Ενάντια στη θρησκεία (Χρήστος Γιανναράς)

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Φίλε Ionas όχι μόνο δεν τους αποθαρρύνω αλλά επισημαίνω με έμφαση τη βαρύνουσα σημασία της στάσης τους σ΄αυτή την ηλικία:
Είναι ζήτημα ζωής και θανάτου (της ψυχής) ειδικά στις μικρότερες ηλικίες ν΄αγωνιστεί ο άνθρωπος, ζώντας ενεργά τη ζωή της Εκκλησίας, να ελέγξει τα σαρκικά πάθη για να παραδώσει τον εαυτό του κατά το δυνατόν αλώβητο στο μελλοντικό σύντροφό του, αν επιλέξει το γάμο, ή στο Χριστό αν επιλέξει το Μοναχισμό. Κάθε πτώση στον τομέα αυτό πληρώνεται στο μέλλον με πολλά δάκρυα και πόνο, αν δεν αποβεί μοιραία.
Απλά είπα ότι καταναοώ την δυσκολία του αγώνα τους, γιατί την ηλικία αυτή την πέρασα κι εγώ κι όχι αλώβητος, κι οι συνέπειές της θα με κυνηγούν σ΄όλη μου τη ζωή.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Βέβαια όλοι εσείς που τα λέτε αυτά τώρα είστε πάνω από 30 και ξεχνάτε τους "αυνανισμούς" που ρίχνατε από τα 16 μέχρι να βρείτε σύζυγο
Δεν μιλάω αισχρά
Μιλάω επιστημονικά που έλεγε και σε μια ελληνική ταινία η Ζωϊτσα η Λάσκαρη
Αλλά έτσι είναι
Ας μας κάνει αυτή τη συζήτηση για τους νέους λοιπόν κάποιος που δεν αυνανίσθηκε ποτέ του και δεν γνώρισε ποτέ του το ίδιο του το σώμα
Εκεί σε θέλω κάβουρα
Καλή Σαρακοστή
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Γιά διάβασε, νεαρέ μου, πιό προσεκτικά αυτά τα σοφά που γράφει από την πείρα του, ο φίλος μας ο Nkope και ελπίζω να καταλάβεις......
Δεν προσπαθούμε να πείσουμε κανέναν για να τον κάνουμε οπαδό μας...Λέμε μερικές αλήθειες: " όποιος θέλει ..." λέει, αν δεν θέλει κακό του κεφαλιού του.
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Κι όσο για τους σαρκικούς πειρασμούς Μάνο, αν νιμίζεις ότι έχουν ηλικία και θα γλυτώσεις μόλις περάσεις τα 30, σε γελάσανε :lol: :lol: .

Γνωστός πρώην Μητροπολίτης, διδάκτωρ της Θεολογίας και πολυγραφότατος, με άψογο βίο μέχρι τα 65 του, έπεσε σε σαρκικό πειρασμό σ΄αυτή την ηλικία κι έτσι αναγκάστηκε να παραιτηθεί απ΄τη Μητρόπολη του και να χάσει όλα έίχε κερδίσει με τους αγώνες του μια ολόκληρη ζωή. Κανείς δεν είναι ασφαλής. Αρκεί μια στιγμή χαλάρωσης σ΄οποιαδήποτε ηλικία και πάρ΄τον κάτω.

Ειδικά αν νομίσεις ότι είσαι υπεράνω, τότε να δεις γλέντια :lol: :lol: :lol: .
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Ionas έγραψε:Λέμε μερικές αλήθειες: " όποιος θέλει ..." λέει, αν δεν θέλει κακό του κεφαλιού του.

Ιονά απλά έχω βαρεθεί
Εχω βαρεθεί να βλέπω ανθρώπους που αυνανίσθηκαν να το παίζουν ΘΕΟΛΟΓΟΙ πάνω στη φύση των άλλων
Εχω βαρεθεί να μιλάνε συνεχώς άνθρωποι και να έχουν θέση και γνώμη για τα πάντα
Εχω βαρεθεί να πιάνουμε στο στόμα μας συνέχεια την σεξουαλικότητα του κάθε ανθρώπου και την ερωτική του συμπεριφορά από έφηβος σε νέος και σε ώριμο άνθρωπο και να τη κοσκινίζουμε λες και γνωρίζουμε κάτι
Και το χειρότερο που βαρέθηκα ?
Ο τρόπος ο εχθρικός και επιθετικός του τύπου "κακό του κεφαλιού σου άμα σου αρέσει άμα γουστάρεις έτσι είναι άμα σ'αρέσει " κτλπ
Ε όχι
Δε μου αρέσει να βλέπω ανθρώπους που χάρηκαν την ωρίμανση της σεξουαλικότητάς τους και που την χαίρονται ακόμα έστω και μέσα στα πλαίσια ενός γάμου να καλούν άλλους να μη το κάνουν
Πως απαιτείς παρθενία όταν εσύ δεν την τηρείς ? όταν εσύ δεν την κατάφερες να την κάνεις κτήμα σου ?

