Σχολεία : Αποκαθήλωση των εικόνων

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Και που εισαι ακομα.................

Σιγα-σιγα, με μικρα αλλα σταθερα βηματα παμε εκει που ξερουμε ολοι.
Παρα την "λυσσαλεα" αντισταση ορισμενων, το πραγμα δεν μπορει να σταματηθει, εχουμε ηδη μπει στην τελικη ευθεια για να ερθει η συγχυση του μυαλου, η απαξιωση των ιερων, ο πληρης ελεγχος επανω σε ολα, οι διαταγες για το τι θα πρεπει να ειναι καλο και τι κακο, τι αποδεκτο και τι οχι.

Ερχεται το μελλον οπου οι Χριστιανοι λεγονται τρελοι και τρομοκρατες/εχθροι του συστηματος και αποτελουν απειλη για τους πολιτες αφου οι ιδεες τους ειναι παρωχημενες/ξεπερασμενες και επικίνδυνες.

Ενα μελλον γεματο απο πολιτες-ερμαια-δουλους που στο μονο που διαφερουν απο αυτους του 1800 ειναι οτι αντι να ταιζονται απο το αφεντικο, παιρνουν χρηματα για να το αγορασουν μονοι τους.....
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

Σεβαστε μοι π. Αντωνιε,δεν ξερω αν ζειτε στην αθηνα-μου εχει δωθει η εντυπωση πως ειστε εκ της συμπρωτευουσης ορμωμενος-οπου η κατασταση με τους (κυριως λαθριους) μεταναστες και μαλιστα ους μουσουλμανους!!!πιστεψατε με π.Αντωνιε και αγαπητοι μου αδελφοι,ειναι ΤΡΟΜΕΡΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΙΣ!!!ΠΑΕΙ!!!ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ!!!

ναι,ναι,δεν ειμαι καθολου υπερβολικος!!μενω στην κυψελη!στην κυψελη πλεον-που καποτε ζουσε ολη η αριστοκρατια-ειναι σπανιο να συναντησεις ελληνα στο δρομο!!!ας ελθει καποιος αδελφος απο το φορουμ που να μενει κυψελη-πατησια και ας το αρνηθει αυτο!!δεν νομιζει οτι θα βρεθει καποιος!!
μια φιλη νηπιαγωγος μου ελεγε προχτες οτι στην ταξη της εχει 15 παιδακια.μονον τα 2 ειναι ελληνακια!!!!!!!!!δεν ειναι δε μονον οτι -ιδιως οι αλβανοι-γεννοβολανε συνεχως-απεναντι μου μενουν 4 οικογενειες αλβανων.οι γυναικες ειναι παντα γκαστρωμενες οποτε τις βλεπω!!!!

αλλο δε...καποιος φιλος και συμμαθητης μου ιερευς μου διηγηθηκε το εξης περιστατικο...βρισκοταν με την πρεσβυτερα του στην λαικη αγορα.η πρεσβυτερα προπορευτηκε λιγο και ο ιερευς παρεμεινε λιγο πιο πισω.περναει ενας μουσουλμανος παρακαλω και αφου επιασε ενα σημειο του σωματος του, του λεγει με σπαστα ελληνικα"ολοι οι παπαδες ειστε π..."!!!!!!!ΠΟΙΟΣ?Ο ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΣ!!!!ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΗ ΧΩΡΑ !!!!ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
ποιος τους εδωσε τετοιο θαρρος?δεν φοβουνται κανεναν πια αδελφοι μου!!!ειναι ασυδοτοι!!!
αλλος φιλος ιερευς οτι τον κλωτσησαν 2 μαυροι στο τρολλευ(για τους βορειοελλαδιτες που ισως δεν γνωριζουν...το τρολλευ ειναι το λεωφορειο ...με τα κερατα!!!!να κανουμε και λιγο χιουμορ!!! :o :o
εχω και αλλα περιστατικα λεγειν υμιν,αλλα φοβαμαι οτι ισως καποιοι ου δυνησονται βασταζειν αυτα!!!και βεβαιως οι κακοτητες αυτες δεν απευθυνονταν στα τιμια προσωπα των ιερεων μας ,αλλα σ αυτο που εκπροσωπουν..την ΕΚΚΛΗΣΙΑ,ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ,ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!

