Παναγία η Υπάρχουσα

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

eggys
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Παναγία η Υπάρχουσα

Δημοσίευση από eggys »

Εικόνα

ΣΗΜΕΡΟΝ 21 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΕΟΡΤΑΖΕΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ.


Η εικόνα αυτή αγιογραφήθηκε μετά από αποκάλυψη της Υπεραγίας Θεοτόκου το 1995 σε μίαν κοπέλα στα Ιεροσόλυμα που ήταν πρωτύτερα μουσουλμάνα, η οποία καθοδηγημένη κατόπιν υπό της Θεοτόκου βαπτίστηκε Ορθόδοξη Χριστιανή.

Το θέλημα της Θεοτόκου είχε ως εξής:
“Θέλω να μου φτιάξετε μιαν εικόνα όπου το πρόσωπόν μου θα είναι λυπημένον, τα ενδύματα μου μαύρα και τα τρία πρώτα δάκτυλα του δεξιού χεριού μου ενωμένα, το δε όνομα της εικόνος θα είναι «Η ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ»”.


Η εικόνα εθαυματούργησε την ημέρα των Εισοδίων της Θεοτόκου 2002 βγάζοντας δάκρυα. Έκτοτε έχει τους οφθαλμούς βουρκωμένους.

Το λυπημένον της Πρόσωπο, τα μαύρα της ρούχα, μαζί με τα δάκρυά της δείχνουν την αποστασίαν της ανθρωπότητας και προμηνύουν τα επερχόμενα δεινά και την παρουσία του Αντιχρίστου.

Τα τρία πρώτα δάχτυλα του δεξιού χεριού φανερώνουν την Αγίαν Τριάδα, τον μόνον αιώνιον και αληθινόν Θεόν.

Το δε όνομα «ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ» υποδηλώνει ότι όντως υπάρχει μητέρα του Θεού και έχει το Σώζειν δια της τοσαύτης χάριτος όπου τυγχάνει. Και αν την βλασφημούν οι αιρετικοί και οι αντίχριστοι ότι δεν υπάρχει, εμείς θα ομολογούμεν πάντοτε: «Συ υπάρχεις Θεοτόκε, και Εσένα έχουμε μεσίτρια οι αμαρτωλοί προς τον Κύριον».

Άγιος Τόπος Τιμίας Αλύσεως του πρωτοκορυφαίου Απ. Πέτρου, Ιεροσόλυμα, ββ’.



ΕΡΧΕΤΑΙ,ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΣΤΑΘΗΝΑΙ...........................
PerlMaster
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Τρίτος πλανήτης από τον Ήλιο

Δημοσίευση από PerlMaster »

Σας παρακαλώ, μήπως υπάρχει κάποια καλύτερη φωτογραφία αυτής της εικόνας ? Θα ήθελα να τη τυπώσω όσο το δυνατόν καλύτερα , με συγκήνησε πολύ.
defender
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 10, 2011 11:54 am

Η ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ

Δημοσίευση από defender »

Εικόνα

Η Παναγία η Υπάρχουσα

Η εικόνα αυτή αγιογραφήθηκε μετά από αποκάλυψη της Υπεραγίας Θεοτόκου το 1995 σε μία κοπέλα στα Ιεροσόλυμα που ήταν πρωτύτερα μουσουλμάνα, η οποία καθοδηγημένη κατόπιν υπό της Θεοτόκου βαπτίστηκε Ορθόδοξη Χριστιανή.
Το θέλημα της Θεοτόκου είχε ως εξής:
"Θέλω να μου φτιάξετε μία εικόνα, όπου το πρόσωπό μου θα είναι λυπημένο, τα ενδύματά μου μαύρα και τα τρία πρώτα δάχτυλα του δεξιού χεριού μου να είναι ενωμένα, το δε όνομα της εικόνας θα είναι "Η ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ"".

Η εικόνα εθαυματούργησε την ημέρα των Εισοδίων της Θεοτόκου το 2002, βγάζοντας δάκρυα. Έκτοτε έχει τους οφθαλμούς βουρκομένους. Το λυπημένο Της πρόσωπο, τα μαύρα Της ρούχα, μαζί με τα δάκρυά Της, δείχνουν την αποστασία της ανθρωπότητας και προμηνύουν τα επερχόμενα δεινά και την παρουσία του αντίχριστου. Τα τρία πρώτα δάχτυλα του δεξιού χεριού φανερώνουν την Αγία Τριάδα, τον μόνον αιώνιο και αληθινό Θεό. Το δε όνομα δηλώνει ότι όντως υπάρχει μητέρα του Θεού και έχει το Σώζειν διά της ταύτης χάριτος όπου τυγχάνει. Και αν και την βλασφημούν οι αιρετικοί και οι αντίχριστοι ότι δεν υπάρχει, εμείς θα ομολογούμε πάντοτε: "Συ υπάρχεις Θεοτόκε, και Εσένα έχουμε μεσίτρια οι αμαρτωλοί προς τον Κύριον".

