Ομοιοπαθητική και Ορθοδοξία

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
123
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1768
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 27, 2006 5:00 am

Ομοιοπαθητική και Ορθοδοξία

Δημοσίευση από 123 »

Π. Αντώνιε, την ευλογία σας.

Πολύ θα ήθελα να μάθω την άποψή σας στο θέμα "Ομοιοπαθητική και Ορθοδοξία". Διάβασα διάφορα στο

http://www.orthodox.net.gr/modules.php? ... e&sid=50#1

και απόρησα, γιατί πριν χρόνια έκανα κι εγώ Ομοιοπαθητική θεραπεία και δεν είδα να υπεισέρχονται στον εσωτερικό μου κόσμο. Συγκεκριμένα είχα νεύρωση στομάχου και μετά από λήψη του φαρμάκου που δίνουν (κάψουλες) θεραπεύτηκα. Τις κάψουλες τις πήρα από φαρμακείο και μάλιστα την απόδειξη (όπως και της επίσκεψης) την κατέθεσα στο Ταμείο Υγείας της ασφάλειάς μου, που αναγνωρίστηκε. Τώρα αν οι νεοεποχίτες έχουν μπει κι εδώ... τι να πω... θα πρέπει να φοβόμαστε και τον ίσκιο μας...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κι ο Κύριος μαζί σας.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ

Δημοσίευση από pAntonios »

Μεγάλο το θέμα και πολύ σπουδαίο διότι και πολλοί χριστιανοί καταφεύγουν στην Ομοιπαθητική και μάλιστα σε χριστιανούς γιατρούς!

Με έχει απασχολήσει σαν γιατρό και ψυχίατρο αλλά και σαν πνευματικό.

Επιγραμματικά θα πω ότι τα προβλήματα είναι τρία!

1) Οι βάσεις της Ομοιοπαθητικής είναι στον αποκρυφισμό (Χάνεμαν κλπ)

2) Καθημερινά δημοσιεύονται έρευνες στην ιατρική που δείχνουν ότι τα αποτελέσματα οφείλονται στο φαινόμενο placebo δηλαδή του εικονικού φαρμάκου.

3) Τα φάρμακα της Ομοιοπαθητικής είναι χημικά H2O (!) δηλαδή νερό αλλά πολλά από αυτά διαβάζονται από μάγους όπως απερίφραστα έλεγε ο διορατικός άγιος γέρων Πορφύριος, το οποίο και πιστεύω 100%.

Από εκεί και μετά αν αναλύσουμε τα παραπάνω μπορεί να γράψουμε βιβλία..
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

ΚΛΕΙΔΩΜΑ ! ! !

Δημοσίευση από pAntonios »

Συμφωνώ με αυτό που "ακούστηκε" από μερικούς ότι δεν θα πρέπει τα πνευματικά θέματα να κλειδώνονται τόσο νωρίς... Ας υπάρχει μια κατ' αρχήν πολυφωνία και αν κάποιος το παρακάνει μπορούμε να σβύνουμε μερικές περιττές εγγραφές καινα νοικοκυρεύεται ο χώρος.

Από την άλλη, έπεσα τυχαία στο θέμα Ομοιοπαθητική σε άλλη κατηγορία και ζαλίστηκα από τον όγκο εγγραφών αλλά και τις αλλεπάλληλες τοποθετήσεις μερικών (των ίδιων) ανθρώπων. Συγνώμην, αλλά αυτό δε νομίζω ότι βοηθάει το διάλογο και μάλιστα τον περαστικό αναγνώστη που θέλει να ωφεληθεί από ένα θέμα. Από τη μια αναρρωτιόμαστε αν οι Άγιοι είναι αλάθητοι και από την άλλη διεκδικούμε εμείς το αλάθητο σε κάθε άποψη!!!

Ίσως θα πρέπει οι Διαχειριστές να βρουν ένα τρόπο να μπλοκάρουν την αδολεσχία μερικών που θέλουν να γράφουν όλες τις σκέψεις τους!!!
Για παράδειγμα να μη μπορεί κάποιος να κάνει πάνω από 1-2 εγγραφές μέσα σε ένα 24ωρο. Νομίζω είναι απόλυτα λογικό. Διαφορετικά χανόμαστε σε έναν κυκεώνα που εγώ (όπως πιστεύω και αρκετοί άλλοι) τουλάχιστον αδυνατώ να παρακολουθήσω, εκτός κι αν έχω αϋπνίες!!!

Καλή ξεκούραση!
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: ΚΛΕΙΔΩΜΑ ! ! !

Δημοσίευση από lovethink »

pAntonios έγραψε:Ίσως θα πρέπει οι Διαχειριστές να βρουν ένα τρόπο να μπλοκάρουν την αδολεσχία μερικών που θέλουν να γράφουν όλες τις σκέψεις τους!!!
Για παράδειγμα να μη μπορεί κάποιος να κάνει πάνω από 1-2 εγγραφές μέσα σε ένα 24ωρο. !
Επιτρέψτε σε μας τους υπόλοιπους τους κακούς και "αδολέσχιους" κοσμικούς να έχουμε ανάγκη συζήτησης και ανταλλαγής απόψεων
Δεν μας αρκεί το "είναι κακό ή είναι καλό" θέλουμε να γνωρίζουμε το γιατί κάτι είναι κακό ή καλό
Ευχαριστώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”