και μου ελεγαν οι ιερεις .."τι να τους κανεις τωρα αυτους??"τους απαντω"να φωναξετε την αστυνομια"!και οι 2 γελασαν στο ακουσμα της απαντησεως μου!!!!!"και τι θα τους κανει η αστυνομια ,νομιζεις"ειπαν."αν μη τι αλλο,θα τους τριξει τα δοντια"ειπα."μα ολοι αυτοι την κοροιδευουν την αστυνομια¨"ειπαν οι πατερες.


πως κατηντησε ετσι αδελφοι μου η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΛΛΑΔΑ μας????ειμαστε ξενοι μες την ιδια μας την χωρα!δεν ειμαι σε καμμια περιπτωση ρατσιστης!!!!!μην το ισχυριστει κανεις αυτο παρακαλω!!.θα ειναι ψεμα.αγαπω ολους τους ανθρωπους ,αλλα το θεμα των οικονομικων μεταναστων εχει αφεθει στο ελεος...ουτε ξερουμε ποσοι ειναι...ουτε ξερουμε καν ποιοι ειναι.....


τι πρεπει να γινει κατα τη γνωμη σας?
Άβαταρ μέλους
preloude
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από preloude »

το καλυτερο που μπορει να γινη ειναι να τηρηθει ο νομος και το συνταμα οτι λενε οι νομοι του κρατους. μετα να ανοιξουν μερικες φυλακες ακομα γιατι αυτες ειναι λιγες και μετα βλεπουμε.
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

μα πως θα τηρηθει ο νομος?αφου η αστυνομια δεν μπορει να τον επιβαλλει-οχι οτι δεν θελουν οι αστυνομικοι,αλλα τους εχουν αχρηστευσει οι πολιικοι,επιτηδες!!!!η μονη λυση ειναι να γυρισουν στη χωρα τους οι παρανομοι!!!μα πως θα γινει αυτο????εχουμε γεμισει μουσουλμανους!!!ηδη στα σχολεια υπαρχουν πολλα προβληματα!!!
εχει γινει 2η αλωση,και μαλιστα χωρις πολεμο,με τη λαθρομεταναστευση και τις συνεχεις γεννησεις παιδιων εκ μερους των λαθραιων οικονομικων μεταναστων!!
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

alithis έγραψε:μα πως θα τηρηθει ο νομος?αφου η αστυνομια δεν μπορει να τον επιβαλλει-οχι οτι δεν θελουν οι αστυνομικοι,αλλα τους εχουν αχρηστευσει οι πολιτικοι,επιτηδες!!!!η μονη λυση ειναι να γυρισουν στη χωρα τους οι παρανομοι!!!μα πως θα γινει αυτο????εχουμε γεμισει μουσουλμανους!!!ηδη στα σχολεια υπαρχουν πολλα προβληματα!!!
εχει γινει 2η αλωση,και μαλιστα χωρις πολεμο,με τη λαθρομεταναστευση και τις συνεχεις γεννησεις παιδιων εκ μερους των λαθραιων οικονομικων μεταναστων!!
Συμβαίνουν τέτοια στην Ελλάδα! κάνουν τέτοια οι πολιτικοί μας που είναι όλοι τους πατριώτες, και υπάρχουν και υπερπατριώτες.
Άμα αλλάξουν οι "έλληνες" πολιτικοί και φύγουν οι λαθρομετανάστες, να μου τρυπήσεις την μύτη που λέει και ο λαός μας. Αυτό είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Νόμος!! ποιός Νόμος, οι νόμοι είναι μόνο γιά να την πληρώνουν οι νομοταγείς πολίτες, όλοι οι παράνομοι από την κεφαλή μέχρι τα νύχια αλωνίζουν ανενόχλητοι. Πιάστ'αυγό και κούρεφτο.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

panos0 έγραψε:Και που εισαι ακομα.................

