευδόκησας.
Τότε είπον,
ιδού ήκω,
εν κεφαλίδι βιβλίου γέγραπται περί εμού,
του ποιήσαι, ο Θεός, το θέλημά σου.


====================
Η συνύφανσις του ελληνικού έθνους με την Εκκλησίαν του, με κέντρο το Οικουμενικό μας Πατριαρχείο, εκορυφώθη κατά τους ζοφερούς χρόνους της μακράς και στυγνής του δουλείας, κατά τους οποίους η Εκκλησία περιέβαλεν υπό την σκέπην αυτής το ατυχήσαν έθνος και διέσωσεν εις τους κόλπους της, ως άλλη κιβωτός, μαζί με την πάτριον θρησκείαν και την εθνικήν γλώσσαν και την εθνικήν ενότητα και διετήρησεν, έστω και με αμόρφωτα όργανα και με «οστράκινα σκεύη» και, εν γένει, με ατελέστατα μέσα, αφενός αλώβητον την μνήμην του ενδόξου εθνικού παρελθόντος, αφετέρου δε άσβεστον τον πόθον προς την ελευθερίαν...
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Ακριβώς φίλε silver (με εκπλήσσει η αλαγή σου), ο προφήτης Δαυίδ λέει στον 50 ψαλμό,

¨Κύριε τα χείλη μου ανοίξεις και το στόμα μου αναγγελεί την αίνεσίν Σου. Ότι ει θέλησας θυσίαν έδωκα αν, ολοκαυτώματα ουκ ευδοκήσεις. Θυσία το Θεώ πνεύμα συντετριμμένον, καρδίαν συντετριμμένην και τεταπεινωμένην ο Θεός ουκ εξουδενώση". (το έγραψα από μνήμης και σε μονοτονικό, γι αυτό συγχωρείστε μου τις ανορθογραφίες).

Αυτό θέλει από μας ο Θεός, καρδία συντετριμμενη και τεταπεινωμένη, που ν΄αναγνωρίζει ότι χωρίς τη Θεία Χάρι δεν υπάρχει σωτηρία, ότι καλό κάνουμε προέρχεται από το Θεό κι ότι κακό απ΄την μεταπτωτική φύση μας.
santo
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από santo »

καποιος Ιερέας που τον ρώτησα για το θέμα των τυχερών λεει :

:-k
είναι αμαρτία να ζητάει το Ιερέας χρήματα.
Όταν όμως του προσφέρουν κάτι καλό είναι να έχουμε διάκριση.
Δεν μπορούμε πάντα να αρνούμαστε γιατι αυτό κρύβει εγωισμό...
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΧΡΗΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ.....
κάπου το λεει και ο άγιος Ιωάννης της Κονστάνδης....
να δέχεστε ότι σας προσφέρουν για να μην έχεται εγωϊσμό.

Αυτά μου ειπε ο παππούλης και εγω σιώπησα γιατι κατάλαβα οτι μεγάλη αρετή η διάκριση.. :hello2:
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

Ο nkope έγραψε :
Ακριβώς φίλε silver (με εκπλήσσει η αλαγή σου),
Αδελφέ είναι άραγε αποτέλεσμα της διπλής "παιδαγωγικής" ποινής του
athos.edo;
Εν πάσει περιπτώσει, θέλω να σε διαβεβαιώσω, δεν υπάρχει ουδεμία αλλαγή. Άλλωστε σε αυτή την ηλικία είναι ..λίγο δύσκολο.
Νάσαι καλά.


===============

Αι Κλαζομεναί υπήρξαν πατρίς του διασήμου αρχαίου φιλοσόφου Αναξαγόρα, παρά ταύτα όμως οι αρχαίοι Κλαζομένιοι ήσαν, ως φαίνεται, ονομαστοί δια την χυδαιότητά των, ως υποδηλούται εκ της γνωστής παροιμίας: Έξεστι Κλαζομενίοις ασχημονείν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”