ΥΠΕΡΟΧΟ πράγμα η αγνότητα
και θεωρώ ΥΠΕΡΤΥΧΕΡΟΥΣ όσους την κράτησαν μέχρι το γάμο
Αλλο το ένα όμως και άλλο το άλλο
Καλή Σαρακοστή
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25135
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

nkope έγραψε:Κι όσο για τους σαρκικούς πειρασμούς Μάνο, αν νιμίζεις ότι έχουν ηλικία και θα γλυτώσεις μόλις περάσεις τα 30, σε γελάσανε :lol: :lol: .

Γνωστός πρώην Μητροπολίτης, διδάκτωρ της Θεολογίας και πολυγραφότατος, με άψογο βίο μέχρι τα 65 του, έπεσε σε σαρκικό πειρασμό σ΄αυτή την ηλικία κι έτσι αναγκάστηκε να παραιτηθεί απ΄τη Μητρόπολη του και να χάσει όλα έίχε κερδίσει με τους αγώνες του μια ολόκληρη ζωή. Κανείς δεν είναι ασφαλής. Αρκεί μια στιγμή χαλάρωσης σ΄οποιαδήποτε ηλικία και πάρ΄τον κάτω.

Ειδικά αν νομίσεις ότι είσαι υπεράνω, τότε να δεις γλέντια :lol: :lol: :lol: .
Αν κρίνω από τον εαυτό μου που είμαι 45 και που από τα 34 μου είχα μπει στη διαδικασία "Τιθάσευσης", ή μάλλον ελέγχου, μπορώ να πώ ότι το μόνο που κατάφερα είναι να με κοροϊδεύει ο πονηρός και να με ταλαιπωρεί συνέχεια! Μάλιστα σε κάποιες περιόδους που νομίζω ότι έχω καταφέρει να τον κρατώ σε σχετική απόσταση, μου δίνει μια σφαλιάρα τέτοια, που με κάνει να αισθάνομαι (ευτυχώς) μηδαμινός, ένα παιχνίδι στα χέρια του!
Τότε συνειδητοποιώ πως ό,τι καταφέρνω οφείλεται στην βοήθεια του Θεού, όταν όμως αυτό το οικειοποιούμαι, αρχίζοντας να πιστεύω ότι με τις δικές μου δυνάμεις μπορώ να τα καταφέρω, με αφήνει να τρώω τις καρπαζιές που με συνεφέρουν!
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

nkope έγραψε:Κι όσο για τους σαρκικούς πειρασμούς Μάνο, αν νιμίζεις ότι έχουν ηλικία και θα γλυτώσεις μόλις περάσεις τα 30, σε γελάσανε :lol: :lol: .
l: .
ncope με σένα δεν έχω πρόβλημα
Είσαι πάντα ευγενικός σε ότι λες και ότι καταθέτεις
Με ενοχλεί ο "αυταρχισμός" και μόνο

Οσο αφορά το θέμα ηλικία είναι υπέροχο που είμαστε ζωντανοί οργανισμοί και έχουμε πειρασμούς όπως λες
Οι "πειρασμοί" όπως λες είναι η "εναρκτήριος" δύναμη για να λειτουργήσει σεξουαλικά ο οργανισμός μας
Δεν είμαστε πέτρες
Στο χέρι μας είναι να μετατρέψουμε τον κάθε πειρασμό σε ωφέλεια

Από την άλλη ....... είδες μια υπέροχη γυναίκα περιποιημένη πανέμορφη και γυρίζεις στο σπίτι και βρίσκεις τη Μαρίκα με τη παντόφλα και τη ρόμπα τη ξεχειλωμένη
Εμ .... όλοι έχουν ευθύνη
Δεν πρέπει να παρατάει κανείς τον εαυτό του όταν έχει άνθρωπο δίπλα του
(άσχετο αλλά μου'ρθε)
Καλή Σαρακοστή
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

lovethink έγραψε:
Ionas έγραψε:Λέμε μερικές αλήθειες: " όποιος θέλει ..." λέει, αν δεν θέλει κακό του κεφαλιού του.

Ιονά απλά έχω βαρεθεί
Εχω βαρεθεί να βλέπω ανθρώπους που αυνανίσθηκαν να το παίζουν ΘΕΟΛΟΓΟΙ πάνω στη φύση των άλλων
Εχω βαρεθεί να μιλάνε συνεχώς άνθρωποι και να έχουν θέση και γνώμη για τα πάντα
ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ :!:
Αν έχεις εσύ μια φορά βαρεθεί εμείς έχουμε χίλιες!!!!!
Γιατί δεν αφήνεις συζήτηση που να μην τη χαλάς........
Τι θέλεις λοιπόν......... Πάρε πλακάτ και πανώ και διαφήμισε την αμαρτία και το κακό κοντά στο Γιανναρά και όλο το Νικολαϊτικό συμοθύλευμα.........