Σιγα-σιγα, με μικρα αλλα σταθερα βηματα παμε εκει που ξερουμε ολοι.
Παρα την "λυσσαλεα" αντισταση ορισμενων, το πραγμα δεν μπορει να σταματηθει, εχουμε ηδη μπει στην τελικη ευθεια για να ερθει η συγχυση του μυαλου, η απαξιωση των ιερων, ο πληρης ελεγχος επανω σε ολα, οι διαταγες για το τι θα πρεπει να ειναι καλο και τι κακο, τι αποδεκτο και τι οχι.

Ερχεται το μελλον οπου οι Χριστιανοι λεγονται τρελοι και τρομοκρατες/εχθροι του συστηματος και αποτελουν απειλη για τους πολιτες αφου οι ιδεες τους ειναι παρωχημενες/ξεπερασμενες και επικίνδυνες.

Ενα μελλον γεματο απο πολιτες-ερμαια-δουλους που στο μονο που διαφερουν απο αυτους του 1800 ειναι οτι αντι να ταιζονται απο το αφεντικο, παιρνουν χρηματα για να το αγορασουν μονοι τους.....
Ακουσε αδελφε μου, μπορει οπως λες να εχουμε μπει στην τελικη ευθεια ,αλλα ο Χριστιανος ηταν και ειναι παντοτε στο πεδιο της μαχης.
Αναλογα με τις καταστασεις και τροπος της απαντησης του.
Γιατι μονο ο τροπος αλλαζει,η απαντηση παραμενει η ιδια : εμεις ακολουθουμε το Χριστο και την διδασκαλια Του αναλλοιωτη.
Δεν θα ακολουθουμε,δεν θα υπακουομε,δεν θα συνεργαζομαστε.
Θα φωναξουμε,θα διαμαρτυρηθουμε,θα αντισταθουμε με νομιμα και μη βιαια μεσα, χωρις μισος ,αλλα με αμετακινητη αποφασιστικοτητα.
Ας με βαλλουν στο τρελλοκομειο η στη φυλακη, εκει θα ειναι ο Παραδεισος μου αν ειμαι με το Χριστο. Καλυτερα φυλακη και τρελλοκομειο,παρα στην Κολαση που θα επικρατει εξω.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

Βλέπω μια αρνητική επίδραση από τον panos0 και τον alithis και για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Αν όλα όσα λέτε είναι 100% αλήθεια (που δεν είναι γιατί ο άνθρωπος έχει την τάση να τα βλέπει όλα ποιο μαύρα από ότι είναι στην πραγματικότητα) ΠΟΙΟ ακριβώς είναι το πρόβλημα;

Το ότι υπάρχουν άνθρωποι διαφορετικών ιδεών; Το ότι δεν μας σέβονται; Το ότι είναι ξένοι; Μα ΟΥΤΕ εμείς του σεβόμαστε. Σκεφτήτε... θέλουμε να μην έχουν διαφορετικές ιδέες αλλά να σκέφτοντε σαν και εμάς για να μην νιώθουμε εμείς άσχημα. Θέλουμε να μας σέβονται ενώ εμείς πάμε σε κάποιο φόρουμ και λέμε αρνητικά πράγματα γι' αυτούς (για να μην αναφέρω ότι με αυτόν τον τρόπο καταθλίβετε και τους άλλους συμφορουμίστες που γι' αυτό είστε ΕΣΕΙΣ υπεύθυνοι όχι εκείνοι) και βάζουμε και στο τέλος την ταμπέλα του "ξένος", "αλλοδαπός" κ.τ.λ.

