Σχολεία : Αποκαθήλωση των εικόνων

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

AnastasiaD
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αγγλία

Re: ΣΧΟΛΕΙΑ: ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ

Δημοσίευση από AnastasiaD »

strumfi έγραψε:[i/]Όλα χαμηλά του χαμηλού
και τα έργα καθενός σαν την ψυχή του[/i]*

Εσύ κάνε αυτό που θέλεις και μη δίνεις βάση σε τέτοιου τύπου συμπεριφορές. Αλλά με όλα αυτά που έχεις ζήσει, έχεις θυμώσει πολύ. Ζήτησέ Του να σε βοηθήσει να ηρεμήσεις. Ζήτησέ του το για "δώρο χριστουγεννιάτικο".



* K. Παπαπέτρου
Καλα ξεφυγαμε....σιγα να μη ζητησω χριστουγεννιατικο δωρο....

γιατι μπορει να μην ειμαι στη πραγματικοτητα χριστιανη αλλα κατι αλλο βαθυτερο και δυνατοτερο
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Re: ΣΧΟΛΕΙΑ: ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ

Δημοσίευση από strumfi »

[quote="AnastasiaD"]
Ο Χριστιανισμός δεν επιβάλλεται, εμπνέεται. Ας φέρνει το κάθε παιδί τα δικά του (πολλά μαχαιροπήρουνα μάζεψες, πάντως), αλλά δεν είναι αθώο, Αναστασία, το γεγονός ότι θέλουν να βγει ο Σταυρός από τις τάξεις.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Ε... μα τώρα μιλάς σωστά αγαπητέ μου!!!

Δημοσίευση από pAntonios »

lovethink έγραψε:Εγώ δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο να ενοχληθεί ένας μετανάστης από τα πιστεύω της χώρας που τον φιλοξενεί και τον αγκάλιασε για να παλέψει για ένα καλύτερο μέλλον ?
Μήπως όμως λέω ..... μήπως οι ίδοι οι μετανάστες δεν έχουν πρόβλημα αλλά βρίσκουν ευκαιρία κάποιοι να ρίξουν σε αυτούς το φταίξιμο για να περάσουν το δικό τους ?

Ε... μα τώρα μιλάς σωστά αγαπητέ μου!!!
Έτσι ακριβώς είναι! Άκουσες ποτέ μετανάστες να μας πούνε γιατί έχετε εικόνες στα σχολεία σας; Μα αφού εμείς ήρθαμε πρώτοι στην Ελλάδα και μετά εκείνοι! Το γνώριζαν αυτό πριν έρθουν... και ξαφνιάζονται τώρα για την άκρα φιλοπατρία μας! Έτσι είναι ο Νεοέλληνας, αγαπάει περισσότερο τις ξένες πατρίδες παρά τη δική του!!!

Αφού εμείς (=έλληνας βουλευτής κ. Μάνος κλπ) είμαστε "βασιλικότεροι του βασιλέως" και ενοχλούμαστε επειδή πιθανόν να ενοχλούνται οι ξένοι απο την έκφραση του θρησκευτικού μας συναισθήματος.
Μα καλά έχουμε τρελαθεί εντελώς;;;
Αγνοούμε ότι Ελληνισμός και Χριστιανισμός συμπορεύτηκαν γενιές και γενιές και γι αυτό επέζησε τελικά και μεγαλούργησε ο Ελληνισμός;

Τι θα μείνει στα σχολεία αν αφαιρέσουμε τις εικόνες; Θα μείνουν πλέον τα ντουβάρια για να δώσουν παιδεία στα παδιά μας και να βγούνε τούβλα!!!

Αλλά όπως πολύ σωστά είπανε κι άλλοι εδώ, αυτοί που μιλούνε για πρόκληση των εικόνων, τις έχουν ξηλώσει από μόνοι τους μέσα από την ψυχή τους και γι αυτό αρκούνται στο να πάνε εκκλησία μόνον στην Ανάσταση και μετά να φύγουν γρήγορα για να φάνε το ψητό αρνί...
Δεν διστάζω να πω ότι είναι οι προσκυνημένοι Νεοέλληνες που έδωσαν γη και ύδωρ στη Νέα Εποχή, χωρίς να καταλαβαίνουν οι δύστυχοι ότι αυτό δεν είναι εκμοντερνισμός αλλά είναι εκπόρνευση της ψυχής μας...

