Χριστιανικές οργανώσεις

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Χριστιανικές οργανώσεις

Δημοσίευση από max1 »

Χαίρετε,
θα ήθελα να σας θέσω κι εγώ ένα ερώτημα. Ποια είναι η γνώμη σας για τις διάφορες χριστιανικές οργανώσεις που υπάρχουν ανά την Ελλάδα;
Το ρωτάω γιατί χθες συζητούσα το θέμα με τον πνευματικό μου και δεν ήταν και τόσο υπέρ. Είπε πως το να στέλνεις τα παιδιά σου σε τέτοιους "κύκλους" αποδυναμώνουν τα κατηχητικά των ενοριών.
Μεταξύ μας ούτε εγώ βρίσκω σωστό αυτό που κάνουν ορισμένοι, το λεγόμενο "κύκλο" που συγκεντρώνονται και μελετάνε όλοι μαζί την Αγία Γραφή, χωρίς όμως την παρουσία κάποιου ιερέα.
Και εξαιτίας αυτών των ομάδων μήπως ακούγονται και κάποια άσχημα σε βάρος της εκκλησίας μας;
Ποια είναι η γνώμη σας και κύρίως ποια η γνώμη των πνευματικών σας; Ίσως καλό θα ήταν να ακούσουμε και τη γνώμη του π. Αντωνίου γι' αυτό.
Μεταξύ μας (δεν ξέρω αν είναι άσχετο ή όχι με το θέμα) ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιες γυναίκες πηγαίνουν σε μοναστήρια και ακολουθούν μοναστική ζωή ως "αφιερωμένες". Γιατί δε γίνονται μοναχές; Ποια η διαφορά;
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από filotas »

Φίλε max1 το θέμα το έχουμε ξανασυζητήσει εκτενώς στο παρελθόν και μάλιστα με θυελλώδεις δημοσιεύσεις. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η λεγόμενες "Χριστιανικές Οργανώσεις" ή κατ΄ άλλους παραεκκλησιαστικές οργανώσεις έπαιξαν και θετικό και αρνητικό ρόλο στην ιστορία της Εκκλησίας της Ελλάδος.

Ο θετικός ρόλος ήταν ότι φρόντισαν στην ενδυνάμωση και στην υπεράσπιση της Ορθοδοξίας από τις επιθέσεις του ιστορικού υλισμού και των αιρέσεων. Ο αρνητικός ρόλος ήταν η εκτροπή τους σε ευσεβιστικούς κύκλους, που επέκριναν την Εκκλησία και προωθούσαν λανθασμένα μη Ορθόδοξα πρότυπα. Επίσης έπαιξαν εξαιρετικά αρνητικό ρόλο στην εξέλιξη του Ορθόδοξου μοναχισμού.

Οι γονείς μου γνωρίστηκαν σε μια τέτοια οργάνωση κι εγώ μεγάλωσα μέσα σε μια τέτοια οργάνωση. Η εμπειρίες μου είναι και θετικές και αρνητικές. Γνώρισα τον Χριστό, αλλά όχι και την Εκκλησία. Κι επειδή χωρίς συμμετοχή στην Εκκλησία δεν υπάρχει υγιής πνευματική πρόοδος, κάποια στιγμή κινδύνευσα να χάσω και την επαφή μου με το Χριστό.

Φίλε μου, αν κάποιος επιθυμεί και μπορεί να βοηθήσει τους συνανθρώπους του, είτε να γνωρίσουν το Χριστό και την Εκκλησία είτε να τους βοηθήσει στα πρακτικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν, μπορεί να το κάνει μέσα από την Εκκλησία, την ενορία του ή και την τοπική Μητρόπολη. Αν απευθυνθεί εκεί είμαι βέβαιος ότι θα βρει τον τρόπο να παράξει έργο.

Η δημιουργία οργανώσεων ανεξάρτητων από την Εκκλησία, σπάνια οδηγεί διαχρονικά σε θετικά αποτελέσματα.

Ευτυχώς σήμερα οι παραεκκλησιαστικές οργανώσεις τείνουν να σβήσουν, ενώ αντίθετα δυναμώνει το έργο των Μητροπόλεων.
chrisden
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από chrisden »

Μια ενδιαφέρουσα απάντηση στο ερώτημα εδώ: http://www.alopsis.gr/alopsis/organos.htm

Χρήστος
xrysanthi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Δεκ 10, 2008 11:11 am

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από xrysanthi »

Ευτυχώς σήμερα οι παραεκκλησιαστικές οργανώσεις τείνουν να σβήσουν, ενώ αντίθετα δυναμώνει το έργο των Μητροπόλεων.

Καθόλου, μια χαρά είναι, δεν έχουν τόσο κόσμο όσο στο παρελθόν βέβαια..
Αλλά συνεχίζουν δυναμικά..ειδικά ο Σωτήρας.....
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση από filotas »

Ο max1 ζήτησε την άποψή μας για τις οργανώσεις, όχι το αν εξακολουθούν να υπάρχουν. Εσύ Χρυσάνθη δεν έχεις άποψη για τις Χριστιανικές Οργανώσεις;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”