Το ξέρω ότι δεν τα λέτε με κακό σκοπό και ότι αυτό είναι απλά η απογοήτευση σας, όμως για να συνεχίσω να είμαι ειλικρινής εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω. Αν αυτοί έχουν φτάσει στο σημείο να είναι τέτοιου είδους άνθρωποι με όλα τα αρνητικά τους, εμείς που έχουμε μαζί μας το Φως πως και είμαστε τόσο σκοτεινοί επίσης; Μήπως λοιπόν δεν φταίνε αυτοί αλλά εμείς; Μήπως εμείς τα βλέπουμε όλα μαύρα χωρίς αν είναι; Εγώ για παράδειγμα σκεφτόμουν το ίδιο με εσάς εδώ και πολλά χρόνια. Είχα αυτήν την βεβαιώτητα ότι όλα στραβά πάνε, όλα είναι μαύρα, όλα είναι για πέταμα. Μέχρι την στιγμή που άρχισα να ακούω Π.Ε. Η Πειραϊκή εκκλησία εμένα τουλάχιστον με βοήθησε πάρα πολύ. Και... χωρίς να το ξέρει.... και χωρίς να το ξέρω ούτε εγώ. Δεν κατάλαβα το πότε άλλαξα. Απλά τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι το αρνητικό. Τα βλέπω όλα θετικά. Εν ολίγοις από τότε που άρχισα να ασχολούμαι ποιο πολύ, άρχισε και Αυτός να ασχολείται ποιο πολύ. Άρα για να τα βλέπετε εσείς μαύρα σημαίνει ότι δεν ασχολείστε πολύ. Δεν σας φταίνε οι άλλοι λοιπόν.

Μου επιτρέπετε μια συμβουλή; Αλλάξτε σκέψη, διάθεση, ζωή. Αφού βλέπετε ότι έτσι δεν σας αρέσει τι το συνεχίζετε; :o (Από περιέργεια κιόλας δηλ....) Όχι τίποτα άλλο αλλά κρίμα δεν είναι να μεταδίδετε και στους άλλους τα αρνητικά; Και όχι τίποτα άλλο αλλά με την στάση σας κάνετε Κάποιον να λυπάται πάρα πολύ....
jimysn
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από jimysn »

Με φωτιά και τσεκούρι δεν κρατήθηκε όρθιος ο χριστιανισμός. Πάντοτε δεχόταν και πάντα θα δέχεται επιθέσεις και μάλιστα εκ των έσω. Δεν φταίνε οι μετανάστες (κι ο Χριστός σαν μετανάστης αντιμετωπίστηκε στον κόσμο και χειρότερα σαν ο κακούργος των κακούργων) ούτε οι λεγόμενες εξωτερικές απειλές. Οι ίδιοι εμείς και πολλοί "ποιμένες" μας που δεν δίνουμε τα αληθινά μηνύματα του ευαγγελίου και δεν ζούμε ζωη εν Χριστώ.
Δίνω ιδιαίτερη σημασία στο ρόλο των σημερινών Ορθόδοξων κληρικών και μοναχών που πολλοί εξ αυτών επιζητούν τις κοσμικές απολαύσεις τις θέσεις και το χρήμα, βάζοντας στο περιθώριο το σκοπό της ιερωσύνης τους. Αφήσαμε εμείς τους διάφορους Μανοανδριανόπουλους και λοιπά συναφή τρωκτικά να επέμβουν γιατί μας έχει παρασύρει η ύλη.
Δεν ξέρω αν είναι αργά.....μα γνωρίζω πως για να τα επιτρέπει ο Θεός κάτι περισσότερο απο εμάς γνωρίζει.
Ο αγώνας κάθε χριστιανού είναι μέσα στο κόσμο. Μη μοιρολατρούμε,μη πενθούμε,μη απογοητευόμαστε. Μετά τη σταύρωση ακολουθεί η Ανάσταση.
alithis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από alithis »

λοιπον...απαντησεις....

1ον
lovethink καθόλου υποτιμητικη δεν ηταν η λεξη "γκαστρωμενες".και για τις ελληνιδες το ιδιο θα ελεγα.ειναι το λεξιλογιο που εκφραζομαι συνηθως.καθολου ρατσιστικο.ειναι που δεν με γνωριζεις!θυμωμενος ειμαι οχι με τους αλβανους,αλλα με καποιους αλλους...τα ειπα στο προηγουμενο μηνυμα μου!κατα τα αλλα δεν συμφωνω καθολου μαζι σου!