Αν θα είχαμε κάτι να δώσουμε στους ξένους σήμερα αυτό θα ήταν (αν το διαθέτουμε φυσικά) το ορθόδοξο ήθος! Αυτό που θέλουν αυτοίο οι έξυπνοι κύριοι να ξηλώσουμε από τα σχολεία και πιθανώς να τους το ζητάνε και οι πάτρωνές τους σιωνιστές.

Αν λοιπόν το πρόβλημα του κυρίου αυτού ήταν η αναλογία 18/25 στις σχολικές αίθουσες εις βάρος των ελληνόπουλων, θα έπρεπε να βρει και να προτείνει τρόπους να αυξήσει αυτή την αναλογία, υπέρ της Ελλάδος.
Αλλά τι λέω; Αυτή ήταν η μεγαλύτερη σατανική εφεύρεση για να γκρεμίσουν τα ελληνικά ιδεώδη μέσα από μια συστηματική δημογραφική αλλοίωση (καθόλου τυχαία!).

Λυπάμαι που το λέω, αλλά θέλω να το φωνάξω δυνατά!
ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΝΕΟΤΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ. Ήταν ο Δούρειος Ίππος για να βρεθεί πλέον ο εχθρός μέσα στα τείχη. Όταν θα το καταλάβουν μερικοί θα είναι πλέον πολύ αργά και δεν θα μας φταίνε οι ξένοι αλλά η δική μας ολιγωρία και αδιαφορία.
Επαναλαμβάνω δεν μας φταίνε οι ξένοι αλλά οι δικοί μας προσκυνημένοι και όλοι όσοι τους ανεχτήκανε τόσα χρόνια.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: ΣΧΟΛΕΙΑ: ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ

Δημοσίευση από pAntonios »

AnastasiaD έγραψε:
pAntonios έγραψε:ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ

Να κατέβουν οι εικόνες του Χριστού από τα σχολεία πρότεινε (σε ραδιοφωνική συνεύντευξη) ο βουλευτής κ. Στέφ. Μάνος (πρώην βουλευτής της Ν.Δ. και νυν του ΠΑΣΟΚ) με το επιχείρημα ότι 18 από τα 25 παιδιά σε μια τάξη σήμερα είναι μουσουλμανάκια!!!

Το ακούσατε τι ζήτησε έλληνας βουλευτής; Φοβερό!
Ma ακόμα και να κατέβουν οι εικόνες, άμα ένα παιδί μεγαλώνει σε ένα υγιές χριστιανικό σπίτι με αγάπη, τι να κάνει τη καθημερινή κατήχηση στο σχολείο που πολλές φορές μπορεί να γίνεται απο μη καλούς δασκάλους και χριστιανούς?

Επιπλέον, τι το κακό έχουν οι ξένοι άνθρωποι εφόσον εμείς είμαστε καλοί χριστιανοί?????
Ερωτω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τι, δηλαδη ο χριστιανός που κάνει το σταυρό του είναι καλός και τα μουσουλμανάκια που μεγαλώνουν στη χώρα μας δεν είναι καλά παιδιά?
Μα που είναι η χριστιανική μας αγάπη?
Η τουλάχιστον αυτή που νομίζουμε ότι έχουμε!!!
Θα πρέπει άλλωστε να σεβόμαστε όλες τις θρησκείες και όλους τους καλούς ανθρώπους μηδενός εξαιρουμένου. Τους κακούς βέβαια τους απορρίπτουμε.
Αυτο θα πρέπει να το διδάξουμε και σστα παιδιά μας.
Ειναι σα ν πάω και εγώ σε μια ξένη χώρα και να μου επιβάλουν στο σχολείο τους να γίνω μουσουλμάνα, βουδίστρια και πολλά άλλα.
Μα επιτέλους που βρίσκεται η ανθρωπιά και η καλοσυνη της χριστιανικής πίστης?