Άγιος Τόπος Τιμίας Αλύσεως του πρωτοκορυφαίου Απ. Πέτρου, Ιεροσόλυμα, ββ’.

Η Παναγία η Υπάρχουσα γιορτάζει στις 21 Νοεμβρίου.

"ταίς πρεσβείαις της Θεοτόκου, Σώτερ, σώσον ημάς"
eirini36
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 10:54 am

Re: Η ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ

Δημοσίευση από eirini36 »

έχω αυτή την εικόνα..μιά στο σπίτι και μια στο πορτοφόλι μου..πέρυσι την άκουσα για πρώτη φορά..όταν ένας ιερέας που έτυχε να γνωρίζω μόλις είχε έρθει απο τους Αγίους Τόπους και μου τις έδωσε και μου είπε την ιστορία αφού ήταν παρόν είπε όταν έγιναν όλα..φυσικά μετά έμαθα απο άλλους και όχι απο αυτόν ότι τον καθέρεσαν..τώρα ο θεός να με συγχωρέσει...
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Η ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ

Δημοσίευση από stathis73 »

:8 :8 :8 :8






Χαίρε νύμφη Ανύμφευτε.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Η ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ

Δημοσίευση από stathis73 »

:8 :8 :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Georgios1
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2013 9:07 pm

Re: Παναγία η Υπάρχουσα

Δημοσίευση από Georgios1 »

:8 Η εικών αυτή ιστορήθη εν σχεδίω και μορφή κατ’αποκάλυψιν της Υπεραγίας Θεοτόκου το 1995 εις μίαν κοπέλα στα Ιεροσόλυμα όπου ήτο το πρότερον μουσουλμανίς, η οποία καθοδηγηθείσα κατόπιν υπό της Θεοτόκου εβαπτίσθη Ορθόδοξος Χριστιανή.

Το θέλημα της Θεοτόκου είχε ως εξής:
“Θέλω να μου φτιάξετε μιαν εικόνα όπου το πρόσωπόν μου θα είναι λυπημένον, τα ενδύματα μου μαύρα και τα τρία πρώτα δάκτυλα του δεξιού χεριού μου ενωμένα, το δε όνομα της εικόνος θα είναι «Η ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ»”.

Η εικόνα εθαυματούργησε την ημέρα των Εισοδίων της Θεοτόκου 2002 βγάζοντας δάκρυα. Έκτοτε έχει τους οφθαλμούς βουρκωμένους.

Το λυπημένον της Πρόσωπο, τα μαύρα της ρούχα, μαζί με τα δάκρυά της δεικνύουν την αποστασίαν της ανθρωπότητος και προμηνύουν τα επερχόμενα δεινά και την παρουσία του Αντιχρίστου.

Τα τρία πρώτα δάχτυλα του δεξιού χεριού φανερώνουν την Αγίαν Τριάδα, τον μόνον αιώνιον και αληθινόν Θεόν.

Το δε όνομα «ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ» δηλοί ότι όντως υπάρχει μητέρα του Θεού και έχει το Σώζειν δια της τοσαύτης χάριτος όπου τυγχάνει. Και αν την βλασφημούν οι αιρετικοί και οι αντίχριστοι ότι δεν υπάρχει, ημείς θα ομολογούμεν πάντοτε: «Συ υπάρχεις Θεοτόκε, και Εσένα έχουμε μεσίτρια οι αμαρτωλοί προς τον Κύριον». :8

Άγιος Τόπος Τιμίας Αλύσεως του πρωτοκορυφαίου Απ. Πέτρου, Ιεροσόλυμα, ββ’.
Εικόνα «Ταις πρεσβείαις της Θεοτόκου, Σώτερ, σώσον ημάς»
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Παναγία η Υπάρχουσα

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Σπάνια αγιογραφία Μόνη της η Παναγία δίχως τον Χριστό
Την ευχη της
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Georgios1
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2013 9:07 pm

Re: Παναγία η Υπάρχουσα

Δημοσίευση από Georgios1 »

Dimitris39 έγραψε: Την ευχη της
Αμήν! σε όλους μας! :8
Εικόνα «Ταις πρεσβείαις της Θεοτόκου, Σώτερ, σώσον ημάς»
Άβαταρ μέλους
Georgios1
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2013 9:07 pm

Re: Παναγία η Υπάρχουσα

Δημοσίευση από Georgios1 »



«Ταις πρεσβείαις της Θεοτόκου, Σώτερ, σώσον ημάς»
Εικόνα «Ταις πρεσβείαις της Θεοτόκου, Σώτερ, σώσον ημάς»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”