2ον
evi-j λυπαμαι πολυ που δεν καταλαβες ιχνος ολων αυτων που ειπα.το θεμα ειναι να βλεπεις τα πραγματα οπως ειναι!!!!εμεις ακουμε πειραικη εκκλησια απο το δημοτικο-αν αυτο εχει καποια σημασια!!επισης ,να προσθεσω σε οσα ειπα-μηπως και καταλαβεις κατι...!-οτι ουτε τα δικα μας τα ελληνοπουλα ειναι αγια παιδια,αναγεννημενα πνευματικα,διοτι αν ησαν, και τα αλβανακια,και τα μουσουλμανακια και ολα θα τα εφτιαχναν!!αλλα ηταν που ηταν τα δικα μας,ηλθαν και τα αλβανακια,που ηταν χειροτερα μαθημενα απο τα σπιτια τους και αποτελειωσαν τα δικα μας...και αποτελειωθηκαν ολα μαζι!!!προ ολιγου έψαλα σε πανηγυριζοντα ναο.μολις τελειωσε ο εσπερινος βγηκαν οι ιερεις απο το ναο συνοδευοντας τον επισκοπο(ο οποιος ειναι περιπου 72 ετων,λευκοπογων κληρικος)μεχρι το αυτοκινητο του.εκει διπλα στεκοταν μια παρεα 8-9 αγοριων και κοριτσιων γυρω στα 16-18 ετων με τα μηχανακια τους,ετρωγαν,καπνιζαν και εβριζαν μεγαλοφωνως.ο επισκοπος γνωστος απο πολλων ετων για την ευαισθησια του σε θεματα νεολαιας,τα πλησιασε και αστειευτηκε μαζι τους για τα μηχανακια τους!εκεινα ηταν ολα καθησμενα-και μαλιστα αγορια και κοριτσια με ασεμνο τροπο!!!-και καπνιζαν και ετρωγαν!!!ουτε ενα δε σηκωθηκε!ουτε ενα δε μετακινηθηκε απο τη θεση του!ουτε ενα δεν καθησε πιο σεμνα!ουτε ενα δεν εσβησε το τσιγαρο!!
δε φταινε τα παιδια,θα μου πειτε.φταινε οι γονεις τους,τα σχολια κοκ!
συμφωνοι!εγω τα λεω αυτα για να καταδειξω την κατασταση που επικρατει!
ΚΑΙ ΣΑς ΕΡΩΤΩ


ΠΟΙΟΣ ΚΑΤΗΝΤΗΣΕ ΕΤΣΙ ΤΗ ΝΕΟΛΑΙΑ ΜΑΣ,ΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ???
ΠΟΙΟΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΜΑΣ???
ΠΟΙΟΣ ΕΔΙΩΞΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ,ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ????

Καποιος παλιος εκπαιδευτικος που εζησε εκ των εσω τις αλλαγες στην εκπαιδευση των τελευταιων ετων, μου ειπε οτι για το καταντημα της γλωσσης μας και της παιδειας μας φταινε ο ραλλης ο μακαριτης πρωτα-ο οποιος κατεστρεψε τη γλωσσα μας- και ο παπανδρεου ο μακαριτης-ο οποιος την ισοπεδωσε εκ θεμελιων!!!!!!
jimysn
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 224
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από jimysn »

Παρατηρώ μια συνήθεια να κατηγορείτε τους πάντες και πάντα. Δημιουργείται μ' αυτό τον τρόπο ένα φαινόμενο κριτικής-κατάκρισης χωρίς να υπάρχει ίχνος κριτικής σκέψης.
Τα πράγματα ή καλύτερα οι καταστάσεις που διαμορφώνονται σ'αυτές τις συζητήσεις δείχνουν εγωισμούς και όχι πνεύμα κατανόησης, έστω και μη συμφωνούντων.
Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να παρακολουθήσω τα γραφόμενα πολλών...
Με συγχωρείτε μα περίμενα περισσότερη ομορφιά λόγου και όχι ασχήμια εγωιστικών υπερβολών.
Και στο κάτω-κάτω η Ορθόδοξη πίστη δεν στηρίζεται σε λόγια μα σε έργα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”