Καλά λένε στο χωριό μου " ο λύκος την τρίχα αλλάζει όχι τη γνώμη..."
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

lovethink έγραψε: Από την άλλη ....... είδες μια υπέροχη γυναίκα περιποιημένη πανέμορφη και γυρίζεις στο σπίτι και βρίσκεις τη Μαρίκα με τη παντόφλα και τη ρόμπα τη ξεχειλωμένη
Εμ .... όλοι έχουν ευθύνη
Δεν πρέπει να παρατάει κανείς τον εαυτό του όταν έχει άνθρωπο δίπλα του
(άσχετο αλλά μου'ρθε)
Μάνο μου, έχει σημασία πως βλέπεις τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου, σαν σύντροφο της ζωής σου, ή σαν αντικείμενο που σου προσφέρει ηδονή. Γιατί η Μαρίκα έχει κάνει παιδιά μαζί σου, κι απ΄τις εγκυμοσύνες και τον καθημερινό αγώνα, μαζί με τον πανδαμάτορα χρόνο, έχει χάσει ίσως την αρχική της θηλυκότητα. Ο έρωτας που συνδέει στην αρχή τα νέα ζευγάρια μετατρέπεται σε βαθειά αγάπη, όπως το κρασί με το χρόνο μετατρέπεται σε κονιάκ. Στη συνέχεια τα ζευγάρια όταν ωριμάσει η σχέση τους απολαμβάνουν, ο ένας το σώμα του άλλου σαν μια προσφορά στην κοινή τους αγάπη.

Γιατί φίλε μου η ερωτική ορμή είναι κάτι που δεν κρατά για πολύ ούτε με τη γυναίκα σου ούτε με καμιά άλλη γυναίκα, κι αν δεν αντιμετωπίσεις τη σαρκική σχέση με το άλλο φύλο στη σωστή βάση τότε δεν θα μπορέσεις ποτέ να στεριώσεις σταθερή σχέση και γάμο, αλλά θα θέλεις ν΄αλλάζεις συνεχώς συντρόφους, ψάχνοντας το άπιαστο, καταστρέφοντας έτσι και το σώμα σου και την ψυχή σου, αλλά κι όποιο άτυχο πλάσμα πιαστεί στα δίχτυα σου.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

nkope έγραψε:
lovethink έγραψε: Από την άλλη ....... είδες μια υπέροχη γυναίκα περιποιημένη πανέμορφη και γυρίζεις στο σπίτι και βρίσκεις τη Μαρίκα με τη παντόφλα και τη ρόμπα τη ξεχειλωμένη
Εμ .... όλοι έχουν ευθύνη
Δεν πρέπει να παρατάει κανείς τον εαυτό του όταν έχει άνθρωπο δίπλα του
(άσχετο αλλά μου'ρθε)
Μάνο μου, έχει σημασία πως βλέπεις τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου, σαν σύντροφο της ζωής σου, ή σαν αντικείμενο που σου προσφέρει ηδονή. Γιατί η Μαρίκα έχει κάνει παιδιά μαζί σου, κι απ΄τις εγκυμοσύνες και τον καθημερινό αγώνα, μαζί με τον πανδαμάτορα χρόνο, έχει χάσει ίσως την αρχική της θηλυκότητα. Ο έρωτας που συνδέει στην αρχή τα νέα ζευγάρια μετατρέπεται σε βαθειά αγάπη, όπως το κρασί με το χρόνο μετατρέπεται σε κονιάκ. Στη συνέχεια τα ζευγάρια όταν ωριμάσει η σχέση τους απολαμβάνουν, ο ένας το σώμα του άλλου σαν μια προσφορά στην κοινή τους αγάπη.

Γιατί φίλε μου η ερωτική ορμή είναι κάτι που δεν κρατά για πολύ ούτε με τη γυναίκα σου ούτε με καμιά άλλη γυναίκα, κι αν δεν αντιμετωπίσεις τη σαρκική σχέση με το άλλο φύλο στη σωστή βάση τότε δεν θα μπορέσεις ποτέ να στεριώσεις σταθερή σχέση και γάμο, αλλά θα θέλεις ν΄αλλάζεις συνεχώς συντρόφους, ψάχνοντας το άπιαστο, καταστρέφοντας έτσι και το σώμα σου και την ψυχή σου, αλλά κι όποιο άτυχο πλάσμα πιαστεί στα δίχτυα σου.
Συμφωνώ μαζί σου ΑΠΟΛΥΤΑ ncope
Πάντα ότι λες το λες με σεβασμό στον συνομιλητή σου και αυτό μου αρέσει
Και βέβαια έχεις δίκιο
Και δεν δικαιολόγησα τίποτα απλά είπα ότι πρέπει ακόμα και παντρεμένο να είναι ένα ζευγάρι να μην αφήνετε σκεφτόμενος/η ( έδεσα το γαϊδαρό μου) όπως λένε αλλά να φροντίζει να είναι ακόμα λίγο αρεστή/ος για το έτερόν του ήμιση
αυτό είπα απλά
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”