Τελικά βρίσκεαται στο συμφέρον μας
Γιατί έχετε την τάση να παρερμηνεύετε όσα λέμε; Διαβάστε καλύτερα πριν δημοσιεύσετε κάτι!
Ποιός είπε ότι εμείς είμαστε καλύτεροι από τους άλλους;

Αντίθετα δεν άκουσα ποτέ μέχρι τώρα ΕΔΩ να πει κάποιος ότι η Ορθοδοξία έχει την ορθή πίστη! Φαίνεται τελικά ότι όλοι θρησκεύουμε αλλά... τελικά δεν πιστεύουμε! Γι αυτό και λέω συχνά και το πιστεύω ότι είμαστε κομπλεξικοί χριστιανοί της δεκάρας!!! Υπερασπιζόμαστε τάχα την πίστη των άλλων αλλά όχι την πίστη των παιδιών μας! Σε ποιό σχολείο σήμερα γίνεται χριστιανική κατήχηση; Αυτά ανήκουν σε άλλες εποχές!

Πες μου σε ποιά χώρα του κόσμου όπου πήγαν χριστιανοί μετανάστες κατέβασαν οιντόπιοι τις εκόνες και τα ιερά τους σύμβολα για να μην μας προκαλέσουν!!! Αυτό μόνον σαν ανέκδοτο μπορεί να κυκλοφορήσει!
Έχεις ακούσει ποτέ τι γίνεται στις μουσουλμανικές χώρες; Και μάλιστα πόσο καλοπερνούν οι γυναίκες τους;;;
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: ΣΧΟΛΕΙΑ: ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ

Δημοσίευση από Melpomeni »

AnastasiaD έγραψε:
pAntonios έγραψε:ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ

Να κατέβουν οι εικόνες του Χριστού από τα σχολεία πρότεινε (σε ραδιοφωνική συνεύντευξη) ο βουλευτής κ. Στέφ. Μάνος (πρώην βουλευτής της Ν.Δ. και νυν του ΠΑΣΟΚ) με το επιχείρημα ότι 18 από τα 25 παιδιά σε μια τάξη σήμερα είναι μουσουλμανάκια!!!

Το ακούσατε τι ζήτησε έλληνας βουλευτής; Φοβερό!
Ma ακόμα και να κατέβουν οι εικόνες, άμα ένα παιδί μεγαλώνει σε ένα υγιές χριστιανικό σπίτι με αγάπη, τι να κάνει τη καθημερινή κατήχηση στο σχολείο που πολλές φορές μπορεί να γίνεται απο μη καλούς δασκάλους και χριστιανούς?

Επιπλέον, τι το κακό έχουν οι ξένοι άνθρωποι εφόσον εμείς είμαστε καλοί χριστιανοί?????
Ερωτω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τι, δηλαδη ο χριστιανός που κάνει το σταυρό του είναι καλός και τα μουσουλμανάκια που μεγαλώνουν στη χώρα μας δεν είναι καλά παιδιά?
Μα που είναι η χριστιανική μας αγάπη?
Η τουλάχιστον αυτή που νομίζουμε ότι έχουμε!!!
Θα πρέπει άλλωστε να σεβόμαστε όλες τις θρησκείες και όλους τους καλούς ανθρώπους μηδενός εξαιρουμένου. Τους κακούς βέβαια τους απορρίπτουμε.
Αυτο θα πρέπει να το διδάξουμε και σστα παιδιά μας.
Ειναι σα ν πάω και εγώ σε μια ξένη χώρα και να μου επιβάλουν στο σχολείο τους να γίνω μουσουλμάνα, βουδίστρια και πολλά άλλα.
Μα επιτέλους που βρίσκεται η ανθρωπιά και η καλοσυνη της χριστιανικής πίστης?

Τελικά βρίσκεαται στο συμφέρον μας

H αγαπη που πολλοι πιπιλιζουν συνεχεια στις ημερες μας,δεν ειναι η Χριστιανικη αγαπη αδελφη μου.Ειναι η αγαπολογια της πλανης.
Για κανε καμμια βολτα στη Σαουδικη Αραβια ,ασυνοδευτη απο αντρα ,και χωρις μαντηλα.Για να δουμε πως θα ξαναρθεις Ελλαδα ,αν ξαναρθεις ...
Το καλυτερο που εχουμε να κανουμε για τα παιδια μας ειναι να τα μαθουμε να γνωριζουν και να ξεχωριζουν την Αληθεια απο την πλανη.
Οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος ,και το " φρουτο " στον Παραδεισο φανηκε πολυ καλο στους Πρωτοπλαστους.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: ΣΧΟΛΕΙΑ: ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ

Δημοσίευση από Melpomeni »

AnastasiaD έγραψε:
γιατι μπορει να μην ειμαι στη πραγματικοτητα χριστιανη αλλα κατι αλλο βαθυτερο και δυνατοτερο
Δεν υπαρχει !
Μονο η εωσφορικη πλανη παρουσιαζεται βαθυτερη και δυνατωτερη απο την Αληθεια. Πληρωνουμε τα αποτελεσματα αυτης της πλανης απο τον καιρο του Αδαμ.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
AnastasiaD
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αγγλία

Re: Ε... μα τώρα μιλάς σωστά αγαπητέ μου!!!

Δημοσίευση από AnastasiaD »

Οπως το λέτε πάτερ Αντώνιε.....μεγαλούργησε ο Ελληνισμός
Φαντάζομαι η εποχή αυτή βρίσκεται μακρόθεν στο παρελθόν πλέον. Δε μεγαλούργησε ομολογώ ούτε στο Πρώτο όυτε στο δεύτερο παγκόσμιο γιατι χάθηκαν πολλες παλιες πατριδες.
Και αμα τα ελληνικα ιδεώδη χαθουν απο τις κρεμασμένες εικόνες καλα κκανουν.
Αμα τελικα δε φταίμε εμείς οι ίδιοι, οι καλοί χριστιανοί απο τις καλές μας πράξεις και τα καλά παραδείγματα που δίνουμε στα παιδιά μας.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες!

Δημοσίευση από pAntonios »

Κάπως έτσι το λέει ο ποιητής...

της λευτεριάς το όνειρο
δεν μετράται με το στρέμμα!
Με της καρδιά το πύρωμα, μετριέται
με το αίμα!


Όταν είπα ότιο ο Ελληνισμός μεγαλούργησε δεν εννοούσα εδαφικές κατακτήσεις αλλά κατακτήσεις πνευματικές, γενναιότητα, ήθος, πίστη, ανθρωπιά.

Στο Β΄Παγκόσμιο πόλεμο ίσα-ίσα η Ελλάδα έδωσε μάθημα σε συμμάχους και εχθρούς, ώστε κάποιος μεγάλος ηγέτης της ευρώπης να πει:
Μέχρι σήμερα λέγαμε ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες,
από εδώ και στο εξής θα λέμε ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες!
Αυτό και μόνον είναι ενδεικτικό και δείχνει το μεγαλείο της ψυχής το Έλληνα όταν πιστεύει στο Θεό και μεγαλουργεί.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Re: οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες!

Δημοσίευση από Evi_J »

pAntonios έγραψε:Μέχρι σήμερα λέγαμε ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, από εδώ και στο εξής θα λέμε ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες! Αυτό και μόνον είναι ενδεικτικό και δείχνει το μεγαλείο της ψυχής του Έλληνα όταν πιστεύει στο Θεό και μεγαλουργεί.
=D> =D> =D> =D> =D>
Nici-D
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Germania

Δημοσίευση από Nici-D »

Otan zousame kato apo tin tourkokratia, eimastan kaluteroi xristianoi k den ksexnousame ton Theo. Zito!! na zisoune oi Pappades k ta krufa sxoleia tote kratousame pos k pos ta pisteuon mas k tora snomparoume, e oxi zito i thriskeia zito i ellada, se opoion aresoume, i eikones na meinoune gia na min ksexname pote oti auti i megali agapi pros kai tou epouranio Patera mas kratise zontanous.
Den thelo na fano fanatiki alla gia tous Mousoulmanous???????!!!!!!!!!!!!!
Den ntrepontai ligo!!!!
Sygnomi kiolas alla ti na po.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”